Najczęstsze pytania i odpowiedzi dotyczące Turcji

- Reklama -

Ten artykuł stanowi podsumowanie odpowiedzi na najpopularniejsze pytania, dotyczące Turcji, jakie regularnie docierają na Styk Kultur.

Gdzie leży Turcja?

Turcja, a dokładnie Republika Turcji (tur. Türkiye Cumhuriyeti) to państwo zlokalizowane w Azji Zachodniej, na półwyspie Azja Mniejsza, a częściowo także w Europie Południowo-Wschodniej. Część europejska Turcji stanowi zaledwie 3% powierzchni kraju i oddzielona jest od części azjatyckiej Morzem Marmara oraz cieśninami Bosfor oraz Dardanele.

Kiedy Turcja weszła do NATO?

Turcja przystąpiła do państw członkowskich NATO w dniu 18 lutego 1952 roku. Tureckie siły zbrojne pod względem wielkości stanowią drugą armię NATO, po Stanach Zjednoczonych. W skład Tureckich Sił Zbrojnych wchodzą siły lądowe, siły powietrzne, wojska ochrony wybrzeża, siły morskie oraz żandarmeria.

Kiedy Turcja wejdzie do Unii Europejskiej?

- Reklama -

Proces negocjacyjny, dotyczący przystąpienia Turcji do Unii Europejskiej formalnie rozpoczął się 14 kwietnia 1987, a tureckie negocjacje z UE rozpoczęły się 3 października 2005. W 2016 roku negocjacje utknęły jednak w martwym punkcie, a rok później europejscy urzędnicy wyrazili pogląd, że Turcja narusza kryteria kwalifikujące do członkostwa w UE. Nic nie wskazuje na to, by sytuacja miała ulec zmianie w najbliższych latach.

Jakie kraje graniczą z Turcją?

Terytorium Turcji graniczy z aż ośmioma państwami – w Europie z Bułgarią i Grecją, natomiast w Azji z Syrią, Irakiem, Iranem, Azerbejdżanem, Armenią i Gruzją.

W jakim języku mówi się w Turcji?

Turcy posługują się językiem tureckim, należącym do grupy oguzyjskiej języków tureckich. Język ten używany jest przede wszystkim w Turcji oraz na Cyprze Północnym. Wbrew opinii wielu osób, język turecki od 1928 roku zapisywany jest alfabetem łacińskim (a nie arabskim).

Czy Turcy to Arabowie?

- Reklama -

Nie, to jeden z najpowszechniejszych i najbardziej irytujących Turków mitów na ich temat. Arabowie to grupa ludów pochodzenia semickiego zamieszkująca Półwysep Arabski, natomiast Turcy należą do rodziny ludów tureckich, zamieszkujących rozległe terytoria m.in. od Azji Mniejszej, przez Kaukaz, po Azję Środkową. Warto podkreślić, że choć Turcy to w większości muzułmanie, w przeciwieństwie do krajów arabskich, Turcja jest państwem świeckim, bez oficjalnie określonej religii państwowej.

Który region w Turcji jest bezpieczny?

Zgodnie z najnowszym komunikatem MSZ-u: “Ministerstwo Spraw Zagranicznych odradza wszelkie podróże w regiony graniczące z Syrią i Irakiem: okręgi Hatay, Kilis oraz Diyarbakir, Batman, Şırnak, Hakkari – ze względu na utrzymujące się zagrożenie terroryzmem i prowadzone na tych terenach operacje wojskowe i policyjne. MSZ odradza podróże, które nie są konieczne: do okręgów Gaziantep, Şanliurfa, Mardin i przy granicy z Syrią; do okręgów Van i Ağrı przy granicy z Iranem. Na pozostałym terytorium Turcji, w tym w popularnych regionach turystycznych, zalecamy zachowanie szczególnej ostrożności.
Jeżeli ciekawi Cię moja opinia na temat bezpieczeństwa w Turcji, zajrzyj TUTAJ.

