Halfeti to niewielkie miasteczko rybackie, zlokalizowane w prowincji Şanlıurfa, w południowo-wschodniej Turcji. Historia położonej nad brzegiem Eufratu miejscowości sięga 3000 lat. Swoją popularność miejsce zyskało jednak stosunkowo niedawno, stając się jedną z bardziej malowniczych i niezwykłych atrakcji tej części kraju!


Halfeti, a właściwie „Stare Halfeti” to miasto leżące nad wschodnim brzegiem Eufratu, około 120 km od Şanlıurfy. Pierwsze ślady osadnictwa w tym regionie są datowane na około 855 r. p.n.e. Bizantyjczycy nadali niegdyś miastu nazwę Romaion Koula (Zamek Rzymski), a arabscy zdobywcy przetłumaczyli ją na Qal’at Rum. Pod panowaniem osmańskim obszar znalazł się za panowania sułtana Selima I.
Wraz z wprowadzeniem przez turecki rząd projektu GAP (tur. Güneydoğu Anadolu Projesi – Projekt Południowo-Wschodniej Anatolii), w latach 90. XX wieku podjęto decyzję o budowie tamy Birecik na rzece Eufrat, co w konsekwencji spowodowało zatopienie miasta. Około 2500 osób, zamieszkujących Stare Halfeti zostało przeniesionych do Nowego Halefti, oddalonego o jakieś 10 km. Warto zauważyć, że ideą projektu GAP jest zrównoważenie rozwoju regionu południowo-wschodniej Turcji oraz podniesienie poziomu życia lokalnej ludności, w stosunku do mieszkańców zamieszkujących inne części kraju.






Halfeti coraz popularniejszą atrakcją turystyczną
Zlokalizowane na stepach Mezopotamii, Halfeti przypomina nieco tureckie kurorty nad Morzem Egejskim. Wskutek budowy tamy, stare koryto wypełnione wodą zaporową utworzyło tu malowniczy kanion. Można tu wypocząć, nacieszyć się cudownym widokiem i zjeść świeżą rybę. Z uwagi na swoje niepodważalne walory, Halfeti corocznie przyciąga coraz większą liczbę lokalnych oraz zagranicznych turystów.
Popularną aktywnością wśród osób odwiedzających Halfeti jest rejs łodzią, w trakcie którego podziwiać malownicze krajobrazy okolicy, jak również znajdującą się częściowo pod wodą wioskę Savaşan. Jej prawdziwym symbolem i obowiązkowym miejscem postoju wszystkich łodzi jest minaret, znajdujący się częściowo pod wodą. Podróżni mogą oglądać zatopione budynki z pokładu łodzi. Rosnąca w imponującym tempie liczba turystów, którzy pragną zobaczyć zatopioną wieś Savaşan, przyczynia się do wzrostu turystyki oraz polepszania się ekonomii regionu.






Halfeti pierwszym „powolnym miastem” w południowo-wschodniej Turcji
Halfeti, jako pierwsze miasto w południowo-wschodnej Turcji, zyskało w 2013 roku status „powolnego miasta”, przyznawanego przez organizację Cittaslow International. Powstały pod koniec lat 90. ruch ma na celu sprzeciwianie się globalizacji i homogenizacji miast, poprzez wspieranie różnorodności kulturowej, ochronę środowiska oraz promocję lokalnych produktów. Obecnie na liście Cittaslow znajduje się także 16 innych miejsc w Turcji, w tym m.in. Seferihisar, Gökçeada, Akyaka oraz Tarakli.










Czarne róże z Halfeti
Jakiś czas temu internet obiegła legenda, jakoby Halfeti było jedynym miejscem na Ziemi, w którym rosną czarne róże. W rzeczywistości region ten słynie z róż o bardzo ciemnym odcieniu czerwieni. Wraz z nadejściem lata, czerwień ta staje się tak intensywna, że łudząco przypomina czerń. Zdaniem wielu, sekret koloru kwiatów wynika z unikalnego poziomu pH lokalnej gleby, nawadnianej przez wody Eufratu. Próby sadzenia nasion w innych miejscach Turcji podobno każdorazowo kończą się fiaskiem, bowiem poza regionem Halfeti róże kwitną na tradycyjny, czerwony kolor.

Dziękujemy Biuru Radcy ds. Kultury i Informacji Ambasady Turcji, które współorganizowało nasz pobyt w południowo-wschodniej Anatolii.
Czy do Starego Halfeti można się dostać lądem, samochodem aby zobaczyć zatopiony minaret od strony lądu a nie z pokładu statku?
Samochodem można się dostać na pewno do portu, z którego odpływają łodzie. Być może istnieje również droga lądowa, którą można pokonać pieszo, jednak niestety nie jestem tego pewna. Być może ktoś z czytelników będzie w stanie pomóc. :)