Autor zdjęć: Marcin Bąkiewicz

Zamek na wyspie Bozcaada (północno-zachodnia Turcja)

Książka o Turcji

Jedną z największych atrakcji Bozcaady, tureckiej wyspy na Morzu Egejskim, leżącej w pobliżu wejścia do cieśniny Dardanele, jest majestatyczny zamek, którego obecny kształt sięga pierwszej połowy XIX wieku.

Atrakcje Bozcaady, barwnej tureckiej wyspy słynącej z winorośli, wina i czerwonych maków, witają nas już w momencie zbliżania się promu do brzegu. Największą uwagę przykuwa majestatyczny zamek, zlokalizowany w północno-wschodniej części wyspy, w pobliżu wyjścia z terenu portu. Choć dokładnie nie wiadomo, w jakim okresie i przez kogo została wybudowana ta imponująca forteca, wiemy, że w trakcie swojej historii przechodziła z rąk do rąk przedstawicieli wielu cywilizacji – Fenicjan, Genueńczyków, Bizantyjczyków, a wreszcie Turków.

Dawniej twierdzę otaczała fosa, a do zamku prowadził most zwodzony. Obecny kształt budowli, sięga okresu panowania sułtana Mehmeta Zdobywcy, który zlecił odrestaurowanie zamku po wcześniejszych zniszczeniach wojennych. Ostatnie odnowienie oraz konserwacja obiektu miała miejsce w połowie lat 90., na zlecenie Ministerstwa Kultury i Turystyki.

PRZECZYTAJ:  Gelibolu - tureckie miasto poza turystycznym szlakiem
- Advertisement -

Zamek składa się z dwóch części – zewnętrznej i wewnętrznej. W tej pierwszej zachowały się głównie ślady po zbrojowni, bastionie oraz poligonach. Wewnątrz budowli można zobaczyć dawne lochy, arsenał, koszary i przestrzeń, gdzie znajdował się meczet. Na dziedzińcu twierdzy eksponowanych jest sporo ciekawych artefaktów, znalezionych w trakcie prac archeologicznych prowadzonych na wyspie – wśród nich m.in. dawne pociski, elementy artylerii oraz płyty nagrobne. W tej części obiektu systematycznie prezentowane są wystawy historyczne i etnograficzne, ukazujące historię wyspy.

Z górnej części zamku roztacza się malowniczy widok na morze, zmierzające do portu promy oraz zabudowę mieszkalną. Jest to doskonały punkt do wykonania pamiątkowych fotografii.

Bilety wstępu & zwiedzanie

- Advertisement -

Zamek jest otwarty dla zwiedzających codziennie, w godzinach 9:00 – 20:00. Wstęp na obszar twierdzy jest płatny. W 2021 roku cena normalnego biletu dla osoby dorosłej to 10 TL.

PRZECZYTAJ:  Gelibolu - tureckie miasto poza turystycznym szlakiem
- Advertisement -
Agnieszka Maury
Agnieszka Maury
Cześć, jestem Agnieszka, a Styk Kultur to jeden z najstarszych i najpopularniejszych blogów podróżniczych o Turcji. Stronę rozwijam nieprzerwanie od 2013 roku. Poza lekturą bloga, gorąco polecam Ci zakup mojej książki Turcja. W mojej krainie minaretów, aromatycznej herbaty i mruczących kotów, wydanej nakładem wydawnictwa PASCAL. Masz pytanie lub propozycję współpracy? Napisz! :)
Postaw mi kawę na buycoffee.to

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj