Autor zdjęć: Marcin Bąkiewicz

  Zamek na wyspie Bozcaada (północno-zachodnia Turcja)

  Jedną z największych atrakcji Bozcaady, tureckiej wyspy na Morzu Egejskim, leżącej w pobliżu wejścia do cieśniny Dardanele, jest majestatyczny zamek, którego obecny kształt sięga pierwszej połowy XIX wieku.

  Atrakcje Bozcaady, barwnej tureckiej wyspy słynącej z winorośli, wina i czerwonych maków, witają nas już w momencie zbliżania się promu do brzegu. Największą uwagę przykuwa majestatyczny zamek, zlokalizowany w północno-wschodniej części wyspy, w pobliżu wyjścia z terenu portu. Choć dokładnie nie wiadomo, w jakim okresie i przez kogo została wybudowana ta imponująca forteca, wiemy, że w trakcie swojej historii przechodziła z rąk do rąk przedstawicieli wielu cywilizacji – Fenicjan, Genueńczyków, Bizantyjczyków, a wreszcie Turków.

  Dawniej twierdzę otaczała fosa, a do zamku prowadził most zwodzony. Obecny kształt budowli, sięga okresu panowania sułtana Mehmeta Zdobywcy, który zlecił odrestaurowanie zamku po wcześniejszych zniszczeniach wojennych. Ostatnie odnowienie oraz konserwacja obiektu miała miejsce w połowie lat 90., na zlecenie Ministerstwa Kultury i Turystyki.

  - Advertisement -

  Zamek składa się z dwóch części – zewnętrznej i wewnętrznej. W tej pierwszej zachowały się głównie ślady po zbrojowni, bastionie oraz poligonach. Wewnątrz budowli można zobaczyć dawne lochy, arsenał, koszary i przestrzeń, gdzie znajdował się meczet. Na dziedzińcu twierdzy eksponowanych jest sporo ciekawych artefaktów, znalezionych w trakcie prac archeologicznych prowadzonych na wyspie – wśród nich m.in. dawne pociski, elementy artylerii oraz płyty nagrobne. W tej części obiektu systematycznie prezentowane są wystawy historyczne i etnograficzne, ukazujące historię wyspy.

  Z górnej części zamku roztacza się malowniczy widok na morze, zmierzające do portu promy oraz zabudowę mieszkalną. Jest to doskonały punkt do wykonania pamiątkowych fotografii.

  - Advertisement -

  Bilety wstępu & zwiedzanie

  Zamek jest otwarty dla zwiedzających codziennie, w godzinach 9:00 – 20:00. Wstęp na obszar twierdzy jest płatny. W 2021 roku cena normalnego biletu dla osoby dorosłej to 10 TL.

  Postaw mi kawę na buycoffee.to
  Kawa - ta czarodziejska esencja, dodająca energii i pobudzająca zmysły. Ale czy wiesz, że możesz podzielić się jej mocą z innymi? Jeśli treści ze Styku Kultur, jak kropelki czarnego złota, rozbudziły Twoje podróżnicze marzenia i chcesz wspomóc rozwój strony, postaw mi wirtualną filiżankę! Każdy łyk wirtualnej kawy przyczynia się do dalszego rozwoju Styku Kultur. :)

  Agnieszka Maury
  Agnieszka Maury
  Cześć, jestem Aga, a Styk Kultur to jeden z najstarszych i najpopularniejszych blogów podróżniczych o Turcji (i reszcie świata). Stronę rozwijam nieprzerwanie od 2013 roku. Współtwórcą Styku Kultur i autorem większości zdjęć jest Marcin Bąkiewicz. Więcej informacji o nas znajdziesz TUTAJ. Poza lekturą bloga, gorąco polecam Ci zakup mojej książki o Turcji, wydanej nakładem wydawnictwa PASCAL. Jeśli znalazłaś/eś tu to, czego szukasz, wesprzyj dalszy rozwój Styku Kultur, stawiając mi wirutalną kawę. :) 

  ZOSTAW ODPOWIEDŹ

  Proszę wpisać swój komentarz!
  Proszę podać swoje imię tutaj