Gdy Ramadan zmierza ku końcowi muzułmanie przygotowują się do celebracji trzydniowego święta dziękczynienia Eid al-Fitr, nazywanego potocznie świętem słodkości (tur. Şeker Bayramı). Po ciężkim i długim miesiącu postu w trakcie Ramazan Bayramı, Turcy celebrują spotkania w gronie rodzinnym, przede wszystkim z najstarszymi członkami rodu. Istotą święta jest bowiem okazywanie sobie wzajemnego szacunku, reperowanie więzi z krewnymi oraz dzielenie się z potrzebującymi.

Cukierek albo psikus?
– W tym święcie chodzi przede wszystkim o okazanie szacunku starszym, o radość oraz bycie razem – opowiedziała mi moja turecka przyjaciółka Nur, która do kwestii wiary i tradycji podchodzi bardzo poważnie. – Zasadniczą ideą naszego święta jest pogodzenie się z rodziną i bliskimi, odwiedzanie się wzajemnie w domach, począwszy od najstarszych członków rodziny. W tym czasie składam szczególny szacunek swoim dziadkom, odwiedzając ich i całując w dłonie. Oni w zamian przekazują najmłodszym słodycze, a tym nieco starszym.. dodatkowe kieszonkowe.
W przeddzień święta Turcy odwiedzają groby bliskich, odmawiając specjalną modlitwę nad ich mogiłami. Następnego ranka rodzina wspólnie zasiada do uroczystego śniadania, po którym ojcowie zabierają synów na modlitwę do meczetu. Jest to często doskonała okazja, by wtajemniczyć synów w przebieg ceremonii muzułmańskiej modlitwy namaz. W tym okresie muzułmanie w atmosferze radości pozdrawiają się słowami „id mubarak„.

Z okazji Eid al-Fitr wiele kobiet przygotowuje specjalne potrawy, charakterystyczne dla danego regionu Turcji. W Gaziantep popularne są çiğ köfte, mini klopsiki, wykonane z baraniny i ryżu, natomiast w regionie Morza Egejskiego Turczynki gromadzą się, by wspólnie rolować cienkie ciasto, które następnie wykorzystają do przygotowania domowej wersji baklawy. Gospodynie domowe przygotowują również wiele słodkich pakunków dla najmłodszych domowników oraz dzieci, które mogą zapukać do drzwi ich domostw. – Dzieci uwielbiają Eid al-Fitr, bo mogą wtedy pukać do drzwi sąsiadów i prosić o cukierki. Wszyscy są przygotowani na tego rodzaju wizyty, gromadząc w domach spory zapas słodkości. W pewnym sensie wygląda to trochę jak zwyczaj Halloween, no ale tutaj nikt się nie przebiera i nie czyni drugiemu psikusów – dodała Nur.




Nikt nie ma wątpliwości, że najważniejszym aspektem Ramazan Bayramı, jak i większości muzułmańskich świąt, jest skupienie się na pomocy potrzebującym i działalność charytatywna. Zgodnie z wartością zgromadzonego majątku muzułmanie są nakłaniani do składania jałmużny na rzecz potrzebujących oraz przekazywanie darowizn dla ubogich. Osoby, których nie stać na dzielenie się z innymi, mogą złożyć swoje podarki w postaci modlitwy za członków rodziny, przyjaciół i najbiedniejszych.

Jedno co łączy święta w różnych kulturach to rodzina i dużo jedzenia :)
Prawda! :))
Bo gdy nie matura a chęć szczera – trzeba się uczyć od najlepszych http://dajdrobne.com/announcements/show/4535/pedagogika-studia-licencjackie na ten przykład? a Turcja fajny kraj tylko mieszkamy w Polsce i te same zwyczaje mamy co autorka podkreśla ale to porządny niemiecki Uniwersytet w Poznaniu
Doceniam usilną chęć powiązania Pani treści reklamowej z moim wpisem ;)