Ze Stambułu prosto do Warszawy: Koncert Light in Babylon już 1 września za darmo na Placu Grzybowskim!

Autor zdjęć: Marcin Bąkiewicz

- Advertisement -Wielka gratka dla fanów orientalnych brzmień! 1 września 2023 w Warszawie wystąpi niezwykle popularny w Turcji zespół Light in Babylon. Orientalno-śródziemnomorska grupa, na co dzień tworząca w Stambule, zagra zupełnie  za darmo na Placu Grzybowskim, rozgrzewając serca warszawiaków swoją pasją i dźwiękami world music. 

Pierwszy raz usłyszałam Light in Babylon w 2013 roku, tuż po przeprowadzce do Turcji. Ich poruszający utwór „Istanbul” oraz przepiękny teledysk całkowicie mnie zauroczyły. W tamtym okresie grupa często grała na ulicach Stambułu, zachwycając przechodniów na popularnej Istiklal Caddesi swoją wyjątkową muzyką. Niestety, nie dane mi było zobaczyć ich występu nad Bosforem na żywo, ale nigdy nie przypuszczałam, że po dziesięciu latach będę miała taką okazję w Warszawie.

Główną postacią w Light in Babylon jest niezwykle utalentowana wokalistka i autorka tekstów, Michal Elia Kamal. Jej charyzma, przejmujący wokal i wyjątkowy dar przekazywania emocji sprawiają, że jej głos jest idealnym akompaniamentem dla orientalnych instrumentów towarzyszących zespołowi. Wespół z tureckimi i francuskimi muzykami tworzy niezwykłą muzyczną mieszankę, prosto ze zmysłowego Stambułu. Trzon zespołu stanowią także Julien Demarque (gitara, oud) oraz Metehan Ciftci (santur, sansula). Wraz ze wzrostem popularności, do formacji dołączyło także dwóch kolejnych muzyków – basista oraz perkusista.

- Advertisement -Koncert Light in Babylon to nie tylko wydarzenie muzyczne. To prawdziwa odyseja dźwięków, która porywa publiczność w muzyczną podróż przez magiczny Bliski Wschód, międzykontynentalny Stambuł i mistyczne wybrzeża Morza Śródziemnego. Przenikliwe brzmienia orientalnych instrumentów w połączeniu z potężnym i ekspresyjnym głosem Kamal opowiadają historie o ludzkości, wielokulturowości i sile kobiecego wyrazu.

Light in Babylon nie tylko dostarcza chwytających za serce dźwięków, ale również przekazuje ważne przesłanie o równouprawnieniu i wspieraniu kobiet na całym świecie. Michal Elia Kamal w swojej twórczości dzieli się między innymi prywatną historią swojej rodziny, która uciekła z Iranu po rewolucji, a ona sama marzy o tym, by zaśpiewać kiedyś w swojej ojczyźnie. Tej historii towarzyszy przejmujący teledysk do utworu „The Women of Tehran,” który zdobył uznanie i zdobył miliony wyświetleń na całym świecie.

- Advertisement -Sukcesy zespołu nie ograniczają się jedynie do Turcji. Ich muzyka zdobyła wielu oddanych fanów w całej Europie, a koncerty na prestiżowych festiwalach takich jak „Stimmen Festival” i „Fusion Festival” w Niemczech, czy „Nuits du Sud” we Francji, podbiły serca miłośników muzyki z różnych zakątków Europy.

Plenerowy koncert Light in Babylon w Warszawie odbędzie się 1 września 2023, o godz. 20:00 na Placu Grzybowskim. Wstęp darmowy!

- Advertisement -Agnieszka Maury
Agnieszka Maury
Cześć, jestem Aga, a Styk Kultur to jeden z najstarszych blogów podróżniczych o Turcji (i reszcie świata). Stronę rozwijam nieprzerwanie od 2013 roku, kiedy to na dłuższy czas zamieszkałam w tureckim mieście Çanakkale. Współtwórcą Styku Kultur i autorem większości zdjęć jest Marcin Bąkiewicz. Więcej informacji o nas znajdziesz TUTAJ. Poza lekturą bloga, gorąco polecam Ci zakup mojej książki o Turcji, wydanej nakładem wydawnictwa PASCAL. Jeśli znalazłaś/eś tu to, czego szukasz, wesprzyj dalszy rozwój Styku Kultur, stawiając mi wirutalną kawę. :) 

Polecane

EURO 2020: Turcja już w najbliższy piątek powalczy w Rzymie o zwycięstwo w meczu otwarcia!

Już w najbliższy piątek, 11 czerwca na Stadio Olimpico...

Odwiedziliśmy meczet Hagia Sophia. Tak obecnie prezentuje się wnętrze dawnej świątyni chrześcijańskiej

24 lipca 2020 Hagia Sophia, świątynia wczesnochrześcijańska, uznawana za...

Wspaniałe Stulecie: Sułtanka Kösem – czym zaskoczy nowe Wspaniałe Stulecie?

Drugi sezon tureckiego serialu "Wspaniałe stulecie: Sułtanka Kösem" wraca...

Obrzezanie w Turcji: trauma z dzieciństwa czy powód do dumy?

Obrzezanie w Turcji to temat wzbudzający sporo kontrowersji wśród...