Trudno wyobrazić sobie wizytę w stolicy Grecji, bez zwiedzenia słynnego wzgórza, na którym wznosi się ateński Akropol. W tym artykule dowiesz się, ile kosztuje bilet wstępu na teren stanowiska archeologicznego, w jaki sposób najłatwiej i najszybciej dostać się na wzgórze oraz, jakie atrakcje czekają na jego szczycie.
Akropol Ateński – największa starożytna atrakcja Aten
Akropol leży w samym sercu Aten, na wzgórzu liczącym ponad 70 metrów. W starożytności miejsce to pełniło rolę ośrodka władzy oraz kultu religijnego starożytnej Grecji. Od VI wieku na Akropolu czczono kult Ateny, bogini sztuki, mądrości, sprawiedliwej wojny oraz opiekunki miast. Warto zauważyć, że pierwsze ślady osadnictwa na tym obszarze pochodzą jednak z okresu neolitu, a początkowo wzgórze pełniło najprawdopodobniej funkcję mieszkalną – znajdowała się tu osada oraz pałac władcy. Pierwsze świątynie wybudowano tu jeszcze w okresie archaicznym – najstarszym z trzech etapów rozwoju sztuki w regionie, którego początki sięgają XII wieku p.n.e. Większość z nich została jednak zniszczona wskutek wojen perskich. Za obudowę budowli odpowiadał w późniejszym okresie Perykles, wielki reformator ateńskiej demokracji, żyjący między 495 a 429 rokiem p.n.e. To właśnie za jego życia powstał tu kompleks świątyń, w skład którego wchodziły Partenon, Erechtejon, Apteros, sanktuarium Artemidy Brauronia i Propyleje. Za obudowę Ateńskiego Akropolu odpowiadał Fidiasz, uznawany za najwybitniejszego przedstawiciela greckiej rzeźby starożytnej okresu klasycznego.
Losy Akropolu podczas panowania Turków
Gdy w 1458 roku Ateny zostały zajęte przez wojska osmańskie, Partenon został zamieniony w meczet, a w jednym z jego narożników wzniesiono minaret. W okresie panowania Imperium Osmańskiego, na Akropolu stacjonował garnizon armii tureckiej, a Turcy wykorzystywali to miejsce m.in. jako magazyn amunicji. Niestety, wskutek jej nieoczekiwanego wybuchu, część świątyni uległa zniszczeniu. W tym okresie, za zgodą Turków, sporo rzeźb i posągów wywieziono do Anglii i sprzedano do British Museum. Po wyzwoleniu Grecji w 1822 roku, Akropol został objęty ochroną, a Grecy wdrożyli program rekonstrukcji Partenonu. W 1987 roku Akropol został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO.
Najważniejsze budowle ateńskiego akropolu
Do najważniejszych atrakcji starożytnego akropolu w Atenach należy przede wszystkim Partenon – świątynia poświęcona Atenie, wzniesiona w połowie V w. p.n.e., pod czujnym nadzorem wspomnianego wyżej Fidiasza, który bezpośrednio odpowiadał m.in. za elementy rzeźbiarskie. Świątynia została zbudowana z wyjątkowo szlachetnej odmiany białego marmuru. Innym, istotnym elementem Akropolu jest Erechtejon – świątynia wzniesiona na cześć Erechteusza, ateńskiego herosa i króla Aten. Budowla została zniszczona wskutek wojen perskich, a następnie odbudowana jako prostylos – starożytna budowla o funkcji „domu bóstwa”, posiadająca posągi, będące przedmiotem kultu. Podczas spaceru po wzgórzu warto zwrócić uwagę również na Propyleje, poprzedzone schodami, monumentalne wejście prowadzące do części świątynnej, wzniesione przez greckiego architekta Mnesiklesa. Do pozostałych starożytnych pozostałości Akropolu należą m.in. Świątynia Ateny Nike, Odeon Heroda Attyka, Teatr Dionizosa czy Sanktuarium Pandiona.
Ile kosztuje bilet wstępu na Akropol w Atenach?
Ceny biletu uzależnione są od sezonu, w którym planujemy zwiedzić tę popularną grecką atrakcję. W okresie od 1 kwietnia do 31 października standardowy bilet kosztuje 20 euro. Od 1 listopada do 31 marca, czyli poza szczytem sezonu, za ten sam bilet zapłacimy o połowę mniej – 10 euro. Co ciekawe, dla osób poniżej 25 roku życia, pochodzących z krajów unijnych, wstęp na wzgórze jest bezpłatny. Biletów nie muszą posiadać również dzieci z pozostałych krajów, które nie ukończyły 5 roku życia.
Jeśli zamierzasz zwiedzić również inne stanowiska archeologiczne w Atenach, warto rozważyć opcję zakupu łączonego, dostępnego przy wejściu na teren każdej ze starożytnej atrakcji lub na stronie greckiego Ministerstwa Kultury i Sportu. Bilet łączony kosztuje 30 euro i pozwala na jednorazowy wstęp na Akropol, a także m.in. do Biblioteki Hadriana, czy na teren rzymskiej agory.
Czy wejście na Akropol poprzedza stanie w kolejce?
W szczycie sezonu niestety kolejki na wzgórze Akropolu są normą. Można ich uniknąć, decydując się na wycieczkę z przewodnikiem lub nabywając bilet online, dostępny na oficjalnej stronie Greckiego Ministerstwa Kultury i Sportu.