Centralnym punktem w Çanakkale, mieście zlokalizowanym w północno-zachodniej Turcji, jest niewielki plac oraz stojąca w jego sercu wieża zegarowa (tur. Saat Kulesi). Wieża pochodzi z okresu panowania sułtana Abdülhamida II – została wybudowana w latach 1897-1898 przez ówczesnego gubernatora prowincji Cemila Paszę.
Fundatorem budowli był Vitalis Gaptirole – włoski kupiec, handlarz, konsul honorowy oraz bogaty rezydent Çanakkale, który w swoim testamencie zapisał na ten cel aż 10 tysięcy złotych monet. Na każdej z czterech stron wieży znajduje się tarcza zegarowa. Budowla powstała z użycia surowców sprowadzonych z miasta Ayvalık, w tym przede wszystkim z różowego granitu. Czteropiętrowa strzelista budowla zwieńczona jest piątym piętrem zakończonym kopułą pokrytą ołowiem. Do wieży została dobudowana fontanna, ufundowana przez jednego z bogatych żydowskich mieszkańców miasta.
Choć wieża zegarowa z Çanakkale nie zachwyca tak, jak wieża z Izmiru, budowla dość szybko stała się jednym z kilku rozpoznawalnych symboli miasta. W pobliżu wieży znajduje się mnóstwo knajpek, restauracji, punktów gastronomicznych oraz najpopularniejsze hotele w Çanakkale. Tuż obok wieży znajduje się dawny dom Emilio Vitalisa, który rozpoznać można po dużej wielkości palmach rosnących na dziedzińcu budowli. Po śmierci konsula budynek kilkukrotnie zmieniał swojego właściciela, a obecnie jest on własnością lokalnego Uniwersytetu Onsekiz Mart. Na parterze obiektu znajduje się klimatyczna kawiarnia uniwersytecka ÇOMÜ Vitalis Kültür Cafe, oferująca pyszną kawę oraz desery. W pobliżu budynku zlokalizowany jest także niewielki sklep, w którym zakupić można ręcznie tkane dywany oraz wyroby ceramiczne.