wtorek, 18 stycznia, 2022
6.3 C
Istanbul
Strona głównaTurcjaTo już oficjalne - Turcja zmienia nazwę!

To już oficjalne – Turcja zmienia nazwę!

-

Tak, to nie żart! Władze Turcji postanowiły zmienić nazwę kraju używaną w komunikacji zagranicznej z angielskiej “Turkey” na turecką “Türkiye”. Ich zdaniem rodzima nazwa w najlepszy sposób reprezentuje i wyraża lokalną kulturę i wartości narodowe. Ankara pragnie tym samym ujednolicić swoją narodową markę, a także wzmocnić tożsamość tureckich firm na arenie międzynarodowej. Przy okazji Turcy pragną raz na zawsze odciąć się od niefortunnych skojarzeń z indykiem (ang. turkey), serwowanym w Stanach Zjednoczonych z okazji Święta Dziękczynienia. 

Narodowy rebranding rozpoczął się już jakiś czas temu, kiedy Turcy zdecydowali o zmianie swojego oficjalnego hasła reklamowego “Go Turkey” na “Go Türkiye”. Wraz z tą modyfikacją, zadbano także o nowy adres domeny oficjalnego krajowego portalu turystycznego oraz zaproponowano nowe hashtagi w mediach społecznościowych. Slogan “Go Türkiye” zagościł również w najnowszych materiałach wideo, promujących Turcję na arenie międzynarodowej. Dalsze modyfikacje będą dotyczyły oficjalnych komunikatów prasowych oraz produktów eksportowych. Popularne „Made in Turkey” zostanie odtąd zastąpione „Made in Türkiye„. 

- Reklama -Warto przypomnieć, że Türkiye to nie żadna nowość, lecz oficjalna turecka nazwa Republiki Turcji (dokładnie: Türkiye Cumhuriyeti), która obowiązuje w języku tureckim od momentu ustanowienia republiki w 1923 roku. 

Choć ta informacja może zaskakiwać, Turcja nie jest pierwszym krajem, który zdecydował się na taki ruch. Od stycznia 2020 nazwa “Holandia” (ang. Holland) przestała oficjalnie istnieć, a nowa nazwa kraju to Niderlandy (ang. The Netherlands). Nad Wisłą nie wszyscy odnotowali te zmiany, gdyż w naszym języku wszystko pozostało po staremu. W 2016 na zmianę zdecydowały się również Czechy, umieszczając na swoich produktach eksportowych dopisek „Made in Czechia” zamiast angielskiego „Made in Czech Republic”. Po polsku Czechy to nadal Czechy, więc wiele wskazuje na to, że i stara dobra “Turcja” zostanie z nami na długo. :) 

- Reklama -Jak Ci się podoba pomysł zmiany nazwy “Turkey” na “Türkiye”? :)

Autorka bloga

Cześć, jestem Aga a Styk Kultur to jeden z najstarszych i najpopularniejszych blogów podróżniczych o Turcji. Gorąco polecam Ci zakup mojej książki Turcja. W mojej krainie minaretów, aromatycznej herbaty i mruczących kotów, wydanej nakładem wydawnictwa PASCAL i bogato ilustrowanej zdjęciami autorstwa Marcina. Książka jest dostępna w najlepszych księgarniach oraz m.in. na empik.comTUTAJ. :) Chcesz być na bieżąco? Zaobserwuj @stykkultur na Instagramie oraz Facebooku, a także dołącz do mojej grupy Miłośnicy Turcji.

Autor zdjęć

Cześć, jestem Marcin! W trakcie naszych podróży towarzyszę Agnieszce razem z aparatem, uwieczniając na zdjęciach to, co oglądamy. Zazwyczaj profesjonalną lustrzanką lub bezlusterkowcem z zestawem obiektywów, a czasami po prostu z komórką. Poza tym zaciągam Agę do sklepów muzycznych i na festiwale, szukając podczas naszych wojaży dobrej muzyki. Zajrzyj na moją stronę oraz profile na Facebooku i Instagramie, by dowiedzieć się więcej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najnowsze artykuły

Close