18.5 C
Istanbul


Strona główna Turcja Stambuł Pałac Dolmabahçe w Stambule - europejski sen XIX-wiecznych sułtanów

Pałac Dolmabahçe w Stambule – europejski sen XIX-wiecznych sułtanów

-

Pałac Dolmabahçe (tur. Dolmabahçe Sarayı) to dawna rezydencja sułtanów, zlokalizowana w Stambule, po europejskiej stronie Bosforu, w dzielnicy Beşiktaş. W pałacu swoje ostatnie chwile życia spędził Mustafa Kemal Atatürk.

Historia Dolmabahçe

Zbudowany nad europejskim brzegiem Bosforu, Pałac Dolmabahçe to swoisty symbol ostatniego wzlotu Imperium Osmańskiego, a zarazem silnej inspiracji zachodnią architekturą wśród XIX-wiecznych sułtanów. Podczas gdy przez 380 lat osmańscy władcy świetnie czuli się w orientalnych wnętrzach Pałacu Topkapı, panujący w latach 1823 – 1861 sułtan Abdülmecid I postanowił przenieść siedzibę władców do nowej rezydencji w stylu barokowym, będącej pierwszą tego rodzaju budowlą w Stambule. Sułtan marzył o luksusach i wygodach, które były standardem w europejskich pałacach, uznając wnętrza Topkapı za smutne i przestarzałe.

Za projekt architektoniczny pałacu odpowiadał duet ojciec-syn: Nigoğayos Balyan oraz Garabet Amira Balyan. Budowa Dolmabahçe Sarayı przypadła na lata 1842 – 1853 i kosztowała równowartość 35 ton złota. Rozciągająca się na długości 600 metrów fasada budowli oraz powierzchnia licząca 15 tys. metrów kwadratowych czynią Dolmabahçe jednym z największych budynków w całej Turcji.

W latach 1856 – 1924 (za wyjątkiem 1889 – 1909) Dolmabahçe był domem dla sześciu sułtanów: Abdülmecida I, Abdülaziza, Murada V, Abdülhamida II, Mehmeda V oraz Mehmeda VI. Po przekazaniu budowli Republice Tureckiej, pałac stał się rezydencją prezydencką Mustafy Kemala Atatürka.

Co można zobaczyć we wnętrzach Dolmabahçe?

Rezydencja posiada 285 pokoi, rozmieszczonych w trzech sekcjach: komnaty oficjalne (ta część pozostaje zamknięta dla odwiedzających), selamlik (publiczne i prywatne apartamenty sułtana, zarezerwowane niegdyś dla mężczyzn) oraz harem. Opływające złotem i przepychem wnętrza pałacu zdobią dekoracje autorstwa Charlesa Sechana, projektanta wystroju Opery Paryskiej.

W Dolmabahçe możemy podziwiać m.in. sprowadzane z Paryża luksusowe meble, kryształowe żyrandole, jedwabne dywany, sułtańską porcelanę, zdobiące ściany obrazy włoskich oraz francuskich mistrzów oraz pochodzące z całego świata zegary. Na szczególną uwagę zasługuje Hol Ambasadorów (gdzie ważący 2,5 tony żyrandol rozświetla pokryty złotem sufit), wyłożona rzadkim egipskim marmurem łaźnia, z okien której roztacza się zjawiskowy widok na cieśninę Bosfor, a także Sala Ceremonii, w której znajduje się drugi co do wielkości dywan w Turcji, liczący 124 metry kwadratowe.

Niestety, wewnątrz pałacu obowiązuje całkowity zakaz wykonywania zdjęć.

Dolmabahçe – miejsce śmierci Mustafy Kemala Atatürka

W pierwszych miesiącach 1938 roku, silnie podupadający na zdrowiu Mustafa Kemal Atatürk, fundator i pierwszy prezydent Republiki Turcji, przybył z Ankary do Stambułu, by poddać się specjalistycznemu leczeniu. Przez jakiś czas przywódca starał się wieść dotychczasowy tryb życia, m.in. kierując posiedzeniami Rady Ministrów, goszcząc króla Rumunii Karola II podczas czerwcowej wizyty oraz spędzając sześć tygodni na prezydenckim jachcie Savarona. Niestety, w drugiej połowie roku stan zdrowia Atatürka znacząco się pogorszył.

10 listopada 1938 roku o godz. 9:05 Mustafa Kemal Atatürk zmarł w Pałacu Dolmabahçe, w wieku 57 lat. Na jego cześć, wskazówki wszystkich zegarów w pałacu zostały zatrzymane dokładnie na godzinie śmierci przywódcy.

Po śmierci Atatürka podjęto prace restauracyjne, uporządkowano dostępne dzieła sztuki, a następnie oficjalnie przekształcono budynek w placówkę muzealną.

Informacje praktyczne

Pałac Dolmabahçe jest zlokalizowany przy ulicy o tej samej nazwie, w stambulskiej dzielnicy Beşiktaş. Najłatwiejszym sposobem na dotarcie do rezydencji jest podróż tramwajem linii T1 do stacji Kabataş, zlokalizowanej około 400 metrów od pałacu.

Muzeum jest czynne codziennie, w godzinach 9:00 – 18:30, za wyjątkiem poniedziałków. Kasa biletowa jest zamykana o godz. 17:30.

Ceny biletów wstępu do Pałacu Dolmabahçe w 2020 roku:
  • Selamlık – 90 TL (bilet normalny), 45 TL (bilet ulgowy)
  • Harem – 60 TL (bilet normalny), 30 TL (bilet ulgowy)

Obejrzyj krótką relację wideo z naszego pobytu w Pałacu Dolmabahçe:

Autorka bloga

Cześć, jestem Aga! Miło mi powitać Cię na Styku Kultur. Od 8 lat piszę i opowiadam o Turcji, czego efektem jest m.in. ponad 450 tekstów, które znajdziesz na blogu. Wśród nich m.in. relacje z naszych licznych podróży do Stambułu, na Wybrzeże Egejskie, Riwierę Turecką, do Kapadocji i okolic a także do południowo-wschodniej Anatolii. Zaobserwuj mój kanał na Instagramie oraz Facebooku, by być na bieżąco z naszymi kolejnymi podróżami! 

Autor zdjęć

Cześć, jestem Marcin! W trakcie naszych podróży towarzyszę Agnieszce razem z aparatem, uwieczniając na zdjęciach to, co oglądamy. Zazwyczaj profesjonalną lustrzanką lub bezlusterkowcem z zestawem obiektywów, a czasami po prostu z komórką. Poza tym zaciągam Agę do sklepów muzycznych i na festiwale, szukając podczas naszych wojaży dobrej muzyki. Zajrzyj na moją stronę oraz profile na Facebooku i Instagramie, by dowiedzieć się więcej.

►►► Uważasz treści ze Styku Kultur za cenne i inspirujące? Jeśli tak, w łatwy sposób możesz pomóc w dalszym rozwoju tej strony. Wystarczy, że rezerwując swoje noclegi na portalu Booking.com skorzystasz z TEGO linku. Dzięki Twojej pomocy, otrzymam niewielką prowizję, która nie wpłynie w żaden sposób na cenę Twojej rezerwacji. :)

  1. Bardzo fajnie opisane aż chce się to miejsce zwiedzić 😍i jeśli tylko tam będę to z pewnością tam pojadę 👍

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Close