Blue Temple – słynna “niebieska świątynia” na północy Tajlandii

autor(ka): Agnieszka Maury
0 komentarz

Blue Temple (Wat Rong Suea Ten), czyli w Niebieska Świątynia, jest zlokalizowana zaledwie kilka kilometrów od centrum Chiang Rai, miasta leżącego na północny Tajlandii. Choć budowla została ukończona zaledwie kilka lat temu, w 2016 roku, błyskawicznie zajęła wysokie miejsce na liście atrakcji turystycznych tej części kraju.

BlueTemple 15 of 18 Blue Temple  słynna niebieska świątynia na północy Tajlandii

Niebieska Świątynia, Biała Świątynia i Czarny Dom

W regionie Chiang Rai znajdują się trzy, wbrew pozorom bardzo podobne do siebie budowle, spośród których dwie pełnią funkcję świątyni (Blue Temple oraz White Temple), a trzecia (Black House) stanowi mroczny, dziwny i niecodzienny kompleks budynków muzealnych, który z pewnością nie wszystkim przypadnie do gustu. Na tym ostatnim chciałabym jednak skupić się w odrębnym artykule.

PRZECZYTAJ TAKŻE
White Temple - imponująca "Biała Świątynia" na północny Tajlandii

Tajska nazwa Niebieskiej Świątyni “Suea Ten” w dosłownym tłumaczeniu oznacza “tańczącego tygrysa”, co prawdopodobnie stanowi nawiązanie do czasów, w których te tereny zamieszkiwały dzikie tygrysy, które miały w zwyczaju przeskakiwać miejscową rzekę, co dało nazwę wiosce, a współcześnie także samej świątyni. Blue Temple została wybudowana w miejscu, w którym mieściły się ruiny dawnej buddyjskiej świątyni, opuszczonej przed stu laty. Pierwsze decyzje o konieczności zbudowania tu nowej świątyni zapadły już w drugiej połowie lat 90. XX wieku, jednak pierwsze prace budowlane rozpoczęły się dopiero w październiku 2005 roku i potrwały jedenaście lat.

Niebieska Świątynia jest najmniejszą z tej intrygującej trójki, jednak – za sprawą swoich barw – chyba najbardziej inspirującą i efektowną! Kompleks został zaprojektowany przez artystę imieniem Buddha Kabkae, byłego studenta słynnego tajskiego artysty Chalermchai Kositpipata, odpowiedzialnego za zaprojektowanie White Temple. Zarówno fasadę zewnętrzną Blue Temple, jak i wnętrze wypełniają niemalże wyłącznie odcienie błękitu, z domieszką złota. Centralnym elementem wnętrza świątyni jest ogromna statua Białego Buddy w pozycji siedzącej, otoczona licznymi przykładami nowoczesnej sztuki buddyjskiej. Część z nich stanowią malowidła ścienne, opowiadające historię buddyzmu. Blue Temple to istotne miejsce religijne całej prowincji.

PRZECZYTAJ TAKŻE
15 rzeczy, o których warto wiedzieć przed wylotem do Tajlandii ?
BlueTemple 2 of 18 Blue Temple  słynna niebieska świątynia na północy Tajlandii
BlueTemple 1 of 18 Blue Temple  słynna niebieska świątynia na północy Tajlandii
BlueTemple 5 of 18 Blue Temple  słynna niebieska świątynia na północy Tajlandii
BlueTemple 8 of 18 Blue Temple  słynna niebieska świątynia na północy Tajlandii
BlueTemple 6 of 18 Blue Temple  słynna niebieska świątynia na północy Tajlandii
BlueTemple 4 of 18 Blue Temple  słynna niebieska świątynia na północy Tajlandii

Zasady zwiedzania Blue Temple

Planując zwiedzanie Niebieskiej Świątyni, warto pamiętać o odpowiednim stroju – zakryciu ramion oraz kolan, jak również o zdjęciu obuwia przed przekroczeniem progu obiektu. Wewnątrz świątyni buddyjskiej należy pamiętać również o konieczności zachowania ciszy. Podobnie jak w przypadku wszystkich innych buddyjskich świątyni, w obiekcie nie należy okazywać sobie nadmiernie uczuć, jak również kierować stóp w kierunku wizerunku Buddy.

Wstęp na teren obiektu jest bezpłatny. W wnętrzu Niebieskiej Świątyni można wykonywać zdjęcia. W związku z tym, że Niebieska Świątynia jest niemalże zawsze oblegana przez tłumy turystów, jak i samych Tajów, którzy przybywają tu w celach religijnych, najlepszą porą dnia do jej zwiedzania są godziny poranne – między 8:00 a 10:00 rano.

Niestety, do Wat Rong Seua Ten nie da się dotrzeć za pomocą transportu miejskiego. Z Chiang Rai należy złapać tuk-tuka lub dotrzeć tu własnym samochodem, czy motocyklem. Po zwiedzeniu Blue Temple, warto rozważyć udanie się do zlokalizowanego niedaleko Czarnego Domu (Black House / Baan Dam). Alternatywnym sposobem zwiedzania Niebieskiej Świątyni jest wykupienie całodniowej wycieczki w jednym z lokalnych biur podróży w Chiang Rai lub Chiang Mai – w ofercie wycieczek zwykle pojawia się możliwość zwiedzenia niebieskiej, białej oraz czarnej budowli.

PRZECZYTAJ TAKŻE
Atrakcje Bangkoku: targ na torach (Mae Klong)
BlueTemple 13 of 18 Blue Temple  słynna niebieska świątynia na północy Tajlandii
BlueTemple 14 of 18 Blue Temple  słynna niebieska świątynia na północy Tajlandii
BlueTemple 17 of 18 Blue Temple  słynna niebieska świątynia na północy Tajlandii
BlueTemple 18 of 18 Blue Temple  słynna niebieska świątynia na północy Tajlandii
BlueTemple 11 of 18 Blue Temple  słynna niebieska świątynia na północy Tajlandii
Autorka bloga

Cześć, jestem Aga! Miło mi gościć Cię na Styku Kultur - blogu podróżniczym o Turcji (i reszcie świata). Znajdziesz tu ponad 300 tekstów, które powstały w wyniku moich licznych podróży. Większość z nich poświęcona jest Turcji, która zajmuje w moim sercu miejsce szczególnie. Na Styku Kultur przeczytasz również o wielu innych europejskich i azjatyckich krajach. Rozgość się i czuj, jak u siebie! 🖤

Autor zdjęć

Cześć, jestem Marcin! Pisanie zostawiam Agnieszce, za to towarzyszę Jej razem z aparatem, uwieczniając na zdjęciach to, co oglądamy. Czasem profesjonalną lustrzanką, lub bezlusterkowcem z zestawem obiektywów, innym razem komórką. Poza tym zaciągam Agę do sklepów muzycznych i na festiwale, szukając podczas naszych wojaży dobrej muzyki.

0 komentarz
2

Dołącz do dyskusji

Popularne artykuły:

MENU

Ta strona używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celu prawidłowego działania narzędzi analitycznych i społecznościowych. Zgoda Czytaj więcej

x
Close