Co warto zobaczyć w Turcji? Najważniejsze zabytki i atrakcje turystyczne [RANKING 2020]

- Reklama -

Antyczne ruiny, strzeliste minarety majestatycznych meczetów, niezliczone kilometry piaszczystych wybrzeży, orientalne miasteczka przepełnione głosem muezzina oraz nowoczesne metropolie, wprawiające w osłupienie tych, którzy Turcję kojarzą wyłącznie z orientalnym chaosem – to wszystko to zaledwie zalążek tego, co kryje się w bogatej ofercie kraju nad Bosforem.

Stambuł – miasto na dwóch kontynentach

Największe atrakcje Turcji Stambul Co warto zobaczyć w Turcji? Najważniejsze zabytki i atrakcje turystyczne [RANKING 2020]

Stambuł oczarowuje, nim jeszcze na dobre postawi się nogę na jego ziemi. Wystarczy spojrzeć zza szyby podchodzącego do lądowania samolotu na te niekończącą się feerię świateł i barw, krajobraz obfitych kopuł i strzelistych minaretów, by poczuć dreszcze i zew orientu. Ta wyjątkowa metropolia, dumnie rozłożona na dwóch kontynentach – Azji oraz Europie, to prawdziwa perła na turystycznej mapie Turcji, nie bez powodu odwiedzana corocznie przez miliony turystów.

To tutaj konserwatyzm miesza się z nowoczesnością, historia z współczesnością, a bogactwo z biedą, tworząc razem jedyny w swoim rodzaju miejski krajobraz. Atrakcje obowiązkowe do zobaczenia w trakcie pobytu w dawnym Konstantynopolu to bez wątpienia: Hagia Sophia, Błękitny Meczet, Wieża Leandra, Cysterna Bazyliki oraz Pałac Topkapı. Ważnym elementem wizyty w Stambule powinien być bez wątpienia także romantyczny rejs po Bosforze o zachodzie słońca, w akompaniamencie małej szklaneczki czaju, czyli popularnej tureckiej herbaty.

- Reklama -

[irp posts=’3025′]

Troja – ruiny antycznej potęgi

Największe atrakcje Turcji Troja Co warto zobaczyć w Turcji? Najważniejsze zabytki i atrakcje turystyczne [RANKING 2020]

Nie sposób w krótkim czasie zwiedzić wszystkie starożytne ruiny, jakie – mimo upływu czasu – zachowały się na tureckiej ziemi. Każdego roku archeolodzy natrafiają na nowe artefakty, otwierające kolejną fascynującą kartę w historii tego obszaru. Jednym ze sztandarowych oraz tłumnie odwiedzanych miast starożytnych nadal pozostaje Troja, opiewana przed wiekami przez wielkiego Homera, a w konsekwencji czego odkryta pod koniec XIX wieku przez niemieckiego archeologa Henryka Schliemanna. Stanowisko archeologiczne znajduje się w pobliżu, leżącego nad cieśniną Dardanele miasta Çanakkale. Tereny, cieszącego się niegdyś wielką sławą, antycznego grodu są dziś przez wielu określane mianem rozczarowujących, gdyż ruiny starożytnej Troi są jednymi z najgorzej zachowanych antycznych pozostałości w Turcji. Wyjątkowa aura tego miejsca, przepiękne okolice a przede wszystkim charakterystyczna drewniana statua konia trojańskiego sprawiają jednak, że każdy podróżujący do Republiki Turcji turysta obowiązkowo zagląda w te strony.

[irp posts=’154′]

Wyspa Bozcaada – tajemnicza kraina winorośli

Największe atrakcje Turcji Bozcaada Co warto zobaczyć w Turcji? Najważniejsze zabytki i atrakcje turystyczne [RANKING 2020]
- Reklama -

Choć o wyspie nie wspomina prawie żaden komercyjny przewodnik, a każdego roku nieświadomie omijają ją dziesiątki tysięcy turystów, umiejscowienie jej w tym rankingu jest w pełni uzasadnione! Bozcaada to wciąż mało popularna i nieodkryta kraina urokliwych turecko-greckich zaułków, pysznych owoców morza oraz winorośli. Sami Turcy w zachwycie nad wyspą chętnie uciekają tu w wolne weekendy, budują swoje domki letniskowe oraz kręcą popularne historie filmowe. Krajobraz wyspy wciąż pamięta czasy, gdy masowo zamieszkiwali ją Grecy a dawna, multikulturowa historia miejsca wciąż daje o sobie znać! Są tu meczety, greckie cerkwie, osmańskie cmentarze oraz niezliczone domowe winnice i rodzinne pensjonaty. Bozcaada to także coraz bardziej popularne centrum sportów wodnych oraz przystań miłośników pieszych wędrówek. Na wyspę można się dostać przy pomocy promu, kursującego z okolic starożytnej Troi.

[irp posts=’12649′]

Assos – kraina Arystotelesa

Największe atrakcje Turcji Asssos Co warto zobaczyć w Turcji? Najważniejsze zabytki i atrakcje turystyczne [RANKING 2020]

Z historią starożytnego miasta Assos związana jest postać Arystotelesa, najsłynniejszego filozofa starożytnej Grecji, który po śmierci Platona opuścił Ateny by w Assos założyć swoją szkołę filozoficzną. To także tutaj, w trakcie swojej trzeciej podróży misyjnej, dotarł sam św. Paweł Apostoł, by następnie w pobliskim porcie wsiąść na statek udający się w kierunku brzegów palestyńskich. Mimo tak niesamowicie bogatej historii, starożytne Assos zwykle pomijane jest przez większość turystycznych szlaków – a szkoda! Odwiedzający znajdą tu m.in. bardzo dobrze zachowane ruiny świątyni Ateny Polias oraz przepiękny antyczny amfiteatr z którego roztacza się zapierający dech w piersiach widok na morze oraz pobliskie wyspy greckie. Dużym atutem miejsca jest także pobliska osada Behramkale, swoją atmosferą przypominająca prawdziwy skansen dawnej osmańskiej codzienności!

- Reklama -

[irp posts=’111′]

Pergamon – starożytna kolebka pergaminu

Największe atrakcje Turcji Pergamon Co warto zobaczyć w Turcji? Najważniejsze zabytki i atrakcje turystyczne [RANKING 2020]

Pergamon po raz pierwszy pojawił się w źródłach około 400 lat przed naszą erą. Miasto zbudowane zostało na wysokim wzgórzu, skąd dziś podziwiać można zachwycające widoki na pasma górskie oraz doliny rzek. W starożytnym Pergamonie udoskonalono metody wytwórstwa pergaminu, wybudowano największą – po Bibliotece Aleksandryjskiej – starożytną książnicę, słynną Bibliotekę Pergamońską, powołano jedną z siedmiu wspólnot wczesnochrześcijańskich oraz czczono na dużą skalę Kult Zeusa. Mimo upływu wieków, a także przeniesienia wielu zabytków do Niemiec, ruiny Pergamonu wciąż zachwycają odwiedzających. Ponadto, u podnóża pergamońskiego Akropolu zlokalizowane jest współczesne tureckie miasto Bergama, gdzie czujne oko turysty dostrzeże także wiele innych pamiątek z późniejszych epok.

[irp posts=’3978′]

Izmir – miasto Giaurów i gród Atatürka

Największe atrakcje Turcji Izmir Co warto zobaczyć w Turcji? Najważniejsze zabytki i atrakcje turystyczne [RANKING 2020]

Przez samych Turków Izmir nazywany jest miastem giaurów lub grodem Atatürka, ze względu na swój kosmopolityczny luz oraz opieranie się konserwatystom. Znamiona europejskości rzeczywiście od razu rzucają się tutaj w oczy – chociażby pod postacią dużo bardziej odważnej kobiecej mody, obecności mniejszości seksualnych, czy mnóstwa knajpek pełnych ludzi pijących mocniejsze trunki. Z drugiej strony nie brakuje tu zaułków, w których atmosfera orientu wyraźnie się zagęszcza, a ulice wypełniają kobiety ubrane w przeróżne stroje etniczne.

