15.9 C
Istanbul


Strona główna Poradnik turysty Co warto zobaczyć w Turcji? Ranking Styku Kultur 2021!

Co warto zobaczyć w Turcji? Ranking Styku Kultur 2021!

-

Antyczne ruiny, strzeliste minarety, niezliczone kilometry piaszczystych wybrzeży, orientalne miasteczka przepełnione głosem muezzina oraz nowoczesne metropolie, wprawiające w osłupienie tych, którzy Turcję kojarzą wyłącznie z orientalnym chaosem – to wszystko to zaledwie zalążek tego, co kryje się w bogatej ofercie kraju nad Bosforem.

Nieustannie rosnąca popularność Turcji wśród polskich turystów

Polskie biura podróży od lat zgodnie przyznają, że Republika Turcji to jeden z najgorętszych kierunków, corocznie obleganych przez wczasowiczów znad Wisły. Popyt na wakacje na Wybrzeżu Egejskim lub Riwierze Tureckiej rośnie z roku na rok, a gdyby nie pandemia COVID-19, z pewnością w 2020 mnroku padłyby kolejne rekordy, związane z ilością czarterów, kursujących między największymi polskimi miastami, a tureckim wybrzeżem.

Polscy turyści zdecydowanie częściej wybierają Turcję, niż kraje Europy Zachodniej. Rosnąca popularność Turcji wynika zarówno z ogromnej ilości malowniczych zakątków, ciekawych atrakcji oraz cennych zabytków, jak również z uwagi na znacznie niższe koszty pobytu. Dla porównania, średnia cena wakacji w trzygwiazdkowym hotelu w Hiszpanii lub Portugalii równa jest wartości wczasów all inclusive w Turcji, w hotelu o randze pięciu gwiazdek. Turcja urzeka także swoim orientalnym klimatem, dostarczającym Europejczykom mnóstwa wrażeń. Za sprawą majestatycznych meczetów, pachnących przyprawami bazarów, unoszącego się w powietrzu aromatu parzonej kawy, a zarazem imponującej infrastruktury hotelowej oraz nowoczesnych metropolii, Republika Turcji to niecodzienna mieszanka Wschodu i Zachodu. Nie sposób wskazać inne miejsce z tak orientalnym klimatem, do którego podróż z Polski zajmuje zaledwie 2-2,5 godziny samolotem!

Jeśli decyzja została podjęta i już wiesz, że tegoroczne wczasy spędzisz w tym przyjaznym “kraju minaretów”, sprawdź, jakie miejsca warto zobaczyć w Turcji. (Nie)stety, biorąc pod uwagę jak rozległym krajem jest Republika Turcji, do odkrycia wszystkich tych malowniczych zakątków potrzeba zdecydowanie więcej czasu, niż tydzień lub dwa. Ale przecież od pierwszego wyjazdu do Turcji fajniejsze są tylko powroty do niej! :)

Co warto zobaczyć w Turcji? Ranking Styku Kultur 2021!

Stambuł – miasto na dwóch kontynentach & dawna stolica sułtanów

Stambuł to największe, najbardziej zaludnione a zarazem najbarwniejsze i pełne atrakcji turystycznych miasto w Turcji. Wbrew przekonaniu niektórych turystów, nie jest on stolicą kraju – tę funkcję pełni Ankara. Dawny Konstantynopol to jedyne miasto na świecie, które leży na dwóch kontynentach. Według oficjalnych danych, populacja metropolii przekracza 15 milionów, według nieoficjalnych 20 milionów mieszkańców. Co więcej, Stambuł należy do czołówki najchętniej odwiedzanych miejsc na świecie. Metropolia oferuje ponad 75 muzeów, ponad 100 centrów handlowych, 4 zabytkowe bazary, 5 pałaców cesarskich oraz niezliczone ilości innych zabytków, na czele z Hagią Sophią, Błękitnym Meczetem, Pałacem Topkapı, Cysterną Bazyliki, wieżą Kız Kulesi oraz wieżą Galata. Więcej o Stambule oraz jego największych atrakcjach przeczytasz TUTAJ.

Wyspy Książęce – sielanka z widokiem na Stambuł

Wyspy Książęce to idealny pomysł na ucieczkę od zgiełku Stambułu. Mieszkańcy metropolii bardzo chętnie przypływają tu na weekendy, by wypocząć, pojeździć na rowerze lub zażyć kąpieli w morzu. A turyści? O dziwo wciąż nie zadeptali urokliwych wysepek. Znane w Turcji pod nazwą Kızıl Adalar (Czerwone Wyspy), tworzą archipelag zlokalizowany na Morzu Marmara, po anatolijskiej stronie Stambułu. Spośród dziewięciu wysp, dwie nie są zamieszkałe. Najpopularniejszymi z nich są Büyükada i Heybeliada. Więcej informacji o Wyspach Książęcych znajdziesz TUTAJ.

Troja – ruiny antycznej potęgi

Nie sposób w krótkim czasie zwiedzić wszystkich starożytnych ruin, jakie – mimo upływu czasu – zachowały się na tureckiej ziemi. Każdego roku archeolodzy natrafiają na nowe artefakty, otwierające kolejną fascynującą kartę w historii. Jednym ze sztandarowych oraz tłumnie odwiedzanych miast starożytnych nadal pozostaje Troja, opiewana przed wiekami przez wielkiego Homera, a w konsekwencji czego odkryta pod koniec XIX wieku przez niemieckiego archeologa Henryka Schliemanna. Stanowisko archeologiczne znajduje się w pobliżu, leżącego nad cieśniną Dardanele, miasta Çanakkale. Tereny, cieszącego się niegdyś wielką sławą, antycznego grodu są dziś przez wielu określane mianem rozczarowujących. Wyjątkowa aura tego miejsca, przepiękne okolice a przede wszystkim charakterystyczna drewniana statua konia trojańskiego sprawiają jednak, że każdy podróżujący do Republiki Turcji turysta obowiązkowo zagląda w te strony. Więcej informacji o starożytnej Troi znajdziesz TUTAJ.

Çanakkale – miasto nad cieśniną Dardanele

Stój wędrowcze! Stąpasz po ziemi, na której spoczywa epoka – ten krótki fragment poematu Halila Onana Necmettina od niespełna sześćdziesięciu lat wita wszystkich przybywających do Çanakkale – nadmorskiego miasta nad cieśniną Dardanele, w północno-zachodniej Turcji, będącego najważniejszym miejscem w dziejach najnowszej historii kraju. Ignoranci nazywają je jednym z typowych portowych miast, jakich w Turcji bez liku. Przejezdni turyści zwykle widzą w nim malowniczy kurort, zlokalizowany w pobliżu antycznej Troi. Turkom niemalże jednoznacznie kojarzy się z terenami, na których ich rodacy przelali swoją krew dla dobra ojczyzny, podczas gdy w oczach lokalnych mieszkańców jest dziś przede wszystkim ich małym rajem na ziemi. Więcej o Çanakkale przeczytasz TUTAJ.

Wyspa Bozcaada – tajemnicza kraina winorośli

Choć o wyspie nie wspomina prawie żaden komercyjny przewodnik, a każdego roku nieświadomie omijają ją dziesiątki tysięcy turystów, umiejscowienie jej w tym rankingu jest w pełni uzasadnione! Bozcaada to wciąż mało popularna i nieodkryta kraina urokliwych turecko-greckich zaułków, pysznych owoców morza oraz winorośli. Sami Turcy w zachwycie nad wyspą chętnie uciekają tu w wolne weekendy, budują swoje domki letniskowe oraz kręcą popularne historie filmowe. Krajobraz Bozcy wciąż pamięta czasy, gdy zamieszkiwali ją Grecy a dawna, multikulturowa historia miejsca wciąż daje o sobie znać! Są tu meczety, cerkwie, osmańskie cmentarze oraz niezliczone domowe winnice i rodzinne pensjonaty. Bozcaada to także coraz bardziej popularne centrum sportów wodnych oraz przystań miłośników pieszych wędrówek. Na wyspę można się dostać przy pomocy promu, kursującego z okolic starożytnej Troi. Więcej informacji o wyspie znajdziesz TUTAJ.

Assos – kraina Arystotelesa

Z historią starożytnego miasta Assos związana jest postać Arystotelesa, najsłynniejszego filozofa starożytnej Grecji, który po śmierci Platona opuścił Ateny by w Assos założyć swoją szkołę filozoficzną. To także tutaj, w trakcie swojej trzeciej podróży misyjnej, dotarł sam św. Paweł Apostoł, by następnie w pobliskim porcie wsiąść na statek udający się w kierunku brzegów palestyńskich. Mimo tak niesamowicie bogatej historii, starożytne Assos zwykle pomijane jest przez większość turystycznych szlaków – a szkoda! Odwiedzający znajdą tu m.in. bardzo dobrze zachowane ruiny świątyni Ateny Polias oraz przepiękny antyczny amfiteatr z którego roztacza się zapierający dech w piersiach widok na morze oraz pobliskie wyspy greckie. Dużym atutem miejsca jest także pobliska osada Behramkale, swoją atmosferą przypominająca prawdziwy skansen dawnej osmańskiej codzienności! Więcej informacji o Assos znajdziesz TUTAJ.

Pergamon – starożytna kolebka pergaminu

Pergamon po raz pierwszy pojawił się w źródłach około 400 lat przed naszą erą. Miasto zbudowane zostało na wysokim wzgórzu, skąd dziś podziwiać można pasma górskie oraz doliny rzek. W starożytnym Pergamonie udoskonalono metody wytwórstwa pergaminu, wybudowano największą – po Bibliotece Aleksandryjskiej – starożytną książnicę, słynną Bibliotekę Pergamońską, powołano jedną z siedmiu wspólnot wczesnochrześcijańskich oraz czczono na dużą skalę Kult Zeusa. Mimo upływu wieków, a także przeniesienia wielu zabytków do Niemiec, ruiny Pergamonu wciąż zachwycają odwiedzających. Ponadto, u podnóża pergamońskiego Akropolu zlokalizowane jest współczesne tureckie miasto Bergama, gdzie czujne oko turysty dostrzeże także wiele innych pamiątek z późniejszych epok. Więcej informacji o Pergamonie znajdziesz TUTAJ.

Izmir – miasto Giaurów i gród Atatürka

Liczący ponad 3 miliony mieszkańców Izmir to trzecie co do wielkości miasto Turcji. W przeciwieństwie do Stambułu, nie zobaczycie tutaj zbyt wielu konserwatywnie ubranych kobiet, ani też przerażającej liczby turystów, do jakich przyzwyczajają nas inne zakątki kraju. W centrum Izmiru dumnie wznosi się jego symbol – osmańska wieża zegarowa, oświetlana po zmroku dziesiątkami barw. Będąc w Izmirze obowiązkowo należy zwiedzić Kültürpark, nazywany zielonymi płucami miasta, miejscowe muzea archeologiczne oraz osmańskie bazary. Spacer wzdłuż tętniącej życiem nadmorskiej promenady oraz rejs promem do pozostałych dzielnic miejskich, w tym m.in. do Karşıyaki, to także obowiązkowy element wizyty w tej metropolii! Więcej informacji o Izmirze znajdziesz TUTAJ.

Efez – antyczna potęga

Ruiny starożytnego Efezu zachowały się w wyjątkowo dobrym stanie, pomimo licznych trzęsień ziemi, z jakimi borykał i wciąż boryka się ten region. Podczas spaceru po zachwycającym żywym muzeum możemy dotykać starożytnych skarbów i poczuć, że czas tutaj zatrzymał się w miejscu. Szansa na to, że będziemy tu sami jest minimalna – Efez to bowiem jedna z pereł Turcji, nieprzerwanie oblegana przez turystów. Starożytne miasto można jednak zwiedzać także wieczorem, gdy częstotliwość wizyt gości zdecydowanie spada, a kręte antyczne uliczki nabierają całkowicie innego blasku. Jesienią odbywają się tu walki wielbłądów. Więcej informacji o ruinach starożytnego Efezu znajdziesz TUTAJ.

