Turystyka w Stambule: Analiza wzrostu liczby zagranicznych turystów w 2023 roku

Autor zdjęć: Marcin Bąkiewicz

- Advertisement -Stambuł, turecka metropolia leżąca na styku dwóch kontynentów, zanotowała imponujący wzrost liczby zagranicznych turystów w pierwszych trzech kwartałach 2023 roku, wynika z oficjalnych danych Ministerstwa Kultury i Turystyki. Liczba turystów przekroczyła 13,1 miliona, co oznacza wzrost o 11,61% w porównaniu do analogicznego okresu w poprzednim roku.

We wrześniu br. Stambuł odnotował wzrost o 1,55% w porównaniu z wrześniem poprzedniego roku, co przekłada się na 1 631 963 zagranicznych odwiedzających. Rosja (168 925), Niemcy (119 681) i Iran (111 688) stanowiły główne źródła wzrostu liczby turystów w tym okresie, podczas gdy 87 670 turystów z USA, 64 980 z Wielkiej Brytanii i 46 547 z Francji również przyczyniły się do tego trendu.

Analizując dane za okres od stycznia do września, możemy stwierdzić, że Stambuł gościł łącznie 13,15 miliona zagranicznych turystów, co stanowi znaczący wkład w ogólną liczbę turystów w Turcji, sięgającą 39,2 miliona. Ostatnie ożywienie sektora turystycznego w Turcji, po pandemii, spowodowało rekordową liczbę turystów i najwyższe dochody w historii. Turecki rząd poprawił swoje roczne prognozy, zakładając, że liczba zagranicznych turystów osiągnie 60 milionów do końca bieżącego roku i wzrośnie do 90 milionów w 2028 roku, generując przychód w wysokości 100 miliardów dolarów.

- Advertisement -Analizując strumień turystów, warto zauważyć, że wiodącym lotniskiem w przyjmowaniu gości we wrześniu był port lotniczy Istanbul Airport, który obsłużył 73,30% ogólnej liczby zagranicznych odwiedzających. Przybycie drogą morską także odnotowało wzrost o 24,81% w porównaniu z wrześniem roku poprzedniego.

Warto również spojrzeć na wskaźniki zajętości obiektów noclegowych w Stambule, które w sierpniu wyniosły 68,33%, co może być interpretowane jako stabilny poziom zainteresowania turystycznego.

- Advertisement -Warto przypomnieć, że turystyka w Turcji odpowiada za około 10% PKB kraju, a sektor zakwaterowania i usług gastronomicznych zatrudnia około 5% ogólnej liczby pracujących.

- Advertisement -Agnieszka Maury
Agnieszka Maury
Cześć, jestem Aga, a Styk Kultur to jeden z najstarszych blogów podróżniczych o Turcji (i reszcie świata). Stronę rozwijam nieprzerwanie od 2013 roku, kiedy to na dłuższy czas zamieszkałam w tureckim mieście Çanakkale. Współtwórcą Styku Kultur i autorem większości zdjęć jest Marcin Bąkiewicz. Więcej informacji o nas znajdziesz TUTAJ. Poza lekturą bloga, gorąco polecam Ci zakup mojej książki o Turcji, wydanej nakładem wydawnictwa PASCAL. Jeśli znalazłaś/eś tu to, czego szukasz, wesprzyj dalszy rozwój Styku Kultur, stawiając mi wirutalną kawę. :) 

Polecane

Dicle Köprüsü – zabytkowy most na rzece Tygrys

Podczas naszej majowej podróży po południowo-wschodniej Anatolii, w trakcie...

Eastern Express: pociągiem ze stolicy Turcji aż do ośnieżonego Karsu

Wyobraź sobie trwającą dobę jazdę pociągiem przez odległe ośnieżone...

Sekrety urodowe Turczynek – naturalne produkty, które pokochasz!

Grube, lśniące i gęste włosy, długie rzęsy i zadbana,...

Nieturystyczne i zjawiskowe oblicze Turcji: “Złoty Trójkąt” Górnej Mezopotamii

Diyarbakır, Şanlıurfa oraz Mardin - trzy tureckie prowincje, nazywane...