W centrum Izmiru dumnie wznosi się jego symbol – osmańska wieża zegarowa, oświetlana po zmroku dziesiątkami barw. Będąc w Izmirze obowiązkowo należy zwiedzić Kültürpark, nazywany zielonymi płucami miasta, miejscowe muzea archeologiczne oraz osmańskie bazary. Spacer wzdłuż tętniącej życiem nadmorskiej promenady oraz rejs promem do pozostałych dzielnic miejskich to także obowiązkowy element wizyty w tej metropolii!

[irp posts=’23013′]

Efez – antyczna potęga

Największe atrakcje Turcji Efez Co warto zobaczyć w Turcji? Najważniejsze zabytki i atrakcje turystyczne [RANKING 2020]

Ruiny starożytnego Efezu zachowały się w wyjątkowo dobrym stanie, pomimo licznych trzęsień ziemi, z jakimi borykał się ten region. Podczas spaceru po zachwycającym żywym muzeum możemy dotykać starożytnych skarbów i poczuć, że czas tutaj zatrzymał się w miejscu. Szansa na to, że będziemy tu sami jest minimalna – Efez to bowiem jedna z pereł Turcji, nieprzerwanie oblegana przez turystów. Starożytne miasto można jednak zwiedzać także wieczorem, gdy częstotliwość wizyt gości zdecydowanie spada, a kręte antyczne uliczki nabierają całkowicie innego blasku. Jeśli odwiedzicie te okolice jesienią, będziecie mieli szansę przyjrzeć się jedynemu w swoim rodzaju konkursowi walk wielbłądów.

[irp posts=’806′]

Meryemana – święte miejsce chrześcijan

Największe atrakcje Turcji Meryemana Co warto zobaczyć w Turcji? Najważniejsze zabytki i atrakcje turystyczne [RANKING 2020]

Jeśli Turcja kojarzy wam się jednoznacznie z odległym kulturowo krajem islamskim, dużym zaskoczeniem może okazać się fakt, że to właśnie na tych terenach Matka Boska spędziła część swojego ziemskiego życia, czego pamiątką jest słynny Dom Marii Dziewicy, znany w lokalnym języku jako Meryemana. Każdego dnia na wzgórze Corsessus przybywają tłumnie pielgrzymki chrześcijan, przepełnionych wiarą, że powierzone w tym miejscu intencje zostaną wysłuchane. Co ciekawe, w Meryemanie nie brakuje także Turków, którzy powszechnie wierzą, że to szczególne miejsce ma dar do spełnienia życzeń, także tych zupełnie zwyczajnych i prozaicznych.

[irp posts=’6165′]

Didim – Świątynia Apollina

Największe atrakcje Turcji Didim Co warto zobaczyć w Turcji? Najważniejsze zabytki i atrakcje turystyczne [RANKING 2020]

Niewielkie miasteczko Didim to niezwykle popularny turecki kurort nad wybrzeżem Morza Egejskiego. W ciągu dnia życie toczy się tutaj leniwie, wieczorami kurort budzi się do życia. Ta pozornie “taka jakich wiele” miejscowość, skrywa w sobie jednak kilka niespodzianek, dzięki czemu w pełni zasługuje na miejsce w rankingu najważniejszych atrakcji Turcji. Didim spełnia zróżnicowane zapotrzebowania turystów, ciesząc się jednakową popularnością wśród wczasowiczów, amatorów rodzinnego wypoczynku, poszukiwaczy imprezowych wrażeń czy miłośników archeologii. Największą lokalną atrakcją jest gigantycznych rozmiarów Świątynia Apollina, która rozsławiała niegdyś antyczną Didymę. Jej ogrom zrozumie tylko ten, kto stając pod jedną z majestatycznych kolumn, poczuje się niczym mrówka! W czasach antycznych w pobliżu świątyni działała słynna starożytna wyrocznia, do której przybywali goście chętni usłyszeć tajemne wróżby na temat swojej przyszłości.

Dalyan – bujna zieleń, wyjątkowe błoto i ogromne żółwie

Największe atrakcje Turcji Dalyan Co warto zobaczyć w Turcji? Najważniejsze zabytki i atrakcje turystyczne [RANKING 2020]

Okolice malowniczej wioski Dalyan to jedno z najbardziej “zielonych” miejsc w całej Turcji. Turyści odwiedzający te regiony powinni skorzystać z możliwości rejsu statkiem wzdłuż miejscowej rzeki, która w niezwykle malowniczy sposób wije się wśród labiryntu setek wysepek oraz bujnej roślinności. Ostatnim punktem rejsu jest piaszczysta plaża Iztuzu, gdzie swoje jaja składają ogromne żółwie Caretta. Co istotne, w trakcie rejsu można podziwiać także niezwykłe grobowce likilijskie, wkomponowane w urwiste skały. Region Dalyan corocznie przyciąga także tłumy kuracjuszy, głęboko wierzących w lecznicze właściwości miejscowych jezior błotnych. Jak podkreślają miejscowi, kąpieli w tutejszym błocie systematycznie zażywają podobno nawet największe gwiazdy Hollywood.

[irp posts=’6534′]

Pamukkale – Biała Twierdza

Największe atrakcje Turcji Pamukkale Co warto zobaczyć w Turcji? Najważniejsze zabytki i atrakcje turystyczne [RANKING 2020]

Przeglądając ofertę wczasów do Turcji w katalogu turystycznym łatwo natrafić na bajeczne zdjęcia śnieżnobiałych tarasów Pamukkale, z których spływa krystalicznie turkusowa woda. Ten unikatowy w skali światowej cud natury powstał w wyniku działania wód wapiennych, wypływających z licznych lokalnych źródeł termalnych. Wraz z ruinami pobliskiego starożytnego miasta Hierapolis, Pamukkale wpisane jest na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Niestety, w rzeczywistości ten wyjątkowy pomnik przyrody coraz mocniej cierpi z powodu masowych odwiedzin turystów, tracąc swój dawny blask. Pamukkale to jednak nadal jedna z największych atrakcji Turcji, bez której trudno sobie wyobrazić jakąkolwiek wycieczkę objazdową!

[irp posts=’1014′]

Kapadocja – księżycowa kraina

Największe atrakcje Turcji Kapadocja Co warto zobaczyć w Turcji? Najważniejsze zabytki i atrakcje turystyczne [RANKING 2020]

Gdy mowa o największych atrakcjach kraju nad Bosforem, nie sposób wspomnieć o ich królowej – oszałamiającej Kapadocji. Ta bajeczna i surrealistyczna kraina nazywana jest największym skarbem Turcji. Temu, kto miał okazję zobaczyć jej labirynty, skalne miasta i kościoły, trudno będzie wskazać piękniejsze miejsce w tym rejonie świata. Naturalny cud natury, z akcentem rzeźb autorstwa ludzkiej dłoni.

Krajobraz regionu tworzą liczne doliny, wąwozy, kominy skalne, wygasłe wulkany oraz domostwa wyżłobione w wulkanicznym tufie, zamieszkiwane w średniowieczu przez chrześcijańskich mnichów. Jedną z wiodących atrakcji turystycznych tego regionu są popularne loty balonem, o poranku lub o zachodzie słońca, w trakcie których śmiałkowie mają okazję podziwiać przepiękną panoramę Kapadocji, łudząco przypominającą krajobraz księżycowy.

[irp posts=’4716′]

Antalya – perła Riwiery Tureckiej

Największe atrakcje Turcji Antalya Co warto zobaczyć w Turcji? Najważniejsze zabytki i atrakcje turystyczne [RANKING 2020]

Zlokalizowana w południowo-zachodniej Turcji Antalya to jedno z najpopularniejszych miast w kraju, będące jednocześnie cenionym kurortem turystycznym. Zabytkowa architektura, piaszczyste plaże i duża ilość atrakcji turystycznych sprawiają, że nie sposób się tu nudzić. Początki miasta sięgają najprawdopodobniej 150 roku p.n.e., kiedy to król Pergamonu Attalos II istotnie rozbudował miasto i uczynił głównym portem swojego królestwa. W późniejszym okresie Antalya należała m.in. do Cesarstwa Rzymskiego, Cesarstwa Bizantyjskiego, Turków seldżuckich, Imperium Osmańskiego oraz Włochów. Burzliwe losy historii miasta sprawiły, że zachowało ono swój wielokulturowy charakter. Współcześnie Antalyę zamieszkuje ponad milion mieszkańców, jednak w szczycie sezonu turystycznego populacja miasta wzrasta aż dwukrotnie.

[irp posts=’15141′]

Antyczne Side

Największe atrakcje Turcji Side Co warto zobaczyć w Turcji? Najważniejsze zabytki i atrakcje turystyczne [RANKING 2020]

Antyczne Side to jeden z najpopularniejszych letnich kierunków, corocznie wybieranych przez Polaków planujących wakacje w Turcji. Do największych atrakcji miasteczka należą starożytne ruiny amfiteatru, agory, łaźni oraz świątyni Apolla. Początki Side datuje się na VII wiek p.n.e. Pierwszymi mieszkańcami Side byli greccy osadnicy, pochodzący z terenów północno-zachodniej Anatolii. W czasach starożytnych wierzono, że miastem opiekuje się bogini Atena, której wizerunek można było odnaleźć na miejscowych monetach. W późniejszych okresach Side pozostawało pod panowaniem m.in. Aleksandra Wielkiego, Oktawiana Augusta, Seldżuków, a następnie Osmanów.

[irp posts=’15468′]

Podwodna wyspa Kekova

Największe atrakcje Turcji Kekova Co warto zobaczyć w Turcji? Najważniejsze zabytki i atrakcje turystyczne [RANKING 2020]

Wybrzeże Likijskie to region pełen piaszczystych plaż, turkusowych wód oraz pomniejszych wysp i wysepek, stanowiących istny raj dla miłośników nurkowania (za wyjątkiem bliskiego sąsiedztwa antycznych ruin, gdzie jest to zakazane) oraz kąpieli morskich. Przebywając w okolicy warto wybrać się przede wszystkim na wyspę Kekova, która może pochwalić się bogatą historią. Wyspa leży w regionie o tej samej nazwie, w skład którego wchodzą także: wsie Kaleköy oraz Üçağız, jak również zatopione pozostałości czterech antycznych osad: Simena, Aperlae, Dolchiste oraz Teimioussa. Choć lokalne antyczne osady znalazły się pod wodą, przy odrobinie szczęścia turyści mają możliwość zobaczenia fragmentów zatopionych ruin. Wszystko za sprawą krystalicznie czystej wody oraz statków, które posiadają w swoim wyposażeniu szklane pokłady.

[irp posts=’17648′]

Starożytna Myra i Kościół św. Mikołaja

Największe atrakcje Turcji Myra Co warto zobaczyć w Turcji? Najważniejsze zabytki i atrakcje turystyczne [RANKING 2020]

Zlokalizowane na terenie stanowiska archeologicznego ruiny dowodzą, że Myra istniała już w V w. p.n.e. Swój rozkwit miasto miało przeżyć w czasach hellenistycznych oraz rzymskich, kiedy to stanowiło jedno z sześciu głównych miast Federacji Licyjskiej. Myra produkowała wówczas własne monety, jak również dysponowała jednym z największych portów morskich na całym wybrzeżu. Około 60 roku n.e. w Myrze zatrzymał się Święty Paweł, odbywający podróż do Rzymu. Miasto odwiedził także cesarz Hadrian. Kres znamienitej historii Myry datuje się na XI wiek, kiedy to miasto ostatecznie opustoszało wskutek wcześniejszych powodzi, trzęsień ziemi oraz najazdów Arabów. Przebywając w okolicy warto wybrać się do Kościoła św. Mikołaja, w którym początkowo pochowany został biskup Miry. Obiekt znajduje się w mieście Demre, do niedawna nazywanym przez Turków Kale. W ruinach kościoła podziwiać możemy m.in. dobrze zachowane freski bizantyjskie oraz mozaiki podłogowe. 

[irp posts=’15772′]

Ayvalik – czarujący kurort nad Morzem Egejskim

Największe atrakcje Turcji Ayvalik Co warto zobaczyć w Turcji? Najważniejsze zabytki i atrakcje turystyczne [RANKING 2020]

Im dalej na południe, tym bardziej turystycznie. Urocze miasteczko Ayvalik to punkt obowiązkowy dla wszystkich miłośników niewielkich kurortów, a przede wszystkim dla tych, którzy zainteresowani są morską przeprawą promem z Turcji do Grecji. Miasteczko położone jest w prowincji Balıkesir, na wybrzeżu Morza Egejskiego naprzeciw greckiej wyspy Lesbos, na którą w sezonie letnim regularnie kursują promy z tureckiego portu. Pamiątką po dawnych czasach jest dobrze zachowana grecka zabudowa z czasów osmańskich, która dominuje w architekturze miasteczka. Interesującym widokiem są także dawne cerkwie greckie, które obecnie pełnią funkcję meczetów, a jednocześnie odbywają się w nich msze prawosławne. 

[irp posts=’3686′]

Gaziantep – miasto pistacji i baklawy

gaziantep k Co warto zobaczyć w Turcji? Najważniejsze zabytki i atrakcje turystyczne [RANKING 2020]

Tajemnicza “Cyganka”, baklawa oraz pistacje to najpopularniejsze skojarzenia z Gaziantep, szóstym co do wielkości miastem Turcji. Leżąca w południowo-wschodniej części kraju metropolia to jeden z historycznych przystanków Jedwabnego Szlaku, a także jedna z najstarszych osad w Anatolii oraz miejsce, którego historia sięga ponad dziesięciu tysięcy lat. Do największych atrakcji miasta należą m.in. zlokalizowany w sercu miasta tradycyjny turecki bazar, Muzeum Mozaiki Zeugma, twierdza pochodząca z czasów Imperium Hetytów oraz Muzeum Hammamu.

[irp posts=’6362′]

Göbekli Tepe – prawdopodobnie najstarsza świątynia świata

gobeklitepe k Co warto zobaczyć w Turcji? Najważniejsze zabytki i atrakcje turystyczne [RANKING 2020]

Zlokalizowane w południowo-wschodniej Turcji, w rejonie Şanlıurfy stanowisko archeologiczne Göbekli Tepe zostało okrzyknięte przez archeologów najstarszym miejscem kultu, stworzonym przez człowieka. Owiane tajemnicą starożytne sanktuarium powstało co najmniej 11,5 tysiąca lat temu i jest tym samym starsze o jakieś 7 tysięcy lat od piramid egipskich oraz 6 tysięcy lat od Stonehenge. Odkrycie Göbekli Tepe sugeruje konieczność napisania historii neolitu w Eurazji niemalże od nowa. Co ciekawe, w grudniu 2019 na platformie Netflix swoją premierę miał serial “The Gift“, którego akcja toczy się właśnie na terenie tajemniczych, starożytnych wykopalisk.

[irp posts=’22073′]

Mardin – miasto kamiennych domów, nad którym czuwa tajemnicza kobieta-wąż

mardin k Co warto zobaczyć w Turcji? Najważniejsze zabytki i atrakcje turystyczne [RANKING 2020]

Miasto, mogące poszczycić się zabytkowymi meczetami, madresami, kościołami oraz charakterystycznymi wąskimi uliczkami, przy których rozciągają się kamienne domy, rocznie odwiedza około 5 milionów turystów. Architektura, charakterystyczny krajobraz miejski, różnorodna kuchnia oraz kultura współistnienia muzułmanów i chrześcijan uczyniły z Mardin jedno z najbardziej interesujących miejsc w Turcji. Centrum starego miasta składa się ze starej dzielnicy handlowej, która rozwinęła się wokół Wielkiego Meczetu. Podczas spaceru wzdłuż ulic Mardin nietrudno natrafić na liczne obrazy, elementy biżuterii, hafty oraz innego rodzaju ozdoby z charakterystycznym wizerunkiem kobiety o pięknej twarzy i ciele smoka oraz z drugą głową jadowitego węża na czubku ogona. Szameran (tur. Şahmeran) to mityczne stworzenie niezwykle popularne w kulturze wielu narodów na Bliskim Wschodzie. Uważana jest za królową węży oraz opiekunkę mądrości.

