Zamów konsultacje o Turcji

Malta – wyspa do kogo należy? Historia, teraźniejszość i fakty, które warto znać

Postaw mi kawę na buycoffee.to
Autor zdjęć: Marcin Bąkiewicz
- Advertisement -

Malta – niewielki archipelag na Morzu Śródziemnym – od wieków fascynuje swoją strategiczną lokalizacją, bogatą historią oraz kulturowym dziedzictwem. Pytanie „Malta – wyspa, do kogo należy?” wykracza jednak daleko poza proste wskazanie współczesnej przynależności państwowej. Aby odpowiedzieć na to pytanie, należy zagłębić się w burzliwe dzieje Malty, które kształtowały jej tożsamość i rolę na arenie międzynarodowej.


Geograficzna i polityczna przynależność Malty

Malta jest suwerennym państwem członkowskim Unii Europejskiej, składającym się z trzech głównych wysp: Malty, Gozo i CominoStolica kraju, Valletta, to jedno z najmniejszych, ale jednocześnie najgęściej zaludnionych miast Europy.

Maltańska Republika uzyskała niepodległość od Wielkiej Brytanii 21 września 1964 roku, choć jeszcze przez dekadę pozostawała w ramach brytyjskiej Wspólnoty Narodów. Od 1974 roku Malta jest republiką, z prezydentem jako głową państwa i premierem kierującym rządem. Przynależność do Unii Europejskiej od 2004 roku wzmocniła pozycję wyspy jako ważnego punktu na mapie politycznej i gospodarczej Europy.

- Advertisement -
Polecamy Ci także:  Kanion Matka: raj dla miłośników turystyki przyrodniczej, w samym sercu Macedonii Północnej

Malta w historii: od Fenicjan po Imperium Brytyjskie

Przynależność Malty na przestrzeni wieków zmieniała się wielokrotnie, co wpłynęło na jej unikalny charakter.

  1. Okres fenicki i rzymski
    Pierwsze ślady osadnictwa na Malcie sięgają neolitu, jednak wyspa zyskała znaczenie strategiczne dopiero pod panowaniem Fenicjan około 1000 roku p.n.e. Później przeszła pod kontrolę Kartaginy, a w 218 roku p.n.e. stała się częścią Imperium Rzymskiego.
  2. Panowanie arabskie i normańskie
    IX wieku Malta została zdobyta przez Arabów, co wprowadziło do jej kultury wpływy islamskie, widoczne choćby w języku maltańskim. W XI wieku wyspa trafiła pod panowanie Normanów i stała się częścią Królestwa Sycylii.
  3. Zakon Maltański
    1530 roku cesarz Karol V przekazał Maltę Zakonowi Szpitalników św. Jana, który później zyskał nazwę Zakonu Maltańskiego. Był to okres świetności, kiedy wyspa stała się bastionem chrześcijaństwa w walce z Imperium Osmańskim.
  4. Epoka napoleońska i brytyjska
    1798 roku wyspę zdobyły wojska Napoleona Bonaparte, jednak po krótkim okresie francuskiej kontroli Malta przeszła pod protektorat brytyjski, który trwał do XX wieku.

Malta jako państwo niepodległe

Niepodległość Malty, uzyskana w 1964 roku, była początkiem nowej ery. W 1974 roku Malta oficjalnie stała się republiką, a od 2004 roku członkiem Unii Europejskiej. Mimo swojej niewielkiej powierzchni wyspa ma kluczowe znaczenie strategiczne i bogate dziedzictwo kulturowe, które przyciąga turystów z całego świata.

- Advertisement -
Polecamy Ci także:  Katania, Sycylia - u podnóża Etny [największe atrakcje, wulkan, plaże, lotnisko]

Odpowiedź na pytanie „Malta – wyspa do kogo należy?” jest zatem złożona: obecnie jest to samodzielne państwo, jednak jej historia i kultura odzwierciedlają wpływy wielu cywilizacji, które odcisnęły swoje piętno na tej niezwykłej wyspie.

- Advertisement -

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Sprawdź inne artykuły według kategorii:
Strona głównaEuropaMalta – wyspa do kogo należy? Historia, teraźniejszość i fakty, które warto...

Podobne artykuły

Neapol Maradona 6 of 7

Kult Diego Maradony w Neapolu: religijne oddanie dla piłkarskiego idola

Neapol, włoskie miasto o bogatej historii i tradycjach, słynie nie tylko z malowniczych krajobrazów i wykwintnej kuchni, ale również z wyjątkowego kultu związanego z...
Europa
6
minutes
RuaDeSantaMaria 2 of 4

Rua de Santa Maria : artystyczna ulica Madery

Rua de Santa Maria to najstarsza i najbardziej artystyczna ulica stolicy Madery. Niegdyś miejsce to należało to najbardziej zrujnowanych i niebezpiecznych. Dziś cieszy się swoim...
Europa
2
minutes
Dania Roskilde 17 of 31

Co warto zobaczyć w Roskilde? Największe atrakcje duńskiego miasta

Planujesz podróż do Roskilde? Ten artykuł pozwoli Ci odkryć największe atrakcje miasta, na czele z katedrą, fiordem, zabytkowym centrum oraz niecodziennym muzeum rocka! Podpowiadamy...
Europa
4
minutes

Asyż – święty Franciszek, Carlo Acutis i duchowe serce Umbrii: co...

Asyż, położony na wzgórzu w sercu Umbrii, jest jednym z najważniejszych duchowych i historycznych miejsc we Włoszech. To miasto, będące miejscem narodzin i życia...
Europa
4
minutes

Koty na Malcie – niezwykła historia wyspy i jej futrzastych mieszkańców

Malta, malowniczy archipelag na Morzu Śródziemnym, przyciąga turystów z całego świata swoimi pięknymi plażami, zabytkowymi miastami i bogatą kulturą. Jednak dla miłośników zwierząt i...
Europa
2
minutes
Rzym Wlochy Zamek SwAniola 41

Zamek Świętego Anioła w Rzymie [historia, atrakcje, bilety, ceny, dojazd]

Odkryj fascynujący Zamek Świętego Anioła (wł. Castel Sant’Angelo) w Rzymie, który przetrwał niemal dwa tysiące lat. Poznaj jego ewolucję od grobowca cesarza Hadriana do...
Europa
5
minutes