Strona głównaÇanakkaleBozcaadaZamek na wyspie Bozcaada (północno-zachodnia Turcja)

Zamek na wyspie Bozcaada (północno-zachodnia Turcja)

-

baner szeroki insta Zamek na wyspie Bozcaada (północno zachodnia Turcja)

Podoba Ci się ta strona? Postaw mi wirtualną kawę i pomóż w jej dalszym rozwoju.
buycoffeeto btn primary Zamek na wyspie Bozcaada (północno zachodnia Turcja)

Jedną z największych atrakcji Bozcaady, tureckiej wyspy na Morzu Egejskim, leżącej w pobliżu wejścia do cieśniny Dardanele, jest majestatyczny zamek, którego obecny kształt sięga pierwszej połowy XIX wieku.

Atrakcje Bozcaady, barwnej tureckiej wyspy słynącej z winorośli, wina i czerwonych maków, witają nas już w momencie zbliżania się promu do brzegu. Największą uwagę przykuwa majestatyczny zamek, zlokalizowany w północno-wschodniej części wyspy, w pobliżu wyjścia z terenu portu. Choć dokładnie nie wiadomo, w jakim okresie i przez kogo została wybudowana ta imponująca forteca, wiemy, że w trakcie swojej historii przechodziła z rąk do rąk przedstawicieli wielu cywilizacji – Fenicjan, Genueńczyków, Bizantyjczyków, a wreszcie Turków.

Dawniej twierdzę otaczała fosa, a do zamku prowadził most zwodzony. Obecny kształt budowli, sięga okresu panowania sułtana Mehmeta Zdobywcy, który zlecił odrestaurowanie zamku po wcześniejszych zniszczeniach wojennych. Ostatnie odnowienie oraz konserwacja obiektu miała miejsce w połowie lat 90., na zlecenie Ministerstwa Kultury i Turystyki.

Zamek składa się z dwóch części – zewnętrznej i wewnętrznej. W tej pierwszej zachowały się głównie ślady po zbrojowni, bastionie oraz poligonach. Wewnątrz budowli można zobaczyć dawne lochy, arsenał, koszary i przestrzeń, gdzie znajdował się meczet. Na dziedzińcu twierdzy eksponowanych jest sporo ciekawych artefaktów, znalezionych w trakcie prac archeologicznych prowadzonych na wyspie – wśród nich m.in. dawne pociski, elementy artylerii oraz płyty nagrobne. W tej części obiektu systematycznie prezentowane są wystawy historyczne i etnograficzne, ukazujące historię wyspy.

- Reklama -
baner szeroki insta Zamek na wyspie Bozcaada (północno zachodnia Turcja)

Z górnej części zamku roztacza się malowniczy widok na morze, zmierzające do portu promy oraz zabudowę mieszkalną. Jest to doskonały punkt do wykonania pamiątkowych fotografii.

Bilety wstępu & zwiedzanie

Zamek jest otwarty dla zwiedzających codziennie, w godzinach 9:00 – 20:00. Wstęp na obszar twierdzy jest płatny. W 2021 roku cena normalnego biletu dla osoby dorosłej to 10 TL.

Autorka bloga

Cześć, jestem Aga! Miło mi powitać Cię na Styku Kultur. Od 8 lat piszę i opowiadam o Turcji, czego efektem jest m.in. ponad 450 tekstów, które znajdziesz na blogu. Wśród nich m.in. relacje z naszych licznych podróży do Stambułu, na Wybrzeże Egejskie, Riwierę Turecką, do Kapadocji i okolic a także do południowo-wschodniej Anatolii. Zaobserwuj mój kanał na Instagramie oraz Facebooku, by być na bieżąco z naszymi kolejnymi podróżami! 

Autor zdjęć

Cześć, jestem Marcin! W trakcie naszych podróży towarzyszę Agnieszce razem z aparatem, uwieczniając na zdjęciach to, co oglądamy. Zazwyczaj profesjonalną lustrzanką lub bezlusterkowcem z zestawem obiektywów, a czasami po prostu z komórką. Poza tym zaciągam Agę do sklepów muzycznych i na festiwale, szukając podczas naszych wojaży dobrej muzyki. Zajrzyj na moją stronę oraz profile na Facebooku i Instagramie, by dowiedzieć się więcej.

Podoba Ci się ta strona? Postaw mi wirtualną kawę i pomóż w jej dalszym rozwoju.
buycoffeeto btn primary Zamek na wyspie Bozcaada (północno zachodnia Turcja)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Close