Komunikacja miejska w Berlinie – jak podróżować po stolicy Niemiec? [metro, kolej podmiejska, autobusy, bilety]

Berlin to stolica, a zarazem największe miasto Niemiec, zamieszkiwane przez niemal 4 mln osób. Choć jego powierzchnia liczy niespełna 900 km², za sprawą świetnie rozwiniętej komunikacji miejskiej, podróżowanie po nim jest dość proste i przyjemne. Posiadacze ważnych biletów mają dostęp do wszystkich środków transportu publicznego w Berlinie: S-Bahn, U-Bahn, autobusów oraz tramwajów. Opłata jest uzależniona od strefy taryfowej oraz okresu ważności biletu. Ten artykuł stanowi kompendium wiedzy komunikacji miejskiej w Berlinie w 2020 roku.

Trzy strefy komunikacyjne Berlina

Berlin jest podzielony na trzy strefy taryfowe: AB, BC oraz ABC. Strefa AB obejmuje cały obszar miejski, ograniczony torem kolejki miejskiej (tzw. Ringiem), strefa ABC obejmuje dodatkowo okolice Berlina oraz Potsdam Hauptbahnhof, główny dworzec kolejowy w Poczdamie. Strefa BC obejmuje natomiast Potsdam Hauptbahnhof oraz Berlin-Schönefeld, gdzie mieści się jeden z międzynarodowych i krajowych portów lotniczych Niemiec.

Rodzaje komunikacji miejskiej w Berlinie

 • S-Bahn – szybka kolej miejska, będącą najstarszą w Niemczech. Obecnie w mieście kursuje 15 linii S-Bahn, spośród których większość wyjeżdża poza granice miasta. Trasy S-Bahnu można podzielić na trzy grupy: linie wschód-zachód, przebiegające w centralnym odcinku przez kolej wiaduktową, linie północ-południe, biegnące na centralnym odcinku w tunelu oraz linie okólne (Ringbahn), okrężnie otaczające śródmieście oraz kilka innych dzielnic.
 • Metro / U-Bahn – berlińskie metro liczy obecnie 10 linii i 173 stacje, spośród których 80% znajduje się pod ziemią. W godzinach szczytu pociągi kursują w odstępach od 2 do 5 minut, a poza szczytem co 7 do 15 minut.
 • Tramwaje w Berlinie – tory berlińskich tramwajów liczą niespełna 200 km, a pociągi zatrzymują się na ponad 800 przystankach. W 1967 roku zlikwidowano sieć tramwajową w zachodniej części miasta, dlatego też dziś tramwaje kursują przede wszystkim we wschodniej części miasta.
 • Autobusy w Berlinie – Żółte, bardzo często piętrowe autobusy komunikacji miejskiej BVG to bardzo charakterystyczny element miasta, który łatwo można dostrzec na ulicach Berlina. W stolicy Niemiec kursują m.in. autobusy dzienne (Tagebuslinien), MetroBusy (autobusy liniowe, oznaczone literą M oraz dwiema cyframi), ExpressBusy (linie ekspresowe, oznaczone literą X oraz dwiema cyframi) oraz linie nocne (Nachtlinien Bus).