Który region w Turcji wybrać?

Trudno odpowiedzieć w kilku zdaniach na to pytanie – Turcja to duży i bardzo zróżnicowany kraj, który jest w stanie spełnić oczekiwania nawet najbardziej wymagających turystów. Decydując się na wybór konkretnego regionu, warto poświęcić chwilę na lekturę informacji o jego największych atrakcjach. Zachęcam do odwiedzin sekcji Riwiera Turecka, Turcja Egejska, Turcja Wschodnia, Stambuł oraz Turcja północno-zachodnia.

Turcja bez wiz dla Polaków w 2020 roku – czy to prawda?

- Reklama -

Tak, począwszy od 2 marca 2020, Republika Turcji zniosła obowiązek wizowy dla obywateli niektórych krajów strefy Schengen, w tym również dla Polaków. Polscy turyści planujący odwiedzić Republikę Turcji po 2 marca 2020, mogą przekroczyć granicę wyłącznie za okazaniem paszportu, ważnego przez co najmniej 180 dni od daty planowanego przylotu.

Turcja bez paszportu – czy turecką granicę można przekroczyć wyłącznie posiadając dowód osobisty?

Nie, kraj nie znajduje się w strukturach Unii Europejskiej, dlatego też Polacy planujący pobyt w Turcji mają obowiązek posiadania paszportu. Co więcej, nie każdy paszport upoważnia do pobytu w Turcji. Jego minimalna ważność w przypadku wyjazdów turystycznych do 90 dni pobytu musi wynieść 180 dni od daty wjazdu do Turcji. Właściciele paszportów o krótszej ważności dokumentu będą mieli problem z przekroczeniem granicy Republiki Turcji.

Czy w Turcji obowiązuje EKUZ?

Nie, Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ) nie obowiązują w Turcji, ponieważ kraj ten nie należy do Unii Europejskiej. Turyści planujący podróż do Turcji powinni pamiętać o zakupie odpowiedniego ubezpieczenia turystycznego, które pozwoli uniknąć nieprzyjemności związanych z poniesieniem kosztów ewentualnego leczenia.

Turcja blisko Grecji – skąd w Turcji popłynąć można do Grecji?

Jednym z najprostszych sposób na podróż do Grecji z Turcji, jest skorzystanie z promów pasażerskich, kursujących między greckimi wyspami a Turcją kontynentalną. Stałe rejsy są realizowane przede wszystkim między portami: Chios-Çeşme, Kos-Bodrum, Kos-Turgutreis, Lesvos-Ayvalık, Rodos-Bodrum, Rodos-Marmaris, Samos-Kuşadası oraz Symi-Bodrum.

Jak dzwonić do Turcji z Polski? Jaki jest kierunkowy do Turcji?

Numer kierunkowy do Turcji to +90. Chcąc wykonać połączenie na turecki telefon stacjonarny, należy wybrać kierunkowy 0090, a następnie kierunkowy miejscowości (3 cyfry) oraz numer abonenta Turcji (7 cyfr). Aby wykonać połączenie na turecki telefon komórkowy, należy wybrać kierunkowy +90 (koniecznie ze znakiem plus!), a następnie numer kierunkowy miejscowości (3 cyfry) oraz numer abonenta Turcji (7 cyfr). Turcy najczęściej podają swoje numery telefonów w formie 10 cyfr, wraz z numerem kierunkowym miejscowości, jednak bez numeru kierunkowego, który należy dodać na początku – np. (+90) 111 111 1111.

Jak się ubrać w Turcji do meczetu?

Meczet (tur. cami) jest muzułmańską świątynią, we wnętrzu której wierni modlą się, składając cześć Allahowi. Turyści zwiedzający wnętrze meczetu powinni pamiętać o zachowaniu należytego szacunku poprzez zdjęcie obuwia oraz zadbanie o odpowiedni strój. Co więcej, zwiedzając muzułmańską świątynię nie należy zbliżać się do modlących, przechodzić przed nimi, fotografować ich ani w żaden inny sposób zakłócać ich modlitwy. W przypadku meczetów tłumnie odwiedzanych przez turystów część modlitewna jest wyraźnie oddzielona od przestrzeni dla zwiedzających. Osoby niebędące wyznawcami islamu nie powinny wchodzić do wnętrza meczetu w godzinach modlitw, które odbywają się 5 razy dziennie.

Zwiedzając meczet należy mieć na sobie czyste i schludne ubranie, nieodsłaniające ud,  ramion, a w przypadku kobiet także dekoltu oraz włosów. Rękaw koszulki powinien sięgać co najmniej do połowy górnego ramienia a spódnica przekraczać linię kolan. Surowo zabronione jest zwiedzanie muzułmańskiej świątyni w szortach, spódniczkach typu mini, koszulkach bez rękawów oraz w jakimkolwiek obuwiu. Więcej informacji na temat ubioru w Turcji znajdziesz TUTAJ.

Z czego słynie Turcja?

Turcja słynie m.in. z produkcji dywanów, wyrobów skórzanych, orientalnej ceramiki, kosmetyków na bazie oliwy oraz lokalnej kuchni, w której istotną rolę odgrywa mięso. Turcja to także jeden z najpopularniejszych kierunków wakacyjnych, corocznie wybierany przez Polaków – nasi rodacy najchętniej wypoczywają na Riwierze Tureckiej oraz na Wybrzeżu Egejskim. Kraj rozsławiły również tureckie seriale, jak chociażby “Wspaniałe Stulecie”.

Dlaczego Turcja gra w Europie?

Niektórzy członkowie UEFA to państwa transkontynentalne, jak m.in. właśnie Turcja, Azerbejdżan, Gruzja, Kazachstan czy Rosja. Warto podkreślić, że 3% terytorium Turcji leży na kontynencie europejskim. Turecka historia piłki nożnej jest silnie związana ze Starym Kontynentem od wielu dekad.

Autorka bloga

Cześć, jestem Aga! Miło mi gościć Cię na Styku Kultur - blogu podróżniczym o Turcji (i reszcie świata). Znajdziesz tu ponad 350 tekstów, które powstały w wyniku moich licznych podróży. Większość z nich poświęcona jest Turcji, która zajmuje w moim sercu miejsce szczególnie. Na Styku Kultur przeczytasz również o wielu innych europejskich i azjatyckich krajach. Rozgość się i czuj, jak u siebie! ?

Autor zdjęć

Cześć, jestem Marcin! Pisanie zostawiam Agnieszce, za to towarzyszę Jej razem z aparatem, uwieczniając na zdjęciach to, co oglądamy. Czasem profesjonalną lustrzanką, lub bezlusterkowcem z zestawem obiektywów, innym razem komórką. Poza tym zaciągam Agę do sklepów muzycznych i na festiwale, szukając podczas naszych wojaży dobrej muzyki.

- Advertisement -

Polecane:

Przeszczep włosów w Turcji prawdziwym hitem turystyki medycznej

Od kilku lat nad Bosforem odnotowuje się prawdziwy boom w sektorze turystyki medycznej. Wszystko za sprawą coraz...

Wspaniałe Stulecie: Kösem: druga część serialu od 25 kwietnia!

Na tę wiadomość czekali wszyscy miłośnicy serialu "Wspaniałe Stulecie"! Władze TVP1 podjęły decyzję o emisji kontynuacji losów osmańskiej dynastii. W drugiej części serialu zatytułowanej...

Wspaniałe Stulecie : rosnąca popularność serialu

W związku z rosnącą popularnością serialu Wspaniałe Stulecie, opowiadającego o losach dworu osmańskiego w okresie panowania sułtana Sulejmana Wspaniałego, władze TVP zdecydowały się na...

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Close