Atrakcje Kayseri: Dom Kultury i Sztuki im. Yamana Dede w Talas

Autor zdjęć: Marcin Bąkiewicz

- Advertisement -Jedną z okolicznych atrakcji Kayseri jest miasteczko Talas, oddalone od centrum metropolii o jakieś 8 km. Na wszystkich odwiedzających czeka tu wiele przykładów tradycyjnej architektury regionu, prezentującej jego długą i barwną historię. Jednym z nich jest Dom Kultury i Sztuki im. Yamana Dede (tur. Yaman Dede Kültür ve Sanat Evi). 

Yaman Dede – to warto wiedzieć

  • Yaman Dede, znany również jako Yamandi Molla, urodził się w 1887 roku w Talas, obecnie prowincja Kayseri, w Turcji, a zmarł 3 maja 1962 roku w Stambule.
  • Diamandi, jego brzmiało jego pierwotne imię, wychowywał się w Talas i edukację rozpoczął w szkole prawosławnej w Kastamonu, kontynuując naukę w Kastamonu İdâdisi.
  • Pomimo braku obowiązku uczęszczania na lekcje religijne dla nie-muzułmanów, Yaman Dede aktywnie w nich uczestniczył.
  • Po ukończeniu Wydziału Prawa w Stambule w 1913 roku, pracował jako urzędnik sądowy do 1932 roku, kiedy to rozpoczął praktykę adwokacką.
  • Po okresie związku z masonerią i tajemniczym praktykowaniu islamu przez 40 lat, Yaman Dede oficjalnie ogłosił się muzułmaninem w 1942 roku, zmieniając swoje życie i zawierając nowe małżeństwo.
  • Jako poeta zakonu Mevlevi, przyjął imię Mehmet Abdülkadir Keçeoğlu po konwersji na islam.
  • Yaman Dede Kültür Ve Sanat Evi to Dom Kultury, prezentujący dziedzictwo prowincji Kayseri, jak również przedmioty, opowiadające historię rodzinną Yamana Dede. To bez wątpienia jedno z ciekawszych miejsc w okolicy dla wszystkich miłośników historii!
  • Yaman Dede Kültür Ve Sanat Evi jest otwarty dla zwiedzających bezpłatnie i dostępny w dni powszednie.

Kim był Yaman Dede?

Żyjący w latach 1887 – 1962 Yaman Dede to uznany poeta, związany z bractwem mewlewitów, zakonem założonym w XIII wieku przez Rumiego. Yaman Dede urodził się w Talas, jako dziecko chrześcijan, Yuvana oraz Afurani. W pierwszych miesiącach życia, wraz z rodzicami, wyjechał do Kastamonu na północy kraju, gdzie uczęszczał do podstawowej szkoły prawosławnej, a później także do szkoły średniej. Chociaż uczniowie niemuzułmańscy nie mieli obowiązku uczęszczania na lekcje religii, Yaman Dede nigdy nie rezygnował z tej edukacji. W 1909 roku wstąpił do szkoły prawniczej w Stambule. Po ukończeniu studiów pełnił funkcję urzędnika w Sądzie Cywilnym w dzielnicy Beyoğlu, a w kolejnych latach pracował przede wszystkim jako prawnik.

- Advertisement -W międzyczasie prowadził w ukryciu konferencje na temat Mevlany w różnych prowincjach Anatolii, modlił się w meczetach najbardziej zacisznych dzielnic, jak również w tajemnicy pościł w czasie Ramadanu. W latach 40. Yaman Dede często podróżował także do Konyi, tureckiej stolicy mewlewitów. W 1942 roku poeta oficjalnie ogłosił przejście na islam, który – jak twierdził – był mu bliski od czasów młodości. Poeta przybrał wówczas imię Mehmet Abdülkadir Keçeoğlu. W kolejnych latach poślubił muzułmankę o imieniu Hatice.

Kontynuując pracę na szczeblu państwowym, Mehmet Abdülkadir Keçeoğlu zdobywał wiedzę na studiach poetyckich oraz prowadził program o życiu różnych starszych mewlewitów w jednej z rozgłośni radiowych w Ankarze, przyciągając uwagę wielu dziennikarzy oraz zyskując pozycję z kręgach literackich i naukowych. W bogatym życiorysie Yamana Dede można odnaleźć nawet wzmiankę o osiągnięciu przez niego trzynastego stopnia inicjacji loży masońskiej, z której został jednak wydalony z uwagi na związek z islamem.

- Advertisement -W ostatnim okresie swojego życia nauczał arabskiego, tureckiego oraz perskiego, jak również literatury w wielu zagranicznych i tureckich szkołach. Zmarł w Stambule, 3 maja 1962 roku. Został pochowany na historycznym cmentarzu Karacaahmet w dzielnicy Üsküdar.

Dom Kultury i Sztuki im. Yemana Dede w Talas

Znajdujący się w Talas Yaman Dede Kültür Ve Sanat Evi to imponujący budynek, sąsiadujący z kilkoma innymi historycznymi budowlami, wykonanymi z ciętego kamienia. Rezydencja została odrestaurowana przez lokalną gminę w swoim oryginalnym stylu i bezpłatnie otwarta dla odwiedzających. W trzypiętrowym gmachu można zobaczyć wiele artefaktów, prezentujących dawne dziedzictwo prowincji Kayseri, jak również przedmioty, opowiadające historię rodzinną Yamana Dede. To bez wątpienia jedno z ciekawszych miejsc w okolicy dla wszystkich miłośników historii!

- Advertisement -Agnieszka Maury
Agnieszka Maury
Cześć, jestem Aga, a Styk Kultur to jeden z najstarszych blogów podróżniczych o Turcji (i reszcie świata). Stronę rozwijam nieprzerwanie od 2013 roku, kiedy to na dłuższy czas zamieszkałam w tureckim mieście Çanakkale. Współtwórcą Styku Kultur i autorem większości zdjęć jest Marcin Bąkiewicz. Więcej informacji o nas znajdziesz TUTAJ. Poza lekturą bloga, gorąco polecam Ci zakup mojej książki o Turcji, wydanej nakładem wydawnictwa PASCAL. Jeśli znalazłaś/eś tu to, czego szukasz, wesprzyj dalszy rozwój Styku Kultur, stawiając mi wirutalną kawę. :) 

Polecane

Życie w Turcji – Polka w Çanakkale

Czy choć raz przyszło Ci do głowy rzucić wszystko...

Izmir – największe atrakcje turystyczne tureckiego miasta

Przez Turków Izmir nazywany jest miastem giaurów lub grodem...

Trzęsienie ziemi w południowo-wschodniej Turcji [najważniejsze informacje, w jaki sposób pomóc]

Aktualna liczba ofiar tragicznego trzęsienia ziemi w południowo-wschodniej Turcji...

Galataport w Stambule nagrodzony tytułem „Najlepszego nowego projektu deweloperskiego” w konkursie MAPIC 2023 Awards

Dzielnica Karaköy, jedna z obowiązkowych lokalizacji w Stambule, rozpieszcza...