15 C
Istanbul


Strona główna blog podróżniczy City Break Co warto zobaczyć w Stambule? Największe atrakcje miasta

Co warto zobaczyć w Stambule? Największe atrakcje miasta

-

Co warto zobaczyć w Stambule? To pytanie corocznie zadają sobie miliony turystów, odwiedzających turecką metropolię. Bez względu na to, czy waszym celem jest wypoczynek, zwiedzanie, rekreacja czy imprezy, jedno jest pewne – w Stambule znajduje się wszystko, czego wam trzeba! Zachęcam do lektury subiektywnego przewodnika po najważniejszych atrakcjach miasta. 

Co warto zobaczyć w Stambule? 

Hipodrom, Błękitny Meczet & Hagia Sophia

Hipodrom to plac rozciągający się pomiędzy dwoma największymi atrakcjami miasta – Błękitnym Meczetem i dawną chrześcijańską świątynią Hagia Sofia. Ich majestat oraz fruwające nad kopułami mewy to widok, który zachwyca szczególnie po zmroku. Za czasów cesarza Konstantyna ścigały się tu rydwany konne oraz toczyły zawody sportowe. Do dzisiejszych czasów zachowały się fascynujące obeliski, przywiezione z Egiptu. Na południowym krańcu Hipodromu znajduje się kolumna Konstantyna, będąca charakterystycznym słupem, wykonanym z ciosanych kamieni. Inną znaną budowlą jest tzw. kolumna wężowa, pochodząca ze świątyni Apollona w Delfach. Najznamienitszym monumentem Hipodromu jest obelisk Teodozjusza, pierwotnie wybudowany w Egipcie na polecenie faraona Totmesa III, a w późniejszym okresie przetransportowany do Konstantynopola w 390 r.

Istikal Caddesi i czerwony tramwaj

Stambulska Aleja Niepodległości, znana w lokalnym języku jako İstiklal Caddesi to najpopularniejszy deptak w mieście! Każdego dnia można spotkać tu tłumy turystów oraz mieszkańców Stambułu, których przyciągają liczne sklepy, restauracje, obiekty sakralne, budynki ambasad oraz muzea. Największą atrakcją Istikalu jest jednak bez wątpienia zabytkowy czerwony tramwaj, będący prawdziwą ikoną miasta. 

[irp posts=’4185′]

Cysterna bazyliki

Cysterna Bazyliki (Pałac Jerebatan) znajduje się w podziemiach miasta, w pobliżu muzeum Hagia Sofia. Cysterna to tak naprawdę podziemna komnata, której sklepienie podparte jest ponad trzystoma marmurowymi kolumnami, ustawionymi w rzędach. W zbiorniku wodnym na dnie cysterny, wśród tony monet wrzucanych na szczęście przez turystów z całego świata, pływają zaskakujących rozmiarów ryby. W północno-zachodniej części cysterny znajdują się dwie niezwykłe kolumny, których podstawy stanowią wykute bloki z płaskorzeźbą głowy Meduzy. Zdaniem badaczy są to arcydzieła sztuki kamieniarskiej, pochodzące jeszcze z okresu rzymskiego. Cysternę Bazyliki polecam wszystkim fanom powieści Dana Browna, gdyż w najnowszej z nich, zatytułowanej “Inferno“, akcja toczy się właśnie we wnętrzach komnaty.

Rejs po Bosforze & Kız Kulesi

Rejs po wodach cieśniny Bosfor to atrakcja obowiązkowa dla każdego turysty, po raz pierwszy odwiedzającego Stambuł. Najbardziej magiczna latem, o zachodzie słońca. Specjalnym promem wycieczkowym możemy z łatwością przeprawić się z europejskiej do azjatyckiej części miasta. Urozmaiceniem morskiej wycieczki są przepiękne widoki. Perełką rejsu jest Kız Kulesi, przepiękna latarnia morska znajdująca się na małej wysepce. Z Wieżą Panny związana jest legenda o troskliwym ojcu, który zamknął swoją córkę na wysepce, by nie ziściła się przepowiednia o ukąszeniu jej przez węże.

[irp posts=’9497′]

Üsküdar – spokojniejsze oblicze Stambułu

Üsküdar to popularna dzielnica Stambułu, zlokalizowana po azjatyckiej stronie miasta, zamieszkiwana przez ponad pół miliona osób. Choć nie sposób doszukać się w niej wielu atrakcji turystycznych, wraz z Wieżą Panny i przepływającymi przez Bosfor promami oraz statkami, stanowi bezsprzecznie najlepsze miejsce do podziwiania zachodzącego nad turecką metropolią słońca. Za sprawą malowniczego krajobrazu, jaki roztacza się z wybrzeża, Üsküdar rozkochał w sobie serca tureckich filmowców. Tętniące życiem bary ustępują tu miejsca spokojnym herbaciarniom ze stoliczkami do gry w tavlę, skromna drewniana architektura nie przypomina bogactwa nowoczesnych budynków, jakich wiele w sercu Stambułu, a w menu lokalnych restauracji zwykle nie ma śladu po alkoholu.

Orientalne bazary

Grzechem byłoby opuścić Stambuł bez odwiedzenia wnętrza jednego z zabytkowych, orientalnych bazarów. Aromatyczne przyprawy, rozpływające się w ustach słodkości, osmańskie lampy czy lokalnej produkcji mydła to tylko kilka przykładów towarów, które można tu nabyć. A wszystko to w wyjątkowej, kupieckiej atmosferze dawnych targowisk. A jeśli podczas pobytu w Turcji będziecie mieli ochotę spróbować szczęścia w sztuce targowania, bazary to najlepsze miejsce do ubicia interesu.

[irp posts=’9710′]

Wieża Galata

Wieża Galata (tur. Galata Kulesi) to jedna z najbardziej charakterystycznych budowli Stambułu. Wieża została zbudowana w 1384 jako Christea Turris, czyli Wieża Chrystusa, stanowiąc część fortyfikacji ówczesnej kolonii Genui. Na przestrzeni wieków pełniła ona różnorodne funkcje, m.in. bazę dla oddziału janczarów, czy szesnastowieczne więzienie. Od roku 1967 Galata otwarta jest dla turystów i zwiedzających. Pod murami wieży wieczorami spotkać można lokalnych grajków oraz tłumnie gromadzących się młodych ludzi, co wynika z bezpośredniej bliskości do Placu Taksim. Z wieżą związana jest niezwykła legenda o tureckim odpowiedniku Dedala.

Kadıköy – hipsterska dzielnica po azjatyckiej stronie

Jeszcze do niedawna dzielnica Kadıköy , zlokalizowana po azjatyckiej stronie Stambułu, była mało znaczącym miejscem na kulturalnej mapie miasta i uchodziła głównie za popularne miejsce mieszkalne. Za sprawą wielu nowych barów, kawiarni i klubów muzycznych, w ciągu ostatnich lat dzielnica stała się niezwykle barwnym, popularnym i kosmopolitycznym centrum spotkań. I choć ilości kolorowego street artu oraz alternatywnie ubranej młodzieży nadal ustępują tradycyjne stambulskie klimaty, pobyt w Kadıköy to zupełnie nowe spojrzenie na Stambuł. To co modne i nowoczesne znakomicie wpisało się tu w klimat tego, co stare i leciwe, a ta nostalgiczno-hipsterska stambulska mikstura smakuje doskonale!

Pałac Topkapi – dawna rezydencja sułtanów

Zdobione błękitnymi płytkami z İzniku wnętrza haremu, pokryte marmurem i wypełnione wonią perfum sułtańskie hammamy, a wreszcie opływające w bogactwo komnaty, których ściany były świadkami najważniejszych scen walki o władzę oraz o względy sułtańskiego serca – tak opisać można jego wnętrza. Za sprawą strategicznej lokalizacji – na cyplu pomiędzy Złotym Rogiem, cieśniną Bosfor a morzem Marmara – Pałac Topkapi przez wieki stanowił najważniejsze miejsce w dziejach panowania osmańskiej dynastii. Dziś to jedna z obowiązkowych atrakcji turystycznych północno-zachodniej Turcji, rozsławiona za sprawą bijącego rekordy popularności serialu „Wspaniałe Stulecie”.

[irp posts=’24656′]

Grób sułtana Sulejmana i Roksolany

Fani serialu “Wspaniałe Stulecie” z pewnością wielokrotnie zastanawiali się nad tym, gdzie znajduje się grób Sulejmana i Hürrem. Słynne postaci historyczne pochowane są oczywiście w Turcji. Mauzolea bohaterów znajdują się w Stambule, na dziedzińcu meczetu Sulejmana Wspaniałego. Jak podaje większość źródeł, Roksolana zmarła 15 kwietnia 1558 w Pałacu Topkapı. Jej ciało spoczęło w mauzoleum przy Meczecie Sulejmana, gdzie znajduje się do dziś. Wnętrze grobowca ozdobiono przepięknymi płytkami ceramicznymi z Izniku. Wszystkich znawców miłosnej historii Sulejmana i Roksolany z całą pewnością zaskoczy fakt, że para pochowana jest w osobnych mauzoleach, zlokalizowanych w swoim bezpośrednim sąsiedztwie. Żaden z grobów sąsiadujących z sułtanką nie należy więc do Sulejmana.

Spodobał Ci się ten artykuł? Będzie nam bardzo miło, jeśli zostawisz pod tekstem swój komentarz, jak również zaobserwujesz Styk Kultur na Facebooku oraz Instagramie! :)

Autorka bloga

Cześć, jestem Aga! Miło mi powitać Cię na Styku Kultur. Od 8 lat piszę i opowiadam o Turcji, czego efektem jest m.in. ponad 450 tekstów, które znajdziesz na blogu. Wśród nich m.in. relacje z naszych licznych podróży do Stambułu, na Wybrzeże Egejskie, Riwierę Turecką, do Kapadocji i okolic a także do południowo-wschodniej Anatolii. Zaobserwuj mój kanał na Instagramie oraz Facebooku, by być na bieżąco z naszymi kolejnymi podróżami! 

Autor zdjęć

Cześć, jestem Marcin! W trakcie naszych podróży towarzyszę Agnieszce razem z aparatem, uwieczniając na zdjęciach to, co oglądamy. Zazwyczaj profesjonalną lustrzanką lub bezlusterkowcem z zestawem obiektywów, a czasami po prostu z komórką. Poza tym zaciągam Agę do sklepów muzycznych i na festiwale, szukając podczas naszych wojaży dobrej muzyki. Zajrzyj na moją stronę oraz profile na Facebooku i Instagramie, by dowiedzieć się więcej.

►► Uważasz treści ze Styku Kultur za cenne i inspirujące? Jeśli tak, w łatwy sposób możesz pomóc w dalszym rozwoju tej strony. Wystarczy, że rezerwując swoje noclegi na portalu Booking.com skorzystasz z TEGO linku. Dzięki Twojej pomocy, otrzymam niewielką prowizję, która nie wpłynie w żaden sposób na cenę Twojej rezerwacji. :)

►►► Chcesz być na bieżąco z kolejnymi artykułami na Styku Kultur? Dopisz się do naszego newslettera i otrzymuj od czasu do czasu maile z podsumowaniem nowości!

  1. Super artykuł ;) za dwa tygodnie we dwójkę wybieramy się Stambułu ale mamy problem z kupnem biletów do głównych atrakcji online np. Haggia Sofia czy topkapi. Polecasz może jakaś stronę? Czy jakikolwiek inny sposób kupna biletów? Ceny tez z tego co sprawdzaliśmy są dość wysokie, czy jest szansa ze na miejscu uda się zapłacić taniej? Czy powinnismy spodziewać się dużych kolejek do kas?

  2. Bardzo ciekawy blog i wiele wartosciowych i uzytecznych informacji.Bardzo mily kontakt bezposredni z Pania Agnieszka i wyczerpujaca odpowiedz na zadane pytanie.Dziekuje serdecznie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Close