Saat Kulesi – osmańska wieża zegarowa w Izmirze

autor(ka): Agnieszka Maury
Podoba Ci się tutaj? Pomóż nam dotrzeć do większej ilości czytelników:

Wieża zegarowa w Izmirze (tur. İzmir Saat Kulesi) to zabytkowy budynek zlokalizowany w samym sercu miasta, na placu Konak, będący największą atrakcją i symbolem tureckiej metropolii.

DO7A9961 Saat Kulesi   osmańska wieża zegarowa w Izmirze
W 2019 roku wieżę zegarową w Izmirze poddano renowacji. [fot. Marcin Bąkiewicz]

Wieża została zaprojektowana przez francuskiego architekta Raymonda Charlesa Père, silnie związanego ze Smyrną (dawna, grecka nazwa Izmiru). Podczas gdy większość jego budynków uległa zniszczeniu wskutek wielkiego pożaru miasta (1922), wieża szczęśliwie przetrwała do czasów współczesnych. Budowa obiektu z 1901 roku wiązała się z upamiętnieniem 25. rocznicy wstąpienia na tron sułtana Abdülhamida II, władającego Imperium Osmańskim w latach 1876 – 1909. Sam zegar był z kolei prezentem od niemieckiego cesarza Wilhelma II. Saat kulesi liczy 25 metrów wysokości oraz posiada cztery fontanny. Budowla została utrzymana w osmańskim stylu, a jej kolumny inspirowane są motywami mauretańskimi. Podobne konstrukcje można spotkać w wielu dawnych prowincjach Imperium Osmańskiego, m.in. na terenie współczesnych miast serbskich, bośniackich i czarnogórskich. W latach 1983 – 1989 izmirską wieżę zegarową można było podziwiać na rewersie banknotów o nominale 500 TL.

Gołębie na placu Konak

Plac Konak to popularne wśród mieszkańców Izmiru miejsce spotkań, które porównać można m.in. do placu San Marco w Wenecji czy londyńskiego Trafalgar Square. O wczesnych godzinach porannych liczbę przechodniów przewyższają tu gołębie, z niecierpliwością oczekujące codziennej dawki ziarna. Swoistą tradycją stało się bowiem ich dokarmianie, co ułatwiają sprzedawcy pokarmu dla ptaków. Każdy z nich posiada swój niewielki stoliczek oraz umownie wyznaczone miejsce, którego pilnie strzeże. Izmirczycy chętnie kupują od sprzedawców karmę, wiedząc, że to ich skromny i jedyny sposób na życie.Jeśli więc właśnie jesteś w Izmirze, koniecznie udaj się na plac Konak, by na własne oczy dostrzec połączenie stylów architektonicznych, widoczne w konstrukcji wieży. A gdy już nasycisz się widokiem osmańskiej budowli, sprawdź, czy Twój zegarek chodzi zgodnie z tym, który dawno temu Imperium sprezentował sam Wilhelm II. Nie zapomnij także o zakupie karmy od lokalnych sprzedawców i nakarmieniu gołębi! :)

Podziwianie wieży jest oczywiście bezpłatne i nie wymaga zakupu biletów. Innym znanym i wartym zobaczenia zabytkiem, zlokalizowanym na placu Konak, jest niewielki Meczet Yalı.

Sprawdź ceny noclegów w Izmirze:

Booking.comAutorka bloga

Cześć, jestem Aga! Miło mi gościć Cię na Styku Kultur - blogu podróżniczym o Turcji (i reszcie świata). Znajdziesz tu ponad 300 tekstów, które powstały w wyniku moich licznych podróży. Większość z nich poświęcona jest Turcji, która zajmuje w moim sercu miejsce szczególnie. Na Styku Kultur przeczytasz również o wielu innych europejskich i azjatyckich krajach. Rozgość się i czuj, jak u siebie! ?

Autor zdjęć

Cześć, jestem Marcin! Pisanie zostawiam Agnieszce, za to towarzyszę Jej razem z aparatem, uwieczniając na zdjęciach to, co oglądamy. Czasem profesjonalną lustrzanką, lub bezlusterkowcem z zestawem obiektywów, innym razem komórką. Poza tym zaciągam Agę do sklepów muzycznych i na festiwale, szukając podczas naszych wojaży dobrej muzyki.


Podoba Ci się tutaj? Pomóż nam dotrzeć do większej ilości czytelników:

Dołącz do dyskusji

Ta strona używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celu prawidłowego działania narzędzi analitycznych i społecznościowych. Zgoda Czytaj więcej

Close