Strona głównaŚwięta i obyczajeTureckie zwyczaje, kultura i religia. To warto wiedzieć przed podróżą do Turcji!

Tureckie zwyczaje, kultura i religia. To warto wiedzieć przed podróżą do Turcji!

-

Planujesz podróż do Turcji? Oprócz stroju kąpielowego i kremu z wysokim filtrem warto zaopatrzyć się również w wiedzę o lokalnej kulturze. Tureckie zwyczaje to niezwykle istotny element codzienności nad Bosforem. 

Tureckie zwyczaje – gościnność

Ktoś mądry rzekł niegdyś, że żaden odwiedzany przez nas kraj nie jest obcy, bo jedynym obcym w nim elementem jesteśmy my sami. Przekraczając granice warto więc spróbować wziąć gościnny udział w lokalnej kulturze, przyswajając wcześniej kilka rządzących nią zasad. W przypadku Turcji naczelną z nich jest bycie otwartym i towarzyskim. Jeśli, podobnie jak ja, miewacie w swojej naturze coś z outsidera, powinniście obowiązkowo wziąć od Turków kilka lekcji przebywania wśród rodziny i przyjaciół (bo inaczej i tak Was jej nauczą). Każde wydarzenie jest w Turcji powodem, by wspólnie świętować, a w ostateczności chociaż spotkać się i pogadać.

- Reklama -Słowo hoşgeldiniz (witamy) to klucz do towarzyskiego sukcesu. Tureckie stewardesy przywitają Was nim już w pierwszych minutach pobytu na pokładzie samolotu, a powitanie to będzie Wam towarzyszyć już do samego końca wakacji. Na hoşgeldiniz odpowiadamy hoş bulduk, dając gospodarzowi sygnał, że czujemy się mile widziani. Jeżeli pomylimy te skomplikowane słowa lub w ostateczności zupełnie zapomnimy, co mieliśmy powiedzieć, nic złego się nie stanie – Turcy i tak będą uradowani z powodu nawiązanej komunikacji. :)

Zasady odwiedzin w tureckim domu

Turcy najbardziej na świecie uwielbiają spotkania w prywatnych domach, do których z chęcią zapraszają także nowo poznane osoby. Jeśli planujecie spędzić nad Bosforem więcej czasu, niż standardowy urlop, możecie być pewni, że poznani Turcy będą chcieli za wszelką cenę pokazać Wam swój dom i ugościć tym, co w nim najlepsze. Oczywiście, zasada ta nie dotyczy popularnych kurortów, w których zwykle aż roi się od obcokrajowców. :)

Zdejmij buty przed przekroczeniem progu

Przekraczając próg tureckiego domostwa obowiązkowo należy pamiętać o pozostawieniu obuwia przed drzwiami, gdyż jego zignorowanie stanowiłoby wyraźny błąd i znieważenie muzułmańskiej tradycji. Muszę przyznać, że w pierwszych tygodniach mieszkania w Turcji nie mogłam się naliczyć ilości par butów,  rozlokowanych na korytarzach. W przypadku dużej rodziny można spotkać nawet kilkanaście par obuwia na jednej wycieraczce. :)

Jedz dużo, by sprawić radość gospodyni

Po pierwsze upewnijmy się, że nas żołądek jest pusty, a najlepiej rozpocznijmy głodówkę już dzień wcześniej. Jeśli tego nie zrobimy, ryzyko przejedzenia się oscyluje na granicy zagrożenia życia z powodu nadmiaru spożytego pokarmu. ;) Przed Waszym żołądkiem najprawdopodobniej stanie wyzwanie w postaci zjedzenia obfitego dania głównego, po którym zjawi się popcorn, orzeszki, owoce, ciasta, słodycze, a na koniec herbata i kawa. Mi zdarzyło się popełnić kardynalny błąd zjedzenia obiadu, tuż przed otrzymaniem spontanicznego zaproszenia na uroczystą kolację z okazji rozpoczęcia ramazanu. Choć robiłam, co mogłam, by zjeść jak najwięcej, urocza gospodyni nie mogła ukryć rozczarowania moim brakiem apetytu.

Nie dziw się brakiem stołu

Jeśli odwiedzasz kogoś w dużym mieście, jak Stambuł, Izmir czy Antalya, prawdopodobnie posiłek podany będzie na stole. Nadal jednak bardzo częstym zwyczajem są wspólne posiłki spożywane na podłodze, gdzie goście siadają wokół syto nakrytego obrusu lub na specjalnych pufach. Początkowo może Was to zaskoczyć, w praktyce jednak okazuje się bardzo wygodne i sympatyczne. Jeśli chcemy być mili i pochwalić zdolności kucharskie gospodyni, warto powiedzieć na koniec eline sağlik, co dosłownie oznacza „zdrowie dla twoich rąk”.

