Strona głównaTurcjaDlaczego Turcja (już) nie bierze udziału w Eurowizji?

Dlaczego Turcja (już) nie bierze udziału w Eurowizji?

-

Wraz z nadejściem maja uwagę miłośników muzyki na całym świecie corocznie przyciąga Konkurs Piosenki Eurowizji. Zapoczątkowane w połowie lat 50. wydarzenie jest jednym z najpopularniejszych programów telewizyjnych na świecie. Eurowizja jest transmitowana przez większość krajów europejskich, jak również wiele innych państw świata, w tym m.in. przez Stany Zjednoczone, Kanadę, Nową Zelandię, czy Chiny. Mimo nazwy zawierającej przedrostek „euro”, uczestnictwo w konkursie nie jest uzależnione od położenia geograficznego kraju. Z tego powodu w Eurowizji udział biorą także m.in. artyści z Izraela, Rosji, Armenii, Gruzji czy Azerbejdżanu. Do 2013 o zwycięstwo w konkursie regularnie walczyły także gwiazdy z Turcji

Historia Turcji w Konkursie Eurowizji 

Turcja dołączyła do eurowizyjnej rywalizacji w połowie lat 70. W latach 1975 – 2013 kraj wziął udział w Konkursie Piosenki Eurowizji 34 razy. Republikę Turcji reprezentowali m.in.: Ajda Pekkan, Kayahan, rockowa formacja Athena, Kenan Doğulu, Hadise, czy Can Bonomo. Jak dotąd, jedyne zwycięstwo Turcji w eurowizyjnych zmaganiach wywalczyła w 2003 roku Sertab Erener. Jej utwór „Everyway That I Can” zdobył 167 punktów, pokonując o 2 punkty Belgię. 

Dlaczego Turcja nie bierze już udziału w Konkursie Piosenki Eurowizji?

- Reklama -W 2013 roku Turcja podjęła decyzję o rezygnacji z dalszego udziału w Eurowizji. Jako główny powód wskazano niezadowolenie z faworyzowania przez regulamin konkursu tzw. Wielkiej Piątki. Zgodnie z zasadami widowiska, reprezentanci Niemiec, Hiszpanii, Francji, Wielkiej Brytanii oraz Włoch mają corocznie pewne miejsce w finale, podczas gdy inne kraje muszą walczyć o tę pozycję w półfinałach. Co więcej, Turkom nie podobał się również podział głosów między telewidzów i profesjonalne komisje jurorskie, w stosunku 50:50. W związku z rezygnacją udziału w konkursie, w 2013 roku po raz pierwszy Eurowizja nie była także transmitowana w tureckiej telewizji publicznej. 

Czy Turcja kiedykolwiek powróci do udziału w Konkursie Piosenki Eurowizji? 

Zdaniem TRT (Türkiye Radyo Televizyon Kurumu), publicznej telewizji i radia w Turcji, powrót Turków na eurowizyjną scenę jest mało prawdopodobny. Turcy co prawda regularnie otrzymują pytania o chęć powrotu do eurowizyjnej rywalizacji, jednak corocznie odmawiają, wskazując te same powody absencji.

Autorka bloga

Cześć, jestem Aga a Styk Kultur to jeden z najstarszych i najpopularniejszych blogów podróżniczych o Turcji. Gorąco polecam Ci zakup mojej książki Turcja. W mojej krainie minaretów, aromatycznej herbaty i mruczących kotów, wydanej nakładem wydawnictwa PASCAL i bogato ilustrowanej zdjęciami autorstwa Marcina. Książka jest dostępna w najlepszych księgarniach oraz m.in. na empik.comTUTAJ. :) Chcesz być na bieżąco? Zaobserwuj @stykkultur na Instagramie oraz Facebooku, a także dołącz do mojej grupy Miłośnicy Turcji.

Autor zdjęć

Cześć, jestem Marcin! W trakcie naszych podróży towarzyszę Agnieszce razem z aparatem, uwieczniając na zdjęciach to, co oglądamy. Zazwyczaj profesjonalną lustrzanką lub bezlusterkowcem z zestawem obiektywów, a czasami po prostu z komórką. Poza tym zaciągam Agę do sklepów muzycznych i na festiwale, szukając podczas naszych wojaży dobrej muzyki. Zajrzyj na moją stronę oraz profile na Facebooku i Instagramie, by dowiedzieć się więcej.

Sprawdź także:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najnowsze artykuły

Close