Skąd pochodził Święty Mikołaj? Odpowiedź na to pytanie może was zaskoczyć! Wbrew komercyjnemu utożsamianiu wizerunku świętego z leciwym starszym brodaczem z Laponii, korzeni tej tradycji szukać należy na terenach dzisiejszej Turcji. To z Mirą związany był bowiem biskup Mikołaj, który zasłynął swoją dobroczynnością oraz dokonanymi cudami.
Kiedy żył i skąd pochodził św. Mikołaj?
Uważa się, że św. Mikołaj żył na przełomie III oraz IV wieku. Urodził się w starożytnej Patarze, w pobliżu ruin której zlokalizowane jest dziś tureckie wypoczynkowe miasteczko Gelemiş. Choć przyszedł na świat w bardzo zamożnej rodzinie, od dziecka cechował się skromnością, pobożnością oraz wrażliwością na potrzeby biednych. Po śmierci rodziców, cały swój majątek postanowił rozdać. Pełniąc funkcję biskupa Miry (współcześnie Demre) – starożytnego miasta we południowo-zachodniej części współczesnej Anatolii, zasłynął dokonywanymi cudami oraz pomocą biednym i potrzebującym.
Biskup Mikołaj zmarł 6 grudnia, najprawdopodobniej 346 roku. Jego ciało zostało pochowane w Mirze, gdzie spoczywało do 1087 roku. Jego relikwie zostały następnie przewiezione do Bari we Włoszech. Dwa lata później jego grobowiec został poświęcony przez papieża Urbana II.
Kościół św. Mikołaja w Mirze (Demre)
Przebywając w południowo-zachodniej Turcji, warto wybrać się do Kościoła św. Mikołaja, w którym początkowo pochowany został biskup Miry. Obiekt znajduje się w mieście Demre, do niedawna nazywanym przez Turków Kale. Budynek został współcześnie przekształcony w Muzeum Świętego Mikołaja (tur. Noel Baba Müzesi).
W ruinach kościoła podziwiać możemy m.in. dobrze zachowane freski bizantyjskie oraz mozaiki podłogowe. Odwiedzający mają możliwość swobodnego poruszania się po obiekcie. Najważniejszym miejscem wewnątrz obiektu jest dawny grobowiec św. Mikołaja. Sarkofag znajduje się za specjalną szybą pancerną.
Niegdyś kościół, obecnie muzeum i atrakcja turystyczna
Choć Kościół św. Mikołaja od wielu lat nie pełni już funkcji sakralnych, wciąż tłumnie odwiedzany jest przez wiernych, którzy traktują to miejsce jako cel pielgrzymki. Spotkać możemy tu przede wszystkim wyznawców prawosławia – głównie Rosjan oraz Greków. Przed wejściem do ruin kościoła znajdują się liczne sklepy oraz stragany, na których zakupić można prawosławne ikony oraz pamiątki związane ze św. Mikołajem.
Czy Turcy obchodzą Mikołajki i Święta?
Zafascynowane zachodnią kulturą, świeckie tureckie elity wiele lat temu zaszczepiły w Turcji fascynację Świętami Bożego Narodzenia, a mówiąc wprost otaczającą ich magią. Biorąc pod uwagę zasadnicze różnice pomiędzy chrześcijaństwem a islamem, te podpatrzone tradycje zostały jednak przez Turków zmodyfikowane i zaadaptowane do własnych potrzeb. W rezultacie tradycja przypominająca nieco „Boże Narodzenie” obchodzona jest w Turcji w Nowy Rok, kiedy to nazywane jest po prostu świętem noworocznym. Inspirując się tradycją francuską, Turcy nazywają te święta Noel. Kiedy więc Noel Baba wrzuci wszystkie prezenty do kominów europejskich dzieci, przybywa do Turcji, by przywitać tam Nowy Rok w nastroju wyjątkowo szampańskim. 31 grudnia pod „świąteczną” choinką w Turcji bardzo często znajdziemy prezenty.. :)
Informacje dla turystów
Wstęp na teren Muzeum Świętego Mikołaja (tur. Noel Baba Müzesi) kosztuje 50 TL (rok 2020). W okresie od 1 kwietnia do 1 października muzeum jest czynne codziennie w godzinach 8:00 – 19:00. Między 1 października a 1 kwietnia placówka pozostaje otwarta dla odwiedzających w godzinach 8:30 – 17:30.
Demre znajduje się około 140 km na południowy-zachód od Antalyi. Trasę tę pokonać można taksówką, samochodem lub autokarem (m.in. przewoźnik Kamil Koc). W każdym kurorcie turystycznym można wykupić również całodniową wycieczkę do Demre, której program obejmuje zwykle także rejs na wyspę Kekova oraz zwiedzanie spektakularnych starożytnych grobowców skalnych.
Dla mnie ten turecki jest dużo lepszy niż wygenerowany przez Coca-Colę otylec w czerwonym stroju. Z racji tego, że mieszkam na emigracji przy granicy z Holandią, to miałem okazję zobaczyć obchody tego święta właśnie w kraju tulipanów. Tutaj także czczony jest Mikołaj z Miry, z taką małą różnicą, że przybywa on z… Hiszpanii :)
Wiadomo nawet jak wyglądal, naukowcy odtworzyli jego twarz na podstawie odnalezionych szczątków i rysow typowych dla mężczyzn zyjacych w tej okolicy. Wiadomo tez, ze św byl wegetarianin3m i ze ktoś mu zlamal nos (najpewniej bójka w czasie soboru!). Niegrzeczny święty, kiedyś o nim pisalam :https://www.tygodnikpowszechny.pl/niegrzeczny-swiety-mikolaj-96259
A to ciekawostka, z tym wegetarianinem! :)
Zawsze myślałam, że się urodził 6 grudnia. Człowiek się uczy całe życie ;) Pozdrawiam!