Zamów konsultacje o Turcji

Wakacje w Turcji – wszystko, co musisz wiedzieć przed wylotem

Postaw mi kawę na buycoffee.to
Autor zdjęć: Marcin Bąkiewicz
- Advertisement -

Wakacje w Turcji stanowią coroczny cel dla tysięcy Polaków. Nawet jeśli wielu z nas już wielokrotnie odwiedziło ten kraj lub ma w swoim otoczeniu osoby, które spędziły swój urlop nad Bosforem, wciąż istnieje wiele wątpliwości i pytań związanych z podróżą do kraju półksiężyca. Niniejszy tekst ma na celu udzielić odpowiedzi na najważniejsze z nich.

TurcjaEgejska Bodrum 3 of 1
TurcjaEgejska Bodrum 3 of 1

Z jakim biurem podróży do Turcji?

Wakacje w Turcji są organizowane przez różne biura podróży. Oferty na wyjazdy wakacyjne można nabyć w tradycyjnych siedzibach biur podróży, na ich stronach internetowych lub poprzez korzystanie z usług wyszukiwarek oraz porównywarek cen, które są pośrednikami w procesie sprzedaży.

Przed podjęciem decyzji o wyborze konkretnego biura podróży warto przeprowadzić dokładną analizę oferty wakacyjnej, szczegółowo przeczytać regulamin imprezy turystycznej oraz zapoznać się z opiniami innych turystów. Należy jednak pamiętać, że w przypadku opinii w internecie zarówno pozytywne, jak i negatywne, mogą być generowane przez osoby mające różne motywacje, w tym bezpośrednią ingerencję w wizerunek konkretnych firm. W miarę możliwości, warto skonsultować się z osobami, które znamy, aby uzyskać bardziej wiarygodne opinie.

- Advertisement -

Ile kosztują wakacje w Turcji?

Koszt wakacji na Riwierze Tureckiej zależy od standardu hotelu oraz momentu dokonania rezerwacji. Oferty last minute, zarezerwowane kilka dni przed wylotem, lub first minute, zakupione wiele miesięcy przed planowanym urlopem, uważane są powszechnie za najbardziej korzystne cenowo. Najniższe ceny obejmują terminy na początku (kwiecień/maj) oraz końcu (wrzesień/październik) sezonu turystycznego. Z kolei majówka, Święta oraz Sylwester to okresy, które uznawane są za najbardziej kosztowne.

Cena za tygodniowy zorganizowany pobyt w Turcji dla jednej osoby zwykle oscyluje między 1100 zł (hotele ** lub ***) a nawet 5000 zł (hotele ***** oraz kompleksy SPA). Większość ofert biur podróży jest dedykowana parom/rodzinom, co oznacza, że osoby planujące samodzielny wyjazd muszą liczyć się z możliwością dopłaty do pokoju dwuosobowego.

- Advertisement -
Polecamy Ci także:  Beşiktaş – popularna dzielnica Stambułu pełna historii, kultury i atrakcji
TurcjaEgejska Bodrum 5 of 1
TurcjaEgejska Bodrum 5 of 1

Skąd można polecieć do Turcji?

Turyści decydujący się na zakup zorganizowanych wczasów w Turcji mają zwykle możliwość wybrania miasta, z którego odbywa się lot. Do wyboru są m.in. Poznań, Warszawa, Kraków, Gdańsk, Katowice, Szczecin oraz Wrocław. Loty realizowane są przez linie czarterowe. Najczęstsze z nich to polskie linie Enter Air, czeskie Travel Service lub litewskie Small Planet Airlines.

Alternatywnym sposobem dotarcia do Turcji jest samodzielne wykupienie biletów lotniczych, a następnie organizacja pobytu na własną rękę. Bezpośrednie loty rejsowe do Turcji realizowane są przez Polskie Linie Lotnicze LOT. Podróżni mają możliwość lotu na trasie Warszawa (Lotnisko im. Fryderyka Chopina) – Stambuł

Czy trzeba wykupić ubezpieczenie turystyczne?

Choć ubezpieczenia turystyczne wydają się absolutnym standardem, przed wyjazdem do Turcji należy przywiązać szczególną uwagę do sprawdzenia, jaką polisę zapewnia wybrane biuro podróży. Osobiście polecam wszystkim podróżnym wykupienie ubezpieczenia turystycznego samodzielnie. Dzięki temu mamy możliwość wyboru najlepszej z możliwych ofert, która – w razie konieczności – w pełni pokryje koszty ewentualnego leczenia oraz hospitalizacji. 

Wybierając polisę ubezpieczeniową należy dokładnie zapoznać się z jej regulaminem, ponieważ szczegółowe przepisy doprecyzowujące mogą okazać się kluczowe w jej interpretacji. Przykładem takiej sytuacji jest m.in. polisa, w której ubezpieczyciel zadeklarował wypłacenie rekompensaty za każdą kolejną godzinę opóźnionego lotu. W regulaminie natomiast doprecyzowano, że dotyczy to dopiero 7 godziny opóźnienia i każdej kolejnej. 

Czy w Turcji obowiązuje EKUZ?

Turcja nie jest krajem należącym do struktur Unii Europejskiej, dlatego też na jej terenie nie obowiązuje Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego. Więcej informacji na ten temat znajdziecie TUTAJ.

Czy do Turcji potrzebna jest wiza?

Nie, począwszy od dnia 2 marca 2020, Republika Turcji zniosła obowiązek wizowy dla obywateli niektórych krajów strefy Schengen, w tym również dla Polaków. Turyści planujący odwiedzić Republikę Turcji w sezonie letnim 2020, będą mogli przekroczyć granicę wyłącznie za okazaniem paszportu, ważnego przez co najmniej 180 dni od daty planowanego przylotu.

Polecamy Ci także:  Stambuł na weekend: kompleksowy przewodnik na 2025 rok
Turcja Stambul Fatih 12
Turcja Stambul Fatih 12

Czy warto korzystać z wycieczek fakultatywnych?

Wycieczki fakultatywne to doskonały sposób na zobaczenie najważniejszych atrakcji turystycznych regionu. Bez względu na region, w którym przebywają turyści, wycieczki organizowane są na masową skalę. Do najpopularniejszych z nich należą: Pamukkale, Kapadocja, Stambuł, Efez, Mira, Kekova, Meryemana, Antalya oraz Troja. W zależności od długości trwania wycieczki, odległości oraz cen biletów wstępu, ich ceny wahają się zwykle między 50 a 100 euro

ZALETY:

  • brak konieczności martwienia się o logistykę wyjazdu,
  • transport spod i do hotelu wliczony w cenę wycieczki,
  • opieka przewodnika,
  • gwarancja zobaczenia największych atrakcji wycieczki,
  • towarzystwo innych turystów,
  • brak ryzyka pomylenia drogi, spóźnienia lub innych czynników, które uniemożliwią dotarcie do wyznaczonego celu,

WADY:

  • brak możliwości spędzenia w wybranym miejscu tyle czasu, na ile mamy ochotę,
  • szybkie zwiedzanie – atrakcje zwykle podziwiane są błyskawicznie,
  • bardzo często obowiązkowa wizyta w sklepie z tekstyliami, hurtownią kurtek skórzanych lub innym miejscu, w którym niekoniecznie mamy ochotę pozbywać się połowy zawartości portfela,
  • w przypadku wykupienia wycieczki fakultatywnej w tureckim biurze podróży ryzyko podróżowania z grupą obywateli innego kraju (np. Rosjan), której przewodnik nie posługuje się językiem angielskim, 
  • obowiązek zjedzenia posiłku w wybranym przez organizatora wycieczki miejscu, z którym ma stałą współpracę.

Czy w Turcji jest bezpiecznie?

Punktem wyjścia do rozważań nad kwestiami bezpieczeństwa powinna być lektura najnowszych komunikatów Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Więcej informacji na temat bezpieczeństwa nad Bosforem znajdziecie TUTAJ.

Czy turystki muszą w Turcji zakrywać włosy?

Nie, zarówno Turczynki, jak i obywatelki innych krajów nie mają konieczności zakrywania swoich włosów. Wiele kobiet w Turcji czyni to jednak dobrowolnie. Włosy, ramiona oraz kolana zakrywać należy jednak m.in. w meczetach oraz w pobliżu innych miejsc kultu religijnego. Najczęściej turystkom oferowane są chusty, które można bezpłatnie wypożyczyć na czas zwiedzania obiektu. 

Polecamy Ci także:  Czy wiesz, że Bosfor nie jest jedyną naturalną cieśniną w Turcji?

Planując podróż poza rejony turystyczne warto mieć na uwadze, że w wielu regionach kraju (przede wszystkim wschodnich) podejście do ubioru kobiet jest dużo bardziej konserwatywne. 

Most Dilce diyarbakir 7 of 9
Most Dilce diyarbakir 7 of 9

Czy warto mieć przy sobie gotówkę?

Karty kredytowe są powszechnie akceptowane w większości dużych tureckich miast, jak chociażby Stambuł, Ankara, Antalya czy Izmir. W wielu mniejszych miejscowościach oraz wsiach brak gotówki może okazać się jednak sporym problemem. Turecka waluta będzie bardzo przydatna m.in. w restauracjach, taksówkach czy środkach komunikacji miejskiej.

Ruch uliczny

Przechodząc przez przejście dla pieszych nie należy oczekiwać, że turecki kierowca zatrzyma się, by ustąpić nam pierwszeństwa. Obecność sygnalizacji świetlnej również nie stanowi takiej gwarancji, dlatego przed wkroczeniem na jezdnie zaleca się upewnić, że zmierzające w naszym kierunku auto ma zamiar się zatrzymać. Jako szczególnie niebezpieczny uważa się okres Ramadanu (muzułmański post), w trakcie którego kierowcy wykazują większe zmęczenie i mniejszą koncentrację.

Woda z kranu

Turcy nie używają wody z kranu do picia. Jest ona jednak swobodnie wykorzystywana m.in. do gotowania, czy przygotowywania ciepłych napojów. Bez względu na sytuację, turystom zaleca się jednak wykorzystywanie tylko i wyłącznie wody mineralnej.

FontannaAhmeda 1 of 1
FontannaAhmeda 1 of 1

Wakacje w Turcji a papierosy i alkohol

Palenie tytoniu w Turcji jest bardzo powszechne i, o zgrozo, w przypadku tubylców często akceptowalne nawet w miejscach, gdzie formalnie występuje jego zakaz.

Spożywanie alkoholu jest także powszechnie dozwolone. Napoje alkoholowe nie są zwykle dostępne w sklepach oraz restauracjach zlokalizowanych w pobliżu meczetów. Ponadto, alkoholu nie sprzedaje się w sklepach w godzinach 22:00 – 06:00. Nawet jeżeli po 22:00 uda Wam się wyjąć ze sklepowej lodówki piwo i udać się z nim do kasy, sprzedawca z całą pewnością odmówi jego sprzedaży. Warto w takiej sytuacji wykazać się zrozumieniem i szacunkiem dla obowiązującego prawa. Więcej informacji na temat alkoholu w Turcji znajdziecie TUTAJ.

Wakacje w Turcji a okazywanie uczuć

Widok pary, która namiętnie się całuje na ulicach tureckich miast nie jest powszechny. Poza atmosferą kurortów turystycznych, Turcy są dosyć powściągliwi w wyrażaniu uczuć. W zachodniej części kraju trzymanie się za ręce i subtelna wymiana czułości jest jednak czymś całkowicie normalnym. Niewłaściwe w oczach wielu Turków mogą okazać się jednak zbyt czułe zachowania osób homoseksualnych.

Turcja Kapadocja DolinaMilosci 6 of 11
Turcja Kapadocja DolinaMilosci 6 of 11

Uliczne zwierzęta

Widok kotów na tureckich ulicach to widok bardzo powszechny. W przeciwieństwie do wielu innych zakątków świata, trudno jednak nazwać je bezdomnymi czy bezpańskimi. Turcy bardzo dbają o mruczące stworzenia, dlatego na niemal każdym roku zastanie Was m.in. widok kociej karmy oraz wody.

- Advertisement -

5 KOMENTARZE

  1. Myślę o typowych wakacjach z dzieckiem 10 lat w Turcji w okresie wakacyjnym 2020 r. Z biurem podróży. Jak to jest z tymi temperaturami? Da się wytrzymać? Chodzi mi głównie o dziecko.

  2. dzięki jest sporo wiedzy przydatnej. Proszę napisz coś o zachowaniu się w przypadku zagubienia czy wo gule można prosić o pomoc obcych ludzi’

    • Dzień dobry, Turcy to bardzo życzliwy i pomocny naród. :) Największą barierą może okazać się język, bo wiele osób, szczególnie poza terenem kurortów i obszarem dużych miast nie mówi po angielsku. Jeżeli pojawi się jakikolwiek problem, na pewno szybko znajdzie się osoba chętna do pomocy. Oczywiście, jak wszędzie na świecie, nie każda osoba ma dobre intencje, dlatego warto zachować ostrożność. Na miejscu polecam korzystanie z mapy google’a, pobranej dla trybu offline. :)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Sprawdź inne artykuły według kategorii:
  • Sprawdź inne według słów kluczowych:
  • wiza
Strona głównaTurcjaWakacje w Turcji - wszystko, co musisz wiedzieć przed wylotem

Podobne artykuły

Bizancjum – dziedzictwo imperium, które zmieniło świat

Bizancjum, czyli Wschodnie Cesarstwo Rzymskie, jest jednym z najważniejszych etapów w dziejach Europy i Bliskiego Wschodu. Imperium to przez ponad tysiąc lat łączyło dziedzictwo...
Stambuł
4
minutes
Bozcaada zamek 1 of 1

Zamek na wyspie Bozcaada (północno-zachodnia Turcja)

Jedną z największych atrakcji Bozcaady, tureckiej wyspy na Morzu Egejskim, leżącej w pobliżu wejścia do cieśniny Dardanele, jest majestatyczny zamek, którego obecny kształt sięga...
Turcja
1
minute
Turcja Stambul Fatih 40

Nowe taksówki w Stambule: Rewolucja w miejskim transporcie – Co powinni...

Stambuł, miasto, które fascynuje miliony turystów swoimi zabytkami, kulturą i niepowtarzalnym klimatem, nie zawsze oferuje łatwy i przyjemny transport po swoich zatłoczonych ulicach. W...
Stambuł
3
minutes
Czwartek 8913

Tureckie słodycze – chałwa, lokum, baklawa i wiele innych!

Słodycze to odrębny, jakże istotny rozdział kuchni tureckiej. Będąc w Turcji można zapomnieć o diecie, gdyż wystawom sklepowym pełnym artystycznie przyrządzonych słodkości po prostu...
Inspiracje kulinarne
8
minutes

Myra, kościół św. Mikołaja i sylwetka biskupa Mikołaja – śladami świętego...

Święty Mikołaj – postać, która od stuleci fascynuje zarówno wierzących, jak i osoby niezwiązane z religią. Znany jako patron dzieci, żeglarzy czy ubogich, stał...
Apulia
5
minutes
pide2 7677 of 1

Turecka pizza – pide: tradycja, smaki i różnorodność w jednym daniu

Turecka pizza, znana jako pide, to wyjątkowe danie, które cieszy się ogromną popularnością zarówno w Turcji, jak i na całym świecie. W przeciwieństwie do...
Inspiracje kulinarne
4
minutes