Zaoferuj pomoc w sprzątaniu

Po wspólnym posiłku miłym kobiecym gestem jest zaoferowanie gospodyni pomocy przy wspólnym zmywaniu. Choć nikt dziś nie przywiązuje do tego zwyczaju szczególnej wagi, to swoje prawdziwe korzenie wywodzi on jeszcze z dawnych czasów, kiedy to kobiety gromadziły się razem w kuchni, a mężczyźni mieli czas na „ważne” rozmowy. :) Jeśli zaoferujemy pomoc przy zmywaniu, musimy pamiętać, że Turcy zmywają naczynia tylko pod bieżącą wodą, nie namaczając i nie wycierając ich ściereczką lub papierowym ręcznikiem.

Wesela, zaręczyny, urodziny

Jak wspomniałam wyżej, w Turcji każda okazja może być powodem do świętowania. Są jednak takie, które świętować należy pod groźbą społecznego wykluczenia. Jeśli ktoś zaprosi nas na swoje wesele lub zaręczyny, z całą pewnością spotka nas tam wiele niespodzianek. Ponieważ tradycja ta jest znacząco odległa od naszej, nie sposób o dokładną instrukcję, jak powinniśmy się zachować, by nie popełnić żadnego faux pas. Możecie być jednak pewni, że współbiesiadnicy będą Was na bieżąco informować o tym, co się dzieje, a poczucie dyskomfortu będzie Wam obce aż do samego końca wydarzenia. Naczelnymi zasadami wszystkich tureckich imprez są: śpiew, taniec, dobra zabawa i błyskotki.

Spektakularne tureckie wesela mają to do siebie, że znaleźć się może na nich niemal każdy – począwszy od najbliższych po znajomych znanych zaledwie z widzenia. Turcy pragną dzielić się swoim szczęściem ze wszystkimi, zapraszając niekiedy pokaźne setki gości. Turecka uroczystość ślubna liczy zwykle kilka dni, a przygotowania do niej długie miesiące.

Kilka lat temu ślub brali moi tureccy przyjaciele. Ich lista gości zawierała „zaledwie” 500 osób, zatem swoją uroczystość skromnie określili mianem kameralnej. Z chęcią zorganizowaliby coś większego, ale niestety fundusze nie pozwalały, bo całe oszczędności pana młodego poszły na złoto dla jego wybranki. Impreza odbyła się w późnych godzinach wieczornych, a trwała do samego rana. Miejscem uroczystości była hala szkoły wraz z boiskiem, dumnie określone mianem „salonu ślubnego”. Wszyscy goście zostali posadzeni na wynajętych plastikowych krzesłach ogrodowych, które dość często królują na tureckich imprezach. Wszyscy przybyli w okolicach godziny dwudziestej, by oficjalnie powitać samochód z młodą parą. Ekstrawagancki pojazd był przystrojony, a właściwie przestrojony banerami z imionami nowożeńców oraz serpentynami, ogromnymi wstążkami i balonami. Po przywitaniu młodej pary oraz ich rodziców rozpoczęła się impreza właściwa, czyli  bębny, tańce i zabawa do białego rana.

Kobiece dylematy

Najczęściej zadawanym mi pytaniem, odnośnie życia w Turcji, jest kwestia tego, co kobiecie wolno, a czego nie. Zazwyczaj z przymrużeniem oka odpowiadam, że można wszystko, albo i więcej. Tutaj bowiem ryzyko, że zaczepione przez agresywnego, niezidentyfikowanego pijanego jegomościa wydaje mi się dużo mniejsze, niż w Polsce. Oczywiście od każdej reguły są wyjątki, a uważać należy wszędzie. Abstrahując od skrajnych przypadków, kobiece życie codzienne w Turcji miewa się dość normalnie. Można chodzić wszędzie, z wyjątkiem dość charakterystycznych knajp, w których siedzą sami mężczyźni i grają w tavlę (z daleka przypominającą nasze warcaby). Jeśli już zabłądzimy i wejdziemy do jednego z tych miejsc, nie spotka nas oczywiście żadna kara, poza zdziwieniem lub rozbawieniem gromadki starszych panów.

Zasady kobiecego ubioru

Na koniec pytanie nurtujące wszystkie kobiety wybierające się do Turcji: jak się ubierać? Już na początku pragnę uspokoić – nie, nie trzeba chodzić w długich spodniach, golfach, chustach na ramionach ani burkach. :) Turcy są przyzwyczajeni do turystów i rozumieją, że przybywamy z innych kręgów kulturowych. Same Turczynki dzielą się z resztą na te, które chodzą ubrane w sposób bardzo konserwatywny i te, które ubierają się „po europejsku”. Sukienki, spódniczki i odkryte ramiona w zachodniej części Turcji nie są grzechem, pod warunkiem, że nie wybieramy się do meczetu lub nie chadzamy na samotne spacery. W tym drugim przypadku trzeba bowiem się liczyć z tym, że mężczyźni zwrócą na nas uwagę i będą próbowali nawiązać z nami bardziej lub mniej natarczywą komunikację.

Nieco inaczej kwestia ubioru ma się we wschodniej części Turcji, której mieszkańcy podchodzą do życia dużo bardziej tradycyjnie. Jak jednak widać na poniższym zdjęciu, które Marcin wykonał na przedmieściach Diyarbakır – z wizytą w “krainie miedzi” [Turcja południowo-wschodnia]">Diyarbakıru, mocno konserwatywnego miasta w południowo-wschodniej Anatolii, także tam kobiety mają zróżnicowany i dobrowolny styl ubioru. :)

Autorka bloga

Cześć, jestem Aga a Styk Kultur to jeden z najstarszych i najpopularniejszych blogów podróżniczych o Turcji. Gorąco polecam Ci zakup mojej książki Turcja. W mojej krainie minaretów, aromatycznej herbaty i mruczących kotów, wydanej nakładem wydawnictwa PASCAL i bogato ilustrowanej zdjęciami autorstwa Marcina. Książka jest dostępna w najlepszych księgarniach oraz m.in. na empik.comTUTAJ. :) Chcesz być na bieżąco? Zaobserwuj @stykkultur na Instagramie oraz Facebooku, a także dołącz do mojej grupy Miłośnicy Turcji.

Autor zdjęć

Cześć, jestem Marcin! W trakcie naszych podróży towarzyszę Agnieszce razem z aparatem, uwieczniając na zdjęciach to, co oglądamy. Zazwyczaj profesjonalną lustrzanką lub bezlusterkowcem z zestawem obiektywów, a czasami po prostu z komórką. Poza tym zaciągam Agę do sklepów muzycznych i na festiwale, szukając podczas naszych wojaży dobrej muzyki. Zajrzyj na moją stronę oraz profile na Facebooku i Instagramie, by dowiedzieć się więcej.

Sprawdź także:

 1. Mieszkam w Niemczech, ale mam przyjaciółkę niemiecką Turczynkę, która właśnie się zaręczyła (też z niemieckim Turkiem). Przyjęcie zaręczynowe było skromne i odbyło się u niej w domu. Przyjechała rodzina chłopaka (mama, tata, 2 braci). Przywieźli słodycze. Najpierw wszyscy zasiedli do stołu i zjedli obfitą kolację, potem były słodkości, aż w końcu padło pytanie ze strony ojca chłopaka – skierowane do rodziców mojej przyjaciółki: czy oddadzą ją jej synowi w opiekę? Rodzice dziewczyny musieli pokazać, że się poważnie zastanawiają, więc zaczęli wypytywać: Czy napewno będzie o nią dbał? Czy będzie ją szanował? Czy będzie dla niego najważniejszą osobą? Czy niczego jej w życiu nie zabraknie? itp. Była przy tym kupa śmiechu, bo niektóre pytania wprawiały młodych w zakłopotanie :-)
  Gdy wyczerpały się wszelkie pytania ze strony rodziców dziewczyny, spojrzeli na swoją córkę i zadali jej ostatnie pytanie: Czy chcesz wyjść za mąż za tego chłopca? Ona oczywiście się zgodziła :-)
  Potem zaparzyła wszystkim kawę po turecku – a dla swego ukochanego posoloną i popieprzoną tak bardzo, że nie udało mu się jej wypić bez łez w oczach. Oczywiście znów była kupa śmiechu, gdy udawał, że kawa jest wyśmienita (tak nakazuje turecka tradycja). Na koniec jeszcze wszyscy goście i domownicy podzielili pomiędzy siebie symboliczne podarunki zaręczynowe (paczuszki z czekoladkami, kawą mieloną, serduszkami z wypisanymi imionami młodej pary). Po ok. 2 godzinach przyjęcie zakończyło się i wszyscy rozeszli się do swoich domów. Ślub odbędzie się w październiku :-)

  • Moja przyjaciółka – Turczynka (ale mieszkająca od urodzenia w Niemczech) na okrągło wcina pszenne precelki z sezamem, które piecze jej turecka babcia. Poza tym do wszystkiego dodaje pieczywo (do zupy, do sałatki, do pełnego obiadu). Często jadam u niej zupę z soczewicy i zawsze mają mnóstwo warzywnych przystawek. Jedzą właściwie wszystko oprócz wieprzowiny. Do mięs dodają bardzo dużo sosów własnej produkcji. Wszystko jest świeże i pyszne!

 2. Uwielbiam Twoje artykuły i czytam Twój blog z ogromnym zaciekawieniem. Parę dni temu wróciłam z Turcji i miałam okazję być zaproszona na kolację do domu rodzinnego mojego znajomego, który mieszka w Antalyi. Oczywiście zdjęcie butów było obowiązkowe, ale nie zdziwiło mnie to, ponieważ w Polsce mamy przecież podobny zwyczaj! Widać, że Turcy przywiązują ogromną uwagę do spędzania czasu w gronie rodzinnym i pielęgnowania więzi między bliskimi, czego moim zdaniem brakuje nam tutaj w Polsce.

  Pozdrawiam!

 3. I to, że 3/4 ludzi co chwile robi sobie przerwę na papieroska :)
  Polak zapali po jedzeniu a Turek podczas jedzenia jeszcze ze dwa razy!
  Zawsze kiedy przyjeżdżam do Turcji, pierwsze co mnie wita… zapach dymu i (zazwyczaj) upał. Niesamowite.

 4. Jesli chodzi o tureckie uroczystosci:
  wesela trwaja zazwyczaj bardzo krotko ( zwlaszcza w porownaniu z naszymi polskimi ) w mniejszych miejscowosciach moze jest troszke inaczej ja np. mieszkam w Adanie w przyjecia zareczynowe oraz wesela trwaja maksymalnie do polnocy. Przyjecie zareczynowe ktore ja mialam miesiac temu trwalo do mniej wiecej 23.30. Co ciekawe zaczynaja sie srednio kolo 19-20 (nie ma scisle okreslonej godziny, niestety co dla mnie pozostaje bardzo niezrozumiale każdy przychodzi kiedy mu pasuje). Najwazniejsze osoby tego wieczory przychodza jako ostatnie, jest to bardzo uroczyste wejscie ktoremu towarzyszy nawet wybrana specjalnie przez mlodych muzyka. Nasze przyjecie bylo bardzo skromne na ok 50 osob ale obejmowalo rowniez kolacje. Na weselach zazwyczaj jest okolo 200-300 osob ale bardzo czesto nie podaje sie kolacji. Jest za to tort, owoce i czasem jakies przekaski. Rzecz godna uwagi – wesela, czy przyjecia zareczynowe odbywaja sie niezaleznie od dnia tygodnia choc czesto mimo wszystko preferuje sie piatek lub sobote.
  Jeszcze jedna mala ciekawostka – obsluga przyjecia przez zespol po kelnerow i parkingowego otrzymuja napiwki w trakcie trwania uroczystosci, tak wlasciwie sa obowiazkowe.

 5. W tym roku nie mam jeszcze planów na wakacje ale czytając Twojego bloga coraz bardziej zastanawiam się czy nie będzie to Turcja.Piszesz o niej tak magicznie,że czytając artykuł przeniosłam się na moment wirtualnie.Czekam na dalsze wpisy.

  • Bardzo dziękuję za tak miłe słowa :) Niezmiernie się cieszę, że mój blog się podoba i potrafi być podróżniczo inspirujący :) Pozdrawiam serdecznie!

 6. Prawda z tą głodówką, tureckie posiłki to po prostu wyzwanie :-) Pamiętam jak pierwszy raz jadłam u moich tureckich teściów – okazja była ważna, więc przygotowali się w 100 %. Teściowa nie nadążała z noszeniem posiłków, a ja z jedzeniem.. w rezultacie dużo zostało i oczywiście dostaliśmy to wszystko jeszcze na droge, a mój marny apetyt do teraz sprawia porblemy ;))

 7. Bardzo ciekawy artykuł i super blog, gratuluję pomysłu i pasji podróżowania :) A te wszystkie porady bardzo przydadzą mi się podczas zbliżających się wakacji w Antalyi! Mam nadzieję, że przyjdzie mi doświadczyć tych przygód na własnej skórze :) Pozdrawiam i z przyjemnością czytam, Ula

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najnowsze artykuły

Close