Strona głównaŚrodkowa TurcjaKayseriAtrakcje Kayseri: Dom Kultury i Sztuki im. Yamana Dede w Talas

Atrakcje Kayseri: Dom Kultury i Sztuki im. Yamana Dede w Talas

-

baner szeroki insta Atrakcje Kayseri: Dom Kultury i Sztuki im. Yamana Dede w Talas

Podoba Ci się ta strona? Postaw mi wirtualną kawę i pomóż w jej dalszym rozwoju.
buycoffeeto btn primary Atrakcje Kayseri: Dom Kultury i Sztuki im. Yamana Dede w Talas

Jedną z okolicznych atrakcji Kayseri jest miasteczko Talas, oddalone od centrum metropolii o jakieś 8 km. Na wszystkich odwiedzających czeka tu wiele przykładów tradycyjnej architektury regionu, prezentującej jego długą i barwną historię. Jednym z nich jest Dom Kultury i Sztuki im. Yamana Dede (tur. Yaman Dede Kültür ve Sanat Evi). 

Kim był Yaman Dede?

Żyjący w latach 1887 – 1962 Yaman Dede to uznany poeta, związany z bractwem mewlewitów, zakonem założonym w XIII wieku przez Rumiego. Yaman Dede urodził się w Talas, jako dziecko chrześcijan, Yuvana oraz Afurani. W pierwszych miesiącach życia, wraz z rodzicami, wyjechał do Kastamonu na północy kraju, gdzie uczęszczał do podstawowej szkoły prawosławnej, a później także do szkoły średniej. Chociaż uczniowie niemuzułmańscy nie mieli obowiązku uczęszczania na lekcje religii, Yaman Dede nigdy nie rezygnował z tej edukacji. W 1909 roku wstąpił do szkoły prawniczej w Stambule. Po ukończeniu studiów pełnił funkcję urzędnika w Sądzie Cywilnym w dzielnicy Beyoğlu, a w kolejnych latach pracował przede wszystkim jako prawnik.

W międzyczasie prowadził w ukryciu konferencje na temat Mevlany w różnych prowincjach Anatolii, modlił się w meczetach najbardziej zacisznych dzielnic, jak również w tajemnicy pościł w czasie Ramadanu. W latach 40. Yaman Dede często podróżował także do Konyi, tureckiej stolicy mewlewitów. W 1942 roku poeta oficjalnie ogłosił przejście na islam, który – jak twierdził – był mu bliski od czasów młodości. Poeta przybrał wówczas imię Mehmet Abdülkadir Keçeoğlu. W kolejnych latach poślubił muzułmankę o imieniu Hatice.

Kontynuując pracę na szczeblu państwowym, Mehmet Abdülkadir Keçeoğlu zdobywał wiedzę na studiach poetyckich oraz prowadził program o życiu różnych starszych mewlewitów w jednej z rozgłośni radiowych w Ankarze, przyciągając uwagę wielu dziennikarzy oraz zyskując pozycję z kręgach literackich i naukowych. W bogatym życiorysie Yamana Dede można odnaleźć nawet wzmiankę o osiągnięciu przez niego trzynastego stopnia inicjacji loży masońskiej, z której został jednak wydalony z uwagi na związek z islamem.

- Reklama -
baner szeroki insta Atrakcje Kayseri: Dom Kultury i Sztuki im. Yamana Dede w Talas

W ostatnim okresie swojego życia nauczał arabskiego, tureckiego oraz perskiego, jak również literatury w wielu zagranicznych i tureckich szkołach. Zmarł w Stambule, 3 maja 1962 roku. Został pochowany na historycznym cmentarzu Karacaahmet w dzielnicy Üsküdar.

Dom Kultury i Sztuki im. Yemana Dede w Talas

Znajdujący się w Talas Yaman Dede Kültür Ve Sanat Evi to imponujący budynek, sąsiadujący z kilkoma innymi historycznymi budowlami, wykonanymi z ciętego kamienia. Rezydencja została odrestaurowana przez lokalną gminę w swoim oryginalnym stylu i bezpłatnie otwarta dla odwiedzających. W trzypiętrowym gmachu można zobaczyć wiele artefaktów, prezentujących dawne dziedzictwo prowincji Kayseri, jak również przedmioty, opowiadające historię rodzinną Yamana Dede. To bez wątpienia jedno z ciekawszych miejsc w okolicy dla wszystkich miłośników historii!

Autorka bloga

Cześć, jestem Aga! Miło mi powitać Cię na Styku Kultur. Od 8 lat piszę i opowiadam o Turcji, czego efektem jest m.in. ponad 450 tekstów, które znajdziesz na blogu. Wśród nich m.in. relacje z naszych licznych podróży do Stambułu, na Wybrzeże Egejskie, Riwierę Turecką, do Kapadocji i okolic a także do południowo-wschodniej Anatolii. Zaobserwuj mój kanał na Instagramie oraz Facebooku, by być na bieżąco z naszymi kolejnymi podróżami! 

Autor zdjęć

Cześć, jestem Marcin! W trakcie naszych podróży towarzyszę Agnieszce razem z aparatem, uwieczniając na zdjęciach to, co oglądamy. Zazwyczaj profesjonalną lustrzanką lub bezlusterkowcem z zestawem obiektywów, a czasami po prostu z komórką. Poza tym zaciągam Agę do sklepów muzycznych i na festiwale, szukając podczas naszych wojaży dobrej muzyki. Zajrzyj na moją stronę oraz profile na Facebooku i Instagramie, by dowiedzieć się więcej.

Podoba Ci się ta strona? Postaw mi wirtualną kawę i pomóż w jej dalszym rozwoju.
buycoffeeto btn primary Atrakcje Kayseri: Dom Kultury i Sztuki im. Yamana Dede w Talas

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Close