Autor zdjęć: Marcin Bąkiewicz

Stambuł na liście 52 miejsc do odwiedzenia w 2023 roku zdaniem New York Timesa

Amerykański dziennik New York Times opublikował coroczną listę 52 miejsc, które warto odwiedzić w tym roku. Prestiżowy ranking tym razem uwzględnił cztery aspekty podróżowania – jedzenie, kulturę, przygodę oraz naturalne piękno. Wśród polecanych destynacji na 2023 znalazł się Stambuł. Szczególną uwagę Amerykanów zwrócił nowy budynek Muzeum Sztuki Nowoczesnej.

Jedna z wiodących gazet w Stanach Zjednoczonych zwróciła szczególną uwagę na centra sztuki, mieszczące się nad Bosforem, a zwłaszcza na powstający gmach Istanbul Modern, w dzielnicy Karaköy. Budynek, sygnowany przez słynnego architekta Renzo Piano, jeszcze przed otwarciem jest postrzegany jako jedna z czołowych światowych atrakcji. Nowa siedziba pierwszego tureckiego muzeum sztuki nowoczesnej i współczesnej, ma zostać otwarta jeszcze w 2023 roku.

PRZECZYTAJ:  Czego nie robić w Turcji? [PORADNIK PRAKTYCZNY]

Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Stambule (tur. İstanbul Modern Sanat Müzesi) od 2004 roku było ikoną nabrzeża Karaköy, zanim zostało tymczasowo przeniesione w celu budowy nowego, najnowocześniejszego kompleksu, zaprojektowanego przez legendarnego architekta Renzo Piano. W tym okresie muzeum kontynuowało swoją działalność w starym budynku Union Française przy ulicy Beyoğlu Meşrutiyet.

- Advertisement -

Nowy budynek muzeum, który został zbudowany na miejscu starego, został przeprojektowany jako 5-kondygnacyjna konstrukcja. Budowla ma na celu ożywić dzielnicę Karaköy, gdzie niedawno otwarto także Galataport – wielofunkcyjną inwestycję z długą promenadą dla pieszych wzdłuż Bosforu, a także mnóstwem sklepów i restauracji. Za sprawą nowego gmachu, Istanbul Modern będzie miał możliwość organizowania bardziej nowatorskich wystaw. W przestrzeni znajdzie się również biblioteka, kino, sklep projektowy i kilka przestrzeni eventowych. Finalnie, Karaköy bez wątpienia dołączy do grona najpopularniejszych miejsc w Stambule. 

PRZECZYTAJ:  Gelibolu - tureckie miasto poza turystycznym szlakiem

Warto podkreślić, że wcześniej budynek Istanbul Modern w Karaköy znalazł się także na liście „22 najlepszych i nowych rzeczy do zrobienia na świecie w 2022 roku”, brytyjskiego magazynu Time Out.

- Advertisement -

Nowy gmach Istanbul Modern ma zostać oddany do użytku w 2023 roku, chociaż nie ustalono jeszcze konkretnej daty otwarcia muzeum. 

- Advertisement -
Postaw mi kawę na buycoffee.to
Kawa - ta czarodziejska esencja, dodająca energii i pobudzająca zmysły. Ale czy wiesz, że możesz podzielić się jej mocą z innymi? Jeśli treści ze Styku Kultur, jak kropelki czarnego złota, rozbudziły Twoje podróżnicze marzenia i chcesz wspomóc rozwój strony, postaw mi wirtualną filiżankę! Każdy łyk wirtualnej kawy przyczynia się do dalszego rozwoju Styku Kultur. :)

Agnieszka Maury
Agnieszka Maury
Cześć, jestem Aga, a Styk Kultur to jeden z najstarszych i najpopularniejszych blogów podróżniczych o Turcji (i reszcie świata). Stronę rozwijam nieprzerwanie od 2013 roku. Współtwórcą Styku Kultur i autorem większości zdjęć jest Marcin Bąkiewicz. Więcej informacji o nas znajdziesz TUTAJ. Poza lekturą bloga, gorąco polecam Ci zakup mojej książki o Turcji, wydanej nakładem wydawnictwa PASCAL. Jeśli znalazłaś/eś tu to, czego szukasz, wesprzyj dalszy rozwój Styku Kultur, stawiając mi wirutalną kawę. :) 

Książka o Turcji

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj