15.9 C
Istanbul


Strona główna Azja Turcja Ciekawostki o Turcji, które mogą zaskoczyć

Ciekawostki o Turcji, które mogą zaskoczyć

-

Poniższe ciekawostki o Turcji mają szansę zaskoczyć niejednego miłośnika kraju półksiężyca!

Most Galata miał szansę stać się mostem Leonarda da Vinci

Legendarny Most Galata, przecinający Złoty Róg, połączył dwa brzegi zatoki w XIX wieku. Mało kto wie, że prace nad pierwszymi projektami odbywały się już w XV wieku, a odpowiedzialny był za nie sam Leonardo da Vinci. Z nieznanych do dziś przyczyn sułtan Bejazyt II nie doszedł do porozumienia ze słynnym renesansowym artystą w kwestii projektu. Ostatecznie nie doszło do realizacji wizji włoskiego mistrza. Ciekawe, jak wyglądałaby konstrukcja obiektu, gdyby tak się nie stało? Kto wie, być może stambulscy wędkarze łowiliby dziś ryby w jeszcze piękniejszej okolicy. 

Święty Mikołaj urodził się w Turcji

A dokładnie, na jej współczesnych terenach. Popularny święty pochodził z terenów starożytnej Miry. W pobliżu jej ruin zlokalizowane jest dziś wypoczynkowe tureckie miasteczko Gelemiş. Biskup Mikołaj zmarł 6 grudnia, najprawdopodobniej 346 roku. Jego ciało zostało pochowane w Mirze, gdzie spoczywało do 1087 roku. Relikwie świętego zostały następnie przewiezione do Bari we Włoszech.

Turcja jako jedyna nie uznała rozbiorów Polski 

Podczas ponad 600 lat wspólnych relacji dyplomatycznych, Polska i Turcja niejednokrotnie udowodniły łączące je dobre więzi polityczne. Najlepszym tego wyrazem było nieuznanie przez Imperium Osmańskie rozbiorów Polski oraz decyzja o utworzeniu w roku 1842 polskiej osady Adampol / Polonezköy na terenie Imperium. Przez lata polska wieś pod Stambułem dawała schronienie uczestnikom powstania listopadowego, Wiosny Ludów oraz powstania styczniowego.

Ostatni przystanek na trasie Orient Expressu

Znajdujący się w Stambule dworzec kolejowy Sirkeci była ostatnim przystankiem na trasie Orient Expressu, który kursował między Paryżem a Stambułem w latach 1883 – 1977. Jedną z najsłynniejszych pasażerek słynnego luksusowego pociągu była sama Agatha Christie. W 1889 roku podróż na całej trasie trwała 67 godzin. 

Najdłuższe tureckie słowo ma 70 liter

Najdłuższe tureckie słowo “muvaffakiyetsizleştiricileştiri­veremeyebilecekleri­mizdenmişsinizcesine” (to nie żart) składa się z 70 liter, wliczając w to wszystkie sufiksy. W wolnym tłumaczeniu można je przetłumaczyć jako “Tak jak gdybyś należał do tych, których nie będziemy w stanie z łatwością przekształcić w twórcę tych, którym się nie powiodło.” Brak przerw w tak długim słowie wynika za faktu, że turecki to język z rodziny aglutynacyjnych. Pisząc najprościej, kolejne znaczenia nadaje się dokładając do początkowego słowa kolejne końcówki. 

Lokalizacja Stambułu jest unikatowa w skali świata

Stambuł położony jest na dwóch kontynentach – w Europie oraz Azji. Nie ma na świecie drugiego międzykontynentalnego miasta.

Słowo “turkus” wywodzi się z Turcji

Słowo “turkus“, odnoszące się do minerałów o błękitno-zielonej barwie, wywodzi się z XVII-wiecznej Turcji, przez którą wiódł szlak handlowy z Persji do Europy. W czasach starożytnych Rzymianie nazywali ten kamień kalaitem, jednak nazwa ta została wyparta przez turecki odpowiednik. Kamień turkusowy jest powszechnie stosowany w tureckim jubilerstwie i zdobnictwie. Podczas pobytu w Turcji warto udać się na lokalny bazar, by przyjrzeć się z bliska pięknym wyrobom z turkusu. 

Turcja rozsławiła i spopularyzowała tulipany w Europie

Choć tulipany nieodłącznie kojarzą się z Holandią, to właśnie Imperium Osmańskie odpowiada z ich popularyzację w Europie. Moda na tulipany rozpoczęła się już za czasów słynnego sułtana Sulejmana, którego pałac otaczały niezliczone ilości kwiatów. W epoce rządów sułtana Ahmeda III tulipany stały się oficjalnym symbolem władzy. Wtedy także zrodziła się tradycja Festiwalu Tulipanów, reaktywowanego w 2006 roku. Corocznie w Stambule podziwiać można niezliczone ilości tych pięknych kwiatów.

Jesteś wege? Świetnie, polecam kurczaka!

Jeżeli, podobnie jak ja, jesteście wegetarianami, podczas pobytu w Turcji strzeżcie się dań, w których nazwie występuje słowo “tavuk“, czyli kurczak.  W oczach Turków kurczak nie jest prawdziwym mięsem, dlatego prawdopodobnie zaproponują go w odpowiedzi na Wasze stwierdzenie o byciu wege. Co więcej, ta przestroga dotyczy także.. deserów. Turecki pudding na bazie mleka z posiekaną piersią z kurczaka to jeden najsłynniejszych przysmaków serwowanych sułtanom w Pałacu Topkapı. Współcześnie tavuk göğsü to jeden ze sztandarowych tureckich przysmaków, serwowanych w wielu restauracjach i kawiarniach. 

Koń trojański z amerykańskiego filmu “Troja” znajduje się w Turcji

Po zakończeniu zdjęć, producenci filmu “Troja”, z Bradem Pittem w roli głównej, postanowili przekazać  statuę konia trojańskiego tureckiemu miastu Çanakkale, zlokalizowanemu w pobliżu stanowiska archeologicznego starożytnej Troi. Koń do dziś zdobi centrum miasta, stanowiąc jego największy symbol i turystyczną atrakcję.

Autorka bloga

Cześć, jestem Aga! Miło mi powitać Cię na Styku Kultur. Od 8 lat piszę i opowiadam o Turcji, czego efektem jest m.in. ponad 450 tekstów, które znajdziesz na blogu. Wśród nich m.in. relacje z naszych licznych podróży do Stambułu, na Wybrzeże Egejskie, Riwierę Turecką, do Kapadocji i okolic a także do południowo-wschodniej Anatolii. Zaobserwuj mój kanał na Instagramie oraz Facebooku, by być na bieżąco z naszymi kolejnymi podróżami! 

Autor zdjęć

Cześć, jestem Marcin! W trakcie naszych podróży towarzyszę Agnieszce razem z aparatem, uwieczniając na zdjęciach to, co oglądamy. Zazwyczaj profesjonalną lustrzanką lub bezlusterkowcem z zestawem obiektywów, a czasami po prostu z komórką. Poza tym zaciągam Agę do sklepów muzycznych i na festiwale, szukając podczas naszych wojaży dobrej muzyki. Zajrzyj na moją stronę oraz profile na Facebooku i Instagramie, by dowiedzieć się więcej.

►►► Uważasz treści ze Styku Kultur za cenne i inspirujące? Jeśli tak, w łatwy sposób możesz pomóc w dalszym rozwoju tej strony. Wystarczy, że rezerwując swoje noclegi na portalu Booking.com skorzystasz z TEGO linku. Dzięki Twojej pomocy, otrzymam niewielką prowizję, która nie wpłynie w żaden sposób na cenę Twojej rezerwacji. :)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Close