Polecamy Ci także:  Podróż inspirowana serialem "Wspaniałe Stulecie": grób sułtana Sulejmana i Hürrem
Zamów konsultacje o Turcji

Cysterna Bazyliki w Stambule (Pałac Jerebatan)

Postaw mi kawę na buycoffee.to
Autor zdjęć: Marcin Bąkiewicz
- Advertisement -

Cysterna Bazyliki, zwana również Pałacem Jerebatan (tur. Yerebatan Sarayı), to jedna z największych atrakcji Stambułu. Podziemna komnata, której sklepienie podparte jest ponad trzystoma marmurowymi kolumnami, corocznie przyciąga uwagę turystów z całego świata.

Podstawowe fakty, dotyczące atrakcji:

  • Cysterna Bazyliki to podziemny zbiornik wodny, zbudowany dla bizantyjskiego cesarza Justyniana I, w VI wieku (532 rok).
  • Zbiornik liczy 140 metrów długości i 70 metrów szerokości, zajmując łącznie powierzchnię 9,800 m2.
  • Nazwa „Cysterna Bazyliki” wywodzi się od dawnej budowli sakralnej, która w czasach Bizancjum znajdowała się w tym miejscu.
  • Do cysterny prowadzą 52 stopnie schodów, a w jej wnętrzu znajduje się 336 kolumn, spośród których każda liczy 9 metrów wysokości. Kolumny są od siebie oddalone o 4,8 metra.
  • Cysterna Bazyliki słynie z dwóch kamiennych głów Meduzy, które wyróżniają ją na tle pozostałych tego typu miejsc w Stambule.
  • Pałac Jerebatan to nie jedyna podziemna cysterna w Stambule. Do dyspozycji turystów otwarte pozostają także Cysterna Tysiąca i Jednej Kolumny (tur. Binbirdirek Sarnıcı) oraz Cysterna Teodozjusza (tur. Şerefiye Sarnıçı)

Cysterna Bazyliki – historia magicznej komnaty

Zgodnie z tablicą informacyjną, znajdującą się przy wejściu do obiektu, początki Cysterny sięgają VI wieku n.e., kiedy to została wybudowana w odpowiedzi na rozkaz bizantyjskiego cesarza Justyniana I. Cysterna miała za zadanie zaopatrywać w wodę pałac cesarski w przypadku wybuchu wojny lub zatrucia wody pochodzącej z akweduktów. Rola Cysterny przygasła po zdobyciu Konstantynopola przez Turków, którzy preferowali wodę z akweduktów ani nie obawiali się oblężenia miasta. Magiczna komnata uległa zapomnieniu aż do połowy XVI wieku.

Polecamy Ci także:  W Turcji odkryto starą recepturę tradycyjnego deseru, który ma szansę rozsławić prowincję Bilecik!

Pałac Jerebatan swoje ponowne odkrycie zawdzięcza holenderskiemu podróżnikowi Gyllesowi, który w latach 1544-1550 poszukiwał w Stambule śladów bizantyjskiej przeszłości. Przechadzając się w okolicach Hagia Sofia, spostrzegł, że lokalni mieszkańcy wydobywali w tym miejscu wodę przy pomocy wiader, niczym z otworów przypominających studnię. Odkrycie podziemnej komnaty uczyniło go pierwszym zachodnioeuropejskim „odkrywcą” Jerebatan. Kolejne badania były prowadzone już w czasach I wojny światowej, przez niemieckich marynarzy stacjonujących w Stambule.

- Advertisement -

Cysterna Bazyliki – głowa Meduzy

Przedzierając się, przez tłumnie gromadzących się we wnętrzu komnaty turystów, warto dotrzeć do północno-zachodniej części cysterny, gdzie znajdują się dwie niezwykłe kolumny, których podstawy stanowią wykute bloki z płaskorzeźbą głowy Meduzy. Zdaniem badaczy, są to arcydzieła sztuki kamieniarskiej, pochodzące jeszcze z okresu rzymskiego. Meduza to słynna mitologiczna Gorgona, która zamiast włosów na głowie miała węże, a jej mrożące spojrzenie zamieniało żywe istoty w kamień. Paradoksalnie była jednak tak piękna, że zakochał się w niej sam Posejdon. Bez względu na ilość mitów na temat samej Meduzy, jak i teorii na temat powstania oraz symboliki kamiennych bloków, jedno nie ulega wątpliwości – głowy Meduzy z Cysterny Bazyliki robią duże wrażenie!

