Syrakuzy, Sycylia: Miejsce narodzin Archimedesa [największe atrakcje, dojazd z Katanii]

AUTOR ZDJĘĆ: Marcin Bąkiewicz

Jedną z największych atrakcji południowo-wschodniego wybrzeża Sycylii jest miasto Syrakuzy (wł. Siracusa), mogące pochwalić się historią sięgającą starożytności. To tutaj na świat przyszedł wielki antyczny matematyk, Archimedes.

W starożytności Syrakuzy stanowiły jedną z głównych potęg regionu śródziemnomorskiego. Współcześnie miasto zamieszkiwane jest przez ponad 116 tys. mieszkańców i stanowi jedną z największych atrakcji turystycznych Sycylii. W 2005 roku, mogące pochwalić się zjawiskową architekturą i krajobrazami, Syrakuzy znalazły się na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Gdy mowa o atrakcjach, na uwagę zasługuje już samo ukształtowanie terenu Syrakuz. Częściowo miasto wznosi się na malowniczej wyspie Ortygia (wł. Isola di Ortigia), a częściowo na głównym lądzie Sycylii. W większości otacza je morze, a południowo-zachodnią stronę opływają także dwie rzeki. Wybrzeże Syrakuz jest skaliste. 

W miejskim krajobrazie dominują palmy, opuncje, gaje oliwne oraz cytrusowe. Miasto posiada także jedno z największych skupisk palm karłowatych w regionie Morza Śródziemnego. W centrum, w ogrodzie Largo Aretusa, znajduje się także jeden z najbardziej imponujących okazów fikusa we Włoszech. Równie spektakularne drzewa można spotkać w Palermo.  

Co warto zobaczyć w Syrakuzach? Największe atrakcje miasta

Najpiękniejsze budowle Syrakuz znajdują się na wyspie Ortygia, ponieważ w okresie średniowiecza i renesansu to właśnie na jej obszarze skupiało się życie miejskie. Większość budynków w zabytkowym centrum została wzniesiona z tzw. piaskowca z Syrakuz (wł. pietra arenaria di Siracusa), doskonale nadającego się do rzeźbienia. Za jego sprawą Syrakuzy nazywane są niekiedy białym miastem, a w ich architekturze dominują odcienie bieli, beżu i żółci. 

Jednym z architektonicznych symboli miasta jest lokalna katedra (wł . Duomo), we wnętrzu której znajdują się relikwie św. Łucji, patronki Syrakuz. Na uwagę odwiedzających zasługuje także XIII-wieczna cytadela Castello Maniace, zlokalizowana na końcu cypla wyspy Ortygia. Powierzchnię jednej z głównych komnat zamku pokryło współcześnie 800 m2 pękniętych luster, po których można chodzić. Ten koncept to instalacja Alfredo Pirri’ego, jednego z głównych przedstawicieli włoskiej sztuki współczesnej. 

W Syrakuzach można odnaleźć także wiele budowli okresu greckiego, na czele ze Świątynią Apolla przy Piazza Emanuele Pancali, Fontanną Aretuzy na wyspie Ortygia, teatrem greckim, amfiteatrem rzymskim oraz świątynią Zeusa, zlokalizowaną na obrzeżach miasta. 

Zaledwie 1,5 km od centrum miasta oddalone jest także słynne Ucho Dionizjusza, znajdujące się na terenie starożytnych kamieniołomów. W rzeczywistości to kręta jaskinia, do której prowadzi wejście przypominające swoim kształtem ucho. W jej wnętrzu można usłyszeć niecodzienne efekty akustyczne, silnie wzmacniające każdy odgłos.

Miejsce narodzin Archimedesa

Syrakuzy, słynące z bogatej greckiej oraz rzymskiej historii, to miasto narodzin Archimedesa, uznawanego za najwybitniejszego matematyka starożytności. W czasie drugiej wojny punickiej grecki filozof przyrody i matematyk nadzorował prace inżynieryjne nad systemem obronnym Syrakuz, jednak ostatecznie padł ofiarą żołnierzy rzymskich po zdobyciu miasta. 

Skąd pochodzi nazwa Syrakuzy? 

Syrakuzy swoją nazwę zawdzięczają południowo-wschodniej skarpie sycylijskiej, znanej pod włoską nazwą Scarpata di Malta e Siracusa. A gdy już mowa o Malcie, warto zauważyć, że odległość z Syrakuz do Valletty, stolicy kraju, wynosi w linii prostej zaledwie 147 km.

Jak dojechać do Syrakuz z Katanii? Ile trwa podróż pociągiem? 

Trasę z Katanii do Syrakuz najłatwiej pokonać prywatnym samochodem lub pociągiem. Połączenia kolejowe pomiędzy stacjami Catania Centrale a Siracusa są realizowane przez krajowego przewoźnika TrenItalia. Podróż do Syrakuz z Katanii trwa 1 godzinę 20 minut. Pociąg zatrzmuje się także na stacjach: Catania Airport-Fontanarossa Station, Lentini oraz Augusta.

Znajdź podobne artykuły w kategoriach:

AUTOR ZDJĘĆ: Marcin Bąkiewicz

Dołącz do dyskusji:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj