Zamów konsultacje o Turcji

Co warto zobaczyć w Maladze? 9 największych atrakcji hiszpańskiego miasta

Postaw mi kawę na buycoffee.to
Autor zdjęć: Marcin Bąkiewicz
- Advertisement -

Malaga to malowniczo zlokalizowane miasto w południowej Hiszpanii, nad Morzem Środziemnym. Do jego największych atrakcji należą m.in. Zamek Gibralfaro, lokalna katedra, port, twierdza Alcazaba oraz Muzeum Pabla Picassa, który przyszedł na świat własnie w Maladze. Bez względu na porę roku, Malaga zachwyca swoją architekturą, malowniczymi krajobrazami oraz przyjemną i rozrywkową atmosferą.

Największe atrakcje Malagi

Do Malagi dotarliśmy na kilka dni przed Nowym Rokiem. Choć w tym okresie trudno wskazać miejsce w Europie, w którym byłoby przyjemnie ciepło, podczas naszego pobytu w Andaluzji bywały dni, gdy solidnie się opaliliśmy! Warto w tym miejscu wspomnieć, że miasto oferuje piaszczyste plaże, przepiękną marinę oraz urokliwy deptak. Jest więc tu wszystko, czego można oczekiwać od nadmorskiego kurortu. Malaga nie zawiedzie jednak także miłośników zabytków, piękna architektury oraz dobrej kuchni. To również znakomity punkt wypadowy na Gibraltar, oddalony od miasta o 136 km.

Warto podkreślić, że Malaga to miejsce na co dzień zamieszkiwane przez ponad 590 tysięcy mieszkańców, co sprawia, że rozmiar andaluzyjskiego miasta jest optymalny do zwiedzania go pieszo. 

- Advertisement -

Twierdza Alcazaba na zboczu wzgórza Gibralfaro

Alcazaba to nic innego, jak zespół fortyfikacji pałacowych, wybudowanych w latach 756-780. Ich nazwa pochodzi od arabskiego słowa, oznaczającego cytadelę. Za sprawą swojej strategicznej lokalizacji, forteca chroniła miasto przed atakami piratów. W późniejszym okresie twierdza była rozbudowywana przez kolejnych władców, a w ramach tej rozbudowy m.in. wzmocniono system murów obronnych oraz wybudowano nowe wieże. Zamek Alcazaba stanowił także siedzibę mauretańskich władców, a później również rezydencję władców katolickich.

Współcześnie obszar fortyfikacji jest udostępniony dla zwiedzających, a we wnętrzu twierdzy podziwiać można m.in. eksponaty fenickiej, rzymskiej oraz arabskiej ceramiki. Wspinaczka na wzgórze gwarantuje również wspaniały widok na miasto, jaki roztacza się ze wzniesienia. Mo zmroku, Alcazaba jest pięknie podświetlona i dumnie wita wszystkich przybywających do Malagi od strony morza.

- Advertisement -

Zamek Gibralfaro

Castillo de Gibralfaro został wzniesiony w pierwszej połowie XIV wieku, na polecenie muzułmańskiego władcy Jusufa I Mądrego, słynnego fundatora uniwersytetu w Grenadzie. Głównym celem budowy twierdzy była obrona zlokalizowanej u podnóża góry Alcazaby. Oba budynki łączy przejście. W swojej długiej historii, zamek należał do rozmaitych władców, pełniąc m.in. funkcję rezydencji Ferdynanda II Katolickiego.

Polecamy Ci także:  Zwiedzaj Stambuł szybciej i wygodniej z Istanbul Welcome Card

Obecnie Zamek Gibralfaro jest udostępniony dla zwiedzających. Planując spacer, warto wziąć pod uwagę dużą ilość schodów, jaką należy pokonać, by dotrzeć na samą górę. Zdecydowanie warto jednak wejść na szczyt, gdzie znajduje są rampa, skąd roztacza się przepiękna panorama na całą Malagę. W samym zamku warto zwrócić uwagę m.in. na ekspozycję militarną oraz architekturę murów obronnych, po których można swobodnie spacerować. Na wszystkich zmęczonych czeka tu także przytulna kafejka z zimnymi napojami oraz przekąskami. Dla osób, które nie mogą wejść na wzgórze o własnych siłach, świetną alternatywą może okazać się autobus, który co godzinę dowozi turystów do celu.

Szukasz hotelu w Maladze? Sprawdź aktualne oferty:

Booking.com

Katedra w Maladze

Majestatyczna i monumentalna katedra to jedna z najpiękniejszych budowli w całej Maladze! Choć budowano ją od 1528 do 1783 roku, finalnie nigdy nie została w pełni ukończona, z uwagi na brak odpowiedniej ilości środków finansowych. Architektura obiektu to mieszanka różnych stylów, od gotyku, przez renesans aż do baroku. Jej pokaźnych rozmiarów wnętrze liczy 117 x 72 m i mieści w sobie m.in. bogato rzeźbione stalle, imponujące ołtarze boczne z przedstawieniami świętych oraz scen biblijnych, zabytkowe barokowe organy, a także liczne rzeźby oraz zdobienia. Co ciekawe, katedrę można zwiedzać z przewodnikiem audio w języku polskim. Budynek robi równie duże wrażenie, gdy ogląda się go z zewnątrz – zarówno w ciągu dnia, jak i po zmroku, gdy jego gmach zostaje pięknie oświetlony. Wokół katedry rosną drzewka pomarańczowe, co jeszcze bardziej dodaje uroku całej okolicy. Bilet wstępu do katedry kosztuje 10 euro.

Port w centrum Malagi

Dla osób, które poczują przesyt zwiedzaniem miejscowych zabytków, ukojeniem może okazać się wizyta i relaks w lokalnym porcie. Marina zlokalizowana jest w centrum Malagi i stanowi przede wszystkim miejsce cumowania jachtów, łodzi oraz dużych wycieczkowców. Okolicę portu wypełnia sporo sklepów, barów i restauracji, a także mnóstwo zieleni. Centralne miejsce stanowi tu deptak, rozciągający się w kierunku plaży oraz urokliwej śnieżnobiałej latarni morskiej, obsadzony wysokimi palmami. W okolicy można z łatwością kupić pamiątki lub skorzystać z innych atrakcji, jak chociażby przejażdżka na Diabelskim Młynie (Noria de Malaga). Koszt tej ostatniej przyjemności niestety nie należy do najtańszych i wynosi aż 10 euro.

Polecamy Ci także:  Wyspa Simi - grecki raj w pobliżu Rodos

Muzeum sztuki współczesnej – Centre Pompidou

W 1977 roku w Paryżu ukończono budynek centrum kulturalnego, którego inicjatorem był Georges Pompidou, prezydent Francji w latach 1969 – 1974. W słynnym muzeum, zlokalizowanym w paryskiej dzielnicy Beaubourg, cyklicznie odbywają się wystawy sztuki najwyższej światowej rangi. Słynne francuskie muzeum może pochwalić się również swoimi międzynarodowymi filiami, m.in. w Brukseli, Szanghaju oraz.. właśnie w Maladze! Hiszpańska odsłona słynnej placówki muzealnej to od kilku lat jedna z największych i „najgorętszych” atrakcji miasta.

Budynek mieści się bardzo blisko portu i z łatwością można go rozpoznać za sprawą charakterystycznej bryły w formie ogromnej, przeszklonej kolorowej kostki. Wielobarwny sześcian to jednak wyłącznie zapowiedź tego, co kryje się w kondygnacjach zlokalizowanych pod ziemią. Pompidou Málaga oferuje kolekcję stałą oraz czasową, które prezentują łącznie m.in. kilkadziesiąt fotografii, obrazy, konstrukcje oraz rzeźby. Podczas gdy wśród miłośników sztuki miejsce to zwykle wzbudza dużych zachwyt, turyści, którzy trafiają tu nieco przypadkiem uznają je czasem za rozczarowujące. Zdecydowanie warto jednak zajrzeć do Pompidou i wyrobić sobie własną opinię. W każdą niedzielę po godz, 16:00, wstęp do obiektu jest bezpłatny.

Dawny dom i Muzeum Pabla Picassa

Pablo Ruiz Picasso przyszedł na świat 25 października 1881 roku w Maladze, z czego wszyscy mieszkańcy hiszpańskiego miasta są niezwykle dumni. Współcześnie, niemalże w samym centrum miasta znajduje się Muzeum Picassa (hiszp. Museo Picasso Málaga), prezentujące stałą kolekcję około 300 dzieł artysty, wśród których znalazły się zarówno obrazy, jak i rzeźby. Placówka cieszy się dużym zainteresowaniem, choć zdecydowanie brakuje w niej najważniejszych i najbardziej rozpoznawalnych prac Picassa. Wszystkie eksponaty uporządkowane są w spójny i logiczny sposób.

Zwiedzanie muzeum zajmuje około 90 minut, a odwiedzający mogą skorzystać z opcji przewodnika audio. Stałą wystawę dzieł Picassa uzupełniają również wystawy tymczasowe innych hiszpańskich twórców. Na osoby, które poczują potrzebę odpoczynku lub dłuższego nacieszenia się widokiem budynku, który stanowił niegdyś dom Pabla, na dziedzińcu czeka urokliwa kawiarenka. Uzupełnieniem wycieczki do Muzeum Picassa powinno być także odnalezienie w centrum Malagi pomnika charyzmatycznego malarza – warto się przysiąść do legendarnego twórcy kubizmu i zamienić słówko! :)

Plaża miejska La Malagueta

La Malagueta to główna, piaszczysta miejska plaża Malagi zlokalizowana bardzo blisko portu, białej latarni morskiej i Centre Pompidou. Miejsce uwielbiane przez lokalnych mieszkańców, którzy chętnie tu biegają, spacerują lub bawią się z psami. W okolicy znajduje się sporo restauracji oraz knajpek z rybami i owocami morza, a także pubów oferujących najpopularniejsze hiszpańskie alkohole. Z jednej strony roztacza się tu widok na góry, a z drugiej na port, co dodaje miejscu uroku. Na rozgrzanym piasku i skałach chętnie wylegują się tu piękne uliczne koty. Dużym atutem plaży są prysznice, leżaki oraz infrastruktura dla najmłodszych.

Polecamy Ci także:  Hiszpania - co warto zobaczyć w Gironie?

Niestety, z uwagi na swoją lokalizację, plaża La Malagueta ma też kilka minusów – bywa dość zatłoczona, brudna i głośna. Bliskość portu sprawia, że woda nie należy również do najczystszych. Bez wątpienia w okolicy Malagi można znaleźć o niebo ładniejsze i lepsze plaże, jednak jeśli szukacie czegoś w centrum miasta, z pewnością wizyta tutaj będzie dobrym pomysłem!

Arena walk byków – Plaza de Toros de La Malagueta

Spór o korridę, popularne w Hiszpanii widowisko tradycyjnej walki z bykiem, trwa od wielu dekad. Jej przeciwnicy, z którymi w pełni się zgadzam, nie mają wątpliwości, że „atrakcja” ta sprowadza się do torturowania zwierząt, które wykrwawiają się na oczach rozentuzjazmowanego tłumu. Zwolennicy narodowej „rozrywki” Hiszpanów, do których należy sam król Juan Carlos, uznają ją za dziedzictwo kulturowe oraz rodzaj sztuki. W latach 2012 – 2017 korrida była zakazana na obszarze Katalonii, a obecnie zakaz organizacji walk dotyczy około 100 hiszpańskich gmin. Szacuje się, że corocznie walki na arenach ogląda około 6 milionów Hiszpanów.

W Maladze korrida niestety nadal się odbywa, a centrum walk byków stanowi XIX-wieczna arena Plaza de Toros, funkcjonująca od 1876 roku. Budynek areny ma formę szesnastokąta foremnego, a najlepszym punktem do podziwiania architektury budynku jest punkt widokowy zamku Gibralfaro. Arena może pochwalić się średnicą liczącą 52 metry oraz możliwością pomieszczenia ponad 9 tysięcy widzów. Sezon walk byków w Hiszpanii trwa od kwietnia do września. Oprócz swojej naczelnej funkcji, w Plaza de Toros de La Malagueta mieści się również niewielkie muzeum, posiadającego kolekcję plakatów, fotografii, a także strojów i płacht pochodzących z najsłynniejszych historycznych walk byków, jakie odbyły się w Maladze.

Lokalna kuchnia & życie nocne

Jedną z niewątpliwych atrakcji Malagi stanowi również po prostu sam klimat miasta, a także przepyszna kuchnia regionu! Nie od dziś wiadomo, że przysmaki Andaluzji są w stanie z łatwością przyćmić najpopularniejsze dania innych regionów Hiszpanii. Wszystko za sprawą bogactwa ryb i owoców morza, wyśmienitej jakości oliwy dodawanej do niemalże każdego dania, a także prostych i wybornych przystawek. Mieszkańcy regionu zgodnie przyznają, że wiele zawdzięczają w tym zakresie również Maurom, którzy doceniali wagę ziół i przypraw w kuchni, w tym przede wszystkim bazylii, kolendry, anyżu, mięty, imbiru czy sezamu.

W centrum Malagi znajduje się spora ilość knajpek i restauracji, oferujących najpopularniejsze dania regionu. Nie brakuje tu także klimatycznych pubów z muzyką na żywo, w których można delektować się atmosferą nocnego życia Malagi niemalże do białego rana.

- Advertisement -

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Sprawdź inne artykuły według kategorii:
  • Sprawdź inne według słów kluczowych:
  • plaża
Strona głównaBez kategoriiCo warto zobaczyć w Maladze? 9 największych atrakcji hiszpańskiego miasta

Podobne artykuły

AgnieszkaWawrzyniak JakubPorada

Styk Kultur ponownie w „Pokaż Nam Świat” Jakuba Porady (TVN24 BiS)

6 lipca na antenie TVN24 BiS wyemitowany został odcinek programu "Pokaż Nam Świat", w którym odpowiadałam o urokach i walorach Turcji południowo-wschodniej. Dzięki uprzejmości...
Bez kategorii
0
minutes
Czwartek 8787

Czy w Turcji jest drogo? Koszty życia i podróżowania (sierpień 2021)

Czy w Turcji jest drogo? To pytanie bez wątpienia zastanawia wszystkich turystów oraz miłośników kultury tureckiej, którzy planują wyjazd nad Bosfor. Bez względu na...
Bez kategorii
3
minutes
Architektura Tbilisi15

Gruzja: jak podróżować po Tbilisi?

Taksówką, metrem autobusem a może marszrutką? Poruszanie się po stolicy Gruzji jest łatwe, sprawne i tanie! Poniżej znajdziecie podsumowanie informacji dotyczących tego, jak podróżować...
Bez kategorii
2
minutes
Canakkale Dardanele min2 1 of 1

Bitwa o Gallipoli, bohaterski osmański siłacz i klęska Winstona Churchilla

Z historią tureckiego Półwyspu Gallipoli nierozerwalnie związany jest przebieg operacji wojskowych, prowadzonych w ramach Bitwy o Gallipoli, w Turcji nazywanej Bitwą o Çanakkale, jaka...
Bez kategorii
5
minutes
Kosciol Kirklar 9 of 36 2

Chrześcijaństwo w Turcji: kościół Kırklar Kilisesi w Mardin

Starożytna Mezopotamia, region leżący między Eufratem i Tygrysem, w strefie przygranicznej między Turcją, Syrią i Irakiem jest ojczyzną chrześcijan aramejskich. Obszar, należący współcześnie do...
Bez kategorii
2
minutes
Canakkale 1 of 1

Życie w Turcji – Polka w Çanakkale

Czy choć raz przyszło Ci do głowy rzucić wszystko i zamieszkać nad Bosforem? Życie w Turcji to marzenie wielu osób. W związku z dużą...
Bez kategorii
9
minutes