Makarska uważana jest za jedno z piękniejszych miejsc w Europie, a wielu odwiedzających zgodnie określa ją mianem chorwackiego Saint Tropez. Wysokie góry niemal łączą się tutaj z morzem, typowa dalmatyńska architektura góruje nad urokliwym portem, a w skalnych grotach kryją się.. bary, kafejki i uwielbiane przez turystów dyskoteki. Niemal o każdej porze roku Makarska gości w swoich progach odwiedzających z całego świata, stanowiąc jednocześnie wygodną bazę wypadową dla wymagających podróżników.


Makarska – rozrywkowe centrum Dalmacji
Wizyta w Makarskiej to obowiązkowy przystanek w drodze do Dubrownika, który oddalony jest od niej o jakieś dwie godziny drogi samochodem. Tereny miasta zamieszkane były już za czasów rzymskich, a ich historia obfituje w wiele bogatych i dramatycznych losów. W wieku X obszar znajdował się w granicach królestwa Chorwacji, a od końca XV wieku Makarską władali Turcy. Pod panowaniem osmańskim miasto zostało otoczone obronnymi murami, nad którymi wznosiły się trzy wieże. Dostęp do portu ułatwiał Turkom sprawowanie kontroli nad Adriatykiem. W 1568 roku Imperium Osmańskie zbudowało tu obronną fortecę, mającą obronić je przed atakiem Wenecjan. W wieku XVII miasto dostało się pod panowanie Republiki Weneckiej, a po jej upadku trafiło w ręce Cesarstwa Austrii.
Obecnie liczbę mieszkańców Makarskiej szacuje się na 15 tysięcy, jednak za sprawą tłumnie odwiedzających ją turystów, miejscowość uważana jest za jedno z najbardziej rozrywkowych miejsc w Dalmacji. Są tutaj dwa bulwary wysadzane palmami, wzdłuż których znajduje się mnóstwo sklepów, kawiarni i barów. Nadmorskie bulwary w godzinach wieczornych są bardzo zatłoczone, a pojęcie „nocne życie” nabiera tutaj należytego sensu. Najpopularniejsza dyskoteka Grotta mieści się w prawdziwej jaskini nad brzegiem morza, jednak za najbardziej klimatyczny klub uważa się Buba Beach Bar, znajdujący się tuż przy morzu.




Makarska – największe atrakcje turystyczne miasta
Nadmorska promenada i urokliwa marina
W centrum miasta znajduje się przepiękny port, do którego zawija mnóstwo jachtów z całego świata. Z Makarskiej mariny można także znaleźć połączenia promowe do pobliskich wysp, na których również znajdują się popularne kurorty: Hvar i Brač. Możliwa jest też wycieczka statkiem w kierunku ujścia rzeki do morza, gdzie miesza się woda słodka i słona.
Obraz kulturowy Hvaru od 2008 roku widnieje na liście światowego dziedzictwa UNESCO, a sama wyspa zachwyca swoją architekturą i ukształtowaniem terenu. Dość przerażającą ciekawostką jest fakt, że za sprawą krętych i niebezpiecznych dróg wyspy Chorwaci ukuli powiedzenie „obyś zginął na drogach Hvaru„, skierowane do osób, którym nie życzą najlepiej.




Archiektura sakralna
W samym centrum starego miasta znajduje się barokowy kościół św. Marka, będący XVIII-wieczna kolegiatą, we wnętrzu której możemy podziwiać m.in. wenecki ołtarz główny oraz boczny ołtarz w całości wykonany ze srebra. W świątyni złożono także relikwie św. Klementa, który jest patronem miasta Makarska.
Innym interesującym budynkiem sakralnym Makarskiej jest kościół św. Filipa Neri (Nero), pochodzący z XVIII wieku, kiedy to stanowił część klasztoru Filipinów. Kościół posiada dzwonnicę i znajduje się pomiędzy innymi budynkami na nabrzeżu. We wnętrzu budowli pochowany jest chorwacki biskup Blaskovic, wraz ze swoim bratankiem. Podczas jednej z kontroli stanu grobowca Chorwaci dokonali fascynującego odkrycia, iż mimo upływu lat ciało biskupa pozostało doskonale zachowane. Badacze szybko wytłumaczyli ten fakt prawdopodobnym działaniem soli morskiej, jednak mieszkańcy znaleźli swoje własne wyjaśnienie. Miejscowa legenda głosi, że pewnej nocy z zamkniętego kościoła dobiegały dźwięki organów, które miały być znakiem od biskupa Blaskovica, że chciałby zostać przeniesiony do innego miejsca pochówku.







Półwysep św. Piotra – miejsce zakochanych
Moim ulubionym miejscem w Makarskiej jest Półwysep św. Piotra, zlokalizowany w bliskim sąsiedztwie nadmorskiej promenady. Najważniejsze atrakcje tego fragmentu miasta to kościół, pomnik św.Piotra oraz morska latarnia. Są to fantastyczne punkty widokowe, z których turyści chętnie podziwiają wschody i zachody słońca. Na szczególną uwagę zasługuje tu również śródziemnomorska roślinność – kaktusy oraz agawy. Półwysep to od wielu lat również popularne miejsce zakochanych, w którym pary chętnie przypieczętowują swoje uczucie poprzez przypięcie kłódki na metalowych barierkach wiodących w kierunku pomnika.






Komunikacja w Makarskiej
W związku z tym, że Makarska to stosunkowo małe miasto, jego zwiedzanie nie wymaga korzystania z komunikacji miejskiej. W centrum zlokalizowany jest dworzec autobusowy (Autobusni kolodvor), z którego regularnie odjeżdżają autokary m.in. do Splitu, Dubrownika, Trogiru czy Bośni i Hercegowiny. Z Makarskiej mariny można także znaleźć połączenia promowe do pobliskich wysp, na których również znajdują się popularne kurorty: Hvar i Brač.




Piękne zdjęcia :) Makarska jest super! Wiadomo, w sezonie są tłumy, ale końcówka maja albo koniec września to idealny czas dla tych, którzy szukają pięknych widoków oraz spokoju :)
Makarskich knajpek nigdy się nie zapomina. Jakby obowiązywała tam reguła, że im niżej pod ziemią, tym czas szybciej zanika:)
Tyle razy byliśmy w Makarskiej i nie zdążyliśmy jej jeszcze opisać :)
Trochę przerażają nas rozdarci rodacy, zwłaszcza wieczorami.
Gdyby nie te tłumy turystów Makarska z pewnością znalazłaby się w TOP10 najchętniej odwiedzanych przez nas miejsc :)
Pozdrawiam
Wojtek
Super wpis zachęcający do odwiedzenia tego miejsca a zdjęcia wspaniałe.Pomimo komercyjności tego miejsca warto je odwiedzić może tylko omijać okres wakacji:)Czekam już z niecierpliwością na następne Twoje jak zawsze ciekawe wpisy.Pozdrawiam