Co warto zobaczyć w Stambule? To pytanie corocznie zadają sobie miliony turystów, odwiedzających turecką metropolię. Bez względu na to, czy waszym celem jest wypoczynek, zwiedzanie, rekreacja czy imprezy, jedno jest pewne – w Stambule znajduje się wszystko, czego wam trzeba! Zachęcam do lektury subiektywnego przewodnika po najważniejszych atrakcjach miasta.

Co warto zobaczyć w Stambule?
Hipodrom, Błękitny Meczet & Hagia Sophia
Hipodrom to plac rozciągający się pomiędzy dwoma największymi atrakcjami miasta – Błękitnym Meczetem i dawną chrześcijańską świątynią Hagia Sofia. Ich majestat oraz fruwające nad kopułami mewy to widok, który zachwyca szczególnie po zmroku. Za czasów cesarza Konstantyna ścigały się tu rydwany konne oraz toczyły zawody sportowe. Do dzisiejszych czasów zachowały się fascynujące obeliski, przywiezione z Egiptu. Na południowym krańcu Hipodromu znajduje się kolumna Konstantyna, będąca charakterystycznym słupem, wykonanym z ciosanych kamieni. Inną znaną budowlą jest tzw. kolumna wężowa, pochodząca ze świątyni Apollona w Delfach. Najznamienitszym monumentem Hipodromu jest obelisk Teodozjusza, pierwotnie wybudowany w Egipcie na polecenie faraona Totmesa III, a w późniejszym okresie przetransportowany do Konstantynopola w 390 r.

Istikal Caddesi i czerwony tramwaj
Stambulska Aleja Niepodległości, znana w lokalnym języku jako İstiklal Caddesi to najpopularniejszy deptak w mieście! Każdego dnia można spotkać tu tłumy turystów oraz mieszkańców Stambułu, których przyciągają liczne sklepy, restauracje, obiekty sakralne, budynki ambasad oraz muzea. Największą atrakcją Istikalu jest jednak bez wątpienia zabytkowy czerwony tramwaj, będący prawdziwą ikoną miasta.

Cysterna bazyliki
Cysterna Bazyliki (Pałac Jerebatan) znajduje się w podziemiach miasta, w pobliżu muzeum Hagia Sofia. Cysterna to tak naprawdę podziemna komnata, której sklepienie podparte jest ponad trzystoma marmurowymi kolumnami, ustawionymi w rzędach. W zbiorniku wodnym na dnie cysterny, wśród tony monet wrzucanych na szczęście przez turystów z całego świata, pływają zaskakujących rozmiarów ryby. W północno-zachodniej części cysterny znajdują się dwie niezwykłe kolumny, których podstawy stanowią wykute bloki z płaskorzeźbą głowy Meduzy. Zdaniem badaczy są to arcydzieła sztuki kamieniarskiej, pochodzące jeszcze z okresu rzymskiego. Cysternę Bazyliki polecam wszystkim fanom powieści Dana Browna, gdyż w najnowszej z nich, zatytułowanej „Inferno„, akcja toczy się właśnie we wnętrzach komnaty.

Rejs po Bosforze & Kız Kulesi
Rejs po wodach cieśniny Bosfor to atrakcja obowiązkowa dla każdego turysty, po raz pierwszy odwiedzającego Stambuł. Najbardziej magiczna latem, o zachodzie słońca. Specjalnym promem wycieczkowym możemy z łatwością przeprawić się z europejskiej do azjatyckiej części miasta. Urozmaiceniem morskiej wycieczki są przepiękne widoki. Perełką rejsu jest Kız Kulesi, przepiękna latarnia morska znajdująca się na małej wysepce. Z Wieżą Panny związana jest legenda o troskliwym ojcu, który zamknął swoją córkę na wysepce, by nie ziściła się przepowiednia o ukąszeniu jej przez węże.

Üsküdar – spokojniejsze oblicze Stambułu
Üsküdar to popularna dzielnica Stambułu, zlokalizowana po azjatyckiej stronie miasta, zamieszkiwana przez ponad pół miliona osób. Choć nie sposób doszukać się w niej wielu atrakcji turystycznych, wraz z Wieżą Panny i przepływającymi przez Bosfor promami oraz statkami, stanowi bezsprzecznie najlepsze miejsce do podziwiania zachodzącego nad turecką metropolią słońca. Za sprawą malowniczego krajobrazu, jaki roztacza się z wybrzeża, Üsküdar rozkochał w sobie serca tureckich filmowców. Tętniące życiem bary ustępują tu miejsca spokojnym herbaciarniom ze stoliczkami do gry w tavlę, skromna drewniana architektura nie przypomina bogactwa nowoczesnych budynków, jakich wiele w sercu Stambułu, a w menu lokalnych restauracji zwykle nie ma śladu po alkoholu.


Orientalne bazary
Grzechem byłoby opuścić Stambuł bez odwiedzenia wnętrza jednego z zabytkowych, orientalnych bazarów. Aromatyczne przyprawy, rozpływające się w ustach słodkości, osmańskie lampy czy lokalnej produkcji mydła to tylko kilka przykładów towarów, które można tu nabyć. A wszystko to w wyjątkowej, kupieckiej atmosferze dawnych targowisk. A jeśli podczas pobytu w Turcji będziecie mieli ochotę spróbować szczęścia w sztuce targowania, bazary to najlepsze miejsce do ubicia interesu.

Wieża Galata
Wieża Galata (tur. Galata Kulesi) to jedna z najbardziej charakterystycznych budowli Stambułu. Wieża została zbudowana w 1384 jako Christea Turris, czyli Wieża Chrystusa, stanowiąc część fortyfikacji ówczesnej kolonii Genui. Na przestrzeni wieków pełniła ona różnorodne funkcje, m.in. bazę dla oddziału janczarów, czy szesnastowieczne więzienie. Od roku 1967 Galata otwarta jest dla turystów i zwiedzających. Pod murami wieży wieczorami spotkać można lokalnych grajków oraz tłumnie gromadzących się młodych ludzi, co wynika z bezpośredniej bliskości do Placu Taksim. Z wieżą związana jest niezwykła legenda o tureckim odpowiedniku Dedala.

Kadıköy – hipsterska dzielnica po azjatyckiej stronie
Jeszcze do niedawna dzielnica Kadıköy , zlokalizowana po azjatyckiej stronie Stambułu, była mało znaczącym miejscem na kulturalnej mapie miasta i uchodziła głównie za popularne miejsce mieszkalne. Za sprawą wielu nowych barów, kawiarni i klubów muzycznych, w ciągu ostatnich lat dzielnica stała się niezwykle barwnym, popularnym i kosmopolitycznym centrum spotkań. I choć ilości kolorowego street artu oraz alternatywnie ubranej młodzieży nadal ustępują tradycyjne stambulskie klimaty, pobyt w Kadıköy to zupełnie nowe spojrzenie na Stambuł. To co modne i nowoczesne znakomicie wpisało się tu w klimat tego, co stare i leciwe, a ta nostalgiczno-hipsterska stambulska mikstura smakuje doskonale!


Pałac Topkapi – dawna rezydencja sułtanów
Zdobione błękitnymi płytkami z İzniku wnętrza haremu, pokryte marmurem i wypełnione wonią perfum sułtańskie hammamy, a wreszcie opływające w bogactwo komnaty, których ściany były świadkami najważniejszych scen walki o władzę oraz o względy sułtańskiego serca – tak opisać można jego wnętrza. Za sprawą strategicznej lokalizacji – na cyplu pomiędzy Złotym Rogiem, cieśniną Bosfor a morzem Marmara – Pałac Topkapi przez wieki stanowił najważniejsze miejsce w dziejach panowania osmańskiej dynastii. Dziś to jedna z obowiązkowych atrakcji turystycznych północno-zachodniej Turcji, rozsławiona za sprawą bijącego rekordy popularności serialu „Wspaniałe Stulecie”.

Grób sułtana Sulejmana i Roksolany
Fani serialu “Wspaniałe Stulecie” z pewnością wielokrotnie zastanawiali się nad tym, gdzie znajduje się grób Sulejmana i Hürrem. Słynne postaci historyczne pochowane są oczywiście w Turcji. Mauzolea bohaterów znajdują się w Stambule, na dziedzińcu meczetu Sulejmana Wspaniałego. Jak podaje większość źródeł, Roksolana zmarła 15 kwietnia 1558 w Pałacu Topkapı. Jej ciało spoczęło w mauzoleum przy Meczecie Sulejmana, gdzie znajduje się do dziś. Wnętrze grobowca ozdobiono przepięknymi płytkami ceramicznymi z Izniku. Wszystkich znawców miłosnej historii Sulejmana i Roksolany z całą pewnością zaskoczy fakt, że para pochowana jest w osobnych mauzoleach, zlokalizowanych w swoim bezpośrednim sąsiedztwie. Żaden z grobów sąsiadujących z sułtanką nie należy więc do Sulejmana.


Przeczytaj także: 8 największych i obowiązkowych atrakcji Stambułu
Super artykuł ;) za dwa tygodnie we dwójkę wybieramy się Stambułu ale mamy problem z kupnem biletów do głównych atrakcji online np. Haggia Sofia czy topkapi. Polecasz może jakaś stronę? Czy jakikolwiek inny sposób kupna biletów? Ceny tez z tego co sprawdzaliśmy są dość wysokie, czy jest szansa ze na miejscu uda się zapłacić taniej? Czy powinnismy spodziewać się dużych kolejek do kas?
Cześć, bardzo dziękuję! Jeżeli planujecie zwiedzić dużo atrakcji w Stambule, opłacalne może okazać się wykupienie karty muzealnej (https://muze.gov.tr/en/purchase?t=5), którą można nabyć online. Nie ma możliwości targowania ceny na miejscu. :) Co do kolejek – różnie z tym bywa, ale zwykle przebiega to dosyć sprawnie. :)
Uwielbiam Twój blog, czytam go już ładnych kilka lat i w tym roku, w końcu, udaję się w wymarzoną podróż do Stambułu. Nawet męża wciągnęłam w moją pasję do historii, kultury i kuchni tureckiej ;) Mam do Ciebie pytanie, bo pomimo, że długo już przygotowuję się do tej podróży, nie mogę znaleźć informacji czy na MuseumPass wejdę do: Top Kapi, wieży Galata, Dolmabahce? Na stronie muze.gov.tr na mapie jest Top Kapi, a na stronie Top Kapi jest informacja że nie uwzględniają MuseumPass. W Tobie nadzieja ;)
Bardzo ciekawy blog i wiele wartosciowych i uzytecznych informacji.Bardzo mily kontakt bezposredni z Pania Agnieszka i wyczerpujaca odpowiedz na zadane pytanie.Dziekuje serdecznie.
Pani Agnieszko, serdecznie dziękuję za komentarz. Miło mi, że mogłam pomóc! Trzymam kciuki za wspaniałe wrażenia z podróży. :)