☞ Moje książki - sklep

Czy w Turcji celebruje się Wielkanoc? Miejsca nabożeństw & przepis na Paskalya çöreği

Autor zdjęć: Marcin Bąkiewicz
- Advertisement -

Wielkanoc, będąca najważniejszym świętem dla wszystkich chrześcijan, nie jest powszechnie obchodzona w Turcji, kraju zamieszkiwanym w większości przez muzułmanów. Nie sposób zatem znaleźć nad Bosforem licznych elementów nawiązujących do wielkanocnych tradycji. Istnieje jednak kilka sposobów na celebrowanie Paschy w trakcie pobytu w Turcji! 

A wszystko zaczęło się.. na terenach współcześnie należących do Turcji!

W 325 roku miał miejsce Sobór nicejski I, w trakcie którego ustanowiono – jednolitą dla całego Cesarstwa Rzymskiego – datę obchodów uroczystości upamiętniających zmartwychwstanie Jezusa. Cesarz Konstantyn ogłosił następnie doroczne święto państwowe – Wielkanoc, celebrowaną w pierwszą niedzielę po pierwszej wiosennej pełni Księżyca. Co to wydarzenie ma wspólnego z Turcją?Nicea, będąca stolicą historycznej Bitynii, to współcześnie terytorium Turcji, a dokładnie tureckie miasto İznik, słynące z wysokiej jakości wyrobów ceramicznych. 

Gdzie w Turcji można celebrować Wielkanoc?

Na obszarze Turcji istnieje co najmniej kilka miejsc, w których odbywają się wielkanocne nabożeństwa. Warto jednak zaznaczyć, że większość chrześcijan żyjących nad Bosforem to wyznawcy prawosławia, a Wielkanoc obchodzona jest według kalendarza juliańskiego.

- Advertisement -

Msza święta w Meryemanie 

Dom Matki Bożej w Meryemanie znajduje się na wzgórzu Coressus zwanym Wzgórzem Słowików, położonym powyżej Efezu. Na ruiny wczesnochrześcijańskiej budowli natrafiono w XIX wieku, korzystając z zapisków wizji siostry Anny Katarzyny Emmerich. Opis wzgórza oraz niewielkiego domku zainteresował ówczesnego biskupa Izmiru, który zlecił naukowcom przeprowadzenie stosownych badań. Wyniki badań potwierdziły, że odnaleziona budowla została zbudowana w VI wieku  na starszych murach, datowanych na I wiek i IV wiek. Kapłani z Izmiru jednoznacznie uznali, iż odnaleziona budowla jest kaplicą zbudowaną na fundamentach domu, w którym schyłek swojego ziemskiego życia spędziła Matka Boska. Przyczyną pojawienia Marii na terenach dzisiejszej Turcji były prześladowania chrześcijan w Jerozolimie.

Polecamy Ci także:  Turcy planują zainteresować branżę filmową naturalnym pięknem Kapadocji

W Meryemanie corocznie odbywają się wielkanocne nabożeństwa – w Wielki Piątek, wieczorem w Wielką Sobotę, a także rano i wieczorem w Niedzielę Wielkanocną. 

- Advertisement -

Nabożeństwo w kościele św. Antoniego z Padwy w Stambule 

Kościół św. Antoniego z Padwy, znany w Turcji jako Sent Antuan, to największy i najbardziej rozpoznawalny kościół rzymskokatolicki W Stambule. Bazylika mieści się przy popularnej al. İstiklal, znanej za sprawą nostalgicznego czerwonego tramwaju. Kościół jest regularnym punktem odwiedzin dla wszystkich chrześcijan, przybywających nad Bosfor.

Nabożeństwa wielkanocne odbywają się tu corocznie w Wielki Piątek, Wielką Sobotę (w tym jedno w języku angielskim) oraz w Wielką Niedzielę (w języku tureckim, angielskim oraz włoskim). 

Nabożeństwa na wyspach w półocno-zachodniej Turcji

Wielkanoc na mniejszą skalę celebrowana jest również m.in. na tureckich wyspach Bozcaada oraz Gökçeada (np. w Meryem Ana Kilisesi oraz Monastyrze Ayazma na Bozcaadzie). Szacuje się, że przed pandemią w okresie świątecznym na wyspy przybywało kilkaset Rumów (tureckie określenie na wyznawców prawosławia, mówiących po grecku, a jednocześnie niebędących obywatelami Grecji). Jak przyznają sami mieszkańcy, lokalne uroczystości w cerkwiach prawosławnych sprzyjają integracji międzykulturowej a także wpływają na ocieplenie grecko-tureckich stosunków oraz przezwyciężanie dawnej nieufności. 

Polecamy Ci także:  Dlaczego Turcja (już) nie bierze udziału w Eurowizji?

Paskalya çöreği – chleb wielkanocny, wypiekany w Turcji 

Dzięki wyznawcom prawosławia, żyjącym na terenie Turcji, miejscową tradycją jest wypiek wielkanocnego ciasta, noszącego nazwę Paskalya çöreği. Szczególnie Stambuł może pochwalić się bogatą historią wybitnych ormiańskich i greckich mistrzów cukiernictwa, którzy rozsławili ten przysmak w Turcji. W okresie wielkanocnym, a niekiedy również przez cały rok, ciasto można znaleźć w wielu tureckich piekarniach, jak np. stambulskiej Beyaz Fırın Bakery & Brasserie

Głównym składnikiem wypieku jest mahlep, intensywna przyprawa ze zmielonych ziaren wiśni wonnej. Pozostałe elementy to jajka, mleko, woda, drożdże, masło, mąka, cukier puder i sól, a także migdały lub orzechy laskowe do udekorowania. 

Jak przygotować Paskalya çöreği?

Składniki: 3 jajka, jedna szklanka ciepłego mleka rozcieńczonego wodą, 1 opakowanie drożdży instant, 125 g roztopionego masła, 2 deserowe łyżki mahlepu, 5 szklanek mąki, 1/2 szklanki cukru pudru, 1 łyżeczka soli, a także migdały lub orzechy włoskie.

  • 1) Zmieszaj drożdże z ciepłym mlekiem, rozcieńczonym wodą. Następnie dodaj mąkę, cukier, sól, jajka, roztopione masło i mahlep oraz porządnie wszystko wymieszaj. 
  • 2) Zagniataj ciasto, aż uzyska miękką konsystencję. Na końcu przykryj wilgotną szmatką i pozostaw na około 2 godziny, aż ciasto dwukrotnie zwiększy swoją objętość.
  • 3) Uformuj ciasto w formie okrągłych bułek lub podziel na trzy podłużne części i uformuj z nich warkocz. 
  • 4) Ułóż ciasto na tacy (warto podłożyć papier do pieczenia), posmaruj żółtkiem oraz posyp orzechami laskowymi lub migdałami. 
  • 5) Piecz w temperaturze 180 stopni, około 20-25 minut, do momentu aż ciasto nabierze złotego koloru. 
  • 6) Chlebek Paskalya çöreği smakuje najlepiej na zimno, z dodatkiem dżemu lub masła. 
Polecamy Ci także:  Meczet Sulejmana i grobowiec wielkiego sułtana w Stambule - historia, lokalizacja, dojazd

Afiyet olsun! :)

- Advertisement -

3 KOMENTARZE

  1. Świetne relacje i fotografie.
    Proszę mi napisać, które sklepy,restauracje czy kawiarnię czynne są w Wielkanoc 2021 w Stambule?

  2. Super tekst, jak zawsze. Nie wiem skąd pozyskujecie informacje, wyobrażam sobie, że wymaga to sporego wysiłku, tym bardziej doceniam. Wszystkie teksty, a już szczególnie te nawiązujące do historii, są zawsze super ciekawe. Dziękuję i za ten!

    • Bardzo dziękujemy, to bardzo miłe słowa!! <3 A teksty to efekt wielu, wielu lat obcowania z i odkrywania tureckiej kultury + oczywiście, dużo książek i śledzenia na bieżąco tego, co dzieje się w Turcji. Dla takich komentarzy zdecydowanie warto poświęcić na to każdą godzinę. :)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Postaw mi kawę na buycoffee.to
Sprawdź inne artykuły według kategorii:
Strona głównaTurcjaCzy w Turcji celebruje się Wielkanoc? Miejsca nabożeństw & przepis na Paskalya...

Podobne artykuły

Gdzie na zakupy w Stambule: przewodnik dla turystów

Stambuł, miasto o bogatej historii i kulturze, jest jednym z najważniejszych centrów handlowych na świecie. Oferuje nie tylko tradycyjne bazary, ale także nowoczesne centra...
Stambuł
3
minutes
HagiaSophia meczet3 2 of 1

Istanbul Museum Pass – czy warto, czy się opłaca? Przewodnik po...

Zwiedzanie Stambułu to podróż przez tysiąclecia – od bizantyjskich mozaik po osmańskie pałace pełne złota i tajemnic. Niestety, długie kolejki i wysokie ceny biletów...
Polecane
6
minutes

Oko proroka (nazar boncuk) – znaczenie w Turcji: Symbolika, historia i...

„Oko proroka” (tureckie „nazar boncuk”) to jeden z najbardziej rozpoznawalnych symboli w tradycji tureckiej. Jego obecność w kulturze Bliskiego Wschodu, w tym w Turcji,...
Polecane
4
minutes
Postaw mi kawę na buycoffee.to
Icmeler min

İçmeler – popularny turecki kurort na Wybrzeżu Egejskim

Oddalony o zaledwie 8 km od centrum Marmaris, kurort İçmeler to turystyczna perełka regionu, uwielbiana przez plażowiczów. Ta niewielka miejscowość słynie z rozległych plaż...
Riwiera Turecka
3
minutes

Islak hamburger: Ikona ulicznych smaków Stambułu

Islak hamburger, czyli po prostu "mokry hamburger", to jedna z najbardziej rozpoznawalnych przekąsek Stambułu, która zyskała sobie reputację jako nieodłączny element miejskich smaków nad...
Inspiracje kulinarne
1
minute
Anitkabir Ankara 5 of 20

Anıtkabir, Ankara – Mauzoleum Mustafy Kemala Atatürka [historia, ważne miejsca, atrakcje,...

Mustafa Kemal Atatürk, fundator i pierwszy prezydent Republiki Turcji, został pochowany w Anıtkabir, rozległym kompleksie muzealnym w Ankarze, stolicy kraju. Miejsce corocznie gości miliony...
Ankara
6
minutes