Polecamy Ci także:  Kapadocja to już nie tylko loty balonem! Nowa atrakcja "księżycowej krainy" podbija serca turystów

- Advertisement -

Cysterna Bazyliki i James Bond

W 2016 roku wnętrza Cysterny Bazyliki zostały opisane na stronach najnowszej powieści Dana Browna, pt. „Inferno„. Wiele lat wcześniej, bo już w roku 1963, Cysterna Bazyliki została ukazana w filmie „Pozdrowienia z Rosji„, drugiej oficjalnej produkcji o przygodach agenta Jamesa Bonda. W jednej ze scen James Bond żegluje między kolumnami cysterny, w poszukiwaniu sekretnych drzwi. :)

Informacje dla zwiedzających

  • Cysterna Bazyliki jest czynna codziennie, w godzinach 9:00 – 19:000.
  • Dokładny adres obiektu to Alemdar, Yerebatan Cd. 1/3, 34110 Fatih.
  • Bilet wstępu dla turystów zagranicznych w 2024 kosztuje 880,00 TL (obywatele Turcji płacą 220,00 TL) i można zakupić go w kasie biletowej, zlokalizowanej przy wejściu.
  • We wnętrzu obiektu istnieje możliwość wykupienia pamiątkowej sesji zdjęciowej, w strojach stylizowanych na te, pochodzące z Imperium Osmańskiego.
Polecamy Ci także:  Podróż inspirowana serialem "Wspaniałe Stulecie": grób sułtana Sulejmana i Hürrem
- Advertisement -

4 KOMENTARZE

  1. Na mnie osobiście głowy meduzy nie zrobiły żadnego wrażenia, a sama wizyta w Cysternie dała mi minimalną satysfakcję. Natomiast, głowę meduzy można również zobaczyć w muzeum archeologicznym (tuż za kawiarnią) i o ile pamięć mnie nie myli, ciut większych rozmiarów.

  2. Ciekawa notka, zresztą jak większość tutaj. Prowadzisz bloga z godną podziwu pasją, oby tak dalej :))

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.

Sprawdź inne artykuły według kategorii:
Strona głównaTurcjaStambułCysterna Bazyliki w Stambule (Pałac Jerebatan)

Podobne artykuły

WspanialeStulecie

Dlaczego tureckie seriale podbijają i zmieniają świat?

Uwielbiane, a jednocześnie wyśmiewane przez miliony ludzi tureckie seriale podbijają świat, niejednokrotnie zmieniając także życie ich widzów. Pokaż mi twój serial, a powiem ci, kim...
Filmy i seriale
5
minutes

Dlaczego w Stambule jest tyle kotów?

Stambuł, miasto o niepowtarzalnym uroku, gdzie spotykają się Europa i Azja, fascynuje swoją różnorodnością. Przepych meczetów, szum Bosforu, tętniące życiem bazary – wszystko to...
Lifestyle
4
minutes
Karagoz teatr cieni Turcja 2

Karagöz – turecki teatr cieni o ponad 500-letniej tradycji

Karagöz, czyli tradycyjny turecki teatr cieni, to sztuka licząca ponad 500 lat, stanowiąca jeden z najistotniejszych i najstarszych elementów kultury Anatolii. Główni bohaterowie historii...
Kultura i sztuka
3
minutes

Stadion Tüpraş i Muzeum Beşiktaş JK: Ikona sportu i historii w...

Stadion Tüpraş, znany również jako Beşiktaş Park, to jedna z najważniejszych sportowych aren w Stambule, mieszcząca się w dzielnicy Beşiktaş. Został oficjalnie otwarty 10...
Stambuł
2
minutes

Ile jest lotnisk w Stambule? Kompleksowy przewodnik

Stambuł, jedno z najważniejszych miast świata, słynie nie tylko z bogatej historii i kultury, ale także z rozwiniętej infrastruktury transportowej. W kontekście podróży lotniczych,...
Stambuł
4
minutes
Sutlac min 1 of 1

Przepis na sütlaç, czyli popularny turecki deser ryżowy na mleku

Szukasz sprawdzonego przepisu na sütlaç, czyli turecki ryż na mleku? Do przygotowania popularnego w Turcji przysmaku wystarczy zaledwie kilka składników i maksymalnie pół godziny...
Inspiracje kulinarne
2
minutes