Meryemana – święte miejsce chrześcijan

Jeśli Turcja kojarzy ci się jednoznacznie z odległym kulturowo krajem muzułmańskim, dużym zaskoczeniem może okazać się fakt, że to właśnie na tych terenach Matka Boska spędziła część swojego ziemskiego życia, czego pamiątką jest słynny Dom Marii Dziewicy, znany w lokalnym języku jako Meryemana. Każdego dnia na wzgórze Corsessus przybywają tłumnie pielgrzymki chrześcijan, przepełnionych nadzieją, że powierzone w tym miejscu intencje zostaną wysłuchane. Co ciekawe, w Meryemanie nie brakuje także Turków, którzy powszechnie wierzą, że to szczególne miejsce ma dar do spełnienia życzeń, także tych zupełnie zwyczajnych i prozaicznych. Więcej informacji o Meryemanie znajdziesz TUTAJ.

Dalyan – bujna zieleń, wyjątkowe błoto i ogromne żółwie

Okolice malowniczej wioski Dalyan to jedno z najbardziej “zielonych” miejsc w całej Turcji. Turyści odwiedzający ten obszar nie powinni odmówić sobie rejsu statkiem wzdłuż miejscowej rzeki, która wije się wśród labiryntu setek wysepek oraz bujnej roślinności. Ostatnim punktem rejsu jest piaszczysta plaża Iztuzu, gdzie swoje jaja składają żółwie Caretta. Co istotne, w trakcie rejsu można podziwiać także grobowce likilijskie, wkomponowane w skały. Region Dalyan corocznie przyciąga także tłumy kuracjuszy, głęboko wierzących w lecznicze właściwości miejscowych jezior błotnych. Jak podkreślają miejscowi, kąpieli w tutejszym błocie systematycznie zażywają podobno nawet największe gwiazdy Hollywood. Więcej informacji o Dalyan i okolicach znajdziesz TUTAJ.

Największe atrakcje Turcji Dalyan Co warto zobaczyć w Turcji? Ranking Styku Kultur 2021!

Pamukkale – Biała Twierdza

Wycieczka do Pamukkale to jedna obowiązkowych atrakcji Turcji. Wczasowicze z całego świata marzą, by zobaczyć miasteczko otoczone polami bawełny, nad którym dumnie górują (niegdyś) nieskazitelnie białe wapienne wzniesienia, wzbogacone o tarasy w kształcie muszli ostryg oraz spływającą po nich turkusową wodę, bogatą w składniki mineralne z gorących źródeł. Ten unikatowy w skali światowej cud natury powstał w wyniku działania wód wapiennych, wypływających z licznych lokalnych źródeł termalnych. Wraz z ruinami starożytnego miasta Hierapolis, Pamukkale wpisane jest na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. I choć inwazja turystów niestety od dekad przyczynia się do przebarwienia białych wapiennych tarasów, a spacery po delikatnej powierzchni skał prowadzą do deformacji istniejących kryształów kalcytu i opóźnienia powstawania nowych, miejsce nieustannie zachowuje swój urok! Więcej informacji o Pamukkale znajdziesz TUTAJ.

Kapadocja – księżycowa kraina

Gdy mowa o największych atrakcjach kraju nad Bosforem, nie sposób wspomnieć o ich królowej – oszałamiającej Kapadocji. Ta bajeczna i surrealistyczna kraina nazywana jest największym skarbem Turcji. Temu, kto miał okazję zobaczyć jej labirynty, skalne miasta i kościoły, trudno będzie wskazać piękniejsze miejsce w tym rejonie świata. Krajobraz regionu tworzą liczne doliny, wąwozy, kominy skalne, wygasłe wulkany oraz domostwa wyżłobione w wulkanicznym tufie, zamieszkiwane w średniowieczu przez chrześcijańskich mnichów. Jedną z wiodących atrakcji turystycznych tego regionu są popularne loty balonem, o poranku lub o zachodzie słońca, w trakcie których śmiałkowie mają okazję podziwiać przepiękną panoramę Kapadocji, łudząco przypominającą krajobraz księżycowy. Więcej informacji o Kapadocji znajdziesz TUTAJ.

Największe atrakcje Turcji Kapadocja Co warto zobaczyć w Turcji? Ranking Styku Kultur 2021!

Antalya – perła Riwiery Tureckiej

Zlokalizowana w południowo-zachodniej Turcji, Antalya to największe tureckie miasto na wybrzeżu Morza Śródziemnego, odwiedzane corocznie przez kilkanaście milionów zagranicznych turystów. To także dziewiąta co do wielkości metropolia Turcji, zamieszkiwana przez ponad 2,5 miliona osób. Za sprawą swojej bogatej historii, naturalnego piękna oraz różnorodności, Antalya uchodzi za jedną z największych atrakcji kraju. W 2019 roku, położoną nad rozległą zatoką, Antalyę odwiedziło 12,4 miliona turystów, co uplasowało ją na 10 miejscu wśród najchętniej odwiedzanych miast na świecie. Do największych atrakcji miasta należą m.in. Brama Hadriana, wieża Hıdırlık, minaret Yivli, Złamany Minaret oraz zabytkowy port. Co ważne, Antalya to także świetne miejsce do wypoczynku! Do 2019 ponad 200 plaż, 5 marin oraz 8 portów jachtowych z regionu otrzymało prawo do używania znaku Błękitnej Flagi. Więcej o Antalyi i jej okolicznych atrakcjach przeczytasz TUTAJ.

Antyczne Side

Side to jeden z najpopularniejszych letnich kierunków, corocznie wybieranych przez Polaków, planujących wakacje w Turcji. Do największych atrakcji miasteczka należą starożytne ruiny amfiteatru, agory, łaźni oraz świątyni Apolla. Początki Side datuje się na VII wiek p.n.e. Pierwszymi mieszkańcami Side byli greccy osadnicy, pochodzący z terenów północno-zachodniej Anatolii. W czasach starożytnych wierzono, że miastem opiekuje się bogini Atena, której wizerunek można było odnaleźć na miejscowych monetach. W późniejszych okresach Side pozostawało pod panowaniem m.in. Aleksandra Wielkiego, Oktawiana Augusta, Seldżuków, a następnie Osmanów. Więcej informacji o Side znajdziesz TUTAJ.

Podwodna wyspa Kekova

Wybrzeże Likijskie to region pełen piaszczystych plaż, turkusowych wód oraz pomniejszych wysp i wysepek, stanowiących istny raj dla miłośników nurkowania (za wyjątkiem bliskiego sąsiedztwa antycznych ruin, gdzie jest to zakazane) oraz kąpieli morskich. Przebywając w okolicy warto wybrać się przede wszystkim na wyspę Kekova, która może pochwalić się bogatą historią. Choć lokalne antyczne osady znalazły się pod wodą, przy odrobinie szczęścia turyści mają możliwość zobaczenia fragmentów zatopionych ruin. Wszystko za sprawą krystalicznie czystej wody oraz statków, które posiadają w swoim wyposażeniu szklane pokłady. Więcej informacji o wyspie Kekova znajdziesz TUTAJ.

Starożytna Myra i Kościół św. Mikołaja

Zlokalizowane na terenie stanowiska archeologicznego ruiny dowodzą, że Myra istniała już w V w. p.n.e. Swój rozkwit miasto miało przeżyć w czasach hellenistycznych oraz rzymskich, kiedy to stanowiło jedno z sześciu głównych miast Federacji Licyjskiej. Myra produkowała wówczas własne monety, jak również dysponowała jednym z największych portów morskich na całym wybrzeżu. Około 60 roku n.e. w Myrze zatrzymał się Święty Paweł, odbywający podróż do Rzymu. Miasto odwiedził także cesarz Hadrian. Kres znamienitej historii Myry datuje się na XI wiek, kiedy to miasto ostatecznie opustoszało wskutek wcześniejszych powodzi, trzęsień ziemi oraz najazdów Arabów. Przebywając w okolicy warto wybrać się do Kościoła św. Mikołaja, w którym początkowo pochowany został biskup Miry. W ruinach kościoła podziwiać możemy m.in. dobrze zachowane freski bizantyjskie oraz mozaiki podłogowe. Więcej informacji o starożytnej Myrze znajdziesz TUTAJ.

Ayvalik – czarujący kurort nad Morzem Egejskim

Im dalej na południe, tym bardziej turystycznie. Leżące w Turcji Egejskiej, miasteczko Ayvalik to punkt obowiązkowy dla wszystkich miłośników niewielkich kurortów, a przede wszystkim dla tych, którzy zainteresowani są morską przeprawą promem z Turcji do Grecji. Miasteczko położone jest w prowincji Balıkesir, na wybrzeżu Morza Egejskiego naprzeciw greckiej wyspy Lesbos, na którą w sezonie letnim regularnie kursują promy z tureckiego portu. Pamiątką po dawnych czasach jest dobrze zachowana grecka zabudowa z czasów osmańskich, która dominuje w architekturze miasteczka. Interesującym widokiem są także dawne cerkwie greckie, które obecnie pełnią funkcję meczetów, a jednocześnie odbywają się w nich msze prawosławne. Więcej informacji o miasteczku znajdziesz TUTAJ.

Gaziantep – miasto pistacji i baklawy

Tajemnicza “Cyganka”, baklawa oraz pistacje to najpopularniejsze skojarzenia z Gaziantep, szóstym co do wielkości miastem Turcji. Leżąca w południowo-wschodniej części kraju metropolia to jeden z historycznych przystanków Jedwabnego Szlaku, a także jedna z najstarszych osad w Anatolii oraz miejsce, którego historia sięga ponad dziesięciu tysięcy lat. Do największych atrakcji miasta należą m.in. zlokalizowany w sercu miasta tradycyjny turecki bazar, Muzeum Mozaiki Zeugma, twierdza pochodząca z czasów Imperium Hetytów oraz Muzeum Hammamu. Więcej o Gaziantep przeczytasz TUTAJ.

Góra Nemrut i jej tajemnicze posągi

Leżąca w południowo-wschodniej Turcji majestatyczna Góra Nemrut corocznie przyciąga na swój szczyt dziesiątki tysięcy turystów, którzy pragną podziwiać z jej wierzchołka niesamowite wschody i zachody słońca. Nemrut to jeden z najwyższych szczytów leżącego w południowo-wschodniej Turcji pasma Antytauru, wznoszący się na wysokości 2134 m n.p.m. W 1987 roku góra została wpisana na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. W 2018 roku na szczyt góry dotarło ponad 50 tys. turystów z całego świata, w tym (oprócz Turków) przede wszystkim podróżnych z Japonii, Australii, Rosji, Chin oraz Rumunii. Kompleks archeologiczny zlokalizowany na szczycie góry Nemrut składa się z liczącego 50 metrów kurhanu (grobowca) oraz przylegających do niego trzech tarasów, spośród których każdy ozdobiony jest pięcioma monumentalnymi rzeźbami. Więcej informacji o górze oraz tajemniczych posągach znajdziesz TUTAJ.

Göbeklitepe – prawdopodobnie najstarsza świątynia świata

Zlokalizowane w południowo-wschodniej Turcji, w rejonie Şanlıurfy stanowisko archeologiczne Göbeklitepe zostało okrzyknięte przez archeologów najstarszym miejscem kultu, stworzonym przez człowieka. Owiane tajemnicą starożytne sanktuarium powstało co najmniej 11,5 tysiąca lat temu i jest tym samym starsze o jakieś 7 tysięcy lat od piramid egipskich oraz 6 tysięcy lat od Stonehenge. Odkrycie Göbeklitepe sugeruje konieczność napisania historii neolitu w Eurazji niemalże od nowa. W grudniu 2019 na platformie Netflix swoją premierę miał serial “The Gift“, którego akcja toczy się właśnie na terenie tajemniczych, starożytnych wykopalisk. Więcej informacji o Göbeklitepe znajdziesz TUTAJ.

