Strona głównaTurcja WschodniaGaziantepMuzeum Mozaiki Zeugma w Gaziantep

Muzeum Mozaiki Zeugma w Gaziantep

-

baner szeroki insta Muzeum Mozaiki Zeugma w Gaziantep

Podoba Ci się ta strona? Postaw mi wirtualną kawę i pomóż w jej dalszym rozwoju.
buycoffeeto btn primary Muzeum Mozaiki Zeugma w Gaziantep

Muzeum Mozaiki Zeugma w tureckim mieście Gaziantep posiada jedną z najwspanialszych kolekcji antycznych mozaik na świecie. Najsłynniejszym eksponatem Zeugmy jest “Gypsy Girl”.

Zeugma to największe na świecie muzeum mozaiki, którego powierzchnia liczy 30 tys. metrów kwadratowych. Obiekt znajduje się w Gaziantep, mieście w południowo-wschodniej Turcji, znanym przede wszystkim z pistacji oraz wytwarzanej z nich baklawy. W bogatej kolekcji muzealnej podziwiać można m.in. 1450 metrów kwadratowych mozaik z okresu rzymskiego i późnego antyku, 140 metry kwadratowe fresków, 4 rzymskie fontanny, 20 kolumn, 4 rzeźby z wapienia, brązowy posąg Marsa, jak również sarkofagi. 

Mozaiki znajdujące się w muzeum pochodzą ze starożytnego miasta Zeugma i liczą około 2000 lat. To absolutne perełki, biorąc pod uwagę ich wzornictwo, kolor oraz precyzję wykonania. Na szczególną uwagę zasługuje także dobry stan, w jakim dotrwały do czasów współczesnych. Muzealna ekspozycja stara się przybliżyć odwiedzającym styl życia, kulturę oraz wierzenia dawnych mieszkańców miasta, odtwarzając ich otoczenie, przy użyciu pełnowymiarowych replik – murów budynków, kamieni, kolumnad oraz innych obiektów, stworzonych według stylu architektonicznego tamtych czasów. 

Hipnotyzująca “Gypsy Girl” z Gaziantep

Najcenniejszym skarbem Zeugmy, który rozsławił Gaziantep na całym świecie, stając się ikoną i symbolem miasta, jest bez wątpienia mozaika Gypsy Girl. Istnieje wiele teorii, dotyczących fragmentu mozaiki, odnalezionej na podłodze willi w antycznej wiosce Belkıs. Choć zyskała swoją nazwę z uwagi na sposób splotu włosów postaci, w rzeczywistości prawdopodobnie prezentowała antyczną boginię Gaję. Tym, na co zwracają uwagę wszyscy odwiedzający muzeum, są oczy kobiety – bez względu na kąt patrzenia, postać wydaje się podążać za nami swoim wzrokiem, dzięki czemu niektórzy mają w zwyczaju nazywać ją Mona Lisą z Gaziantepu.

- Reklama -
baner szeroki insta Muzeum Mozaiki Zeugma w Gaziantep

Muszę przyznać, że na tle przepięknych mozaik, którymi wypełniony został parter muzeum, moje spotkanie “oko w oko” z Gypsy Girl było odrobinę rozczarowujące. W rzeczywistości mozaika jest niewielka, a sposób jej ekspozycji (ciemna sala, w której zwykle nie brakuje tłumu odwiedzających) nie zrobiła takiego wrażenia, jak pozostałe części obiektu. Z drugiej strony, sporym przeżyciem było przyjrzenie się tej legendzie południowo-wschodniej Anatolii na żywo. 

Zwiedzanie muzeum

Przestrzeń muzealną stanowią trzy jednostki – budynek główny, w którym można przyjrzeć się z bliska starożytnym mozaikom z Zeugmy, budynek z kolekcją późnoantycznych mozaik kościelnych, pochodzących z okolic Gaziantepu, a wreszcie trzeci budynek, mieszczący gabinety oraz sale konferencyjne. Zwiedzanie Zeugmy rozpoczyna się od najniższego poziomu, a kończy na najwyższym piętrze, w pobliżu sklepu z oficjalnymi pamiątkami. W pobliżu wejścia eksponowane są mozaiki odnalezione najbliżej rzeki Eufrat, a następnie te znalezione w bliżej miasta. Na parterze eksponowane są także mozaiki z rzymskiej łaźni, znalezione w trakcie budowy tamy Birecik na Eufracie. 

Ceny biletów & lokalizacja Zeugmy

Opłata za wstęp do Muzeum Mozaiki Zeugma w 2021 roku wynosi 30 TL. Dzieci poniżej 8 roku życia wchodzą bezpłatnie. W 2021 roku placówka jest czynna w godzinach 9:00 – 19:00 w okresie letnim (1 kwietnia – 1 października) oraz od 9:00 do 17:00 zimą.

Autorka bloga

Cześć, jestem Aga! Miło mi powitać Cię na Styku Kultur. Od 8 lat piszę i opowiadam o Turcji, czego efektem jest m.in. ponad 450 tekstów, które znajdziesz na blogu. Wśród nich m.in. relacje z naszych licznych podróży do Stambułu, na Wybrzeże Egejskie, Riwierę Turecką, do Kapadocji i okolic a także do południowo-wschodniej Anatolii. Zaobserwuj mój kanał na Instagramie oraz Facebooku, by być na bieżąco z naszymi kolejnymi podróżami! 

Autor zdjęć

Cześć, jestem Marcin! W trakcie naszych podróży towarzyszę Agnieszce razem z aparatem, uwieczniając na zdjęciach to, co oglądamy. Zazwyczaj profesjonalną lustrzanką lub bezlusterkowcem z zestawem obiektywów, a czasami po prostu z komórką. Poza tym zaciągam Agę do sklepów muzycznych i na festiwale, szukając podczas naszych wojaży dobrej muzyki. Zajrzyj na moją stronę oraz profile na Facebooku i Instagramie, by dowiedzieć się więcej.

Podoba Ci się ta strona? Postaw mi wirtualną kawę i pomóż w jej dalszym rozwoju.
buycoffeeto btn primary Muzeum Mozaiki Zeugma w Gaziantep

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Close