15 C
Istanbul


Strona główna Azja Turcja Dzień Zwycięstwa Çanakkale i 105. rocznica wydarzeń z 18 marca 1915

Dzień Zwycięstwa Çanakkale i 105. rocznica wydarzeń z 18 marca 1915

-

Gallipoli styk 14 of 20 Dzień Zwycięstwa Çanakkale i 105. rocznica wydarzeń z 18 marca 1915

18 marca – Dzień Zwycięstwa Çanakkale (tur. 18 Mart Çanakkale Zaferi)

W dniu 18 marca w prowincji Çanakkale celebrowane są uroczyste obchody, upamiętniające wydarzenia z 1915 roku. Turcy wspominają trwającą wiele miesięcy, brutalną walkę na półwyspie Gallipoli, w trakcie której siły osmańskie poniosły gigantyczne straty, skutecznie broniąc się przed inwazją aliantów. Początkowym celem floty brytyjskich i francuskich okrętów był Stambuł, a przekroczenie Cieśniny Dardanele nie było uznawane za duże wyzwanie. Główny atak rozpoczął się właśnie 18 marca. Mimo kilku początkowych sukcesów, alianci nie przewidzieli jednak pola minowego, ustawionego przez turecki okręt „Nusret” (którego replikę można podziwiać w Muzeum Morskim w Çanakkale) W wyniki konfrontacji z minami, w cieśninie zatonęło wiele okrętów, osłabiając flotę aliantów. Niepowodzenie ataku stało się pretekstem do rozpoczęcia walk lądowych. Wskutek, trwającej od 25 kwietnia 1915 do 9 stycznia 1916, Bitwy o Gallipoli, śmierć poniosło ponad 86 tys. żołnierzy Imperium Osmańskiego, jak również m.in. ponad 21 tys. Brytyjczyków, około 10 tys. Francuzów oraz niespełna 9 tys. Australijczyków. Mimo katastrofalnych skutków i licznych ofiar, ostatecznie walka ta przeszła do historii jako ostatnie wielkie zwycięstwo Imperium, a zarazem pierwszy krok do narodzin Republiki Turcji, dowodzonej przez Mustafę Kemala Atatürka.

Uroczyste obchody odwołane przez epidemię koronawirusa

Obchody 18 marca to ważne wydarzenie patriotyczne, corocznie celebrowane w prowincji Çanakkale na dużą skalę, z udziałem najważniejszych osób w państwie. Niestety, z uwagi na epidemię koronawirusa, w tym roku w spotkaniu upamiętniającym wydarzenia z 1915 roku wzięła udział wyłącznie mała grupa lokalnych urzędników. Jak donoszą tureckie media, w centrum Çanakkale zgromadziła się również niewielka grupa osób, składających wieńce. Oficjalne obchody, które corocznie kończyły się wizytą na grobach poległych, zostały odwołane.

Gallipoli styk 5 of 20 Dzień Zwycięstwa Çanakkale i 105. rocznica wydarzeń z 18 marca 1915
Autorka bloga

Cześć, jestem Aga! Miło mi powitać Cię na Styku Kultur. Od 8 lat piszę i opowiadam o Turcji, czego efektem jest m.in. ponad 450 tekstów, które znajdziesz na blogu. Wśród nich m.in. relacje z naszych licznych podróży do Stambułu, na Wybrzeże Egejskie, Riwierę Turecką, do Kapadocji i okolic a także do południowo-wschodniej Anatolii. Zaobserwuj mój kanał na Instagramie oraz Facebooku, by być na bieżąco z naszymi kolejnymi podróżami! 

►► Uważasz treści ze Styku Kultur za cenne i inspirujące? Jeśli tak, w łatwy sposób możesz pomóc w dalszym rozwoju tej strony. Wystarczy, że rezerwując swoje noclegi na portalu Booking.com skorzystasz z TEGO linku. Dzięki Twojej pomocy, otrzymam niewielką prowizję, która nie wpłynie w żaden sposób na cenę Twojej rezerwacji. :)

►►► Chcesz być na bieżąco z kolejnymi artykułami na Styku Kultur? Dopisz się do naszego newslettera i otrzymuj od czasu do czasu maile z podsumowaniem nowości!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Close