Choć Turcja to jeden z najpopularniejszych kierunków wakacyjnych, wybieranych przez Polaków, wiedza rodaków na jej temat zwykle ogranicza się wyłącznie do Stambułu, Wybrzeża Egejskiego oraz Riwiery Tureckiej. Tymczasem ten, ponad dwukrotnie większy od Polski, kraj skrywa w sobie znacznie więcej obszarów wartych uwagi! Jednym z nich jest Anatolia Południowo-Wschodnia.
10 miejsc w Turcji Wschodniej, które warto odwiedzić
1. Gaziantep – kraina mozaikowej „Cyganki”, pistacji i baklawy

Tajemnicze spojrzenie “Cyganki„, słodka baklawa, nazywana królową tureckich słodyczy, oraz pistacje to najpopularniejsze skojarzenia z Gaziantep, szóstą co do wielkości metropolią Republiki Turcji. Zlokalizowane w południowo-wschodniej części kraju miasto stanowi jeden z historycznych przystanków na Jedwabnym Szlaku, będąc zarazem jedną z najstarszych osad w Anatolii oraz miejscem, którego historia sięga ponad dziesięciu tysięcy lat. Podczas pobytu w Antep koniecznie zajrzyj do, rozsławionego na całym świecie, Muzeum Mozaiki „Zaugma”. Nie zapomnij również zrobić zakupów na słynnym bazarze rzemieślniczym Bakırcılar Çarşısı, zajrzeć do miejskiej twierdzy, górującej nad miastem oraz skosztować przepysznej pistacjowej baklawy. A jeśli wrażeń nadal będzie ci mało, dobrym pomysłem na spędzenie wolnego czasu mogą okazać się również odwiedziny Muzeum Hammamu oraz Muzeum Kulinarnego Emine Göğüş. Więcej informacji na temat Gaziantep znajdziesz TUTAJ.
2. Şanlıurfa – mistyczna „Jerozolima Anatolii”

Zlokalizowana w południowo-wschodniej Anatolii, Şanlıurfa to miasto uznawane za święte, zarówno przez muzułmanów, jak i chrześcijan oraz wyznawców judaizmu. Ze względu na wzmianki w Biblii, licząca ponad 2 miliony mieszkańców metropolia nazywana jest mianem “Jerozolimy Anatolii”. Wielowiekowa historia, bogate tradycje kulturowe oraz swoista mistyczna aura, unosząca się nad starym centrum, to tylko kilka powodów, dla których warto odwiedzić Urfę. Zwiedzając to miejsce, warto zwrócić uwagę na zabytkowy meczet Mevlid-i Halil, na południowym dziedzińcu którego znajduje się jaskinia, w której urodzić miał się sam Prorok Abraham. Równie ważnym miejscem w Urfie jest także Balıklıgöl, czyli staw ze świętymi karpiami. Doskonałym dopełnieniem dnia spędzonego w tej orientalnej metropolii będzie również wizyta na lokalnym bazarze oraz udział w tradycyjnym dla tego regionu wieczorze „Sıra Gecesi“, który umili występ muzyków na żywo, grających najpopularniejsze pieśni regionu, jak również poczęstunek oraz wielogodzinne tańce. Więcej informacji na temat największych atrakcji Şanlıurfy oraz lokalnej kultury znajdziesz TUTAJ.
3. Göbekli Tepe – najstarsza świątynia świata

Leżące w południowo-wschodniej Turcji, w rejonie Şanlıurfy, stanowisko archeologiczne Göbekli Tepe zostało określone przez badaczy mianem najstarszego miejsca kultu, stworzonego w dziejach ludzkości. Otoczone aurą tajemniczości starożytne sanktuarium powstało co najmniej 11,5 tysiąca lat temu, a co za tym idzie jest starsze o jakieś 7 tysięcy lat od piramid egipskich oraz 6 tysięcy lat od Stonehenge. Przełomowe odkrycie ruin Göbekli Tepe nakazuje konieczność napisania historii neolitu w Eurazji niemalże od nowa. Miejsce to rozsławił serial The Gift / Atiye, wyprodukowany w 2019 przez platformę Netflix. Więcej informacji na temat wykopalisk w Göbekli Tepe oraz znaczenia obecnych tam ruin znajdziesz TUTAJ.
4. Znikające starożytne miasto Hasankeyf

Hasankeyf to starożytne miasto, zlokalizowane nad Tygrysem, w południowo-wschodniej Turcji. Dawniej miejsce to, podobnie jak Urfa, stanowiło istotny przystanek na Jedwabnym Szlaku, drodze handlowej łączącej Chiny z Bliskim Wschodem i Europą. Warto pośpieszyć się, by przyjrzeć się z bliska ostatnim śladom zabudowy terenu Hasankeyf, bowiem niebawem miasto zostanie całkowicie zatopiony pod wodą. W jego miejscu powstanie sztuczne jezioro, będące elementem zapory wodnej Ilisu, powstającej w dolnym biegu Tygrysu. Warto tu zajrzeć również z powodu samych mieszkańców i ich kultury. Odzwierciedleniem wielowiekowej historii regionu jest sam dialekt mieszkańców okolic Hasankeyf, który stanowi mieszankę języka tureckiego, arabskiego i kurdyjskiego. Z uwagi na swoją bogatą kulturę i otwartość, lokalna społeczność uznawana jest za jedną z najbardziej gościnnych na całym Bliskim Wschodzie.
5. Domy-ule w starożytnym Harranie

Początki osadnictwa w Harranie, zlokalizowanym zaledwie 20 kilometrów od granicy z Syrią, sięgają wczesnej epoki brązu, czyniąc go jedną z najstarszych osad świata. Wzmianka o mieście znajduje się Biblii, zgodnie z którą urodzić miał się tu sam prorok Abraham. Największą atrakcją tego wyjątkowego miejsca są tzw. domy-ule, o charakterystycznych stożkowych kopułach z otworami w dachu. Konstrukcje te zwykle tworzą grupę budynków, o przylegających do siebie ścianach. Te charakterystyczne domostwa zostały stworzone przy użyciu tradycyjnych metod, przez dawnych lokalnych mistrzów. Ich ściany liczą około 2 metrów wysokości, a ich fasadę pokrywa zwykle tynk błotny. Co ciekawe, te prawdziwe historyczne perełki są wciąż zamieszkiwane przez rdzennych mieszkańców regionu! Pobyt w Harranie to nie tylko okazja do podziwiania kunsztu historycznej architektury osadniczej, ale również do zachwycenia się widokiem lokalnych kobiet – ubrane w charakterystyczne długie suknie o wyrazistych kolorach, które w dodatku mienią się złotem, mieszkanki Harranu robią duże wrażenie!
6. Diyarbakır – kraina miedzi oraz miasto ulicznych recytatorów dengbej

Leżące nad rzeką Tygrys, Diyarbakır to najbardziej wysunięte na wschód miejsce w tym rankingu. Założone około 5 tys. lat temu miasto to może pochwalić się niezwykle bogatą, wielokulturową tradycją. Wyraz temu daje chociażby funkcjonowanie insytutcji o nazwie “Dom Dengbej” (tur. Dengbej Evi), w której kultywowana jest sztuka ulicznych recytatorów, w bardzo charakterystyczny sposób opowiadających m.in. historie regionu, których tradycja sięga czasów przedislamskich. W dawnych czasach recytatorzy cieszyli się na tych terenach ogromną popularnością, skupiając wokół siebie całe wioski. Dziś można wysłuchać ich przede wszystkim właśnie w Domu Dengbej. Co więcej, w Diyarbakır nie brakuje również prawdziwych perełek architektonicznych – wśród nich warto wskazać m.in. zabytkowy karawanseraj Hasan Paşa Hanı, Wielki Meczet, będący najstarszą islamską świątynią Mezopotamii, kompleks muzealny İçkale oraz rozległy bazar rzemieślniczy, na którym zakupić można przepiękne wyroby z miedzi, które rozsławiają cały region. Więcej informacji na temat atrakcji miasta znajdziesz TUTAJ.
7. Kamienna architektura i osiołki z Mardin

Mardin to architektoniczna perła regionu! Miasto zasługuje na spędzenie tu co najmniej jednego dnia, przede wszystkim za sprawą kamiennej architektury, której styl zaczął kształtować się już w XII wieku. Lokalna tradycja budownicza była przekazywana przez lokalnych mistrzów kamieniarstwa z pokolenia na pokolenie, dzięki czemu styl architektoniczny tamtego okresu został w pełni zachowany. Spacer po starym mieście to doświadczenie przypominające wizytę w muzeum na otwartym powietrzu, bowiem niemalże każdy element miejskiej tkanki zasługuje na uwagę! Uroku Mardin dodają niezliczone sklepy, sprzedające lokalne wyroby – w tym m.in. mydlarnie, kawiarnie i cukiernie. Co ciekawe, z uwagi na wąskie i wyłączone z ruchu samochodowego uliczki, mieszkańcy Mardin przemieszczają się po mieście na koniach i osiołkach. Więcej informacji o tym urokliwym miejscu przeczytasz TUTAJ.
8. Majestatyczna góra Nemrut i jej tajemnicze posągi

Skrywająca wiele tajemnic Góra Nemrut corocznie przyciąga na swój szczyt setki tysięcy odwiedzających, którzy pragną podziwiać z jej wierzchołka niesamowite wschody i zachody słońca. W tym widowisku podróżnym towarzyszą tajemnicze ogromne posągi starożytnych bóstw – m.in. Zeusa-Ormuzda, Herkulesa, Tyche i Apolla-Mitry. Ważące 6 ton i liczące 10 metrów wysokości, monumenty pozwalają wyobrazić sobie nadludzki wysiłek, jaki przed wiekami włożono w ich budowę na szczycie góry. Oprócz kamiennych postaci, można tu również podziwiać kurhan, liczący 50 metrów wysokości. Według jednej z teorii, we jego wnętrzu znajduje się grób samego króla Antiocha I, na którego rozkaz na Górze Nemrut pojawiły się intrygujące posągi. Co ciekawe, także tutaj, w jednym z odcinków, dotarli bohaterowie serialu „The Gift„, wyprodukowanym przez Netflixa. Więcej informacji na temat Góry Nemrut oraz jej okolic znajdziesz TUTAJ.
9. Midyat i chrześcijański monastyr Mor Gabriel

Niewielkie miasto Midyat zachwyci cię za sprawą swojego bogactwa kulturowego oraz orientalnej atmosfery, która unosi się w powietrzu! Wielowiekowa koegzystencja wielu religii i wpływów kulturowych przyczyniła się do powstania w tym regionie wyjątkowego stylu kamiennej architektury, zbliżonej do tej, którą można podziwiać również w Mardin. Kamienne domy z Midyat, będące rękodziełem asyryjskich kamieniarzy, to prawdziwa perła regionu. Nie bez powodu więc przestrzeń miasta regularnie wykorzystywana jest jako tło dla wielu tureckich produkcji filmowych oraz popularnych seriali. To jednak nie koniec atrakcji! W pobliżu Midyat znajduje się również chrześcijański monastyr Mor Gabriel, w którym pochowanych zostało 12,000 mnichów oraz świętych. Powstały w 397 roku budynek jest najstarszym oraz najbardziej prężnie działającym klasztorem Syryjskiego Kościoła Ortodoksyjnego w Turcji. Więcej informacji o architekturze oraz chrześcijaństwie w regionie znajdziesz TUTAJ.
10. Zatopiony minaret i podwodne miasto Halfeti

Zestawienie dziesięciu najciekawszych miejsc we Wschodniej Turcji zamyka zatopione miasto Halfeti. Historia położonej nad brzegiem Eufratu miejscowości liczy 3000 lat. Swoją popularność miejsce zyskało jednak stosunkowo niedawno, stając się jedną z bardziej malowniczych i niezwykłych atrakcji tej części kraju! Wszystko za sprawą decyzji o budowie tamy Birecik na rzece Eufrat, co w konsekwencji spowodowało niemalże całkowite zatopienie miasta. Wskutek tych zmian, stare koryto wypełnione wodą zaporową utworzyło malowniczy kanion, po którym współcześnie pływają łodzie rybackie i statki wycieczkowe. Rejs po sztucznym zbiorniku w Halfeti to także okazja, by przyjrzeć się pozostałościom dawnej osady. Prawdziwą perełką i symbolem tego miejsca jest zatopiony minaret, wystający nad powierzchnią wody. Więcej informacji o tym miejscu przeczytasz TUTAJ.
W te wakacje miała być Turcja ale będzie Rumunia i Delta Dunaju ;)
W kolejne mam nadzieję, że wreszcie Turcja :)
Mam nadzieję, że może w przyszłym roku nam się uda. W tym roku tylko Adana i okolice (Varda Koprusu i Gülek Kalesi) oraz Antalya i okolice (zwłaszcza Tazi Kanyonu i Kum Tepesi Patara :D ) mam nadzieję, że mąż da się przekonać :D
Adana i Antalya też wspaniałe!! Trzymam kciuki również za realizację przyszłorocznych planów! :D
Podróż po wschodzie Turcji to plan na kolejne długie wakacje :) w zeszłym roku pierwszy raz odwiedziliśmy Wschód, w tym Diyarbakir, Elazığ, Adanę czy Gaziantep i zdecydowanie chcę więcej! ❤️ Świetny wpis i tak wiele miejsc do zobaczenia!
Bardzo mi miło, dziękuję! :)