[irp posts=’21704′]

Autorka bloga

Cześć, jestem Aga! Miło mi gościć Cię na Styku Kultur - blogu podróżniczym o Turcji (i reszcie świata). Znajdziesz tu ponad 350 tekstów, które powstały w wyniku moich licznych podróży. Większość z nich poświęcona jest Turcji, która zajmuje w moim sercu miejsce szczególnie. Na Styku Kultur przeczytasz również o wielu innych europejskich i azjatyckich krajach. Rozgość się i czuj, jak u siebie! ?

- Advertisement -

Polecane:

Czy wiza do Turcji dla Polaków jest nadal potrzebna w 2020 roku? [AKTUALIZACJA – MARZEC 2020]

Wiza do Turcji 2020: Począwszy od dnia 2 marca 2020, Republika Turcji zniosła obowiązek wizowy dla obywateli niektórych krajów strefy Schengen, w...

Podróż inspirowana serialem “Wspaniałe Stulecie”: grób sułtana Sulejmana i Hürrem

Fani serialu "Wspaniałe Stulecie" z pewnością wielokrotnie zastanawiali się nad tym, gdzie znajduje się grób Sulejmana i Hürrem. Słynne postaci historyczne pochowane...

“Wspaniałe Stulecie” przyczyniło się do rozwoju tureckiej branży meblarskiej!

Czy marzyliście kiedykolwiek o tym, by Wasze wnętrza przypominały sceny rodem z pałacu Sułtana Sulejmana? Jeśli tak, mam dla Was świetną wiadomość. Wyroby meblarskie...

15 KOMENTARZE

  1. Oglądam serial Wieczna miłość . Bardzo mi się podoba . I pod jego wpływem zainteresowałem się Turcją. Chciałabym pojechać tam na wycieczkę obiazdową. I zobaczyć miejsca które proponujesz.

  2. Te dwanaście pozycji to rzeczywiście najbardziej popularne miejsca do zwiedzania. Ale takich perełek jest o wiele, wiele więcej w Turcji :) Z tym, że ta lista to raczej kilka wypraw do Turcji. W ciągu jednego wypadu nie da się wszystkiego obejrzeć…

  3. Turcja to przepiękny kraj. Byłem tam raz w życiu i na pewno jeszcze kiedyś tam zawitam. Idealne miejsce na romantyczną podróż, nie jakieś Paryże czy Wenecje, a właśnie pełna barw Turcja.

  4. Heeeej :) Wiesz, ze polecam adres Twojego bloga kazdemu znajomemu, który chce przeczytac cos ciekawego w naszym polskim internecie? :) Wiesz dlaczego? A to dlatego, ze naprawdę posiadasz wielki talent do pisania, a rzadko który polski bloger taki talent posiada, a przynajmniej go bardzo skrzętnie ukrywaja, hehe :) Pozdrawiam :)

  5. Nigdy nie byłam przekonana do Turcji, a jednak sporo ciekawych rzeczy można tam odwiedzić. Orientujesz się jaką linią najtaniej się tam dostać?
    Pozdrawiam,
    Kasia

  6. Turcja jest przepiękna. Cała kolorystyka kulturowa, barwność bazarów i powalające z nóg zapachy Bliskiego Wschodu. Prawie tam byłem:) Prawie, bo żeby wjechać do Turcji paszport musi być ważny 6 miesięcy przed utratą ważności. Mój chłopak o tym nie wiedział, więc dolecieliśmy do Stambułu…a po paru godzinach odlecieliśmy:)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Close