15 C
Istanbul


Strona główna Poradnik turysty Wakacje w Turcji 2020 - wszystko, co musisz wiedzieć przed wylotem

Wakacje w Turcji 2020 – wszystko, co musisz wiedzieć przed wylotem

-

Wakacje w Turcji to coroczny cel tysięcy Polaków. Choć wielu z nas odwiedziło ten kraj niejednokrotnie lub ma w bliskim gronie osoby, które spędziły nad Bosforem swój urlop, turystów wciąż nurtują liczne wątpliwości oraz pytania związane z wyjazdem do kraju półksiężyca. Ten tekst ma na celu odpowiedzieć na najważniejsze z nich.

24882766 2014286588847345 1296673206 o 1 Wakacje w Turcji 2020  wszystko, co musisz wiedzieć przed wylotem

Z jakim biurem podróży do Turcji?

Wakacje w Turcji organizowane są m.in. przez biuro podróży Itaka, TUI, Neckermann oraz Rainbow. Wyjazd wakacyjny można zakupić w stacjonarnych siedzibach biur podróży, poprzez ich strony internetowe lub korzystając z usług wyszukiwarek oraz porównywarek cen, które pośredniczą w ich sprzedaży.

Decyzję o wyborze biura podróży powinna poprzedzić wnikliwa analiza oferty wyjazdu, dokładna lektura regulaminu imprezy turystycznej oraz opinie innych turystów. Warto wziąć pod uwagę, że w przypadku zasobów sieci zarówno pochlebne opinie, jak i te negatywne mogą być generowane przez osoby bezpośrednio zaangażowane w pracę nad wizerunkiem konkretnych firm. Jeżeli to możliwe, najlepszym rozwiązaniem jest uzyskanie opinii osób, które znamy. 

[irp posts=”18462″ name=”Turcja jesienią – jaka temperatura panuje tu we wrześniu i październiku?”]

Ile kosztują wakacje w Turcji?

Cena za pobyt na Riwierze Tureckiej uzależniona jest od standardu hotelu oraz momentu, w którym dokonujemy rezerwacji. Za najbardziej korzystne powszechnie uważane są oferty last minute, rezerwowane na kilka dni przed wylotem lub first minute, zakupowane na wiele miesięcy przed planowanym urlopem. Najtańsze oferty to wyjazdy zaplanowane na początek sezonu turystycznego (kwiecień/maj) oraz jego koniec (wrzesień/październik). Za najdroższe okresy uchodzą m.in. majówka, Święta oraz Sylwester.

Cena za tygodniowy zorganizowany pobyt w Turcji dla jednej osoby waha się zwykle między 1100 zł (hotele ** lub ***), a nawet 5000 zł (hotele ***** oraz kompleksy SPA). Większość ofert biur podróży dedykowana jest parom/rodzinom, dlatego osoby planujące samodzielny wyjazd muszą zwykle liczyć się z dopłatą do pokoju dwuosobowego. 

lotnisko stambul Wakacje w Turcji 2020  wszystko, co musisz wiedzieć przed wylotem

Skąd można polecieć do Turcji?

Turyści decydujący się na zakup zorganizowanych wczasów w Turcji mają zwykle możliwość wybrania miasta, z którego odbywa się lot. Do wyboru są m.in. Poznań, Warszawa, Kraków, Gdańsk, Katowice, Szczecin oraz Wrocław. Loty realizowane są przez linie czarterowe. Najczęstsze z nich to polskie linie Enter Air, czeskie Travel Service lub litewskie Small Planet Airlines.

Alternatywnym sposobem dotarcia do Turcji jest samodzielne wykupienie biletów lotniczych, a następnie organizacja pobytu na własną rękę. Bezpośrednie loty rejsowe do Turcji realizowane są przez Polskie Linie Lotnicze LOT. Podróżni mają możliwość lotu na trasie Warszawa (Lotnisko im. Fryderyka Chopina) – Stambuł

[irp posts=”15982″ name=”Jak otrzymać odszkodowanie za opóźniony lot?”]

Czy trzeba wykupić ubezpieczenie turystyczne?

Choć ubezpieczenia turystyczne wydają się absolutnym standardem, przed wyjazdem do Turcji należy przywiązać szczególną uwagę do sprawdzenia, jaką polisę zapewnia wybrane biuro podróży. Osobiście polecam wszystkim podróżnym wykupienie ubezpieczenia turystycznego samodzielnie. Dzięki temu mamy możliwość wyboru najlepszej z możliwych ofert, która – w razie konieczności – w pełni pokryje koszty ewentualnego leczenia oraz hospitalizacji. 

Wybierając polisę ubezpieczeniową należy dokładnie zapoznać się z jej regulaminem, ponieważ szczegółowe przepisy doprecyzowujące mogą okazać się kluczowe w jej interpretacji. Przykładem takiej sytuacji jest m.in. polisa, w której ubezpieczyciel zadeklarował wypłacenie rekompensaty za każdą kolejną godzinę opóźnionego lotu. W regulaminie natomiast doprecyzowano, że dotyczy to dopiero 7 godziny opóźnienia i każdej kolejnej. 

[irp posts=”4716″ name=”Kapadocja : baśniowa kraina wykuta w skale”]

Czy w Turcji obowiązuje EKUZ?

Turcja nie jest krajem należącym do struktur Unii Europejskiej, dlatego też na jej terenie nie obowiązuje Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego. Więcej informacji na ten temat znajdziecie TUTAJ.

Czy do Turcji potrzebna jest wiza?

Nie, począwszy od dnia 2 marca 2020, Republika Turcji zniosła obowiązek wizowy dla obywateli niektórych krajów strefy Schengen, w tym również dla Polaków. Turyści planujący odwiedzić Republikę Turcji w sezonie letnim 2020, będą mogli przekroczyć granicę wyłącznie za okazaniem paszportu, ważnego przez co najmniej 180 dni od daty planowanego przylotu.

[irp posts=”15141″ name=”Antalya 2018 – atrakcje turystyczne, zabytki, bezpieczeństwo”]

DO7A2184 Wakacje w Turcji 2020  wszystko, co musisz wiedzieć przed wylotem

Czy warto korzystać z wycieczek fakultatywnych?

Wycieczki fakultatywne to doskonały sposób na zobaczenie najważniejszych atrakcji turystycznych regionu. Bez względu na region, w którym przebywają turyści, wycieczki organizowane są na masową skalę. Do najpopularniejszych z nich należą: Pamukkale, Kapadocja, Stambuł, Efez, Mira, Kekova, Meryemana, Antalya oraz Troja. W zależności od długości trwania wycieczki, odległości oraz cen biletów wstępu, ich ceny wahają się zwykle między 50 a 100 euro

ZALETY:

 • brak konieczności martwienia się o logistykę wyjazdu,
 • transport spod i do hotelu wliczony w cenę wycieczki,
 • opieka przewodnika,
 • gwarancja zobaczenia największych atrakcji wycieczki,
 • towarzystwo innych turystów,
 • brak ryzyka pomylenia drogi, spóźnienia lub innych czynników, które uniemożliwią dotarcie do wyznaczonego celu,

WADY:

 • brak możliwości spędzenia w wybranym miejscu tyle czasu, na ile mamy ochotę,
 • szybkie zwiedzanie – atrakcje zwykle podziwiane są błyskawicznie,
 • bardzo często obowiązkowa wizyta w sklepie z tekstyliami, hurtownią kurtek skórzanych lub innym miejscu, w którym niekoniecznie mamy ochotę pozbywać się połowy zawartości portfela,
 • w przypadku wykupienia wycieczki fakultatywnej w tureckim biurze podróży ryzyko podróżowania z grupą obywateli innego kraju (np. Rosjan), której przewodnik nie posługuje się językiem angielskim, 
 • obowiązek zjedzenia posiłku w wybranym przez organizatora wycieczki miejscu, z którym ma stałą współpracę.

Czy w Turcji jest bezpiecznie?

Punktem wyjścia do rozważań nad kwestiami bezpieczeństwa powinna być lektura najnowszych komunikatów Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Więcej informacji na temat bezpieczeństwa nad Bosforem znajdziecie TUTAJ.

Czy turystki muszą w Turcji zakrywać włosy?

Nie, zarówno Turczynki, jak i obywatelki innych krajów nie mają konieczności zakrywania swoich włosów. Wiele kobiet w Turcji czyni to jednak dobrowolnie. Włosy, ramiona oraz kolana zakrywać należy jednak m.in. w meczetach oraz w pobliżu innych miejsc kultu religijnego. Najczęściej turystkom oferowane są chusty, które można bezpłatnie wypożyczyć na czas zwiedzania obiektu. 

Planując podróż poza rejony turystyczne warto mieć na uwadze, że w wielu regionach kraju (przede wszystkim wschodnich) podejście do ubioru kobiet jest dużo bardziej konserwatywne. 

[irp posts=”9648″ name=”Czy w Turcji jest drogo? Koszty życia i podróżowania (lipiec 2018)”]

promy4 Wakacje w Turcji 2020  wszystko, co musisz wiedzieć przed wylotem

Czy warto mieć przy sobie gotówkę?

Karty kredytowe są powszechnie akceptowane w większości dużych tureckich miast, jak chociażby Stambuł, Ankara, Antalya czy Izmir. W wielu mniejszych miejscowościach oraz wsiach brak gotówki może okazać się jednak sporym problemem. Turecka waluta będzie bardzo przydatna m.in. w restauracjach, taksówkach czy środkach komunikacji miejskiej.

Ruch uliczny

Przechodząc przez przejście dla pieszych nie należy oczekiwać, że turecki kierowca zatrzyma się, by ustąpić nam pierwszeństwa. Obecność sygnalizacji świetlnej również nie stanowi takiej gwarancji, dlatego przed wkroczeniem na jezdnie zaleca się upewnić, że zmierzające w naszym kierunku auto ma zamiar się zatrzymać. Jako szczególnie niebezpieczny uważa się okres Ramadanu (muzułmański post), w trakcie którego kierowcy wykazują większe zmęczenie i mniejszą koncentrację.

Woda z kranu

Turcy nie używają wody z kranu do picia. Jest ona jednak swobodnie wykorzystywana m.in. do gotowania, czy przygotowywania ciepłych napojów. Bez względu na sytuację, turystom zaleca się jednak wykorzystywanie tylko i wyłącznie wody mineralnej.

[irp posts=”7167″ name=”Zakupy: co kupić w Turcji, jak się targować i czego unikać”]

Turcja jesienia4 Wakacje w Turcji 2020  wszystko, co musisz wiedzieć przed wylotem

Wakacje w Turcji a papierosy i alkohol

Palenie tytoniu w Turcji jest bardzo powszechne i, o zgrozo, w przypadku tubylców często akceptowalne nawet w miejscach, gdzie formalnie występuje jego zakaz.

Spożywanie alkoholu jest także powszechnie dozwolone. Napoje alkoholowe nie są zwykle dostępne w sklepach oraz restauracjach zlokalizowanych w pobliżu meczetów. Ponadto, alkoholu nie sprzedaje się w sklepach w godzinach 22:00 – 06:00. Nawet jeżeli po 22:00 uda Wam się wyjąć ze sklepowej lodówki piwo i udać się z nim do kasy, sprzedawca z całą pewnością odmówi jego sprzedaży. Warto w takiej sytuacji wykazać się zrozumieniem i szacunkiem dla obowiązującego prawa. Więcej informacji na temat alkoholu w Turcji znajdziecie TUTAJ.

Wakacje w Turcji a okazywanie uczuć

Widok pary, która namiętnie się całuje na ulicach tureckich miast nie jest powszechny. Poza atmosferą kurortów turystycznych, Turcy są dosyć powściągliwi w wyrażaniu uczuć. W zachodniej części kraju trzymanie się za ręce i subtelna wymiana czułości jest jednak czymś całkowicie normalnym. Niewłaściwe w oczach wielu Turków mogą okazać się jednak zbyt czułe zachowania osób homoseksualnych.

Stambul dalej 174 Wakacje w Turcji 2020  wszystko, co musisz wiedzieć przed wylotem

Uliczne zwierzęta

Widok kotów na tureckich ulicach to widok bardzo powszechny. W przeciwieństwie do wielu innych zakątków świata, trudno jednak nazwać je bezdomnymi czy bezpańskimi. Turcy bardzo dbają o mruczące stworzenia, dlatego na niemal każdym roku zastanie Was m.in. widok kociej karmy oraz wody. Więcej informacji na temat przywiązania mieszkańców Turcji do kotów znajdziecie TUTAJ.

Autorka bloga

Cześć, jestem Aga! Miło mi powitać Cię na Styku Kultur. Od 8 lat piszę i opowiadam o Turcji, czego efektem jest m.in. ponad 450 tekstów, które znajdziesz na blogu. Wśród nich m.in. relacje z naszych licznych podróży do Stambułu, na Wybrzeże Egejskie, Riwierę Turecką, do Kapadocji i okolic a także do południowo-wschodniej Anatolii. Zaobserwuj mój kanał na Instagramie oraz Facebooku, by być na bieżąco z naszymi kolejnymi podróżami! 

►► Uważasz treści ze Styku Kultur za cenne i inspirujące? Jeśli tak, w łatwy sposób możesz pomóc w dalszym rozwoju tej strony. Wystarczy, że rezerwując swoje noclegi na portalu Booking.com skorzystasz z TEGO linku. Dzięki Twojej pomocy, otrzymam niewielką prowizję, która nie wpłynie w żaden sposób na cenę Twojej rezerwacji. :)

►►► Chcesz być na bieżąco z kolejnymi artykułami na Styku Kultur? Dopisz się do naszego newslettera i otrzymuj od czasu do czasu maile z podsumowaniem nowości!

 1. Myślę o typowych wakacjach z dzieckiem 10 lat w Turcji w okresie wakacyjnym 2020 r. Z biurem podróży. Jak to jest z tymi temperaturami? Da się wytrzymać? Chodzi mi głównie o dziecko.

 2. dzięki jest sporo wiedzy przydatnej. Proszę napisz coś o zachowaniu się w przypadku zagubienia czy wo gule można prosić o pomoc obcych ludzi’

  • Dzień dobry, Turcy to bardzo życzliwy i pomocny naród. :) Największą barierą może okazać się język, bo wiele osób, szczególnie poza terenem kurortów i obszarem dużych miast nie mówi po angielsku. Jeżeli pojawi się jakikolwiek problem, na pewno szybko znajdzie się osoba chętna do pomocy. Oczywiście, jak wszędzie na świecie, nie każda osoba ma dobre intencje, dlatego warto zachować ostrożność. Na miejscu polecam korzystanie z mapy google’a, pobranej dla trybu offline. :)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Close