Muzeum Zekiego Murena w Bodrum: śladami wybitnego tureckiego artysty

W malowniczym Bodrum, na zachodnim wybrzeżu Turcji, pomiędzy uliczkami pełnymi historii, znajduje się Muzeum Zekiego Murena, które zaprasza do podróży przez życie jednego z najwybitniejszych artystów Turcji. Miejsce to mieści się w dwupoziomowym domu, w którym Zeki Müren mieszkał od 1980 roku aż do swojej śmierci w 1996 roku. Budynek został odrestaurowany i przekształcony w muzeum przez Ministerstwo Kultury, otwierając swoje drzwi dla odwiedzających w 2000 roku.

Kim był Zeki Müren?

Zeki Müren urodził się 6 grudnia 1931 roku w Bursie i jest uważany za jedną z najważniejszych postaci w historii tureckiej muzyki. Był nie tylko wokalistą, ale także kompozytorem, autorem tekstów, aktorem i poetą. Za swój wkład w sztukę został uhonorowany tytułem „Artysty Państwowego” w 1991 roku.

🌟 Sprawdź także:  Odwiedziliśmy muzeum Ary Gülera oraz gmach dawnego browaru Bomonti w Stambule

Zeki Müren karierę muzyczną rozpoczął w latach 50., zdobywając popularność koncertami radiowymi i licznych nagraniami. Oprócz działalności muzycznej zajmował się również aktorstwem, malowaniem oraz projektowaniem swoich scenicznych kostiumów.

Życie i działalność artystyczna

Müren ukończył Wydział Sztuk Użytkowych na Akademii Sztuk Pięknych w Stambule i kontynuował studia z zakresu wzornictwa. Jego kariera muzyczna obejmowała ponad 300 utworów, w tym tak znane piosenki jak „Simdi Uzaklardasin” czy „Manolyam”.

Artysta zmarł 24 września 1996 roku z powodu zawału serca, podczas ceremonii ku jego czci. Po jego śmierci jego dom w Bodrum został przekształcony w muzeum, które dziś jest miejscem pamięci i hołdu dla jego dorobku artystycznego.

Muzeum Zekiego Murena

Muzeum Sztuki Zekiego Murena (Zeki Müren Sanat Müzesi) składa się z dwóch pięter. Dolne piętro zachowano w oryginalnym stylu, jaki artysta preferował podczas swojego życia, natomiast górne piętro zostało przystosowane na potrzeby ekspozycji muzealnej. W muzeum można podziwiać dokumenty, fotografie, stroje sceniczne oraz osobiste przedmioty Zekiego Murena.

🌟 Sprawdź także:  Turcja jesienią - jaka temperatura panuje tu we wrześniu i październiku?

Adres: Kumbahçe, Zeki Müren Cd. No:11, 48400 Bodrum/Muğla, Turcja

Godziny otwarcia:

  • Poniedziałek: Zamknięte
  • Wtorek-niedziela: 08:30-20:00
  • Zamknięcie kasy: 19:30

W 2024 roku bilet wstępu do muzeum kosztuje 4€. Aktualne ceny biletów można sprawdzić TUTAJ.

Muzeum honoruje Kartę Muzealną (MüzeKart) dla obywateli tureckich, umożliwiającą łatwiejszy dostęp do kulturalnych atrakcji.

Comments

No comments yet. Why don’t you start the discussion?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *