8 największych i obowiązkowych atrakcji Stambułu

Stambuł, największe i najpopularniejsze miasto w Turcji, oferuje odwiedzającym wiele niesamowitych miejsc i atrakcji turystycznych. W trakcie krótkiego pobytu nad Bosforem nie sposób zobaczyć ich wszystkich, dlatego warto zacząć od najważniejszych. W tym artykule znajdziesz podsumowanie 8 najbardziej urzekających i niesamowitych miejsc w Stambule, bez odwiedzenia których trudno wyobrazić sobie wizytę w tureckiej metropolii. 

Wielki Meczet Ayasofya (Hagia Sophia)

Zlokalizowana w obszarze Sultanahmet, Hagia Sophia to dawna świątynia chrześcijańska oraz muzeum, a obecnie meczet. Bazylika została zbudowana w latach 532-537 na polecenie bizantyjskiego cesarza Justyniana I, w centrum historycznego półwyspu Stambułu. Po zdobyciu miasta przez Turków w 1453 roku, budowla została przekształcona w meczet na polecenie Mehmeda Zdobywcy, siódmego sułtana Imperium Osmańskiego. W 1935 roku budynek zaczął pełnić funkcję świeckiego muzeum, decyzją Mustafy Kemala Atatürka, fundatora i pierwszego prezydenta Republiki Turcji. W 2020 roku władze Turcji podjęły decyzję o zniesieniu statusu muzeum i ponownym przekonwertowaniu budowli w świątynię muzułmańską. Obecnie pełna nazwa meczetu w języku tureckim brzmi Ayasofya-i Kebir Cami-i Şerifi.

Hagia Sophia to jeden z najbardziej niezwykłych przykładów architektury na świecie, wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Od 2020, kiedy to obiekt ponownie pełni funkcję meczetu, wstęp do jego wnętrza jest bezpłatny. Zwiedzanie atrakcji jest możliwe wyłącznie poza godzinami modlitw oraz wymaga specjalnego ubioru (zdjęcie obuwia, zakrycie ramion, a w przypadku kobiet także okrycie włosów). Więcej informacji o Hagii Sophii znajdziesz TUTAJ.

Pałac Topkapi (tur. Topkapı Sarayı)

Zlokalizowany w obszarze Sarayburnu, pomiędzy Morzem Marmara, Bosforem i Złotym Rogiem, Pałac Topkapi przez niespełna 400 lat stanowił centrum administracyjne Imperium Osmańskiego, a także oficjalną rezydencję sułtanów. Zbudowany w 1478 roku na polecenie Mehmeda Zdobywcy, był domem dla blisko czterech tysięcy osób. Swoją funkcję przestał pełnić decyzją sułtana Abdülmecida, który zlecił budowę Pałacu Dolmabahçe. Po wyprowadzce sułtanów, miejsce zaczęło pełnić funkcję muzeum, prezentującego artefakty z osmańskich skarbców. Oficjalne otwarcie Pałacu Topkapi dla odwiedzających nastąpiło w 1924 roku, na polecenie Mustafy Kemala Atatürka

Znajdujący się na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO, Pałac Topkapi to jedna z największych atrakcji Półwyspu Historycznego w Stambule. Więcej informacji o kompleksie pałacowym znajdziesz TUTAJ

🌟 Sprawdź także:  Camacha - maderskie centrum wikliniarstwa

W 2022 roku Pałac Topkapi jest czynny codziennie, za wyjątkiem wtorków, w godzinach 9:00 – 18:00. Wstęp na teren kompleksu jest płatny i dla zagranicznych turystów kosztuje kolejno: 320 TL (Pałac Topkapi + kościół św. Ireny), 420 TL (Pałac Topkapi + Kościół św. Ireny + Harem), 150 TL (Harem) oraz sam Kościół św. Ireny (120 TL). 

Uwaga! W związku z pogłębiającą się inflacją i częstymi zmianami cen w Turcji, planując wizytę w pałacu warto sprawdzić TUTAJ, czy podane ceny nie uległy zmianie. 

Błękitny Meczet (tur. Sultanahmet Camii)

Meczet Sułtana Ahmeda, nazywany Błękitnym Meczetem, został zbudowany w latach 1609 – 1617 na polecenie sułtana Ahmeda I. Swój nieformalny przydomek zawdzięcza ponad 20 tysiącom niebieskich płytek ceramicznych z Izniku, zdobiącym wnętrze budowli. W dekoracjach kafelków wykorzystano tradycyjne osmańskie motywy roślinne w odcieniach żółci i błękitu. Wraz ze swoim kompleksem, składającym się także m.in. z medresy, łaźni tureckiej, grobowców, bazaru oraz fontann, jest jednym z największych zabytków Stambułu.

W projekcie meczetu uwzględniono syntezę architektury osmańskiej oraz wpływów bizantyjskich, znanych m.in. z gmachu sąsiadującej z meczetem Hagii Sophii. Islamska budowla jest uznawana za ostatni wielki meczet okresu klasycznego. 

Błękitny Meczet jest jednym z pięciu meczetów z sześcioma minaretami w Turcji, wraz z meczetami: Çamlıca w Stambule, Yeni Taşoluk w  dzielnicy Arnavutköy (przedmieścia Stambułu), Sabancı w Adanie oraz Muğdat w Mersinie. 

Turcy uwielbiają gromadzić się wieczorem na placu Sultanahmet, by wysłuchać wieczornego wezwania do modlitwy, dobiegającego z Błękitnego Meczetu, a od niedawna także z meczetu AyasofyaWięcej informacji o Błękitnym Meczecie znajdziesz TUTAJ.

Cysterna Bazyliki (tur. Yerebatan Sarnıcı)

Cysterna Bazyliki została zbudowana na polecenie bizantyjskiego cesarza Justyniana I, w miejscu, w którym dawniej znajdowała się bazylika. Jej głównym zadaniem było gromadzenie czystej wody ze źródeł i jezior zlokalizowanych poza miastem, doprowadzanej przez akwedukty. Konstrukcja zaspokajała potrzeby wodne wielkiego pałacu, zamieszkiwanego przez cesarzy. Po zajęciu Konstantynopola przez Turków w 1453 roku, przez jakiś czas wodę z cysterny dostarczano także do Pałacu Topkapi. 

Dziś podziemna komnata stanowi jedną z najwspanialszych i najbardziej okazałych historycznych cystern Stambułu. Za sprawą 336 marmurowych kolumn wznoszących się nad zbiornikiem wodnym, mieszkańcy miasta lubią nazywać ją Pałacem Bazyliki. Cysterna zajmuje łączną powierzchnię 9800 m2, dzięki czemu mogłaby pomieścić nawet 100 000 ton wody. Jedną z jej największych atrakcji są dwie głowy Meduzy pod kolumnami w północno-zachodnim rogu, uznawane za arcydzieła sztuki rzeźbiarskiej okresu rzymskiego. Więcej informacji na temat Cysterny Bazyliki znajdziesz TUTAJ

🌟 Sprawdź także:  Perła Apulii: Alberobello i białe stożkowe domki trulli we Włoszech

Wstęp do Cysterny Bazyliki jest płatny. W roku 2022 bilet dla zagranicznych turystów kosztuje 190 TL. 

Uwaga! W związku z pogłębiającą się inflacją i częstymi zmianami cen w Turcji, planując wizytę w pałacu warto sprawdzić TUTAJ, czy podane ceny nie uległy zmianie. 

Wieża Galata (tur. Galata Kulesi)

Znajdująca się w stambulskiej dzielnicy Beyoğlu, Wieża Galata to jedna z najbardziej ikonicznych budowli nad Bosforem. Została wzniesiona przez Genueńczyków w 1348 roku jako Wieża Świętego Krzyża, będąca częścią ówczesnej fortyfikacji. Konstrukcja była kilkakrotnie niszczona wskutek działań wojennych oraz trzęsień ziemi. Dzięki pracom konserwatorskim w latach 60. XX wieku, budowla została odnowiona oraz oddana do użytku jako atrakcja turystyczna. Ostatnie prace remontowe Galaty przeprowadzono w 2020 roku.

Cylindryczna wieża posiada 11 kondygnacji, w tym piwnicę, parter i antresolę. Między parterem a szóstym piętrem kursuje winda, a z szóstego na ósme piętro prowadzą stalowe schody. Na szczycie wieży znajduje się taras widokowy, z którego roztacza się panoramiczny widok na centrum Stambułu. Wokół budowli mieści się wiele popularnych sklepów, kawiarni i restauracji. 

Od czasu do czasu Wieża Galata oświetlana jest różnymi kolorami, z okazji rozmaitych inicjatyw oraz uroczystości, jak np. Światowy Dzień Walki z Rakiem, Dzień Republiki Turcji czy w rocznicę podboju Konstantynopola.  

Wieża Galata jest czynna codziennie w godzinach 8:30 – 23:00 (kasa biletowa do 22:00). Bilet wstępu do obiektu w 2022 roku kosztuje 130 TL.  

Wielki / Kryty Bazar (tur. Kapalıçarşı)

Wielki Bazar w Stambule uznawany jest za największy tego typu na świecie. Orientalne targowisko mieści się w zabytkowym centrum Stambułu, na obszarach Beyazıt, Nuruosmaniye i Mercan. Rocznie zagląda tu ponad 90 milionów turystów, dzięki czemu miejsce może pochwalić się mianem najczęściej odwiedzanej atrakcji turystycznej świata. Na ponad 30 tys. metrach kwadratowych powierzchni, Kapalıçarşı skrywa 66 ulic i ponad 4 tysiące sklepów. Do najchętniej odwiedzanych należą sklepy jubilerskie oraz stragany z przyprawami, tekstyliami i pamiątkami. Kryty Bazar tętni życiem od rana do wieczora, a lokalni sklepikarze prześcigają się w marketingowych sztuczkach. Odwiedzający chętnie nabywają tu ręcznie tkane certyfikowane dywany, biżuterię oraz przedmioty ze srebra, miedzi i brązu.  

🌟 Sprawdź także:  Podróż inspirowana serialem "Wspaniałe Stulecie": grób sułtana Sulejmana i Hürrem

Wstęp na teren Wielkiego Bazaru jest bezpłatny. Z uwagi na tłumy i ryzyko spotkania kieszonkowców, w trakcie pobytu na bazarze warto zachować czujność i zabezpieczyć rzeczy osobiste. 

Wieża Panny (tur. Kız Kulesi)

Kız Kulesi to mała wieża zbudowana na wysepce nieopodal dystryktu Salacak, po anatolijskiej stronie Bosforu, w pobliżu Morza Marmara. Wieża jest uznawana za jedyny bizantyjski artefakt, zachowany w azjatyckiej dzielnicy Üsküdar

Z ikoniczną Kız Kulesi związanych jest wiele legend, spośród których najpopularniejsza opowiada historię pięknej księżniczki, zakwaterowanej niegdyś w wieży w związku z przepowiednią wróżbitów o jej przedwczesnej śmierci. Jej kochający ojciec, cesarz Konstantyn, umieścił ją tam, aby uchronić przed fatalnym przeznaczeniem. W ostateczności dziewczyna została ukąszona przez węża, który dostał się do wnętrza wieży w koszu winogron. 

Pierwotnie Wieża Panny została zbudowana w celu kontrolowania ruchu perskich statków na Bosforze. Podczas epidemii cholery w XIX wieku służyła jako szpital izolacyjny, a w swojej długiej historii także m.in. jako radiostacja. Szczęśliwie Kız Kulesi przetrwała do czasów współczesnych, stając się jednym z najbardziej romantycznych miejsc w Stambule

Kilka lat temu wieża przeszła kolejny gruntowny remont i obecnie funkcjonuje jako restauracja, będąca własnością prywatnej firmy. Lokal może pomieścić do 220 gości, a w ofercie jego menu znajdują się dania kuchni świata oraz kuchni osmańskiej. Z uwagi na swój urokliwy charakter, miejsce jest bardzo często wybierane przez Turków jako lokalizacja weselna. 

Turyści mają możliwość dostania się do wieży przy pomocy niewielkich łodzi, kursujących wahadłowo z wybrzeża Üsküdar. Więcej informacji o Wieży Panny znajdziesz TUTAJ.

Ulica Istikal (tur. İstiklal Caddesi)

Istiklal Caddesi (z tur. ul. Niepodległości) to popularny i rozległy deptak położony między placami Tünel i Taksim w dzielnicy Beyoğlu w Stambule. Licząca 1,4 km długości arteria od końca XIX wieku uchodzi za najpopularniejszą ulicę w całej Turcji. Prawdziwą ikoną tego miejsca jest charakterystyczny czerwony “nostalgiczny tramwaj” linii T2 (Taksim – Tunel), kursujący wzdłuż Istikalu. 

Istikal to prawdziwa mekka zakupoholików, oferująca bardzo szeroki asortyment – od  znanych na całym świecie marek po pasaże sprzedające tanie ubrania. Sklepy z odzieżą, bielizną, akcesoriami, biżuterią, torebkami oraz obuwiem stanowią około połowy powierzchni handlowej ulicy. Reszta należy m.in. do lokali fast foodowych, restauracji, cukierni, księgarni i galerii sztuki, a wreszcie barów i pubów. Przy deptaku mieści się także katolicki Kościół św. Antoniego (tur. St. Antuan Katolik Kilisesi), będący największą tego rodzaju budowlą w Stambule. Więcej informacji o Istikal Caddesi znajdziesz TUTAJ.

1 Comment

  1. Kusicie, kusicie… a w PL zimno zaczyna się robić :D

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *