Cunda – wyjątkowo “grecka” wyspa w zachodniej Turcji!

autor(ka): Agnieszka Maury
0 komentarz

Turecka wyspa Cunda oferuje mnóstwo wspaniałych, klimatycznych knajpek, w których skosztować można pysznego wina oraz ryb. Sam klimat miejsca to już fascynująca mieszanka greckich oraz tureckich wpływów. Warto tu zajrzeć, przebywając w północno-zachodniej Turcji!

Cunda 1 of 12 Cunda   wyjątkowo grecka wyspa w zachodniej Turcji!
Cunda 12 of 12 Cunda   wyjątkowo grecka wyspa w zachodniej Turcji!

Historia wyspy

Przebywając w Ayvalık warto skusić się na rejs statkiem na grecka wyspę Lesbos, jak i udać się na małą turecką wysepkę Cunda (zwaną również Alibey), na którą dojechać może drogą lądową. W latach 60. wybudowano bowiem pierwszy w Turcji most łączący wyspę z wybrzeżem nad wodami zatoki. Dziś turyści z łatwością mogą kursować między lądem a wyspą, korzystając z lokalnych busów oraz wyjątkowo tanich wieloosobowych taksówek.

PRZECZYTAJ TAKŻE
Ayvalık, czarujący turecki kurort nad Morzem Egejskim

Spacerując po wąskich uliczkach Cundy z łatwością natrafić można na budynki pamiętające jeszcze czasy, kiedy miejsce to zamieszkiwali Grecy, a sama wyspa nazywana była przez nich Εκατόνησα (Hekatonisa) lub Μοσχονήσια (Moschonisia). Podobnie jak w samym  mieście Ayvalık, w pewnych miejscach greckie dziedzictwo wydaje się powoli odchodzić w zapomnienie. Wymiana ludności w tych rejonach wiązała się z Traktatem z Lozanny z 1923 r., kiedy to na mocy postanowień odbyła się wymiana ludności między Grecją i Turcją. W praktyce kryterium wyróżniającym ekspatriantów stała się religia: z Grecji do Turcji płynęli nie tylko Turcy, ale i osoby innych narodowości wyznania muzułmańskiego; z kolei z Turcji do Grecji obok Greków trafiali także inni wyznawcy prawosławia. Dziś w rejonach Ayvalık trudno spotkać Greków, jednak zdaniem niektórych miasteczko, jak i wyspa, cały czas zamieszkiwane są przez ludność o korzeniach greckich, której przodkowie przeszli na islam.

Miejscowe restauracje słyną z  doskonale przyrządzanych ryb, przed których cenami już na samym początku ostrzegają wszyscy kierowcy taksówek. Cunda oferuje także wspaniałe plaże oraz atrakcje w postaci ruin dawnych cerkwi greckich.

Cunda 2 of 12 Cunda   wyjątkowo grecka wyspa w zachodniej Turcji!
Cunda 3 of 12 Cunda   wyjątkowo grecka wyspa w zachodniej Turcji!

Miejsce z historią

Same kawiarnie niekiedy również okazują się mieć niesamowitą historię. Nam udało się trafić do niezwykle klimatycznej, ponad dwustuletniej kawiarni Taş Kahve. Jej wysoki sufit zamieszkują jaskółki, które z uroczym świstem fruwają nad głowami gości, siadając na starych ozdobnych lustrach z grubą drewnianą ramą orz na portretach Kemala Ataturka. Wnętrze kawiarni ozdabiają wysokie okna, drewniane stropy oraz piękne kolorowe witraże. Sam budynek zbudowany został z użyciem naturalnego kamienia, który pamięta jeszcze czasy pierwszych właścicieli kawiarni, emigrantów przybyłych z Krety. W ciągu dnia w Taş Kahve serwowane są posiłki, w tym pyszne śniadania oraz słynne w tej okolicy tosty Ayvalık Tostu.

PRZECZYTAJ TAKŻE
Antyczne atrakcje Turcji - starożytny Pergamon
Autorka bloga

Cześć, jestem Aga! Miło mi gościć Cię na Styku Kultur - blogu podróżniczym o Turcji (i reszcie świata). Znajdziesz tu ponad 300 tekstów, które powstały w wyniku moich licznych podróży. Większość z nich poświęcona jest Turcji, która zajmuje w moim sercu miejsce szczególnie. Na Styku Kultur przeczytasz również o wielu innych europejskich i azjatyckich krajach. Rozgość się i czuj, jak u siebie! 🖤

0 komentarz
10

Dołącz do dyskusji

Popularne artykuły:

MENU

Ta strona używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celu prawidłowego działania narzędzi analitycznych i społecznościowych. Zgoda Czytaj więcej

x
Close