Mardin – miasto kamiennych domów, nad którym czuwa tajemnicza kobieta-wąż

Mardin, mogące poszczycić się zabytkowymi meczetami, madresami, kościołami oraz charakterystycznymi wąskimi uliczkami, przy których rozciągają się kamienne domy, rocznie odwiedza około 5 milionów turystów. Architektura, charakterystyczny krajobraz miejski, różnorodna kuchnia oraz kultura współistnienia muzułmanów i chrześcijan uczyniły z Mardin jedno z najbardziej interesujących miejsc w Turcji. Centrum starego miasta składa się ze starej dzielnicy handlowej, która rozwinęła się wokół Wielkiego Meczetu. Podczas spaceru wzdłuż ulic Mardin nietrudno natrafić na liczne obrazy, elementy biżuterii, hafty oraz innego rodzaju ozdoby z charakterystycznym wizerunkiem kobiety o pięknej twarzy i ciele smoka oraz z drugą głową jadowitego węża na czubku ogona. Szameran (tur. Şahmeran) to mityczne stworzenie niezwykle popularne w kulturze wielu narodów na Bliskim Wschodzie. Uważana jest za królową węży oraz opiekunkę mądrości. Więcej informacji o Mardin znajdziesz TUTAJ.

Autorka bloga

Cześć, jestem Aga! Miło mi powitać Cię na Styku Kultur. Od 8 lat piszę i opowiadam o Turcji, czego efektem jest m.in. ponad 450 tekstów, które znajdziesz na blogu. Wśród nich m.in. relacje z naszych licznych podróży do Stambułu, na Wybrzeże Egejskie, Riwierę Turecką, do Kapadocji i okolic a także do południowo-wschodniej Anatolii. Zaobserwuj mój kanał na Instagramie oraz Facebooku, by być na bieżąco z naszymi kolejnymi podróżami! 

Autor zdjęć

Cześć, jestem Marcin! W trakcie naszych podróży towarzyszę Agnieszce razem z aparatem, uwieczniając na zdjęciach to, co oglądamy. Zazwyczaj profesjonalną lustrzanką lub bezlusterkowcem z zestawem obiektywów, a czasami po prostu z komórką. Poza tym zaciągam Agę do sklepów muzycznych i na festiwale, szukając podczas naszych wojaży dobrej muzyki. Zajrzyj na moją stronę oraz profile na Facebooku i Instagramie, by dowiedzieć się więcej.

►►► Uważasz treści ze Styku Kultur za cenne i inspirujące? Jeśli tak, w łatwy sposób możesz pomóc w dalszym rozwoju tej strony. Wystarczy, że rezerwując swoje noclegi na portalu Booking.com skorzystasz z TEGO linku. Dzięki Twojej pomocy, otrzymam niewielką prowizję, która nie wpłynie w żaden sposób na cenę Twojej rezerwacji. :)

  1. Oglądam serial Wieczna miłość . Bardzo mi się podoba . I pod jego wpływem zainteresowałem się Turcją. Chciałabym pojechać tam na wycieczkę obiazdową. I zobaczyć miejsca które proponujesz.

  2. Te dwanaście pozycji to rzeczywiście najbardziej popularne miejsca do zwiedzania. Ale takich perełek jest o wiele, wiele więcej w Turcji :) Z tym, że ta lista to raczej kilka wypraw do Turcji. W ciągu jednego wypadu nie da się wszystkiego obejrzeć…

  3. Turcja to przepiękny kraj. Byłem tam raz w życiu i na pewno jeszcze kiedyś tam zawitam. Idealne miejsce na romantyczną podróż, nie jakieś Paryże czy Wenecje, a właśnie pełna barw Turcja.

  4. Heeeej :) Wiesz, ze polecam adres Twojego bloga kazdemu znajomemu, który chce przeczytac cos ciekawego w naszym polskim internecie? :) Wiesz dlaczego? A to dlatego, ze naprawdę posiadasz wielki talent do pisania, a rzadko który polski bloger taki talent posiada, a przynajmniej go bardzo skrzętnie ukrywaja, hehe :) Pozdrawiam :)

  5. Nigdy nie byłam przekonana do Turcji, a jednak sporo ciekawych rzeczy można tam odwiedzić. Orientujesz się jaką linią najtaniej się tam dostać?
    Pozdrawiam,
    Kasia

  6. Turcja jest przepiękna. Cała kolorystyka kulturowa, barwność bazarów i powalające z nóg zapachy Bliskiego Wschodu. Prawie tam byłem:) Prawie, bo żeby wjechać do Turcji paszport musi być ważny 6 miesięcy przed utratą ważności. Mój chłopak o tym nie wiedział, więc dolecieliśmy do Stambułu…a po paru godzinach odlecieliśmy:)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Close