☞ Moje książki - sklep

Atrakcje Kayseri: Dom Kultury i Sztuki im. Yamana Dede w Talas

Autor zdjęć: Marcin Bąkiewicz
- Advertisement -

Jedną z okolicznych atrakcji Kayseri jest miasteczko Talas, oddalone od centrum metropolii o jakieś 8 km. Na wszystkich odwiedzających czeka tu wiele przykładów tradycyjnej architektury regionu, prezentującej jego długą i barwną historię. Jednym z nich jest Dom Kultury i Sztuki im. Yamana Dede (tur. Yaman Dede Kültür ve Sanat Evi). 

SPIS TREŚCI

- Reklama -

Yaman Dede – to warto wiedzieć

  • Yaman Dede, znany również jako Yamandi Molla, urodził się w 1887 roku w Talas, obecnie prowincja Kayseri, w Turcji, a zmarł 3 maja 1962 roku w Stambule.
  • Diamandi, jego brzmiało jego pierwotne imię, wychowywał się w Talas i edukację rozpoczął w szkole prawosławnej w Kastamonu, kontynuując naukę w Kastamonu İdâdisi.
  • Pomimo braku obowiązku uczęszczania na lekcje religijne dla nie-muzułmanów, Yaman Dede aktywnie w nich uczestniczył.
  • Po ukończeniu Wydziału Prawa w Stambule w 1913 roku, pracował jako urzędnik sądowy do 1932 roku, kiedy to rozpoczął praktykę adwokacką.
  • Po okresie związku z masonerią i tajemniczym praktykowaniu islamu przez 40 lat, Yaman Dede oficjalnie ogłosił się muzułmaninem w 1942 roku, zmieniając swoje życie i zawierając nowe małżeństwo.
  • Jako poeta zakonu Mevlevi, przyjął imię Mehmet Abdülkadir Keçeoğlu po konwersji na islam.
  • Yaman Dede Kültür Ve Sanat Evi to Dom Kultury, prezentujący dziedzictwo prowincji Kayseri, jak również przedmioty, opowiadające historię rodzinną Yamana Dede. To bez wątpienia jedno z ciekawszych miejsc w okolicy dla wszystkich miłośników historii!
  • Yaman Dede Kültür Ve Sanat Evi jest otwarty dla zwiedzających bezpłatnie i dostępny w dni powszednie.
Polecamy Ci także:  Polecany hotel w Turcji Egejskiej: Limon Pansiyon w Eski Foçy

Kim był Yaman Dede?

Żyjący w latach 1887 – 1962 Yaman Dede to uznany poeta, związany z bractwem mewlewitów, zakonem założonym w XIII wieku przez Rumiego. Yaman Dede urodził się w Talas, jako dziecko chrześcijan, Yuvana oraz Afurani. W pierwszych miesiącach życia, wraz z rodzicami, wyjechał do Kastamonu na północy kraju, gdzie uczęszczał do podstawowej szkoły prawosławnej, a później także do szkoły średniej. Chociaż uczniowie niemuzułmańscy nie mieli obowiązku uczęszczania na lekcje religii, Yaman Dede nigdy nie rezygnował z tej edukacji. W 1909 roku wstąpił do szkoły prawniczej w Stambule. Po ukończeniu studiów pełnił funkcję urzędnika w Sądzie Cywilnym w dzielnicy Beyoğlu, a w kolejnych latach pracował przede wszystkim jako prawnik.

W międzyczasie prowadził w ukryciu konferencje na temat Mevlany w różnych prowincjach Anatolii, modlił się w meczetach najbardziej zacisznych dzielnic, jak również w tajemnicy pościł w czasie Ramadanu. W latach 40. Yaman Dede często podróżował także do Konyi, tureckiej stolicy mewlewitów. W 1942 roku poeta oficjalnie ogłosił przejście na islam, który – jak twierdził – był mu bliski od czasów młodości. Poeta przybrał wówczas imię Mehmet Abdülkadir Keçeoğlu. W kolejnych latach poślubił muzułmankę o imieniu Hatice.

- Advertisement -
Polecamy Ci także:  Anıtkabir, Ankara - Mauzoleum Mustafy Kemala Atatürka [historia, ważne miejsca, atrakcje, wstęp]

Kontynuując pracę na szczeblu państwowym, Mehmet Abdülkadir Keçeoğlu zdobywał wiedzę na studiach poetyckich oraz prowadził program o życiu różnych starszych mewlewitów w jednej z rozgłośni radiowych w Ankarze, przyciągając uwagę wielu dziennikarzy oraz zyskując pozycję z kręgach literackich i naukowych. W bogatym życiorysie Yamana Dede można odnaleźć nawet wzmiankę o osiągnięciu przez niego trzynastego stopnia inicjacji loży masońskiej, z której został jednak wydalony z uwagi na związek z islamem.

W ostatnim okresie swojego życia nauczał arabskiego, tureckiego oraz perskiego, jak również literatury w wielu zagranicznych i tureckich szkołach. Zmarł w Stambule, 3 maja 1962 roku. Został pochowany na historycznym cmentarzu Karacaahmet w dzielnicy Üsküdar.

- Advertisement -

Dom Kultury i Sztuki im. Yemana Dede w Talas

Znajdujący się w Talas Yaman Dede Kültür Ve Sanat Evi to imponujący budynek, sąsiadujący z kilkoma innymi historycznymi budowlami, wykonanymi z ciętego kamienia. Rezydencja została odrestaurowana przez lokalną gminę w swoim oryginalnym stylu i bezpłatnie otwarta dla odwiedzających. W trzypiętrowym gmachu można zobaczyć wiele artefaktów, prezentujących dawne dziedzictwo prowincji Kayseri, jak również przedmioty, opowiadające historię rodzinną Yamana Dede. To bez wątpienia jedno z ciekawszych miejsc w okolicy dla wszystkich miłośników historii!

Polecamy Ci także:  W Diyarbakır odkryto ulicę z czasów rzymskich, liczącą ponad 2000 lat
- Advertisement -

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Postaw mi kawę na buycoffee.to
Sprawdź inne artykuły według kategorii:
Strona głównaTurcjaKayseriAtrakcje Kayseri: Dom Kultury i Sztuki im. Yamana Dede w Talas

Podobne artykuły

Przewodnik po tureckich jogurtach: różnorodność smaków i tradycji

Tureckie jogurty od wieków stanowią integralną część tamtejszej kuchni, oferując bogactwo smaków i konsystencji. Ich unikalne właściwości wynikają z tradycyjnych metod produkcji oraz wysokiej jakości składników. W...
Inspiracje kulinarne
2
minutes

Telli Baba: Mistyczny opiekun Bosforu [grobowiec, lokalizacja, dojazd]

Na północnych krańcach Bosforu, w dzielnicy Rumelikavağı w Stambule, znajduje się tajemniczy grób Telli Baby – sufickiego islamskiego świętego, którego historia przenika się z...
Stambuł
4
minutes

Stadion Tüpraş i Muzeum Beşiktaş JK: Ikona sportu i historii w...

Stadion Tüpraş, znany również jako Beşiktaş Park, to jedna z najważniejszych sportowych aren w Stambule, mieszcząca się w dzielnicy Beşiktaş. Został oficjalnie otwarty 10...
Stambuł
2
minutes
Postaw mi kawę na buycoffee.to
Anitkabir Ankara 20 of 20

30 sierpnia w Turcji, czyli Dzień Zwycięstwa (Zafer Bayrami)

30 sierpnia w Turcji obchodzony jest Dzień Zwycięstwa, upamiętniający triumf armii tureckiej nad siłami greckimi z 1922 roku.
Turcja
2
minutes
Efez

Efez – starożytne miasto Artemidy i św. Pawła. Przewodnik turystyczny

Efez (tur. Efes, ang. Ephesus) to jedno z najważniejszych i najlepiej zachowanych stanowisk archeologicznych na świecie. Położony w pobliżu Selçuku w regionie İzmir, przyciąga...
Turcja
3
minutes
Wtorek 8061

Znikające starożytne miasto Hasankeyf w południowo-wschodniej Turcji

Hasankeyf to starożytna osada, zlokalizowana nad rzeką Tygrys, w południowo-wschodniej Turcji. Niegdyś miejsce to stanowiło strategiczny przystanek na Jedwabnym Szlaku, dawnej drodze handlowej łączącej...
Diyarbakir
3
minutes