Gruzja: jak podróżować po Tbilisi?

autor(ka): Agnieszka Maury
Podoba Ci się tutaj? Pomóż nam dotrzeć do większej ilości czytelników:

Taksówką, metrem autobusem a może marszrutką? Poruszanie się po stolicy Gruzji jest łatwe, sprawne i tanie! Poniżej znajdziecie podsumowanie informacji dotyczących tego, jak podróżować po Tbilisi.

Metro

Tbilisi posiada dobrze rozwinięty system dwóch linii metra, które rozsiane są po całym mieście. Metro funkcjonuje w godzinach od 06:00 do północy. Wszystkie nazwy stacji metra oraz ich znaczenia funkcjonują zarówno w języku gruzińskim, jak i w angielskim. Opłata za przejazd metrem wynosi 0,4 GEL. Istnieje również możliwość wykupienia specjalnej karty, którą można naładować dowolną kwotą pieniędzy, w zależności od intensywności korzystania z podziemnej kolei.

%name Gruzja: jak podróżować po Tbilisi?%name Gruzja: jak podróżować po Tbilisi?

Autobus miejski

Autobusy miejskie w Tbilisi mają kolor żółty, a ich numer oraz wyznaczona trasa widnieje zwykle na szybie pojazdu. Od niedawna na przystankach autobusowych znajdują się tablice elektroniczne, informujące o dokładnej godzinie przyjazdu autobusu. Informacje są dostępne zarówno w języku gruzińskim, jak i w angielskim. Podróż autobusem kosztuje 0,50 GEL, a umieszczony wewnątrz pojazdu automat drukuje bilet, który należy zachować aż do końca przejazdu – może być sprawdzony przy wyjściu z autobusu. Można także skorzystać z karty podróżnej, która sprzedawana jest na każdej stacji metra i pozwala na przejazd zarówno podziemną koleją, jak i autobusami. Płacenie bezpośrednio u kierowcy jest zabronione.

%name Gruzja: jak podróżować po Tbilisi?Marszrutka

Marszrutka to odpowiednik tureckiego dolmusza –  mikrobus z kilkunastoma miejscami siedzącymi, który jeżdżąc po ustalonej trasie zatrzymuje się na każde żądanie pasażerów (wsiadających lub wysiadających). Żółte marszurtki Tbilisi poruszają się zwykle po bocznych ulicach miasta, a ich trasy są umieszczone na przedniej szybie (często nazwy zapisane są tylko w języku gruzińskim). Opłata za przejazd kosztuje średnio 0,80 GEL i wręcza się ją kierowcy w trakcie jazdy. W nowych modelach marszrutek można płacić także za pomocą karty podróżnej, zakupionej na stacji metra.

%name Gruzja: jak podróżować po Tbilisi?

%name Gruzja: jak podróżować po Tbilisi?Taksówka

Taksówki w Tbilisi są zwykle prywatną własnością kierowców, a cenę za przejazd należy zawsze negocjować przed rozpoczęciem kursu. Gruzińscy taksówkarze lubią mieć problemy z odnalezieniem właściwiej drogi, a za swoje pomyłki pobierają opłatę. Podróż w centrum miasta nigdy nie powinna kosztować więcej niż 15 GEL – jedynym wyjątkiem jest z kurs z centrum na, oddalone od miasta, lotnisko.

%name Gruzja: jak podróżować po Tbilisi?

Kolejka linowa

Od kilku lat nad starym miastem Tbilisi kursują wagoniki kolejki linowej, prowadząca spod cerkwi Matechi do zamku Narikala – starożytnej twierdzy wznoszącej sięnad miastem. Będąc na górze warto uczynić krótki spacer w stronę pomnika Matki Gruzji – Kartlis Deda. Patrzy ona w kierunku miasta, trzymając w lewej ręce puchar wina, a w prawej miecz. Winem Kartlis Deda wita przyjaciół, natomiast miecz przeznaczony jest dla wrogów. Kartlis Deda powstała w 1958 z okazji jubileuszu 1500-lecia Tbilisi.%name Gruzja: jak podróżować po Tbilisi?

%name Gruzja: jak podróżować po Tbilisi?

%name Gruzja: jak podróżować po Tbilisi?Znajdź hotel w Tbilisi:


Booking.com

Lokalizacja:

Autorka bloga

Cześć, jestem Aga! Miło mi gościć Cię na Styku Kultur - blogu podróżniczym o Turcji (i reszcie świata). Znajdziesz tu ponad 300 tekstów, które powstały w wyniku moich licznych podróży. Większość z nich poświęcona jest Turcji, która zajmuje w moim sercu miejsce szczególnie. Na Styku Kultur przeczytasz również o wielu innych europejskich i azjatyckich krajach. Rozgość się i czuj, jak u siebie! ?


Podoba Ci się tutaj? Pomóż nam dotrzeć do większej ilości czytelników:

Dołącz do dyskusji

4 komentarze

~Dorota 23/12/2014 - 13:56

I teraz wszystko jasne… czym , jak i za ile podróżować można po Tbilisi. Nie garść a całe naręcze cennych informacji.

Odpowiedz
Agnieszka Wawrzyniak 23/12/2014 - 14:01

bardzo się cieszę:)

Odpowiedz
~Joanna 22/12/2014 - 17:52

Czy masz jakieś nieprzyjemne doświadczenia z samotnego podróżowania po Gruzji, szczególnie interesuje mnie Tbilisi i najbliższe okolice? :)

Odpowiedz
Agnieszka Wawrzyniak 22/12/2014 - 18:00

Hmm, dobre pytanie. Co prawda po Tbilisi nie podróżowałam samotnie a jednak i tak nie obyło się bez kilku drobnych nieprzyjemności, jak zaczepki pijanych w sztok Gruzinów w samo południe i czy wieczorne dobijanie się do naszych drzwi, które było tak nieprzyjemne, że skończyło się wezwaniem gruzińskiej policji (bardzo pomocni i sympatyczni panowie, swoją drogą). Oczywiście można założyć, że mieliśmy jakiegoś wyjątkowego pecha, jednak osobiście odradzałabym samotne zwiedzanie miasta, szczególnie po zmroku. Wiem, że jest wiele dziewczyn, które mają odwagę wybierać się samotnie w dużo bardziej niebezpieczne rejony świata, jednak wychodzę z założenia, że ostrożności nigdy nie za dużo. :)

Odpowiedz

Ta strona używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celu prawidłowego działania narzędzi analitycznych i społecznościowych. Zgoda Czytaj więcej

Close