Autor zdjęć: Marcin Bąkiewicz

Atrakcje Kayseri: Dom Kultury i Sztuki im. Yamana Dede w Talas

Jedną z okolicznych atrakcji Kayseri jest miasteczko Talas, oddalone od centrum metropolii o jakieś 8 km. Na wszystkich odwiedzających czeka tu wiele przykładów tradycyjnej architektury regionu, prezentującej jego długą i barwną historię. Jednym z nich jest Dom Kultury i Sztuki im. Yamana Dede (tur. Yaman Dede Kültür ve Sanat Evi). 

Kim był Yaman Dede?

Żyjący w latach 1887 – 1962 Yaman Dede to uznany poeta, związany z bractwem mewlewitów, zakonem założonym w XIII wieku przez Rumiego. Yaman Dede urodził się w Talas, jako dziecko chrześcijan, Yuvana oraz Afurani. W pierwszych miesiącach życia, wraz z rodzicami, wyjechał do Kastamonu na północy kraju, gdzie uczęszczał do podstawowej szkoły prawosławnej, a później także do szkoły średniej. Chociaż uczniowie niemuzułmańscy nie mieli obowiązku uczęszczania na lekcje religii, Yaman Dede nigdy nie rezygnował z tej edukacji. W 1909 roku wstąpił do szkoły prawniczej w Stambule. Po ukończeniu studiów pełnił funkcję urzędnika w Sądzie Cywilnym w dzielnicy Beyoğlu, a w kolejnych latach pracował przede wszystkim jako prawnik.

- Advertisement -
PRZECZYTAJ:  Kurban Bajram w Turcji - Święto Ofiarowania

W międzyczasie prowadził w ukryciu konferencje na temat Mevlany w różnych prowincjach Anatolii, modlił się w meczetach najbardziej zacisznych dzielnic, jak również w tajemnicy pościł w czasie Ramadanu. W latach 40. Yaman Dede często podróżował także do Konyi, tureckiej stolicy mewlewitów. W 1942 roku poeta oficjalnie ogłosił przejście na islam, który – jak twierdził – był mu bliski od czasów młodości. Poeta przybrał wówczas imię Mehmet Abdülkadir Keçeoğlu. W kolejnych latach poślubił muzułmankę o imieniu Hatice.

Kontynuując pracę na szczeblu państwowym, Mehmet Abdülkadir Keçeoğlu zdobywał wiedzę na studiach poetyckich oraz prowadził program o życiu różnych starszych mewlewitów w jednej z rozgłośni radiowych w Ankarze, przyciągając uwagę wielu dziennikarzy oraz zyskując pozycję z kręgach literackich i naukowych. W bogatym życiorysie Yamana Dede można odnaleźć nawet wzmiankę o osiągnięciu przez niego trzynastego stopnia inicjacji loży masońskiej, z której został jednak wydalony z uwagi na związek z islamem.

- Advertisement -
PRZECZYTAJ:  Hagia Sophia: Zakończono przygotowania do Dnia Arafa i Kurban Bajram

W ostatnim okresie swojego życia nauczał arabskiego, tureckiego oraz perskiego, jak również literatury w wielu zagranicznych i tureckich szkołach. Zmarł w Stambule, 3 maja 1962 roku. Został pochowany na historycznym cmentarzu Karacaahmet w dzielnicy Üsküdar.

Dom Kultury i Sztuki im. Yemana Dede w Talas

Znajdujący się w Talas Yaman Dede Kültür Ve Sanat Evi to imponujący budynek, sąsiadujący z kilkoma innymi historycznymi budowlami, wykonanymi z ciętego kamienia. Rezydencja została odrestaurowana przez lokalną gminę w swoim oryginalnym stylu i bezpłatnie otwarta dla odwiedzających. W trzypiętrowym gmachu można zobaczyć wiele artefaktów, prezentujących dawne dziedzictwo prowincji Kayseri, jak również przedmioty, opowiadające historię rodzinną Yamana Dede. To bez wątpienia jedno z ciekawszych miejsc w okolicy dla wszystkich miłośników historii!

- Advertisement -
Postaw mi kawę na buycoffee.to
Kawa - ta czarodziejska esencja, dodająca energii i pobudzająca zmysły. Ale czy wiesz, że możesz podzielić się jej mocą z innymi? Jeśli treści ze Styku Kultur, jak kropelki czarnego złota, rozbudziły Twoje podróżnicze marzenia i chcesz wspomóc rozwój strony, postaw mi wirtualną filiżankę! Każdy łyk wirtualnej kawy przyczynia się do dalszego rozwoju Styku Kultur. :)

Agnieszka Maury
Agnieszka Maury
Cześć, jestem Aga, a Styk Kultur to jeden z najstarszych i najpopularniejszych blogów podróżniczych o Turcji (i reszcie świata). Stronę rozwijam nieprzerwanie od 2013 roku. Współtwórcą Styku Kultur i autorem większości zdjęć jest Marcin Bąkiewicz. Więcej informacji o nas znajdziesz TUTAJ. Poza lekturą bloga, gorąco polecam Ci zakup mojej książki o Turcji, wydanej nakładem wydawnictwa PASCAL. Jeśli znalazłaś/eś tu to, czego szukasz, wesprzyj dalszy rozwój Styku Kultur, stawiając mi wirutalną kawę. :) 

Książka o Turcji

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj