Atrakcje okolic Lizbony: Pomnik Chrystusa Króla 

Podczas pobytu w Lizbonie warto wybrać się do leżącej po przeciwległej stronie rzeki Tag Almady, nad którą góruje gigantyczny pomnik Chrystusa Króla. Wjazd na taras widokowy posągu gwarantuje zjawiskowy panoramiczny widok na stolicę Portugalii.

Narodowe Sanktuarium Chrystusa Króla w Almadzie

Narodowe Sanktuarium Chrystusa Króla (pt. Santuário Nacional de Cristo Rei) to pomnik i sanktuarium, położone w portugalskim miasteczku Almada. Gigantyczna statua, dobre widoczna z leżącej naprzeciwko Lizbony, liczy 110 metrów wysokości i znajduje się na południowym brzegu rzeki Tag, skąd roztacza się panoramiczny widok na stolicę Portugalii.

Budowę pomnika rozpoczęto w 1949 roku. Inspiracją do jego powstania była statua Chrystusa Odkupiciela w Rio de Janeiro w Brazylii. Gigantyczny portugalski pomnik wzniesiono jako wyraz wdzięczności za uratowanie Portugalczyków przed bezpośrednimi i niszczycielskimi skutkami II Wojny Światowej. Jego podstawę zaprojektował architekt António Lino, natomiast pomnik Chrystusa Króla zaprojektował rzeźbiarz Francisco Franco de Sousa.

Portugalski posąg jest wykonany z betonu i mierzy 28 metrów wysokości, z dodatkowymi 82 metrami cokołu i podstawy. Przedstawia Chrystusa Króla z rozpostartymi ramionami, symbolizującymi przesłanie pokoju i miłości. U podstawy posągu znajduje się taras widokowy, z którego można podziwiać panoramę Lizbony, rzeki Tag i mostu 25 de Abril. Ten ostatni jest jednym z najdłuższych mostów wiszących w Europie, o łącznej długości 2,2 km.

Sanktuarium jest ważnym miejscem pielgrzymek i przez cały rok przyciąga tłumy turystów z całego świata. Oprócz statuy, znajduje się tam także kaplica, sklep z pamiątkami i muzeum prezentujące historię pomnika oraz jego budowy.

Ile kosztuje bilet na taras widokowy pomnika Chrystusa Króla w Almadzie?

Wejście do Santuário Nacional de Cristo Rei jest bezpłatne. Opłatą wstępu objęty jest natomiast wjazd windą na szczyt posągu, z którego roztacza się widok na Lizbonę i rzekę Tag. W 2023 roku cena biletu dla osoby dorosłej wynosi 7 euro, a dla dzieci (5-12 lat) 3 euro. Najmłodsi poniżej 5 roku życia mogą wjechać na górę za darmo. Miejsce jest czynne codziennie, w godzinach 10:00 – 18:00.

Jak dostać się z Lizbony do pomnika Chrystusa Króla?

Z Lizbony do Santuário Nacional de Cristo Rei można dostać się na kilka sposobów:

  • Samochód: dojazd samochodem z Lizbony do Almady, gdzie znajduje się sanktuarium, zajmuje około 20-25 minut. W Lizbonie jest kilka firm wynajmujących samochody, jednak prostsze może okazać się skorzystanie z tradycyjnej taksówki, Ubera lub Bolta. Trasa do Almady wiedzie przez most 25 de Abril.
  • Prom: najbardziej malowniczym sposobem na dotarcie z Lizbony do Almady jest rejs z portu Cais do Sodré w Lizbonie do Cacilhas w Almadzie. Podróż promem miejskim, obsługiwanym przez Transtejo, trwa około 10 – 15 minut. Stamtąd można wsiąść do autobusu (numer 101 lub 103), zmierzającego w kierunku Santuário Nacional de Cristo Rei. Bilety można kupić na terminalu promowym lub w jednym z automatów biletowych znajdujących się w pobliżu.
  • Wycieczka z przewodnikiem: w lokalnych biurach podróży istnieje możliwość wykupienia zorganizowanej wycieczki z przewodnikiem, w ramach której wliczony jest transport oraz odwiedzenie także innych miejscowych atrakcji.

Comments

No comments yet. Why don’t you start the discussion?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *