Zamów konsultacje o Turcji

Zwiedzaj Stambuł szybciej i wygodniej z Istanbul Welcome Card

Postaw mi kawę na buycoffee.to
Autor zdjęć: Marcin Bąkiewicz
- Advertisement -

Planujesz podróż do Stambułu? Sprawdź naszą recenzję oferty Istanbul Welcome Card, popularnych kart rabatowych dla indywidualnych oraz grupowych turystów, dzięki którym zwiedzanie miasta może okazać się ciekawsze i wygodniejsze.

Oferta Istanbul Welcome Card została zaprojektowana z myślą o usprawnieniu i zmniejszeniu kosztów korzystania z najpopularniejszych atrakcji Stambułu, jak również komunikacji a także usług licencjonowanych przewodników. Karta nie jest oficjalną ofertą miejską, lecz jednym z komercyjnych produktów dla turystów, dostępnych nad Bosforem. Marka Istanbul Welcome Card oferuje trzy rodzaje kart rabatowych: Classic Card, Premium Card oraz Deluxe Card.

Classic Card (ważna przez 7 dni) // 25 euro

W ofercie karty Classic Card, kosztującej 25 euro, znajdują się: mapa Stambułu oraz cyfrowy przewodnik po mieście, 5 darmowych przejazdów dowolnym transportem publicznym w Stambule (w formie karty Istanbulkart, na której załadowano stosowną ilość kredytów), 90-minutowy rejs po Bosforze z przewodnikiem audio w języku polskim, a także 20% zniżki na inne produkty Istanbul Welcome Card.

- Advertisement -

Premium Card (ważna przez 7 dni) // 55 euro

Pakiet Premium Card, dostępny w cenie 55 euro, uwzględnia m.in. zwiedzenie Hagii Sophii, Pałacu Topkapi oraz Cysterny Bazyliki z lokalnym, licencjonowanym przewodnikiem. Bilety wstępu do pałacu oraz podziemnej cysterny są wliczone w cenę karty (wejście do Hagii Sophii jest bezpłatne, odkąd budowla ponownie pełni funkcję meczetu). Pracownik Istanbul Welcome Card czeka na nas o wskazanej porze, bezpośrednio przed wejściem do atrakcji, a następnie wprowadza do środka bez kolejki i prezentuje najważniejsze informacje o miejscu. Każda wycieczka trwa około 30 minut, po upływie których reprezentant İstanbul Welcome Card żegna się z nami, a my możemy dalej cieszyć się urokami zabytków we własnym tempie. Ponadto, Premium Card również pozwala na 90-minutowy rejs po Bosforze z przewodnikiem audio w języku polskim. Każdy posiadacz tego wariantu otrzymuje także mapę i przewodnik w formie elektronicznej, jak również 10 darmowych przejazdów dowolnym środkiem komunikacji miejskiej.

Polecamy Ci także:  Hiszpania - co warto zobaczyć w Gironie?

Deluxe Card (ważna przez 5 dni) // 85 euro

Opcja Deluxe Card, której koszt to 85 euro, oferuje dostęp bez kolejki do: Pałacu Topkapi & haremu, muzeum Galata Mevlevihanesi, Muzeum Mozaiki w Wielkim Pałacu, bizantyjskiego kościoła Hagia Eirene, Muzeum Archeologicznego, Muzeum Sztuki Tureckiej i Islamskiej, twierdzy Rumeli, a także Muzeum Historii Nauki i Technologii w Islamie. Dodatkowo, każdy posiadacz Deluxe Card może liczyć na zwiedzanie z lokalnym przewodnikiem: Hagii Sophii (60 minut), Pałacu Topkapi & Haremu (90 minut) oraz Cysterny Bazyliki (30 minut). W tej opcji również uwzględniony został 90-minutowy rejs po Bosforze, jak również darmowy przewodnik w formie elektronicznej oraz mapa Stambułu. Deluxe Card upoważnia również do 20 bezpłatnych przejazdów wybranym środkiem komunikacji miejskiej.

- Advertisement -

Nasza opinia o Istanbul Welcome Card

We wrześniu 2020, podczas kilkudniowego pobytu w Stambule, mieliśmy okazję przetestować dwie karty typu Premium Card. Zgodnie z naszą prośbą, przesyłkę wysłano do Venue Istanbul Hotel, w którym planowaliśmy się zatrzymać, a recepcja przekazała nam ją w trakcie meldowania. W estetycznych, czerwonych kopertach czekały na nas: wspomniane karty Istanbul Welcome Card, w opcji premium, klasyczne karty stambulskiej komunikacji miejskiej Istanbulkart (załadowane na 10 bezpłatnych przejazdów każda), bilety na rejs po Bosforze, mapa miasta, jak również wizytówka z danymi kontaktowymi oraz kartka A4 z imieniem oraz numerem telefonu do przypisanego nam lokalnego przewodnika, a także precyzyjnym informacjami, dotyczącymi dostępnych terminów wycieczek do Cysterny Bazyliki, Hagii Sophii oraz Pałacu Topkapi.

Po kilku dniach spędzonych w Stambule, w trakcie których mieliśmy ochotę tradycyjnie poszwendać się po mieście na swój własny sposób, wysłaliśmy przewodnikowi wiadomość poprzez komunikator WhatsApp. Pan Haluk odpowiedział dosyć szybko (był przygotowany na kontakt od nas, dysponując listą osób, które nabyły kartę) i wspólnie uzgodniliśmy pierwsze spotkanie, które miało miejsce przed wejściem do podziemnej Cysterny Bazyliki. Choć dobrze znaliśmy to miejsce i byliśmy w nim wcześniej kilkukrotnie, przyjemnie było posłuchać historii cysterny oraz ciekawych wspomnień Pana Haluka z nią związanych (jak np. to, gdy jako dziecko, pływał w niej łódką:). Po kilkunastu minutach rozmowy, Haluk Bey zadbał o szybkie umożliwienie nam wejścia do obiektu, bez konieczności oczekiwania w kolejce.

Polecamy Ci także:  Styk Kultur o tureckiej kuchni w "Pytaniu na śniadanie" w TVP2

Na drugi dzień, o wyznaczonej godzinie, pan Haluk czekał na nas pod fontanną Ahmeda III, a następnie błyskawicznie przeprowadził przez wejście do Topkapi, również bez konieczności oczekiwania w kolejce. O ile, w obliczu trwającej pandemii koronawirusa, to szybkie wejście nie było szczególnie spektakularne, o tyle w „normalnym” szycie sezonu, gdy do pałacu w długich kolejkach ustawiają się tłumy, bez wątpienia znacznie ułatwiłoby sprawę. Po przeprowadzeniu nas przez pałacową bramę, nasz przewodnik opowiedział w skrócie najistotniejsze fakty, związane z tym miejscem, jak również doradził, co w tym rozległym pałacowym kompleksie jest absolutnie warte uwagi i czego nie powinniśmy przegapić. Po tym krótkim, lecz treściwym, sympatycznym spacerze, pan Haluk pozostawił nas na pałacowym dziedzińcu, a my rozpoczęliśmy kilkugodzinne zwiedzanie obiektu, połączone z posiłkiem w słynnej lokalnej restauracji Konyali.

Styk Kultur - Agnieszka Maury | Turcja, Stambuł, książki - Zwiedzaj Stambuł szybciej i wygodniej z Istanbul Welcome Card

Ostatnie spotkanie z panem Halukiem odbyło się w Hagii Sophii. Choć w tym okresie budowla pełniła już funkcję meczetu, a co za tym idzie, wstęp do jej wnętrza był bezpłatny, obecność przewodnika była dużym atutem. Haluk Bey przyniósł ze sobą zdjęcia wnętrza obiektu sprzed konwersji na świątynię muzułmańską, dzięki czemu mieliśmy szansę przypomnieć sobie m.in., jak pięknie prezentowały się tu do niedawna bizantyjskie mozaiki, nim Turcy przykryli je w 2020 roku białymi płachtami materiału. Co więcej, usłyszeliśmy od naszego przewodnika sporo ciekawostek, dotyczących historii obiektu, spośród których wielu wcześniej nie znaliśmy. Po zakończeniu oprowadzania w Ayasofya Camii, Pan Haluk zrobił sobie z nami pamiątkowe zdjęcie, a następnie pożegnał się i pozwolił nam dokończyć samodzielne zwiedzanie meczetu.

Polecamy Ci także:  Barwne życie tureckiej ulicy

Rejs po Bosforze z Istanbul Welcome Card

Ostatnim etapem wykorzystania oferty Premium Card był 90-minutowy rejs po Bosforze, który rozpoczynał się w porcie Eminönü. W tym przypadku nie mieliśmy już przewodnika, a naszym zadaniem było stawić się o określonej godzinie w pobliżu promu, gdzie sprawdzono nasze bilety, otrzymane wcześniej od Istanbul Welcome Card. W trakcie rejsu pobraliśmy oficjalną aplikację marki, która udostępnia opis mijanych miejsc w języku polskim, a dodatkowo również opcję audioguide. A sam rejs? Jak zawsze, magiczny! :)

Czy Istanbul Welcome Card się opłaca?

Karta typu premium, którą mieliśmy okazję testować, jest dostępna w 2021 roku w cenie 55 euro, co przy kursie z marca wynosi jakieś 252,66 zł. Aktualny łączny koszt biletów do Cysterny Bazyliki, Pałacu Topkapi, biletu na 90-minutowy rejs po Bosforze z firmą Turyol oraz 10 przejazdów komunikacją miejską to łącznie około 96,00 zł. Wcześniej, gdy wstęp do Hagii Sophii był płatny, należało doliczyć jeszcze dodatkowe 72 TL (jakieś 35 zł). Zakup Istanbul Welcome Card może zatem nie wydawać się najbardziej atrakcyjną finansowo opcją, jednak pamiętajmy także o dodatkowych udogodnieniach – darmowej wysyłce karty pod wskazany adres, braku konieczności poszukiwań i zakupu poszczególnych biletów do wybranych atrakcji, możliwości ekspresowego wejścia do zabytków bez kolejki (w których przed pandemią można było spędzić nawet 2 godziny), a także opiece i informacjach, serwowanych przez lokalnego, licencjonowanego przewodnika. To bez wątpienia duży atut!

Karty typu premium są ważne przez 5 dni od momentu rozpoczęcia zwiedzania pierwszej atrakcji, a ich posiadacze mają możliwość wyboru konkretnego dnia oraz jednej z kilku dostępnych godzin spotkań z przewodnikiem. Możemy zatem zobaczyć kilka atrakcji jednego dnia lub podzielić plan zwiedzania na pełne 5 dni. Podsumowując, jeśli marzy Wam się odkrycie piękna największych zabytków nadbosforskiej metropolii z licencjonowanym przewodnikiem, a przy tym cenicie sobie komfort i wolicie uniknąć czekania w kolejkach, warto rozważyć ofertę Istanbul Welcome Card. :)

- Advertisement -

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Sprawdź inne artykuły według kategorii:
Strona głównaBez kategoriiZwiedzaj Stambuł szybciej i wygodniej z Istanbul Welcome Card

Podobne artykuły

promy e1534255623235

Turcja jesienią – jaka temperatura panuje tu we wrześniu i październiku?

Choć większości z nas urlop kojarzy się przede wszystkim z wysokimi temperaturami, plażowaniem i kąpielą w morzu, spora grupa Polaków decyduje się na wczasy...
Bez kategorii
3
minutes
Sroda 8604

#TOP10 turecka muzyka – najpopularniejsi popowi wykonawcy

Wyruszmy wspólnie w orientalną podróż z najpopularniejszymi* wokalistkami i wokalistami w Turcji. Wszak nie od dziś wiadomo, że turecka muzyka dociera tam, gdzie wiza...
Bez kategorii
4
minutes
a bridalshower 1

Jak oszczędzić podczas podróży? Czyli o wymianie walut z głową!

Nadchodzący wielkimi krokami okres wakacyjny to czas intensywnego przeglądania ofert biur podróży lub kupowania biletów lotniczych oraz rezerwowania hoteli na własną rękę. Poświęcając czas...
Bez kategorii
3
minutes
Sroda 8604

#TOP10 turecka muzyka – najpopularniejsi popowi wykonawcy

Wyruszmy wspólnie w orientalną podróż z najpopularniejszymi* wokalistkami i wokalistami w Turcji. Wszak nie od dziś wiadomo, że turecka muzyka dociera tam, gdzie wiza...
Bez kategorii
4
minutes
zakynthos agnieszka wawrzyniak

Wakacje na Zakynthos. Czy warto odwiedzić grecką wyspę?

Wakacje na Zakynthos to coroczny cel setek tysięcy polskich turystów. Polacy to trzecia najpopularniejsza nacja odwiedzająca grecką wyspę, a polski to jeden z języków...
Bez kategorii
6
minutes
ycie w turcji7

Nauka tureckiego i certyfikaty TÖMER

Od dzisiaj jestem szczęśliwą posiadaczką drugiego państwowego certyfikatu z języka tureckiego, zdobytego w ramach programu kształcenia TÖMER (Turkish Teaching Application and Research Center). Ponieważ...
Bez kategorii
5
minutes