Stadion Tüpraş i Muzeum Beşiktaş JK: Ikona sportu i historii w Stambule

Stadion Tüpraş, znany również jako Beşiktaş Park, to jedna z najważniejszych sportowych aren w Stambule, mieszcząca się w dzielnicy Beşiktaş. Został oficjalnie otwarty 10 kwietnia 2016 roku, zastępując wcześniejszy Stadion İnönü. Zlokalizowany w sercu miasta, stadion może pomieścić 42 590 widzów i jest domem dla legendarnego klubu piłkarskiego Beşiktaş JK.

Stadion Tüpraş

Historia nieistniejącego już Stadionu Inönü, otwartego dla publiczności 3 listopada 1947 roku, to era chwały drużyny Beşiktaş JK oraz dom dla licznych legend klubu, takich jak Süleyman Seba, Hakkı Yeten (Baba Hakkı), Sanlı Sarıalioğlu, Rasim Kara, Rıza Çalımbay oraz niezapomnianego trio strzelców Metin-Ali-Feyyaz.

🌟 Sprawdź także:  Medresa Kasımiye w Mardin: Klejnot wschodniej Turcji

Po zakończeniu sezonu 2012/13, zarząd Beşiktaş JK rozebrał stadion Inönü i rozpoczął budowę Tüpraş Stadyumu, wykorzystując własne środki klubowe. Po 1065 dniach, Turcja doczekała się jedynego w swoim rodzaju „stadionu inteligentnego”, który swój debiut miał 11 kwietnia 2016 roku, gdy Beşiktaş podejmował Bursaspor w meczu tureckiej Superligi.

Oficjalna inauguracja nowego sanktuarium Czarnych Orłów miała miejsce 10 kwietnia 2016 roku i była honorowana obecnością prezydenta, premiera, przedstawicieli tureckiego państwa, polityków, a także przewodniczącego Beşiktaş JK Fikreta Ormana oraz członków Rady i Zarządu Beşiktaş JK.

Muzeum Beşiktaş JK: odkryj historię klubu

Muzeum Beşiktaş JK, znajdujące się na terenie Stadionu Tüpraş, to największe i pierwsze oficjalnie zarejestrowane muzeum sportowe w Turcji. Zajmuje powierzchnię 1650 m2 na dwóch piętrach. Na górnym piętrze prezentowana jest chronologiczna historia klubu, podczas gdy dolne piętro oferuje wystawę „Wszystko o Beşiktaşu”.

🌟 Sprawdź także:  Ayvalık, czarujący turecki kurort nad Morzem Egejskim

Muzeum jest wyposażone w nowoczesną technologię, w tym dokumentacje, gry wirtualne, aplikacje rzeczywistości rozszerzonej, interaktywne kioski oraz cyfrowe mapy, które pozwalają odwiedzającym na interaktywną podróż przez 121-letnią chwałę Beşiktaş JK. Ponad 50 aplikacji cyfrowych zapewnia interaktywne doświadczenia edukacyjne dla dzieci i dorosłych, w tym specjalne obszary dostosowane dla osób niepełnosprawnych.

Sklep dla Fanów Beşiktaş JK

Na terenie Stadionu Tüpraş znajduje się również sklep klubowy Beşiktaş JK, który oferuje szeroki wybór oryginalnych produktów klubowych. Fani mogą tu zakupić autentyczne koszulki, gadżety, pamiątki oraz inne akcesoria związane z Beşiktaş JK, aby upamiętnić swoją wizytę w tym historycznym miejscu. W ofercie sklepiku odnaleźć można nawet tradycyjne muzułmańskie sznury modlitewne, o nazwie tespih, utrzymane w kolorach klubu.

🌟 Sprawdź także:  Kapadocja to już nie tylko loty balonem! Nowa atrakcja "księżycowej krainy" podbija serca turystów

Comments

No comments yet. Why don’t you start the discussion?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *