15 C
Istanbul


Strona główna Film Wspaniałe Stulecie: Kösem - kontynuacja losów Osmanów w STAR TV

Wspaniałe Stulecie: Kösem – kontynuacja losów Osmanów w STAR TV

-

Kilka tygodni temu w centrum stambulskiej ulicy İstiklal, odwiedzanej dziennie przez ponad 3 miliony osób,  pozornie przypadkowe kobiety rozpoczęły grę na skrzypcach. Nie byłoby w tym wydarzeniu nic szczególnego, gdyby nie fakt, że w przeciągu kilku minut do gry dołączyła pokaźna liczba profesjonalnych muzyków, a granym utworem okazała się czołówka serialu “Wspaniałe Stulecie”. Ten wyjątkowy flashmob promował rozpoczęcie emisji drugiej części serialu o losach sułtańskiej dynastii, zatytułowanej “Wspaniałe Stulecie: Kösem”.

Turecki towar eksportowy

W minionych latach Turcja odnotowała gigantyczny wzrost w zakresie eksportu seriali oraz programów telewizyjnych do ponad 80 krajów na całym świecie – począwszy od Bliskiego Wschodu, przez Europę Wschodnią a także kraje Ameryki Południowej. Obecnie roczne zyski ze sprzedaży tureckich produkcji telewizyjnych sięgają około 350 milionów dolarów. Bezapelacyjnym filarem tego sukcesu stał się, opowiadający o losach osmańskiej dynastii, serial Wspaniałe Stulecie. Podczas gdy polska emisja serialowych losów sułtana Sulejmana dobiega końca, turecka widownia od dwóch miesięcy ogląda na antenie stacji STAR TV drugą część tej produkcji, zatytułowaną Wspaniałe Stulecie: Kösem.

Podobnie jak w przypadku pierwszej odsłony, emisja drugiej części serialu o osmańskich władcach stała się jednym z najgorętszych tematów w sieci. Reakcje Turków są bardo podzielone – zdaniem jednych “Kösem” to fascynująca produkcja na najwyższym poziomie, zdaniem innych to nudna opera mydlana, próbująca odcinać kupony od sukcesu pierwszej części. Nie milkną również głosy tych, którzy po raz kolejny zarzucają twórcom manipulowanie historią i przeinaczanie faktów. Bez względu na rozbieżność tych opinii, jedno nie ulega wątpliwości – o Kösem niebawem stanie się głośno także w całej Europie.

Kim była sułtanka Kösem?

Jak dotąd, w Turcji wyemitowanych zostało 8 odcinków produkcji telewizyjnej o losach sułtanki Kösem, w którą  na samym początku wciela się grecka aktorka Anastasia Tsilimpiou. Mimo zaledwie 18 lat, Tsilimpiou może pochwalić się już ponad dziesięcioletnim doświadczeniem aktorskim, które od najmłodszych lat zdobywa w swojej ojczyźnie. Choć aktorka nie posługuje się językiem tureckim, scenarzyści “Wspaniałego Stulecia” nie mieli wątpliwości, że młoda Greczynka doskonale sprawdzi się w roli Kösem, która pochodziła z greckiej Kefalonii.

Zrzuty%252520ekranu1 Wspaniałe Stulecie: Kösem   kontynuacja losów Osmanów w STAR TV

Jak mówią karty historii, Kösem (1590 – 1651) była niewolnicą greckiego pochodzenia o imieniu Anastazja. W wieku 15 lat została porwana i wysłana do osmańskiego pałacu, gdzie trafiła bezpośrednio do haremu sułtana Ahmeda I, swojego przyszłego męża. Sięgając do genealogii, Ahmed I był praprawnukiem Sulejmana i Hürrem. Po przejściu na islam, imię Anastazji zmieniono na Mahpeyker, a sam sułtan nadał jej następnie imię Kösem. Po śmierci męża sułtanka została odesłana do starego pałacu, by powrócić do Topkapı jako Valide Sultan (z tur. Sutanka Matka), gdy jej syn, Murad IV, zasiadł na osmańskim tronie.

Ahmed I – dziecko na sułtańskim tronie

Postać sułtana Ahmeda I, w którego rolę wciela się, jak dotąd mało znany, turecki aktor Ekin Koç, może zaskoczyć wszystkich tych, którzy pamiętają charyzmę i stanowczość Sulejmana. Gdy w pierwszym odcinku serialu Ahmed I obejmuje schedę po zmarłym ojcu, Mehmedzie III, ma zaledwie trzynaście lat. Scena, w której młody sułtan ma ukazać się swoim poddanym, obnaża lęk i strach, który początkowo towarzyszył jednemu z najmłodszych sułtanów imperium.

Ahmed I, fundator słynnego Błękitnego Meczetu w Stambule, panował na tronie w latach 1603 – 1617, w trakcie których zasłynął wprowadzeniem zasady senioratu, zgodnie z którą kolejnym sułtanem zostaje mianowany najstarszy mężczyzna rodu. Z uwagi na wzrost korupcji w administracji państwowej, obniżenie dyscypliny w armii, a także popularne bunty wśród ludu, okres panowania sułtana Ahmeda nie cieszy się szczególnie dobrą reputacją.

Gdzie można obejrzeć serial “Wspaniałe Stulecie: Kösem”?

Jak dotąd, wszystkie dotychczas wyemitowane odcinki serialu można oglądać na oficjalnym kanale YouTube. Niestety, w sieci dostępna jest wyłącznie turecka wersja serialu, bez możliwości włączenia napisów.

Miejmy nadzieję, że władze TVP zdecydują się wyemitować serial w Polsce!

Autorka bloga

Cześć, jestem Aga! Miło mi powitać Cię na Styku Kultur. Od 8 lat piszę i opowiadam o Turcji, czego efektem jest m.in. ponad 450 tekstów, które znajdziesz na blogu. Wśród nich m.in. relacje z naszych licznych podróży do Stambułu, na Wybrzeże Egejskie, Riwierę Turecką, do Kapadocji i okolic a także do południowo-wschodniej Anatolii. Zaobserwuj mój kanał na Instagramie oraz Facebooku, by być na bieżąco z naszymi kolejnymi podróżami! 

►► Uważasz treści ze Styku Kultur za cenne i inspirujące? Jeśli tak, w łatwy sposób możesz pomóc w dalszym rozwoju tej strony. Wystarczy, że rezerwując swoje noclegi na portalu Booking.com skorzystasz z TEGO linku. Dzięki Twojej pomocy, otrzymam niewielką prowizję, która nie wpłynie w żaden sposób na cenę Twojej rezerwacji. :)

►►► Chcesz być na bieżąco z kolejnymi artykułami na Styku Kultur? Dopisz się do naszego newslettera i otrzymuj od czasu do czasu maile z podsumowaniem nowości!

  1. chciałabym obejrzeć pierwszy odcinek po polsku ale nie mogę go znaleźć tak by nie płacić za oglądnięcie, pomożecie?

  2. Obejrzałam pierwszy odcinek i muszę sie przyznać że sie nie zachwyciłam ,jakos dziwnie nie przemawiała do mnie scena porwania dziewczyny ,dlaczego nie rozumiem i ta scena z trupami w trumnach tak bez pardonu zabijano potomków szeregowo? okropne,u Sulejmana chociaż tak tłumnie tego nie robiono,nie wiem czy mnie tak wciagnie ten serial jak poprzedni zobaczę.

  3. Obejrzałam pierwszy odcinek i muszę sie przyznać że sie nie zachwyciłam ,jakos dziwnie nie przemawiała do mnie scena porwania dziewczyny ,dlaczego nie rozumiem i ta scena z trupami w trumnach tak bez pardonu zabijano potomków szeregowo? okropne,u Sulejmana chociaż tak tłumnie tego nie robiono,nie wiem czy mnie tak wciagnie ten serial jak poprzedni zobaczę.

  4. Nie możemy się doczekać premiery w Polsce! :-) Oglądamy odcinki po Turecku, serial wciąga jak wcześniejsza produkcja. Pierwsza Kosem (blondynka) nie przyciąga na nas swojej uwagi, lecz po zmianie aktorki serial ożywa, zaczynamy czuć upodobnienie do Hurrem i to potrafi zachęcić do dalszego oglądania. :)

    • Gdyby kogoś interesowało – Wspaniałe Stulecie: Sułtanka Kosem jest z nampisami na alltube.tv. Sama oglądam :-)

  5. Nie możemy się doczekać premiery w Polsce! :-) Oglądamy odcinki po Turecku, serial wciąga jak wcześniejsza produkcja. Pierwsza Kosem (blondynka) nie przyciąga na nas swojej uwagi, lecz po zmianie aktorki serial ożywa, zaczynamy czuć upodobnienie do Hurrem i to potrafi zachęcić do dalszego oglądania. :)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Close