Hotel Pera Palace w Stambule: luksus i marzenie o Orient Expressie

Pera Palace (Pera Palas Oteli) to historyczny hotel o kategorii specjalnej oraz hotel-muzeum, który znajduje się w dzielnicy Beyoğlu (dawna Pera) w Stambule, w Turcji. Zbudowany w 1892 roku, miał na celu goszczenie pasażerów słynnego Orient Expressu i nazwany został od dzielnicy, w której go wybudowano. Pera Palace Hotel jest najstarszym europejskim hotelem w Turcji, który do dziś zachwyca swoją architekturą, historią i wyjątkową atmosferą.

Lokalizacja

Hotel Pera Palace usytuowany jest w sąsiedztwie Tepebaşı, znanym niegdyś jako „Mała Europa”. Znajduje się w bliskiej odległości od popularnej alei sklepowej Istiklal Caddesi, placu Taksim oraz konsulatów brytyjskiego, szwedzkiego, rosyjskiego, holenderskiego, włoskiego, francuskiego i niemieckiego. Lokalizacja ta czyni go idealnym miejscem dla turystów pragnących odkrywać tętniące życiem serce Stambułu.

Historia

Prace nad budową hotelu rozpoczęły się w 1892 roku, a wielki bal otwarcia odbył się w 1895 roku. Hotel zaprojektowany został przez francusko-osmańskiego architekta Alexandra Vallaury’ego, który zasłynął również z innych projektów w dawnym Konstantynopolu, w tym siedziby Banku Osmańskiego i Muzeum Cesarskiego. Styl architektoniczny hotelu łączy w sobie elementy neoklasyczne, secesyjne oraz orientalne, co nadaje mu unikalny charakter.

🌟 Sprawdź także:  Gdzie mieszkał sułtan Sulejman? Pałac Topkapi w Stambule

Pera Palace Hotel był pierwszym budynkiem w Imperium Osmańskim, który korzystał z energii elektrycznej poza pałacami cesarskimi. Był również jedynym miejscem w mieście oferującym gościom bieżącą gorącą wodę oraz domem dla pierwszej elektrycznej windy w Konstantynopolu – drugiej takiej w Europie.

Kluczowe wydarzenia i goście

Hotel od początku przyciągał uwagę elit oraz ważnych postaci historycznych. W czasie swojej działalności gościł wiele znakomitych osobistości, w tym Mustafę Kemala Atatürka, założyciela Republiki Turcji. Pokój 101, w którym często przebywał, został przekształcony w muzealny pokój z wieloma osobistymi przedmiotami Atatürka.

Innym słynnym gościem była Agatha Christie, która ponoć napisała swoją słynną powieść „Morderstwo w Orient Expressie” w pokoju 411. Hotel zachowuje ten pokój jako hołd dla autorki, z repliką klucza do jej zagubionego dziennika oraz starą maszyną do pisania.

Architektura i renowacja

Hotel Pera Palace jest uznawany za ważny zabytek i znajduje się pod ogólną ochroną zgodnie z tureckim prawem dotyczącym dziedzictwa kulturowego. Fasada zewnętrzna oraz układ budynku odzwierciedlają neoklasyczne podejście, podczas gdy wnętrza cechują się bardziej orientalnym stylem, szczególnie w balowej sali. Linie secesyjne widoczne są wokół windy oraz w kawiarni, co dodaje hotelowi eklektycznego uroku.

🌟 Sprawdź także:  Park Narodowy Göreme / Göreme Açık Hava Müzesi [Atrakcje Kapadocji]

W 2006 roku hotel został zamknięty z uwagi na gruntowną renowację, która trwała do 1 września 2010 roku i kosztowała 23 miliony euro. Celem projektu było przywrócenie pierwotnej świetności hotelu oraz dostosowanie go do współczesnych standardów.

Literatura i kultura

Pera Palace znalazł swoje miejsce w literaturze i kulturze popularnej. W opowiadaniu Ernesta Hemingwaya „Śniegi Kilimandżaro” główny bohater, pisarz Harry, zatrzymuje się w Pera Palace podczas służby wojskowej w czasie alianckiej okupacji Konstantynopola. Bohaterowie powieści Grahama Greene’a „Podróże z moją ciotką” również przebywają w hotelu podczas swojej przygody w Stambule.

Serial „O północy w Pera Palace”

Hotel służył także jako główne tło dla produkcji „O północy w Pera Palace„.”Pera Palas’ta Gece Yarısı” (Midnight at the Pera Palace) to turecki serial dramatyczno-historyczny z elementami podróży w czasie, wyreżyserowany przez Emre Şahina. Premiera odbyła się na Netflixie 3 marca 2022 roku, a pierwszy sezon składał się z 8 odcinków. W rolach głównych wystąpili: Hazal Kaya, Tansu Biçer, Selahattin Paşalı i James Chalmers. Serial oparty jest na książce non-fiction Charlesa Kinga z 2014 roku, „Midnight at the Pera Palace: The Birth of Modern Istanbul”, i skupia się na autentycznym hotelu Pera Palace. Historia serialu śledzi losy Esry (Hazal Kaya), młodej dziennikarki, która przypadkowo przenosi się w czasie do 1919 roku, gdzie musi udaremnić zamach na Mustafę Kemala i zabezpieczyć przyszłość Turcji.

🌟 Sprawdź także:  Odkryj piękne, tureckie wyspy w północnej części Morza Egejskiego

Pera Palace zagrał także w filmie „Trzy tysiące lat tęsknoty”, w którym postać grana przez Tildę Swinton zatrzymuje się w Pera Palace.

Atrakcje i udogodnienia

Obecnie Pera Palace Hotel oferuje swoim gościom luksusowe pokoje z widokiem na Złoty Róg, restauracje serwujące kuchnię francuską, włoską i turecką oraz nowoczesne SPA z pełnym zakresem usług. Historyczny salon Kubbeli, z wysokimi sufitami i parkietami, jest miejscem spotkań i popołudniowych herbat, którym towarzyszy muzyka fortepianowa grana na żywo.

Comments

No comments yet. Why don’t you start the discussion?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *