Mdina to ufortyfikowane miasto położone w centralnej części Malty, kraju wyspiarskiego na Morzu Śródziemnym. Była stolicą państwa od starożytności aż do okresu średniowiecza, kiedy to została zastąpiona przez Birgu, a później przez Vallettę. Nazywana „Miastem Ciszy” Mdina jest niemalże całkowicie wyłączona z ruchu samochodowego.

Mdina – informacje praktyczne
- Mdina znajduje się w centralnej części Malty i można do niej łatwo dotrzeć samochodem lub komunikacją miejską. Autobusy kursują regularnie z różnych części wyspy, w tym z Valletty, Sliemy i St. Julian’s.
- Miasto położone jest na szczycie wzgórza, otacza je głęboka fosa i wysokie mury. Ta lokalizacja pomogła zachować dziedzictwo historyczne i architektoniczne Mdiny.
- Mdina to małe miasto, które najłatwiej zwiedza się na piechotę.
- Wstęp na teren zabytkowego centrum Mdiny jest bezpłatny o każdej porze roku. Opłatą wstępu objęte są wyłącznie niektóre atrakcje.
- Istnieje kilka hoteli i pensjonatów w okolicach Mdiny, a także w pobliskich miastach, takich jak Rabat i Mosta. Noclegi najlepiej rezerwować z wyprzedzeniem, szczególnie w szczycie sezonu turystycznego. Warto pamiętać o tym, że Malta to niewielki i kraj i z każdej części wyspy można dotrzeć do Mdiny w krótkim okresie czasu, korzystając z komunikacji miejskiej. Zwiedzenie miasta nie wymaga rezerwacji noclegu w jego pobliżu.
- Między Vallettą a Mdiną Między kursuje kilka linii autobusowych. Podróż trwa około 30-40 minut, w zależności od natężenia ruchu.
- Na Malcie funkcjonuje kilka biur podróży, które oferują kilkugodzinne wycieczki z Valletty do Mdiny z przewodnikiem. Tego typu oferty zwykle obejmują także wizyty w innych interesujących miejscach po drodze.
- Mdina to małe miasto liczące niespełna 300 mieszkańców. Mieści się kilka sklepów oraz rodzinnych restauracji i kawiarni.
- Z Mdiną sąsiaduje miasto Rabat, znajdujące się tuż za historycznymi murami miejskimi. Te dwa miejsca są zwykle odwiedzane przez turystów „za jednym zamachem”.





Miasto Ciszy
Mdina jest znana jako „Miasto Ciszy„, o czym przypominają specjalne tabliczki, proszące turystów o uszanowanie prawa rezydentów do ciszy i spokoju. Obszar Mdiny to swoisty skansen, wyłączony z ruchu samochodowego. Wyjątek stanowią prywatne samochody mieszkańców. Wąskie uliczki, stare budynki i brak ruchu samochodowego czynią z niej oazę ciszy i spokoju pośród zgiełku współczesnego życia.

Historia miasta
Mdina to starożytne miasto, którego historia obejmuje ponad 4000 lat. Pierwsi mieszkańcy terenów współczesnej Mdiny osiedlali się na tym obszarze już w głębokiej starożytności, na początku IV tysiąclecia p.n.e. Na przestrzeni wieków burzliwej historii wyspy, Mdinę zamieszkiwali m.in. Fenicjanie, Rzymianie oraz Saraceni. W starożytnej Mdinie rezydował również apostoł Paweł z Tarsu, tuż po tym gdy w 60 roku n.e. jego statek rozbił się u wybrzeży wyspy. Wiele budynków z czasów średniowiecza zostało zniszczonych, podczas potężnego trzęsienia ziemi w 1693 roku. Po tej katastrofie miasto ponownie odbudowano, wzniesiono tu też nową katedrę świętego Pawła, której projektantem był architekt Lorenzo Gafà, znany jako wielki architekt XVII-wiecznej Malty.





Atrakcje turystyczne
Wskazanie największych atrakcji turystycznych Mdiny to dosyć trudne zadanie, bowiem największą z nich stanowi miasto samo w sobie, będące gęstym zespołem urokliwych uliczek i zaułków. Zaledwie jedna godzina wystarczy, by wnikliwie zwiedzić każdą z nich, a kilka godzin, by poznać również wnętrza miejscowych muzeów oraz obiektów sakralnych. Zabudowa Mdiny to mieszanka wpływów architektury barokowej oraz normandzkiej. Przestrzeń miasta skrywa w sobie wiele niezwykłych budowli, z których większość służy dziś jako domy prywatne.
W XX wieku Mdina stała się popularnym celem turystycznym, a dziś znana jest ze swojej bogatej historii, wspaniałej architektury i spokojnej atmosfery.
Katedra św. Pawła
Jeden z najbardziej imponujących budynków w Mdinie. Świątynia została zbudowana w XVII wieku i słynie z pięknej barokowej architektury i ozdobnych dekoracji. Jest poświęcona św. Pawłowi Apostołowi, którego statek miał rozbić się u wybrzeży Malty w 60 roku n.e. Jedną z atrakcji katedry są skomplikowane mozaiki podłogowe, składające się z tysięcy maleńkich kawałków kolorowego marmuru.

Brama miejska w Mdinie
Główne wejście do historycznego miasta Mdina prowadzi przez XVII-wieczną bramę, zbudowaną za rządów wielkiego mistrza António Manoela de Vilhena. Brama składa się z barokowego portalu i nadbudowy pełniącej funkcję stróżówki. Portal zdobią podwójne pilastry, herby wielkiego mistrza António Manoela de Vilhena oraz miasta Mdina, trofeum herbowe oraz łacińska inskrypcja. Do bramy prowadzi łukowaty kamienny most, który zdobią posągi lwów.





Punkt widokowy – Plac Bastionu
Plac Bastionu to duży skwer publiczny w sercu Mdiny, oferujący panoramiczny widok na okolice. Obszar słynie ze spokojnej atmosfery i jest miejscem relaksu oraz towarzyskich spotkań. W okolicy znajduje się klilka lodziarni, kawiarni oraz restauracji.




Kuchnia Mdiny
Kuchnia Mdiny, jak i całej Malty, jest inspirowana wpływami śródziemnomorskimi oraz arabskimi. Jednym z najbardziej znanych dań maltańskich jest gulasz z królika – stuffat tal-fenek, który jest również popularnym daniem w Mdinie. Inne popularne dania to m.in. pastizzi (pikantne ciasto nadziewane ricottą lub groszkiem), timpana (zapiekane danie z makaronem w cieście) i ftira (rodzaj płaskiego chleba na zakwasie, z pomidorami, cebulą i sardynkami).
Największym miejscowym przysmakiem jest imqaret, ciasto, którego nazwa wywodzi się od arabskiego określenia „w kształcie rąbu”. Ta słodka przekąska to nic innego jak prostokątne ciasto z nadzieniem daktylowym. Jest podawane na ciepło, z dodatkiem cukru pudru i bitej śmietany.


Dojazd do Mdiny
Miasto położone jest tuż przy głównej drodze łączącej Vallettę z Mostą. Najtańszym i najwygodniejszym sposobem dotarcia do Mdiny jest autobus miejski. Kilka linii autobusowych łączy Mdinę z różnymi częściami wyspy, w tym z Vallettą, Sliemą, St. Julian’s i Bugibbą. Planując podróż, warto wcześniej sprawdzić aktualny rozkłady jazdy i trasy autobusów na stronie Malta Public Transport.
Na terenie całej wyspy funkcjonują również taksówki. Dobrym pomysłem może okazać się również wynajęcie prywatnego samochodu – warto mieć jednak na uwadze, że na Malcie obowiązuje ruch lewostronnny.

Sama Malta jest malutką wysepką z dużą liczbą atrakcji, ale Mdina jest prawdziwą perełką! Zarówno samo miasto za murami, jak i najbliższe okolice – Rabat.
Obowiązkowy punkt zwiedzania wyspy!