Rodzaje biletów oraz ceny komunikacji miejskiej w Berlinie w 2020 roku

 • Bilet jednorazowy (Einzelfahrschein) – jest ważny dla jednego pasażera, w trakcie maksymalnie dwugodzinnej podróży przez miasto. Niedozwolone jest jednak podróżowanie na ten bilet w kierunku punktu początkowego – w tym celu należy nabyć nowy.
  • Strefa AB: 2,90 € (bilet normalny), 1,80 € (bilet ulgowy)
  • Strefa BC: 3,30 € (bilet normalny), 2,30 € (bilet ulgowy)
  • Strefa ABC: 3,60 € (bilety normalny), 2,60 € (bilet ulgowy)
 • Bilet krótkodystansowy (Kurzstrecke) – kosztuje 1,90 € (bilet normalny) oraz 1,40 € (bilet ulgowy) i jest ważny na trzy przystanki S-Bahn oraz U-Bahn. Zmiana pociągów w przypadku tego biletu jest dozwolona. Alternatywnie, bilet jest ważny również na sześć przystanków autobusowych i tramwajowych, jednak wyłącznie w sytuacji, w której nie dokonuje się zmiany pojazdu w trakcie podróży.
 • Taryfa dla dzieci – najmłodsi do 5 roku życia mogą podróżować po Berlinie bezpłatnie, pod opieką osoby dorosłej posiadającej ważny bilet. Dzieci w wieku od 6 do 14 lat mogą korzystać z taryfy ulgowej.
 • Bilet dzienny (Tageskarte) – pozwala na nielimitowane podróże przez cały dzień. W cenę biletu wliczone są także darmowe przejazdy dla maksymalnie trojga dzieci, w wieku od 6 do 14 lat, które podróżują wraz z osobą dorosłą. Bilet jest ważny od momentu jego skasowania do godz. 3:00 rano następnego dnia.
  • Strefa AB: 8,60 € (bilet normalny), 5,50 € (bilet ulgowy)
  • Strefa ABC: 9,60 € (bilet normalny), 6,00 € (bilet ulgowy)
 • Bilet siedmiodniowy (7-Tagen Karte) – jest ważny przez siedem kolejnych dni od momentu jego skasowania. Jego ważność kończy się siódmego dnia o północy.
  • Strefa AB: 34,00 €
  • Strefa ABC: 41,00 €
 • Bilet grupowy dla maksymalnie 5 osób – bilet dzienny pozwala maksymalnie 5 osobom korzystać ze wszystkich usług berlińskiego transportu, od momentu skasowania do godz. 3:00 następnego dnia.
  • Strefa AB – 23,50 €
  • Strefa ABC – 24,90
- Reklama -

Uwaga! Obcokrajowcy mogą korzystać ze wszystkich powyższych rodzajów biletów. Nie ma konieczności zakupu droższych kart rabatowych dla turystów, dostępnych w zakładce “Tourist & Event“. Więcej informacji na temat tej oferty znajdziesz w dalszej części artykułu.

W jaki sposób zakupić bilet na metro / autobus / tramwaj w Berlinie?

Bilety można zakupić w specjalnych wielojęzycznych automatach, zlokalizowanych na platformach stacji S-Bahn oraz U-bahn (zarówno w tych biało-żółtych z napisem BVG, jak i biało-czerwonych z napisem DB/VBB). Korzystanie z nich jest możliwe również w języku polskim. W autobusach opłaty można dokonać u kierowcy, natomiast w tramwajach w automatach, zlokalizowanych w pociągach. Istnieje również możliwość nabycia biletów drogą online, przy pomocy aplikacji BVG. Korzystanie z aplikacji wymaga założenia konta, a płatności można dokonać przy pomocy karty kredytowej, Google Pay lub Paypal.

- Reklama -

Przed skorzystaniem z komunikacji miejskiej w Berlinie, należy pamiętać o konieczności skasowania biletu (wyjątkiem są te, nabywane bezpośrednio od kierowcy). Kasowniki są zlokalizowane m.in. na stacjach metra, na przystankach,w tramwajach i autobusach oraz w pobliżu strategicznych punktów komunikacyjnych. W przypadku kontroli, nieskasowany bilet uznaje się za nieważny.

Ile wynosi mandat za brak biletu w Berlinie?

Pasażer podróżujący komunikacją miejską w Berlinie na gapę musi liczyć się z grzywną wynoszącą 60 €. Mandaty wystawiane są również w przypadku osób, które zapomniały skasować biletu. Berlińscy kontrolerzy biletów zwykle ubrani są nieformalnie, dlatego też trudno odróżnić ich na pierwszy rzut oka od innych pasażerów. Osoba, która została złapana na braku ważnego biletu, jest zobligowana okazać dokument tożsamości – w przeciwnym razie zostaje wzywana policja.

Berlin WelcomeCard – oferta dla turystów

- Reklama -

W berlińskich punktach Informacji Turystycznej, jak również w ponad 200 hotelach zlokalizowanych na terenie miasta, można zakupić kartę Berlin WelcomeCard. W związku ze stosunkowo wysoką ceną karty, warto wziąć pod uwagę własne potrzeby i planowaną ilość dni spędzanych w Berlinie – może się bowiem okazać, że korzystanie z tradycyjnych biletów komunikacji miejskiej będzie bardziej opłacalne od tego rodzaju karty.

Karta Berlin WelcomeCard upoważnia do:

 • Nieograniczonych przejazdów transportem publicznym dla stref AB lub ABC.
 • Bezpłatnego korzystania z transportu publicznego dla maksymalnie trójki dzieci w wieku 6-14 lat, w towarzystwie dorosłego posiadacza karty.
 • 50% zniżki do około 200 głównych zabytków i największych atrakcji Berlina.
 • Otrzymania praktycznej mapy miasta oraz kieszonkowego przewodnika turystycznego, zawierającego dużą ilość wskazówek, dotyczących sposobów na tanie zwiedzanie Berlina.

Ile kosztuje karta Berlin WelcomeCard w 2020 roku?

Koszt karty dla jednej dorosłej osoby i towarzyszącej jej maksymalnie trójki dzieci do 14 roku życia wynosi:

 • 48 godzin – 23,00 € (strefa AB) oraz 28,00 € (strefa ABC)
 • 72 godziny – 33,00 € (strefa AB) oraz 38,00 € (strefa ABC)
 • 72 godziny + Museum Island (darmowy wstęp dla pięciu placówek muzealnych, zlokalizowanych na tzw. Berlin Museum Island w dzielnicy Mitte) – 51,00 € (strefa AB), 55,00 € (strefa ABC)
 • 4 dni – 40,00 € (strefa AB), 45,00 € (strefa ABC)
 • 5 dni – 46,00 € (strefa AB), 49,00 € (strefa ABC)
 • 6 dni – 49,00 € (strefa AB), 52,00 € (strefa ABC)
Autorka bloga

Cześć, jestem Aga! Miło mi gościć Cię na Styku Kultur - blogu podróżniczym o Turcji (i reszcie świata). Znajdziesz tu ponad 350 tekstów, spośród których większość poświęcona jest Turcji. Na Styku Kultur przeczytasz również o wielu innych zakątkach świata. Rozgość się i czuj, jak u siebie! Będzie mi miło, jeśli zaobserwujesz mnie na Facebooku oraz Instagramie.

Booking.com

Nowości

Z odwiedzinami w warsztacie jednego z mistrzów tradycyjnego miedziarstwa w tureckim Diyarbakır

Bogata wiedza na temat wytwórstwa miedzi w Diyarbakır, leżącym w południowo-wschodniej Anatolii, przekazywana jest z pokolenia na pokolenie. Większość zakładów istnieje tu...

Istanbulkart – karta publicznego transportu w Stambule [cena, gdzie kupić, jak doładować, wskazówki]

Poruszanie się komunikacją miejską w Stambule wymaga wcześniejszego zakupienia biletów. Dawniej były to charakterystyczne plastikowe żetony, wydawane...

Od jutra kolejne obostrzenia w Turcji, w związku z rosnącą liczbą zachorowań na COVID-19

Zamknięcie kawiarni i restauracji, ograniczone godziny funkcjonowania zakładów fryzjerskich oraz galerii handlowych, a także częściowa weekendowa "godzina policyjna" - to tylko niektóre...

Stambulski “Tünel” – druga najstarsza podziemna kolej w Europie!

W 1875 roku w Stambule (ówczesnym Konstantynopolu) zakończono prace nad budową kolejki "Tünel", będącej drugą podziemną koleją w Europie, tuż po otwartym...

Koronawirus w Turcji: Godzina policyjna dla seniorów w Stambule i Ankarze oraz zakaz palenia na terenie całego kraju [LISTOPAD 2020]

Do 12 listopada 2020 w Turcji odnotowano 402,053 zakażeń COVID-19. 11,145 osób zmarło, a 344,613 wyzdrowiało. Liczba aktywnych przypadków zachorowań wynosi...

Dźwięki znad Bosforu – Timur Selçuk “İspanyol Meyhanesi”

6 listopada w Stambule, w wieku 74 lat, odszedł Timur Selçuk, popularny turecki piosenkarz, pianista, dyrygent oraz kompozytor. Był synem tureckiego...


1 KOMENTARZ

 1. Czy w innych miastach w Niemczech komunikacja miejska jest tak samo dobrze rozwinięta? We wrześniu wybieram się busem z Rzeszowa do Niemiec, a dokładniej do Frankfurtu i jestem ciekaw, czy bez problemu będę mógł zwiedzić miasto, a nawet okolice?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Polecane

Góra Nemrut i jej tajemnicze posągi

Leżąca w południowo-wschodniej Turcji majestatyczna Góra Nemrut...

Turcja : Muzeum Archeologiczne w Çanakkale

Jedną z wielu zalet tureckiego miasta...

Co warto zobaczyć w Stambule? Największe atrakcje miasta

Co warto zobaczyć w Stambule? To pytanie...

O nauce języka: Czy turecki jest trudny?

Czy turecki jest trudny? To pytanie bardzo...
x