Komunikacja miejska w Berlinie – jak podróżować po stolicy Niemiec? [metro, kolej podmiejska, autobusy, bilety]

autor(ka): Agnieszka Maury
Podoba Ci się tutaj? Pomóż nam dotrzeć do większej ilości czytelników:

Berlin to stolica, a zarazem największe miasto Niemiec, zamieszkiwane przez niemal 4 mln osób. Choć jego powierzchnia liczy niespełna 900 km², za sprawą świetnie rozwiniętej komunikacji miejskiej, podróżowanie po nim jest dość proste i przyjemne. Posiadacze ważnych biletów mają dostęp do wszystkich środków transportu publicznego w Berlinie: S-Bahn, U-Bahn, autobusów oraz tramwajów. Opłata jest uzależniona od strefy taryfowej oraz okresu ważności biletu. Ten artykuł stanowi kompendium wiedzy komunikacji miejskiej w Berlinie w 2020 roku.

Trzy strefy komunikacyjne Berlina

Berlin jest podzielony na trzy strefy taryfowe: AB, BC oraz ABC. Strefa AB obejmuje cały obszar miejski, ograniczony torem kolejki miejskiej (tzw. Ringiem), strefa ABC obejmuje dodatkowo okolice Berlina oraz Potsdam Hauptbahnhof, główny dworzec kolejowy w Poczdamie. Strefa BC obejmuje natomiast Potsdam Hauptbahnhof oraz Berlin-Schönefeld, gdzie mieści się jeden z międzynarodowych i krajowych portów lotniczych Niemiec.

Rodzaje komunikacji miejskiej w Berlinie

 • S-Bahn – szybka kolej miejska, będącą najstarszą w Niemczech. Obecnie w mieście kursuje 15 linii S-Bahn, spośród których większość wyjeżdża poza granice miasta. Trasy S-Bahnu można podzielić na trzy grupy: linie wschód-zachód, przebiegające w centralnym odcinku przez kolej wiaduktową, linie północ-południe, biegnące na centralnym odcinku w tunelu oraz linie okólne (Ringbahn), okrężnie otaczające śródmieście oraz kilka innych dzielnic.
 • Metro / U-Bahn – berlińskie metro liczy obecnie 10 linii i 173 stacje, spośród których 80% znajduje się pod ziemią. W godzinach szczytu pociągi kursują w odstępach od 2 do 5 minut, a poza szczytem co 7 do 15 minut.
 • Tramwaje w Berlinie – tory berlińskich tramwajów liczą niespełna 200 km, a pociągi zatrzymują się na ponad 800 przystankach. W 1967 roku zlikwidowano sieć tramwajową w zachodniej części miasta, dlatego też dziś tramwaje kursują przede wszystkim we wschodniej części miasta.
 • Autobusy w Berlinie – Żółte, bardzo często piętrowe autobusy komunikacji miejskiej BVG to bardzo charakterystyczny element miasta, który łatwo można dostrzec na ulicach Berlina. W stolicy Niemiec kursują m.in. autobusy dzienne (Tagebuslinien), MetroBusy (autobusy liniowe, oznaczone literą M oraz dwiema cyframi), ExpressBusy (linie ekspresowe, oznaczone literą X oraz dwiema cyframi) oraz linie nocne (Nachtlinien Bus).

Rodzaje biletów oraz ceny komunikacji miejskiej w Berlinie w 2020 roku

 • Bilet jednorazowy (Einzelfahrschein) – jest ważny dla jednego pasażera, w trakcie maksymalnie dwugodzinnej podróży przez miasto. Niedozwolone jest jednak podróżowanie na ten bilet w kierunku punktu początkowego – w tym celu należy nabyć nowy.
  • Strefa AB: 2,90 € (bilet normalny), 1,80 € (bilet ulgowy)
  • Strefa BC: 3,30 € (bilet normalny), 2,30 € (bilet ulgowy)
  • Strefa ABC: 3,60 € (bilety normalny), 2,60 € (bilet ulgowy)
 • Bilet krótkodystansowy (Kurzstrecke) – kosztuje 1,90 € (bilet normalny) oraz 1,40 € (bilet ulgowy) i jest ważny na trzy przystanki S-Bahn oraz U-Bahn. Zmiana pociągów w przypadku tego biletu jest dozwolona. Alternatywnie, bilet jest ważny również na sześć przystanków autobusowych i tramwajowych, jednak wyłącznie w sytuacji, w której nie dokonuje się zmiany pojazdu w trakcie podróży.
 • Taryfa dla dzieci – najmłodsi do 5 roku życia mogą podróżować po Berlinie bezpłatnie, pod opieką osoby dorosłej posiadającej ważny bilet. Dzieci w wieku od 6 do 14 lat mogą korzystać z taryfy ulgowej.
 • Bilet dzienny (Tageskarte) – pozwala na nielimitowane podróże przez cały dzień. W cenę biletu wliczone są także darmowe przejazdy dla maksymalnie trojga dzieci, w wieku od 6 do 14 lat, które podróżują wraz z osobą dorosłą. Bilet jest ważny od momentu jego skasowania do godz. 3:00 rano następnego dnia.
  • Strefa AB: 8,60 € (bilet normalny), 5,50 € (bilet ulgowy)
  • Strefa ABC: 9,60 € (bilet normalny), 6,00 € (bilet ulgowy)
 • Bilet siedmiodniowy (7-Tagen Karte) – jest ważny przez siedem kolejnych dni od momentu jego skasowania. Jego ważność kończy się siódmego dnia o północy.
  • Strefa AB: 34,00 €
  • Strefa ABC: 41,00 €
 • Bilet grupowy dla maksymalnie 5 osób – bilet dzienny pozwala maksymalnie 5 osobom korzystać ze wszystkich usług berlińskiego transportu, od momentu skasowania do godz. 3:00 następnego dnia.
  • Strefa AB – 23,50 €
  • Strefa ABC – 24,90

Uwaga! Obcokrajowcy mogą korzystać ze wszystkich powyższych rodzajów biletów. Nie ma konieczności zakupu droższych kart rabatowych dla turystów, dostępnych w zakładce “Tourist & Event“. Więcej informacji na temat tej oferty znajdziesz w dalszej części artykułu.W jaki sposób zakupić bilet na metro / autobus / tramwaj w Berlinie?

Bilety można zakupić w specjalnych wielojęzycznych automatach, zlokalizowanych na platformach stacji S-Bahn oraz U-bahn (zarówno w tych biało-żółtych z napisem BVG, jak i biało-czerwonych z napisem DB/VBB). Korzystanie z nich jest możliwe również w języku polskim. W autobusach opłaty można dokonać u kierowcy, natomiast w tramwajach w automatach, zlokalizowanych w pociągach. Istnieje również możliwość nabycia biletów drogą online, przy pomocy aplikacji BVG. Korzystanie z aplikacji wymaga założenia konta, a płatności można dokonać przy pomocy karty kredytowej, Google Pay lub Paypal.

Przed skorzystaniem z komunikacji miejskiej w Berlinie, należy pamiętać o konieczności skasowania biletu (wyjątkiem są te, nabywane bezpośrednio od kierowcy). Kasowniki są zlokalizowane m.in. na stacjach metra, na przystankach,w tramwajach i autobusach oraz w pobliżu strategicznych punktów komunikacyjnych. W przypadku kontroli, nieskasowany bilet uznaje się za nieważny.

Ile wynosi mandat za brak biletu w Berlinie?

Pasażer podróżujący komunikacją miejską w Berlinie na gapę musi liczyć się z grzywną wynoszącą 60 €. Mandaty wystawiane są również w przypadku osób, które zapomniały skasować biletu. Berlińscy kontrolerzy biletów zwykle ubrani są nieformalnie, dlatego też trudno odróżnić ich na pierwszy rzut oka od innych pasażerów. Osoba, która została złapana na braku ważnego biletu, jest zobligowana okazać dokument tożsamości – w przeciwnym razie zostaje wzywana policja.Berlin WelcomeCard – oferta dla turystów

W berlińskich punktach Informacji Turystycznej, jak również w ponad 200 hotelach zlokalizowanych na terenie miasta, można zakupić kartę Berlin WelcomeCard. W związku ze stosunkowo wysoką ceną karty, warto wziąć pod uwagę własne potrzeby i planowaną ilość dni spędzanych w Berlinie – może się bowiem okazać, że korzystanie z tradycyjnych biletów komunikacji miejskiej będzie bardziej opłacalne od tego rodzaju karty.

Karta Berlin WelcomeCard upoważnia do:

 • Nieograniczonych przejazdów transportem publicznym dla stref AB lub ABC.
 • Bezpłatnego korzystania z transportu publicznego dla maksymalnie trójki dzieci w wieku 6-14 lat, w towarzystwie dorosłego posiadacza karty.
 • 50% zniżki do około 200 głównych zabytków i największych atrakcji Berlina.
 • Otrzymania praktycznej mapy miasta oraz kieszonkowego przewodnika turystycznego, zawierającego dużą ilość wskazówek, dotyczących sposobów na tanie zwiedzanie Berlina.

Ile kosztuje karta Berlin WelcomeCard w 2020 roku?

Koszt karty dla jednej dorosłej osoby i towarzyszącej jej maksymalnie trójki dzieci do 14 roku życia wynosi:

 • 48 godzin – 23,00 € (strefa AB) oraz 28,00 € (strefa ABC)
 • 72 godziny – 33,00 € (strefa AB) oraz 38,00 € (strefa ABC)
 • 72 godziny + Museum Island (darmowy wstęp dla pięciu placówek muzealnych, zlokalizowanych na tzw. Berlin Museum Island w dzielnicy Mitte) – 51,00 € (strefa AB), 55,00 € (strefa ABC)
 • 4 dni – 40,00 € (strefa AB), 45,00 € (strefa ABC)
 • 5 dni – 46,00 € (strefa AB), 49,00 € (strefa ABC)
 • 6 dni – 49,00 € (strefa AB), 52,00 € (strefa ABC)
Autorka bloga

Cześć, jestem Aga! Miło mi gościć Cię na Styku Kultur - blogu podróżniczym o Turcji (i reszcie świata). Znajdziesz tu ponad 300 tekstów, które powstały w wyniku moich licznych podróży. Większość z nich poświęcona jest Turcji, która zajmuje w moim sercu miejsce szczególnie. Na Styku Kultur przeczytasz również o wielu innych europejskich i azjatyckich krajach. Rozgość się i czuj, jak u siebie! ?


Podoba Ci się tutaj? Pomóż nam dotrzeć do większej ilości czytelników:

Dołącz do dyskusji

Ta strona używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celu prawidłowego działania narzędzi analitycznych i społecznościowych. Zgoda Czytaj więcej

Close