Meczet Sulejmana i grobowiec wielkiego sułtana w Stambule – historia, lokalizacja, dojazd

autor(ka): Agnieszka Maury
Podoba Ci się tutaj? Pomóż nam dotrzeć do większej ilości czytelników:

Meczet Sulejmana (tur. Süleymaniye Camii) to drugi co do wielkości meczet w Stambule, tuż po słynnym Błękitnym Meczecie. Muzułmańska świątynia została wybudowana za czasów Sulejmana Wspaniałego, osmańskiego sułtana rozsławionego za sprawą bijącego rekordy popularności serialu “Wspaniałe Stulecie”. Powstały w latach 1550-1557 budynek znajduje się na trzecim z siedmiu wzgórz miasta, na zboczu schodzącym do Złotego Rogu. 

Kim był Sulejman Wspaniały?

Sulejman Wspaniały w latach 1520 – 1566 był sułtanem Imperium Osmańskiego, istotnie przyczyniając się do rozkwitu państwa Osmanów. W czasach jego panowania Imperium osiągnęło szczyt swojej potęgi, m.in. za sprawą licznych prowadzonych przez Sulejmana wojen, których efektem było istotne rozszerzenie granic państwa. Na koncie słynnego sułtana znalazły się również takie zasługi, jak skuteczne reformy edukacji, wojska oraz finansów, jak również duże przywiązanie do kultury oraz sztuki. Wielki osmański władca zasłynął również z dużej słabości do kobiet, czego efektem były jego cztery małżeństwa, w tym przede wszystkim zaślubiny z Roksolaną, córką ruskiego kapłana prawosławnego. Miłość Sulejmana i Hürrem zainspirowała tureckich scenarzystów do stworzenia, uwielbianego przez miliony widzów na całym świecie, tureckiego serialu “Wspaniałe Stulecie“. I choć historycy niejednokrotnie wyrazili swój sprzeciw wobec ekranowej postaci Sulejmana, turecka produkcja bez wątpienia rozsławiła jego życiorys na międzynarodową skalę.

Budowa Meczetu Sulejmana w Stambule

Budowa Meczetu Sulejmana w Stambule trwała siedem lat, a jego budowniczym był najbardziej znany architekt epoki osmańskiej, Mimar Sinan, który jest autorem niespełna 400 budowli w całej współczesnej Turcji i nie tylko – wiele z jego konstrukcji leży poza granicami kraju, jak chociażby medresa w Mekce czy meczet w Budapeszcie. Jak głosi legenda, z uwagi na ilość projektów, jakie w ówczesnym czasie jednocześnie realizował przedsiębiorczy Sinan, budowa Meczetu Sulejmana mocno się przeciągała. Zniecierpliwiony sułtan zdołał jednak przywrócić architekta do porządku, a ten ukończył budowę w zaledwie kilka miesięcy. Podczas uroczystej ceremonii otwarcia świątyni, Mimar Sinan miał otrzymać od Sulejmana w nagrodę złoty klucz.Wymiary meczetu to 57 x 60 m, a jego powierzchnia wynosi 4500 metrów kwadratowych. Świątynia może pomieścić jednocześnie aż 5000 osób. Meczet zbudowano w stylu bizantyjskim. Gmach budowli został wybudowany na specjalnym fundamencie, składającym się z cystern wypełnionych wodą, dzięki czemu budynek jest odporny na trzęsienia ziemi. To bardzo ważne, bo jak powszechnie wiadomo, zarówno Stambuł, jak i zdecydowana większość terytorium Turcji uważane są za tereny podwyższonego zagrożenia sejsmicznego. Na otoczony 24 kolumnami, wspierającymi 28 kopuł, dziedziniec zachodni prowadzą trzy bramy. Meczet ma cztery minarety: dwa z nich mają trzy krużganki, dwa pozostałe – po dwa.

Gdzie znajduje się grób Sułtana Sulejmana Wspaniałego?

Sulejman i Roksolana, których historię rozsławił serial “Wspaniałe Stulecie”, są pochowani w mauzoleach, zlokalizowanych na osmańskim cmentarzu mieszczącym się na dziedzińcu Meczetu Sulejmana. Choć te dwie niezwykle interesujące postacie historyczne łączyła wielka miłość, ich groby znajdują się w osobnych budowlach, zlokalizowanych w swoim bezpośrednim sąsiedztwie.

Według źródeł, Roksolana zmarła 15 kwietnia 1558 w Pałacu Topkapı. Jej ciało pochowano w mauzoleum przy Meczecie Sulejmana, gdzie znajduje się do dziś. Wnętrze grobowca ozdobiono płytkami ceramicznymi z Izniku, skąd pochodzi najpiękniejsza turecka porcelana. W mauzoleum sułtanki pochowani są również Hanim Sultan oraz Şehzade Mehmed. Sulejman zmarł 8 lat po śmierci Roksolany, w 1566 roku, w trakcie wyprawy na Węgry, podczas podjętego przez armię turecką oblężenia Szigetváru. Jak podają źródła, w obawie przed demobilizacją wojska, wielki wezyr przez czterdzieści dni nie informował swojej armii o śmierci sułtana. Ostatecznie ciało sułtana zostało przetransportowane i pochowane w Stambule, gdzie spoczywa do dziś. Wewnątrz mauzoleum Sulejmana znajdują się trzy drewniane sarkofagi sułtańskie. Pochowano tu również sułtana Ahmeda II, Sulejmana II i córkę Sulejmana Wspaniałego – Mihrimah.Zwiedzanie Meczetu Sułtana Sulejmana oraz grobów Sulejmana i Hürrem

Wstęp na teren Meczetu Sulejmana oraz zlokalizowanych w jego sąsiedztwie mauzoleów jest bezpłatny. Turyści nie powinni jednak wchodzić do wnętrz meczetu w godzinach rytualnej modlitwy, odmawianej pięciokrotnie w ciągu doby – przed wschodem słońca (Fadżr), w południe (Zuhr), po południu (Asr), po zachodzie słońca (Maghrib) i w pierwszej połowie nocy (Isza). Czas modlitwy poprzedza nawoływanie muezzina z minaretu, wzywające wiernych do modlitwy. Wzywając wiernych, muezzin pięć razy w ciągu doby zwraca się kolejno na wszystkie strony świata i wypowiada deklamację składającą się z 7 formuł.

Ubiór podczas zwiedzania meczetu

Turyści zwiedzający wnętrze meczetu powinni pamiętać o zachowaniu należytego szacunku poprzez zdjęcie obuwia oraz zadbanie o odpowiedni strój. Należy w tym celu zadbać o czyste i schludne ubranie, które nie odsłoni naszych ud, a w przypadku kobiet także dekoltu oraz włosów. Rękaw koszuli powinien sięgać co najmniej do połowy górnego ramienia a spódnica przekraczać linię kolan. Surowo zabronione jest zwiedzanie muzułmańskiej świątyni w szortach, spódniczkach typu mini, koszulkach bez rękawów oraz w jakimkolwiek obuwiu. Buty należy zdjąć przed wejściem i położyć na specjalnie przygotowanych w tym celu półkach lub na ziemi. W przypadku braku adekwatnego stroju, pomocne mogą okazać się chusty, możliwe do nieodpłatnego wypożyczenia przed wejściem do najpopularniejszych tureckich świątyń i obiektów religijnych.

Gdzie dokładnie znajduje się Meczet Sulejmana w Stambule i jak do niego dotrzeć?

  • XVI-wieczna budowla znajduje się w centralnej dzielnicy Fatih, uznawanej za serce “prawdziwego” Stambułu.
  • Dokładny adres Meczetu Sulejmana to Süleymaniye Mah, Prof. Sıddık Sami Onar Cd. No:1, 34116 Fatih/İstanbul.
  • Z placu Sultanahmet, czyli okolic Błękitnego Meczetu oraz Hagii Sophii, można tu dotrzeć tramwajem linii T1, zmierzającym w kierunku Bağcılar. Do przebycia mamy dwa przystanki – Çemberlitaş oraz Beyazıt, skąd od Meczetu Sulejmana pieszo dzieli nas około 12 minut pieszo.
  • Z okolic słynnej Istikal Caddesi do Meczetu Sulejmana najłatwiej dostać się metrem linii M2, jadącym w kierunku Yenikapı. W tym celu najłatwiej wsiąść do wagonu metra na Şişhane i przejechać dwie kolejne stacje – Haliç oraz Vezneciler, skąd od Meczetu Sulejmana dzieli nas jakieś 10 minut pieszo.
  • Z Üsküdaru, leżącego po azjatyckiej stronie, najłatwiej dostać się do Meczetu Sulejmana podwodną linią metra Marmaray. W tym celu najłatwiej wsiąść do wagonu na stacji Marmaray Üsküdar İstasyonu i przejechać pod Bosforem jedną stację, do Marmaray Sirkeci İstasyonu. Z Sirkeci do muzułmańskiej świątyni dzieli nas jakieś 1,2 km piechotą.
Autorka bloga

Cześć, jestem Aga! Miło mi gościć Cię na Styku Kultur - blogu podróżniczym o Turcji (i reszcie świata). Znajdziesz tu ponad 300 tekstów, które powstały w wyniku moich licznych podróży. Większość z nich poświęcona jest Turcji, która zajmuje w moim sercu miejsce szczególnie. Na Styku Kultur przeczytasz również o wielu innych europejskich i azjatyckich krajach. Rozgość się i czuj, jak u siebie! ?

Autor zdjęć

Cześć, jestem Marcin! Pisanie zostawiam Agnieszce, za to towarzyszę Jej razem z aparatem, uwieczniając na zdjęciach to, co oglądamy. Czasem profesjonalną lustrzanką, lub bezlusterkowcem z zestawem obiektywów, innym razem komórką. Poza tym zaciągam Agę do sklepów muzycznych i na festiwale, szukając podczas naszych wojaży dobrej muzyki.


Podoba Ci się tutaj? Pomóż nam dotrzeć do większej ilości czytelników:

Dołącz do dyskusji

Ta strona używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celu prawidłowego działania narzędzi analitycznych i społecznościowych. Zgoda Czytaj więcej

Close