Atrakcje Çanakkale: XIX-wieczna wieża zegarowa

- Reklama -

Centralnym punktem w Çanakkale, mieście zlokalizowanym w północno-zachodniej Turcji, jest niewielki plac oraz stojąca w jego sercu wieża zegarowa (tur. Saat Kulesi). Wieża pochodzi z okresu panowania sułtana Abdülhamida II – została wybudowana w latach 1897-1898 przez ówczesnego gubernatora prowincji Cemila Paszę.

Fundatorem budowli był Vitalis Gaptirole – włoski kupiec, handlarz, konsul honorowy oraz bogaty rezydent Çanakkale, który w swoim testamencie zapisał na ten cel aż 10 tysięcy złotych monet. Na każdej z czterech stron wieży znajduje się tarcza zegarowa. Budowla powstała z użycia surowców sprowadzonych z miasta Ayvalık, w tym przede wszystkim z różowego granitu. Czteropiętrowa strzelista budowla zwieńczona jest piątym piętrem zakończonym kopułą pokrytą ołowiem. Do wieży została dobudowana fontanna, ufundowana przez jednego z bogatych żydowskich mieszkańców miasta.

Choć wieża zegarowa z Çanakkale nie zachwyca tak, jak wieża z Izmiru, budowla dość szybko stała się jednym z kilku rozpoznawalnych symboli miasta. W pobliżu wieży znajduje się mnóstwo knajpek, restauracji, punktów gastronomicznych oraz najpopularniejsze hotele w Çanakkale. Tuż obok wieży znajduje się dawny dom Emilio Vitalisa, który rozpoznać można po dużej wielkości palmach rosnących na dziedzińcu budowli. Po śmierci konsula budynek kilkukrotnie zmieniał swojego właściciela, a obecnie jest on własnością lokalnego Uniwersytetu Onsekiz Mart. Na parterze obiektu znajduje się klimatyczna kawiarnia uniwersytecka ÇOMÜ Vitalis Kültür Cafe, oferująca pyszną kawę oraz desery. W pobliżu budynku zlokalizowany jest także niewielki sklep, w którym zakupić można ręcznie tkane dywany oraz wyroby ceramiczne.

Autorka bloga
- Reklama -

Cześć, jestem Aga! Miło mi gościć Cię na Styku Kultur - blogu podróżniczym o Turcji (i reszcie świata). Znajdziesz tu ponad 350 tekstów, które powstały w wyniku moich licznych podróży. Większość z nich poświęcona jest Turcji, która zajmuje w moim sercu miejsce szczególnie. Na Styku Kultur przeczytasz również o wielu innych europejskich i azjatyckich krajach. Rozgość się i czuj, jak u siebie! ?

Autor zdjęć

Cześć, jestem Marcin! Pisanie zostawiam Agnieszce, za to towarzyszę Jej razem z aparatem, uwieczniając na zdjęciach to, co oglądamy. Czasem profesjonalną lustrzanką, lub bezlusterkowcem z zestawem obiektywów, innym razem komórką. Poza tym zaciągam Agę do sklepów muzycznych i na festiwale, szukając podczas naszych wojaży dobrej muzyki.

- Advertisement -

Polecane:

Malta i Gozo – największe atrakcje i zabytki. Co warto zobaczyć na Wyspach Maltańskich?

Wyspy Maltańskie to archipelag położony w centrum Morza Śródziemnego, około 80 km na południe od włoskiej Sycylii. Główną wyspą jest Malta,...

“Marzę o Tobie” – nowy turecki serial w TVP 2!

17 czerwca w TVP 2 wyemitowany został pierwszy odcinek tureckiego serialu "Marzę o Tobie", znanego w Turcji jako "Meleklerin Aşkı". Produkcja powstała...

Góra Nemrut i jej tajemnicze posągi

Leżąca w południowo-wschodniej Turcji majestatyczna Góra Nemrut corocznie przyciąga na swój szczyt dziesiątki tysięcy turystów, którzy pragną podziwiać z jej wierzchołka niesamowite...

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Close